To najczęstsza forma trądziku. Jak sama nazwa wskazuje, trądzik młodzieńczy najczęściej występuje u osób w okresie dojrzewania. Schorzenie to może jednak występować także na późniejszym etapie życia, dlatego zamienna nazwa dla tej choroby to trądzik pospolity. Może to być trądzik zaskórnikowy ,grudkowy lub trądzik grudkowo-zaskórnikowy w zależności od jego objawów.
Najczęstszą przyczyną występowania tej choroby są zmiany hormonalne, w tym przede wszystkim wzrost aktywności androgenów. O przebiegu trądziku młodzieńczego w dużej mierze decyduje jego nasilenie. Jest ono zależne od wielu czynników, w tym także czynników zewnętrznych.
W trądziku pospolitym wyróżnia się kilka odmian i są to:
- trądzik skupiony;
- trądzik ropowiczy;
- trądzik krostkowy;
- trądzik bliznowcowy.
Poniżej przedstawimy te rodzaje trądziku.
Trądzik skupiony
To odmiana, w której pojawiają się zlewające się torbiele ropne, a także głębokie nacieki. Po przejściu choroby i wyeliminowaniu torbieli ropnych, na skórze pozostają zmiany w postaci blizn. Najczęściej widoczne są na twarzy lub w okolicach pośladków, pachwin i pach u mężczyzn.
Trądzik ropowiczy
U osoby chorej widoczne jest podrażnienie skóry, a także bolesne i twarde guzki i krosty. Ponadto na skórze pojawiają się także torbiele ropne.
Trądzik krostkowy
To najczęściej występująca odmiana trądziku młodzieńczego. Charakteryzuje się tym, że na skórze widoczne są krostki, guzki i zaczerwieniania o różnej wielkości i natężeniu bólu. To popularne zmiany trądzikowe.
Trądzik bliznowcowy
Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku tej odmiany choroby powstają blizny potrądzikowe. Do tego stadium bardzo często przechodzą trądziki skupiony i ropowiczy.