Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku
Dodano:

21 listopada, 2022
10:57
Zaktualizowano:

15 grudnia, 2022
15:43
 

Jak dbać o cerę trądzikową?

Jedną z najczęściej diagnozowanych postaci dermatoz jest trądzik pospolity. Przez długi czas przypisywany głównie młodzieży i nastolatkom w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne zachodzące w organizmie determinowały funkcjonowanie wielu narządów ciała, w tym skóry. Wahający się poziom hormonów w połączeniu z innymi czynnikami wywoływały na skórze liczne niepożądane objawy, takie jak trądzik zaskórnikowy (jedną z najłagodniejszych form charakteryzującą się otwartymi i zamkniętymi zaskórnikami), krosty z widocznym stanem zapalnym, pryszcze podskórne, a także różnego rodzaju wykwity. Nasilenie trądziku uwarunkowane jest między innymi wrażliwością organizmu na zmiany hormonalne, dlatego jest to kwestia osobnicza, uzależniona od indywidualnych predyspozycji.

W ostatnich latach problemy z cerą przestały dotyczyć wyłącznie osób młodych, a do gabinetów dermatologicznych coraz częściej zgłaszają się osoby dorosłe, po 35. a nawet w okolicach 50. roku życia. Trądzik u dorosłych stał się tak powszechnym zjawiskiem, że został uznany za swego rodzaju schorzenie cywilizacyjne. Szybkie tempo życia, przewlekły stres, podjadanie małowartościowych przekąsek, brak odpowiednio zbilansowanej diety, siedzący tryb życia. Wszystkie wymienione czynniki odpowiadają za pogorszenie kondycji skóry. Dodatkowo osoby dorosłe w równym stopniu narażone są na problemy z hormonami, zwłaszcza kobiety. Ciąża, comiesięczny cykl menstruacyjny czy menopauza to tylko część przyczyn wywołujących trądzik hormonalny. 

Nieleczony trądzik, a także niewłaściwa pielęgnacja mogą być zalążkiem do powstawania bardzo poważnych powikłań i najcięższych form trądziku, np. trądziku skupionego. Co więcej, źle prowadzona terapia pozostawia po sobie ślady w postaci szpecących blizn po trądziku, które łatwo powstają, jednak są niezwykle trudne w zlikwidowaniu i wymagają specjalistycznych zabiegów kosmetologicznych. Jak zatem dbać o cerę trądzikową?

Charakterystyczną cechą skóry trądzikowej są:

  • zwiększona ilość wydzielanego sebum,
  • widoczne na skórze mniejsze i większe zmiany, takie jak zaskórniki, krosty, ropne torbiele,
  • rozszerzone pory,
  • błyszczenie,
  • ziemistość, brak witalności,
  • przebarwienia potrądzikowe i blizny.

Świadoma pielęgnacja cery trądzikowej powinna więc skupiać się na wyciszeniu stanów zapalnych i redukcji pryszczy, usunięciu nadmiaru sebum prowadzącego do problemów ze skórą, dogłębnym nawilżaniu, regularnym złuszczaniu i ochronie przeciwsłonecznej. Oprócz standardowych preparatów pielęgnacyjnych do codziennej rutyny warto również włączyć preparaty punktowe, działające bezpośrednio na krostę i stosować je w momencie pojawienia się niespodziewanych wykwitów na skórze. Domową pielęgnację można dodatkowo uzupełnić zabiegami w gabinecie kosmetycznym.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Naturalna pielęgnacja cery trądzikowej

Wsparciem terapii jest również naturalna pielęgnacja cery trądzikowej, która pomoże przywrócić skórze estetyczny wygląd. Ułatwieniem jest fakt, że wiele cennych substancji znajdziesz w swojej kuchni, co z pewnością wpłynie na stan domowego budżetu. Jak wykorzystać naturę do wyciszenia zmian trądzikowych?

  • Maseczka-peeling z płatków owsianych, soku z cytryny, miodu i śmietany. Wymieszaj składniki na gęstą papkę i nałóż na skórę twarzy na ok. 15-20 minut. Po tym czasie zacznij spłukiwać maseczkę, wykonując przy tym delikatny masaż. Płatki zadziałają niczym naturalny peeling złuszczający martwy naskórek.
  • Tonik z cytryny. Połącz sok z połówki cytryny z wodą, przelej do buteleczki i wykorzystuj do przemywania skóry. Cytryna ma znakomite właściwości ściągające, antybakteryjne i rozjaśniające przebarwienia.
  • Naturalny peeling z kawy. Możesz przygotować go specjalnie do zabiegu lub wykorzystać pozostałości po porannej filiżance energetyzującego napoju. Wymieszaj fusy po kawie z łyżeczką oleju kokosowego lub oliwą z oliwek. Zabieg świetnie oczyści skórę, dogłębnie usunie zanieczyszczenia, a zawartość oleju roślinnego odczuwalnie nawilży i odżywi skórę.
  • Napary ziołowe w formie kompresu. Przy skórze z problemem trądziku warto wykorzystać moc rumianku, pokrzywy i skrzypu. Jeśli nie chcesz marnować czasu na relaks z ziołowym kompresem na twarzy, możesz przygotowywać z ziół lekkie herbatki. W takiej formie nie tylko pomogą na zmiany trądzikowe, ale też nawodnią organizm.

Inne, cenne składniki, których możesz użyć w codziennej pielęgnacji cery trądzikowej to między innymi mączka ziemniaczana o właściwościach ściągających pory skóry i usuwających nadmiar sebum, łagodzące siemię lniane czy ogórek.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Pielęgnacja cery trądzikowej w domu

Pielęgnacja cery trądzikowej w domu powinna być przede wszystkim skrupulatna i systematyczna. Sumienne podejście do tematu i stosowanie odpowiednich kosmetyków sprawi, że szansa na pokonanie trądziku znacznie wzrośnie. Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji skóry ze skłonnością do zmian trądzikowych.

  • Podstawą planu jest oczyszczanie skóry. Należy przy tym pamiętać, by robić to dokładnie, ale delikatnie, ponieważ zmęczona walką z pryszczami skóra nie potrzebuje dodatkowych podrażnień. Preparaty oczyszczające powinny być wolne od składników wysuszających oraz podrażniających skórę, takich jak alkohol, substancje konserwujące czy glikole. Niewskazane są również składniki potencjalnie zapychające, a wśród nich wymienić należy głównie silikony, parafinę, wazelinę, SLS i jego pochodne.
  • Systematycznie nawilżaj i nie dopuszczaj do przesuszenia skóry. Paradoksalnie tłusta i trądzikowa skóra potrzebuje sporej dawki nawilżenia. Umyślne przesuszanie skóry spowoduje, że w reakcji obronnej zacznie produkować jeszcze więcej sebum, co wpłynie na powstawanie kolejnych zaskórników i pryszczy. Jako zamiennik aptecznego kremu nawilżającego możesz wykorzystać aloes, który wspomaga procesy gojenia się skóry, a także ogranicza ryzyko powstawania blizn potrądzikowych.
  • Złuszczaj martwy naskórek. W przypadku cer trądzikowych zalecane są peelingi enzymatyczne, niezawierające drobinek mechanicznie ścierających, które mogłyby podrażnić skórę lub roznieść stan zapalny.
  • Ogranicz liczbę aplikowanych na skórę kosmetyków, zarówno tych pielęgnacyjnych, jak i kolorowych, przeznaczonych do makijażu. Im mniej warstw, tym lepiej dla skóry. Pozwól jej oddychać.
  • Chroń skórę przed słońcem. Jednym ze szkodliwych mitów jest ten o pozytywnym wpływie słońca na zmiany trądzikowe. Choć w początkowej fazie opalanie rzeczywiście może poprawić kondycję skóry, to finalnie nadmiar szkodliwego promieniowania UV uszkadza naturalny płaszczyk ochronny skóry, wskutek czego zacznie się bronić zwiększając ilość łoju. Nierzadko po chwilowej poprawie trądzik wraca ze zdwojoną mocą, dlatego nie zapominaj o kremach z filtrem.
  • Pod żadnym pozorem nie wyciskaj i nie rozdrapuj krost. Nawyk drapania i dotykania wykwitów może przyczynić się do rozniesienia stanu zapalnego na zdrowe obszary ciała oraz do nadkażenia mniejszych wyprysków.
  • Nie zapominaj o zachowaniu higieny osobistej. Zadbaj o czystość rąk, ciała, ale też przedmiotów codziennego użytku. Telefon, myjki i gąbki do ciała, akcesoria do makijażu to siedlisko bakterii. Osoby z cerą trądzikową powinny z większą uwagą zatroszczyć się, by były czyste. Niezwykle istotna jest również częsta wymiana ręczników kąpielowych oraz pościeli, zwłaszcza poszewek na poduszkach.

Podręczną kosmetyczkę warto również uzupełnić w produkty znane w pielęgnacji cery trądzikowej, słynące z działania antybakteryjnego, łagodzącego, regenerującego i normującego wydzielanie sebum. Są to między innymi olejek z drzewa herbacianego, maść cynkowa, maść ichtiolowa, węgiel aktywny, olejek tamanu oraz hydrolaty, np. z zielonej herbaty, czystka czy z drzewa herbacianego. 

I na koniec. Domowa pielęgnacja cery trądzikowej jest niezbędna do szybszego pozbycia się niechcianego i mało estetycznego problemu. Jednak jeśli zmiany trądzikowe nie znikają, w wręcz atakują z większą intensywnością, zalecamy wizytę u dermatologa, który dokładnie obejrzy skórę, przepisze odpowiednie leki na trądzik, a także wskaże efektywną ścieżkę leczenia. 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. M. Matysek-Nawrocka, M. Bernat, K. Rybak, Ocena poziomu wiedzy młodzieży w wieku od 13 do 16 lat na temat prawidłowej pielęgnacji skóry
  2. D. Macioł, K. Kordus, R. Śpiewak, Kosmetyki do cery trądzikowej dostępne w drogeriach: Analiza deklarowanych składników aktywnych oraz substancji potencjalnie niebezpiecznych
Udostępnij artykuł:
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację