kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

Urolog to lekarz, a konkretnie specjalista w dziedzinie urologii, który w swojej pracy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz chorób układu moczowego u kobiet. Urolog w głównej mierze pomaga osobom z wrodzonymi i nabytymi chorobami nerek, pęcherza moczowego, moczowodów oraz cewki moczowej. Oprócz tego leczy problemy związane z układem rozrodczym u płci męskiej, dotyczące prącia i jąder. 

Niestety, wielu pacjentów odwleka wizytę w gabinecie urologicznym, ze względu na wstyd i dyskomfort, towarzyszący intymnemu umiejscowieniu opisywanych dolegliwości. Kiedy dzieje się coś niepokojącego, nie należy bagatelizować objawów i jak najszybciej zasięgnąć konsultacji urologicznej. Pacjenci coraz częściej decydują się na e-wizytę, dzięki której bez wychodzenia z domu można skonsultować swoje problemy z lekarzem urologiem.

Lekarz urolog – czym się zajmuje?

Urologia jest klasyfikowana jako dziedzina zabiegowa, przy czym lekarz specjalizujący się w urologii zajmuje się wszelkimi schorzeniami związanymi z układem moczowo-płciowym. Do urologa częściej trafiają mężczyźni, a ich problemy dotyczą głównie zewnętrznych elementów układu rozrodczego, takich jak:

  • stulejka, czyli zwężenie ujścia napletka;
  • wodniak jądra, który objawia się zwiększonym gromadzeniem płynu surowiczego w jądrze;
  • załupek – obrzęk żołędzi i napletka spowodowany zsunięciem napletka poza żołądź;
  • zapalenie jądra;
  • skrzywienie prącia.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, do urologa nie trafiają wyłącznie panowie, ale także kobiety, które zmagają się z różnymi problemami ze strony układu moczowego. Do gabinetów urologicznych zgłaszają się pacjenci, z chorobami układu moczowego, do których należą m.in.:

  • stany zapalne dróg moczowych (zapalenie pęcherza, cewki moczowej);
  • zaburzenia związane z funkcją pęcherza moczowego (nietrzymanie moczu, zaleganie moczu);
  • kamica nerkowa;
  • torbiele nerek;
  • nowotwory narządów układu moczowego; 
  • krwiomocz.

Oprócz powyższych, do kompetencji urologów należy również leczenie zaburzeń erekcji, a także zapaleń oraz przerostu prostaty (gruczołu krokowego), czyli schorzeń ujawniających się zwykle u mężczyzn po 50 r.ż.

Lekarz urolog gotowy do udzielenia wsparcia

Urolog online – jak wygląda konsultacja urologiczna?

Podczas konsultacji z urologiem online, nie może zabraknąć szczegółowego wywiadu, skupionego na aktualnym problemie. Lekarz szczegółowo wypytuje o objawy zgłaszane przez pacjenta, pyta o przyjmowane leki oraz zapoznaje się z badaniami, jeśli zostały wykonane przed umówioną teleporadą. Najczęściej z porady online korzystają osoby, które chcą skonsultować różne dolegliwości bólowe ze strony układu moczowo-płciowego, problemy z oddawaniem moczu, a także zaobserwowane w moczu zmiany, takie jak krwiomocz.

Konsultacja z urologiem online pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz uniknięcie czekania w kolejkach w przychodni, co szczególnie sprawdza się, gdy pacjent potrzebuje jedynie przedłużenia recepty na przyjmowane leki lub e-zwolnienia lekarskiego z powodu swojej choroby, a także w sytuacjach, gdy chce omówić wyniki badań i rozwiać ewentualne wątpliwości.

Urolog w trakcie wizyty może zlecić dodatkowe badania, jeśli są niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy i zastosowania odpowiedniego leczenia, są to:

  • badanie ogólne moczu;
  • badanie krwi – przy podejrzeniu chorób prostaty szczególnie ważne jest oznaczenie stężenia PSA (specyficznego antygenu sterczowego);
  • USG dróg moczowych
  • urografia;
  • cystoskopia. 

Lekarz urolog - Jak mogę Ci pomóc?

Kiedy należy udać się do urologa?

Do urologa powinny zgłosić się wszystkie osoby, które zauważyły u siebie objawy ze strony układu moczowo-płciowego, do których należą: krwiomocz, zwiększona ilość i częste oddawanie moczu, bolesne parcie na pęcherz, ból lub pieczenie w trakcie oddawania moczu, bezmocz, ból w podbrzuszu i dolnej części pleców, zmiany w okolicach narządów płciowych, takie jak: świąd, zaczerwienienie, pieczenie czy obrzęk. 

Jak najszybsza wizyta u specjalisty pozwala na zdiagnozowanie chorób we wczesnym stadium oraz wdrożenie skutecznego leczenia, które może zapobiec poważnym powikłaniom, jakie mogą nieść za sobą nawet niewielkie problemy ze strony układu moczowo-płciowego. 

Jeśli doskwiera Ci, któryś z wymienionych problemów i chcesz skonsultować je z lekarzem urologiem - już dziś umów się na teleporadę, aby uzyskać profesjonalną poradę od jednego z naszych specjalistów.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

Przede wszystkim należy powstrzymać się od oddawania moczu na około 2h przed wizytą, tak aby pęcherze był wypełniony oraz zadbać o właściwą higienę. Warto zabrać ze sobą posiadane wyniki badań moczu i krwi oraz listę przyjmowanych leków.
Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do wizyty u urologa. Należy jedynie unikać wykonywania badania moczu podczas okresu, ponieważ wynik może być niewiarygodny.
W ramach profilaktyki raka prostaty, mężczyźni po 50 r.ż. powinni chodzić do urologa regularnie raz w roku. Podobna sytuacja dotyczy mężczyzn już po 40 r.ż, którzy w rodzinie mają historię raka gruczołu krokowego. Panowie przed 50 rokiem życia, bez obciążenia genetycznego ani żadnych alarmujących objawów powinni zgłaszać się do urologa raz na 2-3 lata.
Lekarz podczas wizyty jak najbardziej może wykonać USG układu moczowego, podczas którego oceniane są nerki, moczowody, pęcherz moczowy oraz w przypadku mężczyzn – prostata. W celu uzyskania prawidłowego obrazu USG, pęcherz moczowy musi być wypełniony.

 

Źródła:

  • American College of Surgeons. Urology. https://www.facs.org/education/resources/residency-search/specialties/urology  [Dostęp 18.10.2021]
  • Thurtle D., Biers S., Sut M. (2018). Urologia na dyżurze. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Zachęcamy do skorzystania z naszej innowacyjnej usługi zdalnych konsultacji medycznych, dzięki czemu zapewnisz sobie profesjonalną usługę medyczną bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. O Twoje zdrowie zadbają renomowani specjaliści, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na wyjeździe służbowym, czy też na wakacjach. Wypełnij formularz, opłać e-konsultację i poczekaj na telefon od naszego lekarza.

Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego stosuj się do wskazań naszego specjalisty. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.