Krosty na pośladkach - przyczyny, objawy i leczenie pryszczy na pupie
Dodano:

20 listopada, 2022
12:14
Zaktualizowano:

15 grudnia, 2022
15:44
 

Pryszcze na pośladkach – przyczyny

Pryszcze kojarzyć się mogą z młodzieżą oraz okresem dorastania i dojrzewania, jednak coraz częstszym zjawiskiem jest trądzik u dorosłych lub będące pozostałością blizny po trądziku. Jest to więc problem, który wystąpić może w każdym wieku i nie ogranicza się on tylko do młodzieńczej burzy hormonów. Co więcej, trądzik atakuje różne obszary ciała. Nierzadko diagnozowany jest trądzik na plecach, trądzik na nogach, w okolicach klatki piersiowej a nawet na pośladkach.

Powstawanie wszelkiego rodzaju zmian skórnych wiąże się z zaburzeniem naturalnych procesów zachodzących w organizmie. Za trądzik na pośladkach odpowiadają między innymi: 

  • zaburzenia hormonalne, 
  • rozwój schorzenia w ustroju,
  • zaburzona praca gruczołów łojowych,
  • alergia (np. na składnik zawarty w środku piorącym).

Często problem stanowią również czynniki środowiskowe, a także zbyt ciasne i mało przewiewne ubrania, niedostateczna higiena okolic intymnych, bądź nieodpowiedni styl życia (zbyt mała aktywność fizyczna, niezdrowa dieta).

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Krosty na pośladkach – objawy

Aby wiedzieć, jakie leczenie wdrożyć, warto w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę wystąpienia wykwitów skórnych oraz określić ich rodzaj. Jeżeli dolegliwość pojawiła się nagle, sprawia ból czy dyskomfort i nie potrafimy sami znaleźć rozwiązania problemu, warto skonsultować się z dermatologiem, który szybko i skutecznie wdroży odpowiedni sposób leczenia.

Pryszcze typu ropnego, pryszcze podskórne, bądź zaskórniki mogą tworzyć trądzik skupiony, którego cechą charakterystyczną są gęsto oraz licznie usytuowane krosty. Tego rodzaju trądzik występuje najczęściej wśród mężczyzn. Za wykwity odpowiedzialna jest zazwyczaj zaburzona praca gruczołów łojowych, ale też namnażanie się bakterii, długotrwały stres czy zaburzenia hormonalne.

Jeżeli skóra na pośladkach jest sucha i widoczne są na niej twarde, czerwone grudki, może być to rogowacenie okołomieszkowe. W tej sytuacji powierzchnia skóry staje się niezwykle szorstka, grudki wyczuwalne, może również pojawiać się uporczywe i dokuczliwe uczucie swędzenia. Dolegliwość ta jest często uwarunkowana genetycznie, ale może także wiązać się z niedostatecznym wchłanianiem witaminy A w organizmie .

Do pojawienia się krost na pośladkach przyczynić się może również zapalenie mieszków włosowych, które stanowi formę zakażenia gronkowcowego. Widoczne stają się wtedy drobne krostki oraz grudki. Dolegliwość zauważyć można najczęściej bezpośrednio po depilacji, bądź w momencie długiego oraz intensywnego pocierania skóry przez źle dobraną odzież lub zbyt ciasną bieliznę.

Jeżeli wykwity przypominają malutkie pęcherzyki umiejscowione tuż pod naskórkiem, może to oznaczać wystąpienie tzw. potówek. Przyczyną ich powstawania może być nadmierna potliwość, mało przewiewna odzież, w której skóra nie może odpowiednio ‘’oddychać’’ czy niedostateczna higiena. Szczególnie w gorące dni lub podczas intensywnego wysiłku fizycznego warto zadbać o czystość okolic intymnych oraz odpowiednią, lekką odzież wykonaną z naturalnych materiałów.

Jeżeli na pośladku pojawiła się duża, boląca krosta, w której widać gromadzącą się ropę, może to oznaczać czyraka. Jest to ropne zapalenie mieszków włosowych oraz ich najbliższego otoczenia, wywołane najczęściej przez bakterie gronkowca złocistego (łac. Staphylococcus aureus). Szczelina pośladkowa oraz okolice odbytu, ze względu na swoją budowę oraz na liczne rozmieszczenie mieszków włosowych, stanowią niezwykle dogodne miejsce do rozwoju oraz namnażania się niepożądanych bakterii. Nieleczona zmiana może skutkować groźnymi powikłaniami, więc jeżeli zauważymy na swoim ciele tego typu wykwity, natychmiast należy zgłosić się do specjalisty w celu wprowadzenia antybiotykoterapii.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak wyleczyć krosty na pośladkach?

Wszelkie zmiany i wykwity, które pojawiły się na pośladkach, szczególnie wtedy, kiedy nie radzimy sobie z ich pozbyciem się bądź stanowią dla nas ból i dyskomfort, warto jest skonsultować z dermatologiem. Specjalista dokładnie oceni rodzaj powstałych zmian, pomoże w odnalezieniu ich przyczyny oraz wprowadzi odpowiednio dobrane i skuteczne leki na trądzik

Pielęgnacja cery trądzikowej powinna odbywać się z zastosowaniem preparatów, które w swoim składzie zawierają substancje takie jak kwas salicylowy, kwasy AHA, mocznik, nadtlenek benzoilu, witamina C, witamina A i jej pochodne. Do codziennej pielęgnacji cery trądzikowej warto więc szukać kosmetyków zawierających podane wyżej składniki, ponieważ będą one skuteczne w walce z problematycznymi niedoskonałościami.

Najbardziej ofensywną formą leczenia jest zastosowanie preparatów zawierających izotretynoinę, które są niezwykle skuteczne w walce z wypryskami, jednak mogą również powodować u pacjentów niepożądane skutki uboczne. Stosowanie tej substancji powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą specjalisty.

Pryszcze na pośladkach – domowe sposoby

Należy pamiętać, że skóra z problemem trądzikowym powinna być odpowiednio nawilżona, przesuszać należy jedynie same wypryski, np. przy pomocy kwasu salicylowego. Skóra na pośladkach, która boryka się z pojawiającymi się wypryskami, nie powinna być nadmiernie przegrzewana ani wychładzana. Bielizna powinna być wykonana z naturalnego oraz oddychającego materiału, a także dobrana w odpowiednim rozmiarze, aby nadmiernie nie opinała skóry. 

Krosty na pośladkach tworzą się często również po goleniu okolic intymnych. W takiej sytuacji ważne jest, aby używać odpowiednio oczyszczonych bądź jednorazowych maszynek do golenia. Zapobiegnie to występowaniu zapalenia mieszków włosowych. Aby ograniczyć uciążliwe wrastanie włosków oraz czasochłonne golenie, warto rozważyć zabieg depilacji laserowej. Przeprowadzony w sprawdzonym gabinecie przez doświadczonego fachowca może sprawić, że pożegnamy nie tylko niechciane owłosienie ale również nawracające krosty na pośladkach.

W domowej pielęgnacji wyprysków na pupie sprawdzić się może regularnie przeprowadzany peeling. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wykwitów ropnych należy zrezygnować z peelingów gruboziarnistych i zamienić je na enzymatyczne, które nie spowodują rozniesienia się po ciele treści ropnej. 

Występowanie wyprysków na pośladkach ma więc wiele przyczyn. Jeżeli dokładna higiena oraz domowe sposoby pielęgnacji i dbania o skórę nie pomagają w walce z pojawiającymi się, problematycznymi wykwitami, warto skonsultować się z dermatologiem. Pomoże to zaoszczędzić sporo czasu oraz zapobiegnie powstawaniu kompleksów, a także złego samopoczucia z powodu nieestetycznych zmian skórnych.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. M. Serafin, H. Dąbrowska, Trądzik zwyczajny – etiopatogeneza i leczenie, https://www.czytelniamedyczna.pl/2348,trdzik-zwyczajny-etiopatogeneza-i-leczenie.html
  2. M. Jurzak, J. Drąg, A. Cira, Substancje w preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej, https://repozytorium.ka.edu.pl/handle/11315/816
  3. J. Szulczyńska-Gabor, W. Fuksiewicz, A. Emerele, M. Głośnicka, M. Bowszyc-Dmochowska, R. Żaba, Hidradenitis suppurativa – the therapeutic possibilities – case report, https://www.termedia.pl/CASE-REPORTS-Hidradenitis-suppurativa-8211-the-therapeutic-possibilities-8211-case-report,7,10751,1,1.html
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację