Jak pozbyć się kaszki na twarzy?
Dodano:

6 listopada, 2022
13:39
Zaktualizowano:

18 listopada, 2022
12:35
 

Co to jest kaszka na twarzy?

Kaszka na twarzy jest problemem dermatologicznym, którego charakterystycznym objawem są drobniutkie grudki podskórne, tzw. zaskórniki zamknięte. Podobne cechy wykazuje trądzik grudkowy. Skóra dotknięta tą przypadłością przypomina w dotyku kaszkę – jest nierówna, chropowata, nierzadko swędząca i zaczerwieniona. Kaszka zlokalizowana jest zazwyczaj punktowo – na czole, policzkach lub w okolicach oczu, jednak zdarza się, że zajmuje inne obszary ciała, takie jak plecy, uda, ramiona, a nawet okolice miejsc intymnych. Częściej pojawia się u osób z tłustą, trądzikową skórą, aczkolwiek nie jest to reguła.

Kaszka pojawia się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W przypadku niemowląt i noworodków jest jednym z objawów trądziku niemowlęcego, który najczęściej znika samoczynnie i jest efektem niedojrzałości gruczołów łojowych. Jeśli chodzi o osoby dorosłe, kaszka na twarzy to nierzadko rezultat trądziku pospolitego. Może być to np. trądzik młodzieńczy pojawiający się u młodzieży w okresie dorastania. Coraz częściej zmiany trądzikowe to problem nie tylko wieku nastoletniego, ponieważ mogą wystąpić u osób w wieku 30. a nawet 40. lat. Dermatoza taka nazywa się trądzik hormonalny i jest skutkiem zaburzeń gospodarki hormonalnej w organizmie.

Jeśli borykasz się z problemem kaszki na twarzy lub innych częściach ciała, pod żadnym pozorem nie ulegaj pokusie zdrapywania, czy wyciskania krostek. Mogłoby to doprowadzić do poważniejszych powikłań, stanów zapalnych, nacieków ropnych, a nierzadko zakończyć nieestetycznymi przebarwieniami i bliznami potrądzikowymi.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Kaszka na twarzy – przyczyny

Pojawienie się kaszki na twarzy ma różnorodne podłoże. Do najczęstszych przyczyn zalicza się alergię pokarmową oraz zmiany hormonalne. Jednak to nie jedyne źródło problemów. Kaszka może być bowiem skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Ustalenie przyczyny pojawienia się zmiany jest kluczowe do wdrożenia odpowiedniej terapii. Jeśli nie masz pewności, w jaki sposób leczyć objawy i jaka jest przyczyna pojawienia się kaszki, zalecamy konsultację dermatologiczną. Przed wizytą postaraj się zapisać lub zapamiętać wszystkie objawy, które wydają się niepokojące i które odbiegają od normy. Wywiad lekarski połączony z obserwacją obszarów objętych zmianą oraz ich umiejscowieniem, ułatwią postawienie właściwej diagnozy i rozwiążą kwestie zdrowotne.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Kaszka na twarzy – leczenie

Jak wygląda leczenie kaszki na twarzy? Tu nie da się udzielić jednoznacznej metody, ponieważ terapia uwzględnia między innymi źródło problemu. Tak więc dwie osoby dotknięte pozornie taką samą dermatozą, mogą być leczone w zupełnie inny sposób. Dlatego tak ważne jest, by nie stawiać diagnozy samodzielnie, na podstawie niepotwierdzonych i niesprawdzonych informacji. W jaki sposób może wyglądać terapia, w zależności od etiologiii kaszki na twarzy?

 • Alergia pokarmowa – jedna z najczęstszych przyczyn kaszki, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jeśli zmiany wywołane są nietolerancją pokarmową powodują duży dyskomfort, swędzą, mogą być dodatkowo zaczerwienione. Terapia w przypadku uczulenia na konkretny składnik wymaga wyeliminowania z diety potencjalnego alergenu. Bardzo często reakcje uczuleniowe wywołują laktoza, białko zwierzęce, cukier, cytrusy oraz orzechy. Jeśli nie masz pewności, który produkt skutkuje wystąpieniem nietolerancji, lekarz alergolog lub dermatolog może wydać skierowanie na badania w kierunku jego wykrycia.
 • Zaburzenia hormonalne – za wystąpienie kaszki odpowiadają również zaburzenia w gospodarce hormonalnej, głównie nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Pełna diagnoza wymaga przeprowadzenia precyzyjnych badań poziomu hormonów i ustalenia, czy objawy w postaci kaszki spowodowane są problemami z tarczycą. Uzyskane wyniki badań endokrynologicznych pozwalają dobrać najbardziej efektywną metodę leczenia. Terapia polega zazwyczaj polega na przyjmowaniu leków na tarczycę lub doustnych tabletek antykoncepcyjnych, a także wprowadzeniu zmian w diecie.
 • Niewłaściwa pielęgnacja – to jeden z trzech, często obserwowanych powodów pojawienia się nieestetycznych zmian skórnych. Nieprawidłowości mogą być wywołane przez kosmetyki, zarówno pielęgnacyjne, jak i produkty kolorowe, przeznaczone do makijażu. Przede wszystkim te, które w swoim składzie zawierają parafinę oraz wysuszający alkohol. Pierwszym krokiem jest przejrzenie kosmetyków i zredukowanie liczby używanych specyfików. Minimalistyczna pielęgnacja i stopniowe wprowadzanie kolejnych produktów pomoże wychwycić, który z nich mógł wywołać niepożądaną reakcję skóry.

Choć kaszka nie jest zjawiskiem groźnym, to może być źródłem dyskomfortu oraz gorszego samopoczucia spowodowanymi kwestiami estetycznymi. Pierwszym krokiem w skutecznym wyeliminowaniu problemu powinno być przyjrzenie się swoim kosmetykom oraz diecie. Czasem nie potrzeba wiele, by usunąć niechcianą przypadłość. Jeśli pomimo wprowadzenia zmian w jadłospisie oraz troskliwej i uważnej pielęgnacji problemy skórne nie ustępują, przyczyny mogą leżeć w gospodarce hormonalnej lub ciężkiej do określenia alergii pokarmowej. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u specjalisty, który może zalecić skuteczne leki na trądzik.

 

Kaszka na twarzy – domowe sposoby

Domowe sposoby na kaszkę na twarzy dotyczą głównie zaleceń pielęgnacyjnych. Kluczowy jest nie tylko dobór odpowiednich kosmetyków, ale również ogólna dbałość o stan skóry oraz systematyczność podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. Jak możesz pomóc swojej skórze w domu?

 • Podstawowa zasada to nie wyciskanie zmian! Mogłoby to skutkować nadkażeniem, przebarwieniami i bliznami potrądzikowymi.
 • Pamiętaj o porannym i wieczornym oczyszczaniu twarzy. Wybieraj dermokosmetyki o neutralnym pH, łagodne, bez wysuszających składników, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie kondycji skóry. Szukaj kosmetyków hypoalergicznych, niezawierających substancji zapychających, takich jak wspomniana wyżej parafina. Po dokładnym umyciu twarzy, zaaplikuj na skórę tonik, który przywraca skórze właściwy poziom pH.
 • Zwróć uwagę na czystość przedmiotów mających kontakt ze skórą twarzy. Regularnie dezynfekuj swój telefon czy słuchawki. Nie zapominaj również o częstej zmianie poszewki na poduszce oraz ręczników. Najlepiej, by do osuszania twarzy po zabiegach pielęgnacyjnych służyły jednorazowe ręczniki papierowe.
 • Regularnie nawilżaj i odżywiaj skórę. Przesuszona cera sprawia, że gruczoły łojowe zwiększają produkcję sebum, co w przypadku problemów skórnych może mieć katastrofalne skutki.
 • Chroń skórę przed promieniowaniem UV za pomocą kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym.
 • Peelingi wykonuj mniej więcej 2-3 razy w tygodniu. Zdecyduj się na preparaty enzymatyczne, których formuła nie zawiera drobinek ścierających. Po peelingu nałóż na twarz maseczkę o właściwościach głęboko nawilżających i regenerujących.
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Zaenlein A L., Thiboutot D. Acne vulgaris. Dermatology, 2018, 36, 588–603
 2. López-Estebaranz J,L., Herranz-Pinto P., Dréno B., the working group of dermatologists with expertise in acne. Consensus-Based Acne Classification System and Treatment Algorithm for Spain. Actas Dermosifiliogr, 2017,108(2), 120–131
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację