Krosty na głowie – jak wyleczyć pryszcze we włosach?
Dodano:

19 listopada, 2022
11:42
Zaktualizowano:

15 grudnia, 2022
15:45
 

Krosty na głowie – przyczyny

Zmiany skórne mogą pojawić się na skórze całego ciała, w tym także na skórze głowy, która ze względu na liczbę mieszków włosowych i gruczołów łojowych jest szczególnie narażona na nadmiar sebum i zatkanie porów, co skutkuje powstawaniem krost, ropni i podskórnych pryszczy. Mogą występować w każdym wieku – również u niemowląt. 

Krosty we włosach są zdecydowanie mniej widoczne niż na pozostałych częściach ciała, jednak mogą być tak samo uciążliwe jak pryszcze na twarzy, dekolcie czy plecach. Może im towarzyszyć tkliwość i bolesność (szczególnie przy ucisku) oraz świąd skóry, który często utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niekiedy krosty te mogą się łuszczyć, a włosy przetłuszczać w stopniu większym niż dotychczas. Pojawić mogą się również wągry i zaskórniki, które są jednym z objawów trądziku zaskórnikowego. 

Trądzik na głowie jest najczęściej wynikiem trądziku pospolitego (młodzieńczego), który pojawia się u osób młodych w okresie dojrzewania. Oprócz trądziku hormonalnego, wynikającego z zaburzeń gospodarki hormonalnej, wypryski wiążą się także z nadaktywnością gruczołów łojowych, produkujących nadmiar sebum. Gromadzący się na skórze łój powoduje rogowacenie naskórka i zatkanie porów, co w połączeniu z nieodpowiednimi kosmetykami i zanieczyszczeniami z zewnątrz prowadzi do powstawania zmian skórnych, łupieżu i przetłuszczania się włosów. 

Trądzik na głowie dotyka również osób dorosłych. Pojawia się najczęściej w wyniku niewłaściwej diety (szczególnie zbyt dużej ilości cukrów prostych i tłuszczy nasyconych), nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny osobistej, przewlekłego stresu i zaburzeń hormonalnych. Na trądzik u dorosłych wpływa zbyt rzadkie i niedokładne mycie włosów (w tym skalpu), źle dobrane kosmetyki (szampony, odżywki, maski) oraz przesuszanie skóry głowy, na które wpływa częste używanie suszarki, prostownicy czy lokówki. 

Zmiany skórne w postaci ropni mogą wskazywać także na zapalenie mieszków włosowych wywoływanego przez bakterie, wirusy lub drożdżaki. Zaburzenie mikroflory skóry głowy i wniknięcie drobnoustrojów w głąb mieszka wywołuje stan zapalny, a wokół włosa pojawia się zmiana skórna wypełniona białą lub żółtą treścią, z często towarzyszącym rumieniem i świądem skóry.  

Pryszcze we włosach pojawiają się często w przebiegu grzybicy skóry głowy, wywoływanej przez grzyby – dermatofity. Choroba dotyka najczęściej osoby o obniżonej odporności, po długotrwałym przyjmowaniu antybiotyków i sterydów oraz niewłaściwie dbającym o higienę skóry głowy. Oprócz zmian skórnych może wystąpić także stan zapalny, świąd i zaczerwienienie skóry oraz znaczne wypadanie włosów. 

Poza grzybicą skóry głowy i zapaleniem mieszków włosowych krosty na głowie mają swoje podłoże również w łojotokowym zapaleniu skóry głowy, które związane jest z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych – nadmiernym wydzielaniem sebum z nienaturalnym składem, który powoduje podrażnienie skóry i zwiększa jej podatność na szkodliwe działanie drobnoustrojów.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Pryszcze na głowie – jak leczyć?

Skuteczność leczenia powstałych na głowie zmian skórnych opiera się przede wszystkim na odpowiedniej diagnostyce i właściwej pielęgnacji. Gdy problem narasta, leczenie należy zacząć od wizyty u dermatologa, który wskaże właściwą przyczynę występowania krost we włosach. 

W zależności od stadium zaawansowania choroby dermatologicznej lekarz może wdrożyć leki na trądzik, najczęściej antybiotyki. Leczenie pryszczy na głowie opiera się przede wszystkim na doustnej farmakoterapii, ponieważ poprzez barierę, jaką są włosy, leczenie miejscowe maściami i kremami jest utrudnione. 

Krost, ropni i podskórnych grudek nie wolno rozdrapywać ani wyciskać, ponieważ zgromadzone w nich bakterie mogą doprowadzić do przeniesienia stanu zapalnego na twarz i pozostałe obszary ciała, co spowalnia skuteczną walkę z chorobą.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Domowy sposób na krosty na głowie

Krosty na skórze głowy pojawiają się także w wyniku przewlekłego stresu i błędów żywieniowych. Zmiana codziennych nawyków wpłynie na poprawę stanu skóry głowy i ograniczy pojawienie się zmian skórnych w przyszłości. Warto zrezygnować z wysokoprzetworzonej żywności, która jest źródłem cukrów prostych i tłuszczów nasyconych. Do diety warto włączyć kwasy omega-3, które łagodzą stan zapalny skóry i działają odżywczo na włosy. Owoce i warzywa są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, a witamina B, zawarta m.in. w orzechach i warzywach strączkowych, wpływa na zmniejszenie liczby wyprysków na skórze. 

Jednym z podstawowych kroków do złagodzenia zmian skórnych jest właściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy. Najważniejszym z nich jest regularne i prawidłowe oczyszczanie, w którym pomocne są preparaty złuszczające, łagodzące, hamujące nadmierne wydzielanie sebum czy wypadanie włosów. Konieczna jest także rezygnacja z olejów oraz odżywek i masek emolientowych, które mogą zapychać pory, powodując powstawanie pryszczy na skórze głowy. Na czas leczenie warto ograniczyć także stosowanie produktów do stylizacji włosów, które hamują ujście łoju na zewnętrzną warstwę skóry. Krosty na skórze mogą pojawiać się także w wyniku stosowania nieodpowiednich kosmetyków, dlatego warto również przyjrzeć się ich składom. Nadmierne wytwarzanie sebum i zablokowanie ujścia gruczołów łojowych wynikają często z silikonów, parabenów i substancji drażniących (w tym zapachowych i barwiących). 

Pomocne w walce z trądzikiem są preparaty przeznaczone do skóry trądzikowej, z wyjątkiem tych, w których składnikiem jest nadtlenek benzoilu, który może wpłynąć na rozjaśnienie włosów. Widoczne efekty daje stosowanie maści cynkowej, która przyspiesza proces gojenia oraz olejku herbacianego, który normalizuje pracę gruczołów łojowych i wykazuje silne działanie antybakteryjne. 

W przypadku krost na głowie należy zwrócić także uwagę na czesanie włosów, ponieważ zbyt częste może powodować podrażnienia skóry. Warto zrezygnować z także z tapirowania włosów, suszenia gorącym nawiewem oraz noszenia nakryć głowy, które powodują tarcie o skórę głowy.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. R. J. G. Rycroft, S. J. Robertson, S. H. Wakelin, Dermatologia, http://www.link.biz.pl/ST/st354.pdf
  2. A. Galęba, B. Bajurna, Grzybica skóry owłosionej, http://www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/uploads/2014/1/49_1_51_2014.pdf
  3. M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.2-6.pdf
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację