Trądzik na ramionach – skąd się bierze i jak go usunąć?
Dodano:

2 grudnia, 2022
14:07
Zaktualizowano:

15 grudnia, 2022
15:14
 

Trądzik na ramionach – przyczyny

Krostki i pryszcze na ramionach są przypadłością, która dotyka nawet 20% osób zmagających się z trądzikiem pospolitym. Zmiany trądzikowe lokalizują się najczęściej na twarzy, wywołując duży dyskomfort, a niekiedy również ból, jednak mogą pojawić się również na innych obszarach ciała. Trądzik na plecach, trądzik na dekolcie czy na pośladkach to wykwity, za które odpowiadają takie czynniki jak zaburzenia hormonalne, skłonności genetyczne, nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe, bakterie i drożdżaki, nieprawidłowy proces rogowacenia ujść mieszków włosowych.

Trzeba również wspomnieć, że za kondycję skóry odpowiadają również czynniki środowiskowe, a nawet styl życia. Notoryczny stres, ciągłe niedosypianie, dieta składająca się głównie z tłustych i wysokokalorycznych fast foodów, nadwyżki cukru, ale też niewystarczająca higiena oraz niedopasowana pielęgnacja. Można więc powiedzieć, że trądzik na ramionach, podobnie jak inne postaci trądziku, to jeden z sygnałów wysyłanych przez zaniedbany i żyjący w ciągłym pędzie organizm.

Trądzik na ramionach może przyjmować różnorodną formę. Począwszy od niegroźnych zaskórników, aż po wykwity skórne o charakterze zapalnym, takie jak grudki, krostki, guzy, owrzodzenia oraz ropnie. Źródłem problemu są zazwyczaj zaburzenia gospodarki hormonalnej – a szczególnie nadmiar hormonów androgenowych. Obserwuje się go głównie u nastolatków, aczkolwiek problemy hormonalne mogą wywołać trądzik na ramionach również w wieku dorosłym.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak wyleczyć trądzik na ramionach?

Leczenie trądziku na ramionach uwarunkowane jest rodzajem zmian, dlatego zaleca się, by w przypadku uporczywego i nasilającego się trądziku, skonsultować stan skóry z dermatologiem. Niewielkie zmiany, typu zaskórniki i krostki na ramionach nieobjęte stanem zapalnym leczy się najczęściej miejscowo za pomocą retinoidów, np. tretynoiny czy adapalenu. Wspomagająco lekarz może zalecić preparaty miejscowe z zawartością nadtlenku benzoilu lub kwasu azelainowego. Z kolei krostki wypełnione ropną treścią wycisza się zastosowaniem miejscowych antybiotyków.

W przypadku dużych, rozległych oraz poważnych odczynów zapalnych do kuracji farmakologicznej włącza się leki na trądzik stosowane doustnie. Są to najczęściej retinoidy i antybiotyki w tabletkach. Nasiloną formę trądziku można również leczyć hormonalnie, między innymi preparatami blokującymi produkcję androgenów. Terapia hormonalna poprzedzona jest konsultacją endokrynologiczną, zwłaszcza jeśli specjalista dermatolog podejrzewa zespoły androgenne. Obfity trądzik to niepokojący sygnał wywołany niewłaściwą pracą gruczołów, a najczęstsze badania zlecane przez endokrynologa to pomiary poziomu TSH, prolaktyny, FSH, progesteronu i estradiolu.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Trądzik na ramionach – domowe sposoby

Czy istnieją skuteczne sposoby na trądzik na ramionach? Na pewno nie ma złotego środka, który w równym stopniu sprawdzi się u wszystkich. Spowodowane jest to głównie zmienną patogenezą problemów skórnych, a także osobniczymi predyspozycjami. Kluczowa w terapii trądziku jest konsultacja dermatologiczna i postępowanie ściśle według zaleceń lekarza prowadzącego.

Wśród domowych metod wspierających leczenie farmakologiczne wymienia się przede wszystkim troskliwą i systematyczną pielęgnację cery trądzikowej odpowiednio dopasowanymi kosmetykami, wyeliminowanie z diety niezdrowych, wysokoprzetworzonych i tłustych potraw, ograniczanie sytuacji stresogennych. Do pielęgnacji warto włączyć dermokosmetyki, zawierające właściwie zbilansowane, hipoalergiczne składy wolne od zapychających i wysuszających substancji aktywnych. Trądzik to przypadłość, która często migruje na inne obszary ciała, dlatego powstrzymaj nawyk dotykania miejsc dotkniętych dermatozą, drapania krostek, a także ich wyciskania. Uważna pielęgnacja, zdrowy jadłospis, rezygnacja ze szkodliwych używek oraz ograniczenie stresu to, oprócz kuracji farmakologicznej, podstawowe zalecenia w przypadku problemów z trądzikiem.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. K. Adamczyk-Sitko, A. Honisz, P. Kapica, M. Szczepanek, L. Brzezińska-Wcisło, Antybiotykoterapia miejscowa w trądziku zwyczajnym, https://depot.ceon.pl/handle/123456789/17813
  2. B. B. Wilson, Acne vulgaris, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2529576/
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację