Jak dieta wpływa na walkę z trądzikiem?
Dodano:

20 maja, 2022
12:20
Zaktualizowano:

21 października, 2022
12:58

Czym jest trądzik?

Trądzik to nic innego, jak wypryski tworzące się na skórze tłustej warstwy – zazwyczaj na twarzy w strefie T, która obejmuje brodę, nos oraz czoło. Trądzik może pojawić się także na plecach, ramionach oraz innych częściach ciała.

Występowanie trądziku związane jest nieodzownie z wydzielaniem zbyt dużej ilości sebum, które przenika na powierzchnię skóry z gruczołów łojowych. Ujście to może zostać szybko zapchane przez nadmiar łoju oraz zrogowaciały naskórek, w wyniku czego powstają zaskórniki otwarte. W nich szybko pojawiają się stany zapalne – zaskórniki stwarzają bowiem doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Tego typu zmiany skórne najczęściej spowodowane są przez bakterie Cutibacterium Acnes. Tworzące się na skórze tłustej warstwy torbiele ropne mogą niestety pozostawić na skórze blizny.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy trądziku

Objawy trądziku to przede wszystkim trudne do wyleczenia wypryski, powstające na skutek zamknięcia ujścia gruczołów łojowych. Zmiany trądzikowe mogą mieć charakter zapalny – mamy wówczas do czynienia z grudkami, krostami i cystami, jak i niezapalny – wtedy na skórze pojawiają się zaskórniki zamknięte lub otwarte. Tego typu problemy skórne mogą pozostawiać blizny potrądzikowe, zatem ich leczenie jest wręcz konieczne!

Różnice w objawach trądziku zależne są przede wszystkim od jego rodzaju. Na szczęście są one dość charakterystyczne – wizyta u dermatologa z pewnością pozwoli na szybkie zdiagnozowanie kondycji skóry.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Rodzaje trądziku

Określenie rodzaju zmian skórnych jest niezbędne w skutecznym leczeniu trądziku. Odmian jest bardzo dużo i każda z nich wymaga podjęcia nieco innych kroków do całkowitego wyeliminowania problemu. Rodzaj zmiany skórnej można poznać bezpośrednio po objawach, z czym na pewno poradzi sobie każdy dermatolog.

Trądzik młodzieńczy (pospolity)

 Acne vulgaris, czyli trądzik pospolity to najczęściej występujące schorzenie skórne. Na jego powstawanie mają wpływ zmiany hormonalne – zwłaszcza w okresie dojrzewania, które związane są z wpływem androgenów. Najczęściej pojawia się w u osób młodych (bez względu na płeć), stąd też określa się go jako trądzik młodzieńczy. Zmiany zapalne tego typu powinny być odpowiednio leczone, gdyż powstałe w ich wyniku blizny mogą być widoczne nawet przez całe życie!

Zarówno u osób młodych, jak i osób dorosłych, wygląd pełni przecież istotną rolę. Duże znaczenie ma także poczucie komfortu, które niestety może zostać znacznie osłabione przez występujące zmiany trądzikowe.

Acne vulgaris dzieli się na inne podgrupy, które różnią się objawami. Wymienia się najczęściej:

  • trądzik zaskórnikowy – w tym przypadku nie występuje stan zapalny, a wydzielanie łoju ogranicza się jedynie do powstania zaskórników;
  • trądzik guzkowo-cystowy – charakteryzuje się powstawaniem bolesnych torbieli ropnych;
  • trądzik grudkowo-krostkowy – to najczęściej występująca odmiana trądziku pospolitego, a jej głównym objawem są powstałe z uwagi na tłustą skórę pryszcze.

Trądzik ropowiczy

To znacznie rzadsza odmiana trądziku, która jest niestety dość trudna w leczeniu. Przebieg takich zmian chorobowych może być naprawdę ciężki, gdyż powstające na skórze ropnie są przeważnie bardzo bolesne. Wypryski powstają nie tylko na twarzy – równie często pojawiają się na klatce piersiowej oraz ramionach. Trądzik ten może pozostawić na ciele osoby chorującej trwałe blizny.

Trądzik skupiony

Trądzik tego typu przypomina w zasadzie inne rodzaje zmian skórnych. Różnica polega jedynie na występowaniu krost – w przypadku trądziku skupionego, powstają one najczęściej na plecach, pośladkach i twarzy. Wypryski są dość duże i mają tendencję do zlewania się, co z kolei prowadzi do powstawania blizn. Wyleczenie tego typu trądziku nie jest łatwe i z pewnością niezbędna będzie wizyta u specjalisty.

Trądzik różowaty

Ten typ zmian skórnych występuje u osób, których naczynia krwionośne twarzy nie funkcjonują poprawnie. Na początku pojawiają się u nich czerwone plamy wyglądające jak podrażnienia; następnie tworzą się w tym miejscu wypryski. Trądzik tego typu pojawia się najczęściej u kobiet w wieku rozrodczym – nasilenie występuje między 30 a 40 rokiem życia.  

Trądzik zawodowy

Stan zapalny tego rodzaju występuje jedynie w wieku dorosłym. Na jego pojawienie się na skórze wpływ mają przede wszystkim warunki pracy, w jakich dana osoba przebywa – stąd też odpowiednia nazwa. Zatkane gruczoły łojowe mogą być następstwem nie tylko zmian hormonalnych, ale również zanieczyszczeń czy chemii, która używana jest w miejscu pracy.

Przyczyny powstawania trądziku

Na powstawanie zmian skórnych może mieć wpływ wiele czynników. Zazwyczaj są to zmiany hormonalne zwiększające produkcję sebum, na skutek czego – w dużym skrócie – może pojawić się stan zapalny. Przyczyny trądziku mogą być jednak znacznie rozszerzone. Otwarcie mówi się bowiem o czynnikach środowiskowych, które mają istotne znaczenie w powstawaniu zmian skórnych.

Czynniki środowiskowe

Najczęściej wymienianą przyczyną trądziku jest nieodpowiednia dieta. Jedzenie przetworzonej żywności, których głównym składnikiem jest cukier i tłuszcz, wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu – w tym także skóry. Zbilansowana dieta może być prawdziwym wybawieniem dla każdego, kto cierpi na trądzik młodzieńczy.

Przyczyny trądziku można upatrywać również w wieku Zaskórniki i zmiany trądzikowe pojawiają się bowiem najczęściej w okresie dojrzewania. Istnieją jednak takie odmiany trądziku, które mogą pojawić się także w dorosłym życiu.

Na kondycję skóry może mieć również wpływ płeć – statystycznie wskazuje się bowiem, że problem z trądzikiem w okresie dojrzewania w dużej mierze leży po stronie mężczyzn; kolejność ta ulega zmianie w dorosłości – to kobiety mają znacznie częściej problemy ze skórą.

Trądzik może pojawić się także w wyniku nadwagi i otyłości. Do powstawania trądziku przyczynia się spożycie alkoholu oraz palenie papierosów. Stosowanie różnego rodzaju używek znacznie osłabia cały organizm – nic zatem dziwnego, że skóra również się buntuje!

Na pojawienie się wyprysków wpływ mogą mieć także nieodpowiednio dobrane kosmetyki. Pielęgnując skórę twarzy warto mieć na uwadze jej kondycję oraz rodzaj – znalezienie odpowiednich kremów czy toników nie będzie wówczas problematyczne.

Trądzik a zdrowa dieta

Pojawiające się na skórze zmiany w dużym stopniu są wynikiem procesów, jakie naturalnie zachodzą w każdym organizmie. Większość z nich ma na celu pozbycie się szkodliwych substancji, które wprowadzane są do organizmu. Nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej może mieć zatem niekorzystny wpływ na cały organizm i prowadzić na przykład do uszkodzenia układu pokarmowego czy naczyniowo-sercowego. Na skutek przyjmowania produktów, które nie zawierają żadnych składników odżywczych, dochodzi również w pewnym stopniu do produkowania nadmiernej ilości sebum, co zatyka gruczoły łojowe. Dbanie o pożywność diety i posiłki w odpowiednich proporcjach z pewnością wpłynie pozytywnie na stan skóry każdej osoby!

Trądzik – co wykluczyć z diety?

Dieta przeciwtrądzikowa powinna opierać się przede wszystkim o niezbędne składniki odżywcze. Z uwagi na wiek, płeć czy rodzaj prowadzonych aktywności zawodowych, zapotrzebowanie kaloryczne może znacząco się różnić. Warto jednak wyeliminować z diety takie produkty, które mogą nasilić objawy choroby trądzikowej.

Produkty mleczne

Wpływ nabiału na problem z trądzikiem jest potwierdzony wieloma badaniami. Zawarte w mleku steroidy wpływają na rozwój androgennych hormonów, a te z kolei przyczyniają się do znacznie zwiększonej produkcji łoju. Ograniczenie spożycia tego typu produktów może pomóc w wyeliminowaniu objawów trądziku. Warto jeszcze dodać, że nawet osoby zdrowe skarżą się na złe samopoczucie po spożyciu zbyt dużej ilości produktów mlecznych. Stopniowe odchodzenie bądź przynajmniej ograniczenie nabiału z pewnością wyjdzie każdemu na zdrowie!

Ostre przyprawy

Kolejnymi produktami, których ograniczenie warto rozważyć mając problemy ze skórą, są ostre przyprawy. Takie działanie nie jest potwierdzone naukowo; wiadomo jednak, że ostre jedzenie pomaga w pozbyciu się w bakterii. Zawarta w takich daniach kapsaicyna przyspiesza przemianę materii, co z kolei wpływa na znacznie szybsze pozbywanie się szkodliwych substancji z organizmu.

Całkowite odstawienie pieprzu czy chili nie będzie konieczne, jednak warto przynajmniej ograniczyć ich spożywanie i obserwować ewentualne efekty tej niewielkiej zmiany w diecie.

Słodycze

Czekolada oraz jej pochodne mają zdecydowanie negatywny wpływ na kondycję cery. Tego typu produkty tworzy się zazwyczaj z cukru i niezdrowych tłuszczy, które w dużych ilościach mogą poważnie zaszkodzić! Sam cukier ma przecież działanie prozapalne, zatem w częstym jego spożywaniu możemy śmiało upatrywać przyczyny trądziku.

Trądzik może rozwijać się w dużej mierze przez zjadanie przetworzonych produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Zawierają one zazwyczaj ogromną ilość soli, która wpływa źle na cały organizm. Warto unikać zatem produktów z białej mąki, a zamiast tego wybierać makaron pełnoziarnisty.

Kupowanie gotowych dań typu fast-food również nie przyczyni się do wyeliminowania zmian trądzikowych. Gotowanie samodzielne, z użyciem jedynie wysoko odżywczych produktów jest zdecydowanie najlepszym pomysłem. Zmiana w kondycji skóry będzie z pewnością zauważalna!

Dieta na trądzik

Unikanie wymienionych wcześniej potraw to tylko połowa sukcesu. Warto dodatkowo wprowadzić do swojej diety takie produkty, który mają działanie przeciwzapalne i wspomogą tym samym leczenie miejscowe zmian skórnych.

Niski indeks glikemiczny

Produkty zawierające niski indeks glikemiczny to idealne rozwiązanie dla osób, które cierpią na którąś z postaci trądziku. Nie zawierają one zbyt dużej ilości cukrów prostych, dzięki czemu jego spożycie zostanie w diecie znacznie zredukowane. Mała ilość cukru wpłynie zbawiennie nie tylko na cerę, ale również cały organizm! Ograniczenie cukru już w okresie dojrzewania pomoże wykształcić u młodych osób odpowiednie nawyki żywieniowe, co z pewnością zaprocentuje dobrym zdrowiem!

Niezbędne kwasy omega-3 

Omega-3 to składniki niezwykle cenne dla każdego organizmu. Osoby cierpiące na trądzik, powinny koniecznie wprowadzić do swojej diety produkty zawierające kwasy omega-3. Działają one bowiem przeciwzapalnie, a dodatkowo zwiększają płynność wytwarzanego w skórze łoju. Nie zatykają porów, przez co tworzenie się nowych wyprysków zostaje znacznie ograniczone.

Sporą ilość tych cennych składników zawiera olej rzepakowy, olej lniany (ale tylko tłoczony na zimno!), oliwa z oliwek oraz tłuste ryby morskie. Warto spożywać także orzechy włoskie, które oprócz kwasów omega-3 posiadają również sporą ilość fosforu niezbędnego do prawidłowej pracy mózgu.

Witaminy i składniki mineralne

W zwalczaniu trądziku niezbędne są również dostarczane do organizmu witaminy. Warto skupić się przede wszystkim na witaminie E, która ma działanie przeciwzapalne. Znaleźć ją można między innymi w orzechach, migdałach i kiełkach. Sporą ilość posiada również olej rzepakowy, płatki owsiane, a także natka pietruszki!

Na problemy ze skórą skuteczny będzie także cynk. Ten niezawodny mikroelement znaleźć można na przykład w fasoli, zielonym groszku, a także rybach. Warto zwrócić uwagę na inne nasiona roślin strączkowych – spożywanie ich daje uczucie sytości, a także wpływa pozytywnie na wygląd cery.

Posiadanie zdrowej cery zapewnia jeszcze krzem. Posiada on silne właściwości wiążące, które regulują skutecznie wydzielanie sebum oraz oczyszczają gruczoły łojowe. Krzem ma także zbawienny wpływ na elastyczność skóry – nadaje jej odpowiednią sprężystość oraz głęboko nawilża.

Osoby zmagające się z trądzikiem często mają niedobór selenu. To składnik mający działanie przeciwzapalne, który można z powodzeniem znaleźć w orzechach brazylijskich, rybach oraz niektórych grzybach – warto zatem sięgnąć po te produkty.

Leczenie trądziku

Odpowiednia dieta z pewnością wpłynie na wygląd cery każdej osoby – bez względu na to, czy zmaga się ona z trądzikiem. W przypadku wystąpienia silnych zmian skórnych spożywanie odpowiedniego pożywienia może być jednak niewystarczające.

Jak wyleczyć trądzik?

Pierwszym krokiem do tego, by poradzić sobie z trądzikiem, jest konkretne ustalenie z jakim rodzajem schorzenia dana osoba ma do czynienia. W tym celu warto udać się do specjalisty, który z pewnością będzie w stanie rozpoznać objawy trądziku oraz wskazać najlepsze z możliwych metod leczenia.

Leczenie a rodzaj trądziku

Działania mające na celu całkowite wyeliminowanie trądziku uzależnione są właśnie od rodzaju zmian skórnych.Trądzik młodzieńczy nie będzie przykładowo wymagał przyjmowania specjalistycznych leków. Nieco inaczej jest wtedy, gdy dana osoba cierpi na trądzik ostrej odmiany. Tak silne zatkanie gruczołów łojowych, jakie występuje w przypadku tego typu trądziku, wymagać może odpowiedniej farmakoterapii.

Najbardziej skomplikowaną sytuacją jest występowanie trądziku różowatego, gdyż jego przyczyny nie są do końca zbadane. W takim przypadku lekarz najczęściej stosuje leczenie miejscowe, które może doprowadzić do częściowej eliminacji schorzenia. Niestety zmiany skórne w przypadku trądziku różowatego są przewlekłe, zatem warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

 

 

Suplementacja

Z przeprowadzanych badań wynika, że na skuteczne pozbycie się trądziku mogą mieć wpływ również przyjmowane suplementy. W szczególności polecane są probiotyki, które dbają o odpowiednią ochronę organizmu. Zażywanie takich specyfików może wpłynąć pozytywnie na cały organizm – wysoka odporność jest bowiem niezbędna do tego, by móc normalnie funkcjonować. Pozytywny wpływ na cerę ma także zielona herbata, którą z powodzeniem można znaleźć w łatwych do połknięcia kapsułkach.

Sięganie po suplementy powinno być jednak ostatecznością. Większość niezbędnych składników odżywczych można przecież wprowadzić do organizmu wraz z pożywieniem. Przyjmowanie tego typu preparatów powinno być skonsultowane z lekarzem – tylko wtedy można mieć pewność, że suplement pomoże, a nie zaszkodzi.

Dbanie o cerę

Skuteczna walka z trądzikiem to także odpowiednie dbanie o cerę. Niezbędny będzie żel oczyszczający, który nie powoduje podrażnienia, a także krem matujący. Warto również zainwestować w produkty zawierające kwas salicylowy. Składnik ten dostępny jest w wielu preparatach przeciwtrądzikowych, gdyż doskonale oczyszcza zaskórniki, zmniejszając tym samym łojotok. Kwas salicylowy ma również działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, zatem używanie go wpłynie na zdrowy wygląd skóry.

Co na blizny potrądzikowe?

W walce z trądzikiem i jego skutkami często polecany jest również kwas azelainowy. Zmniejsza on widoczność przebarwień oraz plam na skórze, które mogą powstać właśnie w wyniku zmian skórnych. Zapewnia on skórze odpowiednie nawilżenie, dzięki czemu cera wygląda na promienną i wypoczętą.

Takie ważne tematy, jak dobór odpowiednich do cery kosmetyków, można poruszyć nie tylko z dermatologiem, ale również pracownikiem drogerii. Osoby takie często posiadają ogromne doświadczenie oraz wiedzę, która z pewnością pomoże w doborze najlepszych do danej sytuacji kremów czy kwasów.

Leki na trądzik

Rozległy bądź bolesny trądzik z pewnością będzie wymagał wizyty u specjalisty. Dokona on wywiadu oraz przepisze odpowiednie leki. W ostrych stanach zapalnych poleca się zazwyczaj antybiotyki, takie jak tetracyklina bądź erytromycyna, a także retinoidy: acytretyne i izotretynoine. Dawka takich leków uzależniona jest od stopnia zaawansowania zmian skórnych, a także masy ciała pacjenta. Dermatolog może również zalecić dietę oraz dobrać specyfiki, które ułatwią pielęgnację skóry twarzy.

Leczenie bez wychodzenia z domu

Wizyta u dermatologa – zwłaszcza w dużych miastach, może być nie lada wyzwaniem. Zazwyczaj tacy specjaliści są bardzo zajęci, zatem wizyta jest odkładana na przyszłość. Warto od razu podkreślić, że w leczeniu trądziku czas jest bardzo istotny. Już po wykryciu pierwszych objawów należy niezwłocznie wdrożyć leczenie, by zapobiec rozwojowi stanów zapalnych.

Szybka recepta

Osoby, które chciałyby jak najszybciej skonsultować stan swojej cery, mogą skorzystać z naszej oferty porad online. W czasie takiego spotkania możliwe jest nie tylko pełne zdiagnozowanie pacjenta, ale także przepisanie leku na receptę – na przykład Izoteku. Jego dawka będzie dopasowana do rodzaju schorzenia oraz aktualnej masy ciała, zatem będzie całkowicie bezpieczna.

Preparat Izotek stosuje się w skomplikowanych postaciach trądziku w momencie, gdy inne metody – w tym również stosowanie odpowiedniej diety – zawodzą. Kuracja taka jest w większości skuteczna, zatem warto wypróbować to rozwiązanie. Jeśli więc nie radzisz sobie z problemami skórnymi, a uciążliwy trądzik uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie i odbiera pewność siebie, nie wahaj się! Skorzystaj z naszej oferty, a na pewno będziemy w stanie Ci pomóc.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Dawidziak, J., & Balcerkiewicz, M. (2016). Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris). Część II. Kwasy tłuszczowe, indeks glikemiczny, przetwory mleczne.
  2. Osowski, S. (2019). Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację