Ogólne

Lek Prestarium 5 mg dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Oznacza to, że jest wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej.
Preparat Setaloft należy do grupy leków przeciwdepresyjnych o silnym działaniu. W związku z tym dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej i może być stosowany tylko pod kontrolą lekarza prowadzącego oraz na jego wyraźne wskazanie.
Chociaż rzadko lek Escapelle 1500 wpływa na zdolność kierowania pojazdami czy obsługiwania maszyn, ważne jest, aby pacjentka była świadoma potencjalnych skutków ubocznych, takich jak zmęczenie czy zawroty głowy. W przypadku wystąpienia tych objawów, prowadzenie pojazdu lub obsługiwanie maszyn jest niezalecane.
W przypadku wystąpienia ropnej lub wodnistej wydzieliny w oku dziecka należy przemywać je roztworem soli fizjologicznej, lub stosować krople dostępne w aptece. Jeśli objawy nie ustępują i się nasilają, a dodatkowo występuje pogorszenie widzenia, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż niezbędne może być leczenie antybiotykami.
Chlamydia trachomatis to choroba przenoszona drogą płciową. Można zatem zarazić się przez różnego typu kontakty seksualne, ale także w czasie porodu i przez używanie tych samych przedmiotów co osoba zakażona.
W przypadku bólu kręgosłupa najlepiej jest zgłosić się do lekarza neurologa lub ortopedy.
Nie. Ze względu na swoje działanie Propranolol dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Oznacza to, że został wyłączony również ze sprzedaży wysyłkowej.
Jednym ze skutków przyjmowania leku Nedal jest zmniejszenie częstotliwości rytmu serca, czyli zmniejszenie odczuwanego pulsu. Właśnie dlatego lek ten stosuje się m.in. w przypadku przewlekłej niewydolności serca.
Recepta online jest niezbędna, aby zakupić zarówno EllaOne, jak i Escapelle.
Lek Escitil to preparat przeciwdepresyjny, który wykazuje skuteczne działanie również w leczeniu: uogólnionych zaburzeń lękowych, fobii społecznej, napadów lęku panicznego z agorafobią lub bez agorafobii oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.
Tak. Szczegółowe informacje w tym zakresie zawarte są w naszej polityce prywatności oraz regulaminie serwisu. Podczas realizacji usług dbamy o bezpieczeństwo stosując między innymi szyfrowanie połączeń uniemożliwiające przejęcie przekazywanych danych.
Najskuteczniejszymi lekami w leczeniu grzybicy pochwy są środki przeciwgrzybicze, takie jak klotrimazol, mikonazol, flukonazol czy nystatyna. Wybór konkretnego leku może zależeć od indywidualnych czynników, takich jak nasilenie infekcji. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który dokładnie oceni sytuację i przepisze odpowiednią terapię.
Czas oczekiwania na wystawienie e-recepty online i wysyłkę kodu wynosi od 15 minut do 2 godzin. Wszystkie zgłoszenia realizujemy na bieżąco przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 8:00 do 22:00.
W takim przypadku środki zwracane są na rachunek bankowy z którego dokonano opłaty. Rezygnacja powinna zostać zgłoszona na adres [email protected]
Kod do e-recepty wysyłamy SMS-em na numer telefonu i w wiadomości na podany adres e-mail.
Zapalenie pochwy wywołane bakteriami i grzybica pochwy wykazują różne objawy, które mogą pomóc w odróżnieniu tych dwóch stanów chorobowych. W przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy często występuje obfite, szare lub żółtawe upławy o cuchnącym zapachu, określanym jako „rybi”. Natomiast grzybica pochwy charakteryzuje się gęstymi, serowatymi upławami i intensywnym świądem. Również uczucie pieczenia i zaczerwienienie są częstsze w grzybicy pochwy. Ostateczna diagnoza i leczenie powinny być ustalone przez lekarza ginekologa po przeprowadzeniu odpowiednich badań.
Płatność za konsultację lekarską online dokonuje się zaraz po wypełnieniu formularza medycznego. Można to zrobić za pomocą przelewu, karty lub opcji BLIK.
E-receptę można zrealizować przez 30 dni od daty wystawienia, wyjątkiem są antybiotyki, dla których ważność e-recepty wynosi 7 dni.
Czas trwania nieleczonej drożdżycy pochwy może się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od indywidualnej reakcji organizmu oraz od stopnia nasilenia zakażenia. Infekcja grzybicza pochwy może przejść samoistnie, ale bez odpowiedniego leczenia może utrzymywać się przez bardzo długi czas i prowadzić do ciężkich komplikacji, dlatego radzimy, aby każde podejrzenie tego schorzenia skonsultować z ginekologiem.
Tak. Lek Elocom przeznaczony jest do stosowania miejscowego w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu w chorobach skóry, które reagują na leczenie kortykosteroidami.
Kierując się dobrem pacjenta, przy każdej konsultacji lekarz otrzymuje nową ankietę medyczną i w przypadku dodatkowych pytań kontaktuję się mailowo przesyłając link do czatu. Na tej podstawie dokonuje analizy stanu zdrowia i podejmuje decyzję o wypisaniu recepty.
Podczas teleporady, po pozytywnej weryfikacji kwestionariusza medycznego, lekarz może przepisać maksymalnie 4 opakowania leków na jednej e-recepcie.
Lek Dexilant należy stosować tak długo, jak zaleci lekarz prowadzący. W określonych wskazaniach kapsułki przyjmuje się nawet przez sześć miesięcy.
Lek Mozarin 10 mg dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. W związku z tym preparat został wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej.
Preparat Sirdalud wykazuje działanie rozkurczowe i umiarkowane działanie przeciwbólowe. Nie jest jednak klasyfikowany jako typowy lek przeciwbólowy. Środek stosowany jest m.in. na wzmożone napięcie mięśni wywołane przez choroby neurologiczne oraz na bolesne skurcze mięśni związane ze statycznymi i czynnościowymi chorobami kręgosłupa.
Lek Drovelis dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Oznacza to, że został wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej.
Lek Tarivid 200 dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Oznacza to, że nie ma możliwości jego zakupu w ramach sprzedaży wysyłkowej.
Lek Tertensif stosowany je w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Oznacza to, że jego działanie polega m.in. na obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi.
Tak. Lek Lamitrin dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. W związku z tym nie możliwości zakupu leku w aptece wysyłkowej.
Skórne testy punktowe wykonuje się poprzez nałożenie na przedramię kropli roztworu alergenu, a następnie delikatnie się je nakłuwa, aby alergen dostał się pod skórę. Wyniki można ocenić już po ok. 15 minutach.
Lek Frimig dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Oznacza to, że nie ma możliwości zakupienia go bez recepty oraz w sprzedaży wysyłkowej.
Zaburzenia pracy tarczycy mogą dawać zróżnicowane objawy. Niedoczynność tarczycy, której najczęstszą przyczyną jest choroba Hashimito, objawia się przede wszystkim jako: utrata energii, wypadanie włosów, wzrost masy ciała, bóle głowy, uczucie zimna, depresja oraz zmiany skórne w postaci nadmiernego rogowacenia i suchości. Natomiast do objawów nadczynności zaliczamy uderzenia gorąca, duszność, spadek masy ciała, niepokój i bezsenność. Do nadczynności najczęściej prowadzi choroba Gravesa-Basedowa.
Podczas przyjmowania leku Nezyr mogą pojawić się działania niepożądane. Jeżeli lek stosowany jest zgodnie z zaleceniami lekarza, to jest bezpieczny. Warto jednak obserwować indywidualną reakcję organizmu na prowadzoną terapię. Kobiety powinny unikać kontaktu z tym lekiem, zwłaszcza w okresie ciąży. Nie wolno dotykać pokruszonych lub uszkodzonych tabletek leku Nezyr, ponieważ steryd może zostać wchłonięty przez skórę i powodować zagrożenie dla płodu.
Lek Macmiror w każdej postaci dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Oznacza to, że został wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej.
Mimo, że kardiologia jest specjalnością internistyczną, to coraz powszechniejsze są inwazyjne zabiegi, które są obecnie podstawowym sposobem leczenia zawałów serca. Natomiast złożone operacje wykonuje lekarz kardiochirurg.
W trakcie stosowania leku przeciwhistaminowego Clemastinum Hasco nie należy spożywać alkoholu. Może to powodować działania niepożądane lub nasilenie już występujących skutków ubocznych.
Poziom kreatyniny oznacza się w celu oceny czynności nerek. Norma powinna wynosić 0,6-1,3 mg/dl. Podwyższony poziom kreatyniny w surowicy krwi świadczy o pogorszeniu pracy nerek, spowodowanym ostrą lub przewlekłą niewydolnością nerek, a także polekowym uszkodzeniem tych narządów.
Tak. Lek Azitrox 500 klasyfikowany jest jako antybiotyk makrolidowy.
W Polsce hormonalne środki antykoncepcyjne można kupić wyłącznie po okazaniu recepty od lekarza.
Tak jak podczas tradycyjnej wizyty, lekarz neurolog online ma możliwość wystawienia zarówno e-recepty jak i e-zwolnienia, może także skierować pacjenta na dodatkowe badania.
Reakcja organizmu na leki przeciwdepresyjne jest bardzo indywidualna i może zależeć zarówno od rodzaju przyjmowanego preparatu, jak i dawki. U wielu osób pojawiają się działania niepożądane z różnym nasileniem, takie jak senność, przyrost masy ciała, nudności czy spadek libido. Po dłuższym stosowaniu antydepresanty przynoszą korzyści związane m.in. z poprawą nastroju, większą motywacją do życia i powrotem zainteresowań.
Lekarze reumatolodzy pomagają nie tylko osobom dorosłym. Choroby reumatyczne występują także u dzieci, z czego część jednostek chorobowych jest charakterystyczna właśnie dla populacji pediatrycznej. Reumatolog dziecięcy lub pediatra rozpoznaje te zaburzenia i wdraża odpowiednie leczenie.
Nie należy pić alkoholu w trakcie przyjmowania kapsułek Pylera oraz przez 24 godziny po zastosowaniu leku w jego ostatniej dawce. Może to powodować niepokojące objawy niepożądane, w tym m.in.: uderzenia gorąca, ból głowy, ból brzucha, wymioty i nudności.
Lek Parogen nie powinien być stosowany przez dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia. W sporadycznych przypadkach lekarz może wdrożyć preparat w terapii, jednak wymaga to dostosowania indywidualnej dawki do pacjenta. Jest ona mniejsza niż w przypadku osób dorosłych.
Przede wszystkim należy powstrzymać się od oddawania moczu na około 2h przed wizytą, tak aby pęcherze był wypełniony oraz zadbać o właściwą higienę. Warto zabrać ze sobą posiadane wyniki badań moczu i krwi oraz listę przyjmowanych leków.
Lek Cipropol dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Oznacza to, że jest wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej leków.
Testy skórne dzielimy na punktowe i płatkowe. Testy punktowe wykonuje się poprzez nałożenie kropli roztworu alergenu na przedramię, które następnie delikatnie się nakłuwa, aby alergen dostał się pod skórę. Wyniki można ocenić już po ok. 15 minutach. Naskórkowy test płatkowy jest częściej używany w alergiach kontaktowych i polega na przyklejeniu na skórę pleców plastrów ze specjalnymi komorami, w których znajdują się alergeny. Wyniki odczytuje się po raz pierwszy po 48h, następnie po upływie 72h.
Efekt przeciwbólowy leku Ketonal Duo utrzymuje się przez około 8 godzin. Okres półtrwania leku we krwi to około 2 godziny.
Jak już zostało wspomniane chirurg podczas teleporady, może zasugerować wizytę u innego lekarza. Do najczęściej zlecanych konsultacji należą:
 • konsultacja urologiczna;
 • konsultacja andrologiczna;
 • konsultacja proktologiczna;
 • konsultacja kardiologiczna;
 • konsultacja anestezjologiczna;
 • konsultacja dermatologiczna.
Lek Ciloxan 0,3 krople do oczu dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. W związku z tym wyłączony jest ze sprzedaży wysyłkowej.
Wśród badań na które może skierować dermatolog dziecięcy, wymienia się
 • testy alergiczne;
 • badania poziomu poszczególnych hormonów we krwi;
 • badania mikrobiologiczne w przypadku podejrzenia zakażenia bakteryjnego;
 • biopsja zmian skórnych;
 • badanie mykologiczne zeskrobin paznokci w przypadku podejrzenia grzybicy.
Infekcja intymna, taka jak zapalenie pochwy, charakteryzuje się m.in. następującymi objawami: świąd pochwy i sromu, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, ból i pieczenie w czasie stosunku seksualnego.
Lek Fluconazole dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. W związku z tym jest wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej.
W leczeniu cukrzycy niezmiernie ważna jest prawidłowa dieta. W czasie wizyty online diabetolog przekazuje pacjentowi najistotniejsze zalecenia żywieniowe, szczegółowo informuje o tym, jak dbać o prawidłowy poziom cukru i jakich produktów unikać.
Lek Sumamed należy przyjmować tak długo, jak zaleci to lekarz. Standardowo terapia trwa kilka dni.
Za silny lek stosowany na zapalenie pęcherza moczowego można uznać wszystkie antybiotyki, a także Furaginę, mimo że jest ona dostępna bez recepty. Działa poprzez uszkodzenie DNA bakterii, co powoduje zahamowanie ich rozwoju. Mimo tego, że można ją kupić w niemal każdej aptece, należy przyjmować ją wyłącznie ze wskazaniami i w dawkach określonych w ulotce.
Oczywiście, np. dietetyk sportowy przygotowuje dietę odpowiednią dla osób intensywnie trenujących, podczas gdy dietetyk kliniczny zajmuje się układaniem jadłospisu dla osób obciążonych różnego typu chorobami.
Tak, gastrolog online może skierować pacjenta na badania dodatkowe. W trakcie konsultacji online gastrolog może zlecić badania laboratoryjne, obrazowe lub endoskopowe, jeśli uzna to za niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy i zaplanowania odpowiedniego leczenia. Badania, które zlecane są pacjentom: USG jamy brzusznej, gastroskopia, kolonoskopia, a także tomografia czy rezonans.
Zapaleniem spojówek wywołanym bakteriami można zarazić się od razu po pojawieniu się pierwszych objawów i aż do momentu, gdy w oku obecna jest ropna lub śluzowo-ropna wydzielina. Po 24 godzinach od rozpoczęcia antybiotykoterapii choroba przestaje być zakaźna. Wirusowe zapalenie spojówek jest zaraźliwe jeszcze przed wystąpieniem pierwszych symptomów i przez cały okres ich trwania, czyli przez około 2 tygodnie.
Leczenie cukrzycy typu 2 ma charakter długotrwały. Oznacza to, że przyjmowanie metforminy może być wskazane do końca życia pacjenta.
Tak. Konsultacja online uprawnia lekarza ginekologa do wystawienia e-recepty, np. na środki antykoncepcyjne.
Zapalenia gardła o etiologii bakteryjnej można poznać po charakterystycznych objawach, takich jak: bardzo silny ból i zaczerwienienie gardła, biały nalot na tylnej ścianie gardła, trudności w przełykaniu, podwyższona temperatura ciała, powiększone węzły chłonne podżuchwowe i szyjne, brak kaszlu. Warto pamiętać, że w zależności od indywidualnej sytuacji klinicznej danego pacjenta, dolegliwości mogą się od siebie różnić. Z tego względu nie powinno się diagnozować na własną rękę, tylko skorzystać z wiedzy fachowca.
Jednym ze skutków ubocznych stosowania leku Aciprex może być senność. Nie występuje on jednak u każdego z pacjentów.
Nie, lekarz ogólny nie posiada specjalizacji i może pracować jedynie w placówkach POZ lub punktach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Lekarz internista to specjalista chorób wewnętrznych, który zajmuje się leczeniem chorób, które dotykają wszystkich układów w ciele człowieka. Jeśli lekarz ogólny nie jest pewien swojej diagnozy, często potrzebna jest konsultacja internistyczna. Na naszym portalu możesz uzyskać porady internisty online.
Oczywiście, że tak. Laryngolog online w trakcie e-wizyty może wystawić receptę w formie elektronicznej, a kod recepty pacjent dostanie w wiadomości SMS. Konsultacja online uprawnia również lekarza laryngologa do wystawienia e-skierowań czy też zwolnień lekarskich.
Spóźniającym się okresem można zacząć się martwić w sytuacji, gdy nasze miesiączki są zazwyczaj regularne, a także, jeśli na pewno wykluczymy możliwą ciążę oraz wpływ czynników związanych z naszym trybem życia, takich jak duży stres czy ciągłe przemęczenie.
Lek Duphaston w ciąży można przyjmować tylko w sporadycznych przypadkach, aby uzupełnić niedobór progesteronu oraz w celu zminimalizowania ryzyka poronienia.
Lek Equoral dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Oznacza to, że nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej.
Chorobami dzieci zajmuje się pediatra. W przypadku chorób nowotworowych u najmłodszych, specjalistą, do którego należy się udać jest onkolog dziecięcy, a jeśli mamy do czynienia z nowotworami krwi – hematolog dziecięcy. Wymienieni specjaliści również udzielają konsultacji online, na które można umówić się przez internet.
Lek Travocort przeznaczony jest do leczenia powierzchownych zakażeń grzybiczych skóry ze współistniejącymi silnymi zapalnymi lub wypryskowymi zmianami skórnymi.
Lekarz podczas e-wizyty może wystawić e-skierowanie na wiele różnych badań, a w przypadku problemów z aparatem ruchu są to w szczególności badania obrazowe, takie jak: RTG, USG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. W celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia należy jak najszybciej wykonać i skonsultować wyniki badań z ortopedą.
Lek Daivobet dostępny jest tylko na receptę po konsultacji lekarskiej. Obecnie nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej.
Maść Protopic stosuje się u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry w postaci umiarkowanej lub ciężkiej, a także w leczeniu podtrzymującym. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 2. roku życia.
Położna może okazać się nieocenionym wsparciem w tym szczególnym czasie, jakim jest ciąża. Nie dość, że odpowiada na wiele pytań dotyczących porodu, to dodatkowo udziela kobiecie niejako wsparcia psychicznego. Pacjentka, wiedząc jak przebiegają poszczególne etapy może lepiej przygotować się do bycia mamą, co przekłada się na komfort psychiczny i zmniejszenie lęku.
Lek przeznaczony jest do leczenia zakażeń wirusowych i dostępny jest tylko na receptę po konsultacji medycznej. Nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej.
Lekarz online może zlecić różne badania dodatkowe w zależności od dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta. Najczęściej są to: spirometria, bronchoskopia, gazometria, badania zaburzeń snu, RTG oraz tomografia komputerowa klatki piersiowej.
Wskazania do stosowania leku Diphergan to leczenie: chorób alergicznych, choroby lokomocyjnej czy też wspomaganie pacjenta przed i po operacji. Ponadto preparat stosuje się przeciwwymiotnie oraz uspokajająco.
Zapobieganie malarii polega na przyjmowaniu profilaktycznie leków przeciwmalarycznych przez osoby podróżujące do krajów, gdzie ta choroba występuje. Leki ograniczają namnażanie się i rozwój zarodźców malarii w przypadku ukąszenia przez zakażonego komara. Oprócz leków przeciwmalarycznych należy także stosować środki ochrony przed komarami przez cały okres wyjazdu.
Lek Viru-POS dostępny jest tylko na receptę po konsultacji lekarskiej. Nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej. Nie należy stosować leku Viru-POS bez wiedzy lekarza prowadzącego.
Spożywanie alkoholu podczas przyjmowania leku Heparegen jest przeciwwskazane. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i osłabić działanie leku, prowadząc do zatrucia wątroby.
Chorobami dzieci zajmuje się pediatra, a w przypadku problemów dermatologicznych - dermatolog dziecięcy. Na naszym portalu możesz umówić swoje dziecko do dermatologa dziecięcego online, który udzieli fachowej porady.
Lek Tobrex jako antybiotyk dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. W związku z tym nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej.
Lekarz rodzinny i internista to lekarze dwóch odrębnych specjalizacji. Lekarz pierwszego kontaktu, który przyjmuje w poradni POZ, może być specjalistą medycyny rodzinnej lub chorób wewnętrznych. Należy jednak pamiętać, że internista zajmuje się leczeniem tylko osób dorosłych, natomiast do lekarza rodzinnego mogą udać się zarówno dzieci jak i dorośli.
Lek Psotriol maść dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Obecnie nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej.
Koszt tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych na miesiąc zależy od wybranego preparatu i waha się pomiędzy 15 a 40 zł za opakowanie. Jeśli chodzi o stosowanie tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych, ich ceny również bardzo się różnią w zależności od rodzaju i producenta leku. Najtańsze tabletki dwuskładnikowe można kupić za ok. 7 zł za opakowanie, natomiast najdroższe mogą kosztować nawet ponad 50 zł. W opakowaniu zazwyczaj jest 21 lub 28 tabletek, a więc miesięczny koszt tabletek antykoncepcyjnych rzadko będzie przekraczał 50 zł. Warto zapoznać się z cenami danego preparatu w różnych aptekach, ponieważ cena tego samego leku może się różnić nawet o kilkanaście złotych.
Leczenie alergii jest możliwe i obejmuje immunoterapię swoistą, czyli odczulanie poprzez podawanie alergenu we wzrastających stężeniach aż do ustąpienia objawów.
Lek Urotrim dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Oznacza to, że nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej.
Hormonalne środki antykoncepcyjne są skuteczne w zapobieganiu ciąży i bezpieczne, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniem lekarza i adekwatnie dobrane do stanu zdrowia kobiety.
Lek Urotrim dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Oznacza to, że nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej.
Hormonalne środki antykoncepcyjne są skuteczne w zapobieganiu ciąży i bezpieczne, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniem lekarza i adekwatnie dobrane do stanu zdrowia kobiety.
Poziom witaminy B12 możesz szybko podnieść, spożywając produkty bogate w kobalaminę. Za jedno z najlepszych źródeł tej witaminy uważa się wątróbkę, podroby, nabiał, ryby i jaja. Jeśli w związku z dietą wegetariańską lub wegańską nie spożywasz mięsa, postaraj się jeść zamienniki, do których jest dodawana.
Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, gdzie układ odpornościowy niszczy komórki trzustki produkujące insulinę. W rezultacie trzustka nie produkuje insuliny. Natomiast cukrzyca typu 2 występuje, gdy trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny względem stężenia glukozy w krwioobiegu lub organizm nie wykorzystuje insuliny prawidłowo (insulinooporność).
Objawy towarzyszące bólowi odcinka piersiowego kręgosłupa to: dyskomfort w klatce piersiowej, promieniujący ból pleców, kłucie w okolicach klatki piersiowej, mrowienie i drętwienie kończyn górnych, ból nóg, dolegliwości bólowe w jamie brzusznej i ból kręgosłupa piersiowego promieniujący do mostka.
Warto stosować leki przeciwalergiczne, ponieważ są jedynym sposobem na zminimalizowanie objawów alergii. Leczenie farmakologiczne pozwala alergikom na normalne funkcjonowanie podczas okresów pylenia oraz po kontakcie z innymi alergenami, jednak warto pamiętać, że nie wyeliminuje całkowicie tego problemu.
W przypadku zaburzeń erekcji w pierwszej kolejności można udać się do lekarza rodzinnego. W zależności od wstępnego rozpoznania powinien on skierować do dalszej diagnostyki do odpowiedniego specjalisty: urologa, kardiologa, diabetologa, seksuologa lub psychiatry.
Istnieje wiele nowych leków na cukrzycę typu 2. Niektóre z nich to inhibitory SGLT2, takie jak Dapagliflozyna, Empagliflozyna i Kanagliflozyna, które zwiększają wydalanie glukozy przez nerki.
Tabletka dzień po nie jest refundowana, tak więc należy za nią zapłacić 100% ceny. W przypadku Escapelle (substancja czynna — lewonorgestrel) jest to od ok. 40 do 60 zł, natomiast ellaOne (substancja czynna — octan uliprystalu) kosztuje od ok. 90 do 120 zł.
Lek Fluoksetyna dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
Przedwczesny wytrysk może być leczony przez inhibitory fosfodiesterazy typu 5, do których należy Sildenafil (popularnie Viagra). Ta grupa leków jest szczególnie przydatna przy współwystępujących zaburzeniach erekcji.
Jesteśmy prywatnym podmiotem leczniczym. E-recepta wystawiana przez naszych lekarzy jest odpłatna w całości i nie podlega refundacji ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
Nie realizujemy e-recept na substancje psychotropowe, odurzające oraz uzależniające. Po przeprowadzeniu indywidualnego wywiadu medycznego przepisywane są najbardziej odpowiednie leki. Pamiętaj, że każdy lekarz ma obowiązek dbać o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, to jest dla nas priorytet.
Lek Escitalopram należy do grupy środków przeciwdepresyjnych i dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
Jeśli nie znalazłeś swojego leku w naszej wyszukiwarce, zapraszamy na teleporadę, podczas której lekarz dokona analizy Twoje stanu zdrowia, a jeżeli nie pojawią się przeciwwskazania zdrowotne, wystawi e-receptę. Pamiętaj, że nie realizujemy recept na substancje psychotropowe, odurzające oraz uzależniające.
Zaburzeniami erekcji zająć się mogą lekarze różnej specjalności. W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który powinien wykonać badania i postawić wstępną diagnozę. Następnie na tej podstawie skieruje do dalszego postępowania do wybranego specjalisty z dziedziny urologii, kardiologii, psychiatrii, seksuologii lub diabetologii.
Odezwij się do nas przez formularz kontaktowy lub napisz wiadomość e-mail na adres [email protected]. W treści wiadomości podaj swoje dane osobowe oraz dokładnie opisz błąd, który pojawił się na e-recepcie.
W pierwszej kolejności sprawdź folder SPAM w skrzynce e-mail. Jeżeli nie otrzymałeś e-recepty w ciągu 12 godzin, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy lub napisz wiadomość e-mail na adres [email protected].
To zależy. U części pacjentów ustępuje po okresie dojrzewania lub po zaprzestaniu ekspozycji na czynniki go wywołujące (leki, bądź substancje występujące w środowisku zawodowym). Niemniej nie ma sensu bezczynnie czekać, aż problem samoistnie zniknie. Skóra trądzikowa wymaga leczenia dermatologicznego, z którego podjęciem nie należy zwlekać.
Substancja czynna tadalafil szybko wchłania się do organizmu i największe jej stężenie występuje po dwóch godzinach po przyjęciu tabletki. Działanie utrzymuje się nawet przez 12-36 godzin.
Łuszczyca, tak jak inne choroby dermatologiczne, jest często przyczyną niedoboru witaminy D, dlatego zaleca się jej suplementację u osób borykających się z tym schorzeniem w dawce do 4000 j.m. na dobę, ponieważ wpływa ona pozytywnie na regenerację skóry objętej przez stan zapalny.
Dermatolog zazwyczaj zleca kurację trwającą 3 tygodnie, aby po tym czasie ocenić stan skóry. Pierwsze efekty pojawiają się zwykle po kilku tygodniach leczenia, niemniej warto być przygotowanym na to, że objawy trądziku mogą nawracać.
Lek Penester dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
Naproxen i Ibuprofen to leki przeciwzapalne i przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Naproxen wykazuje lepsze działanie przeciwzapalne, natomiast Ibuprofen przeciw bólowi i gorączce.
Komplikacje po grypie zwykle pojawiają się w trakcie aktywnej infekcji. Dochodzi wówczas do zaostrzenia symptomów lub pojawienia się nowych dolegliwości. U niektórych pacjentów powikłania występują w okresie ustępowania objawów grypy, bezpośrednio po jej zakończeniu, a czasami nawet kilka tygodni po wyzdrowieniu.
Lek Klabax dostępny jest tylko na receptę po konsultacji lekarskiej. Oznacza to, że preparat ten nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej.
Kuracja środkiem medycznym Mounjaro może trwać od kilku do kilkudziesięciu tygodni, w zależności od zaleceń lekarza. Przed zastosowaniem leku koniecznie zasięgnij porady lekarskiej, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do stosowania leku.
Po podaniu doustnym lek Prokit w szybkim tempie i niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest po 30–45 min od przyjęcia preparatu.
Leki na niedoczynność tarczycy, takie jak lewotyroksyna, są dostępne wyłącznie na receptę. Ze względu na specyfikę leczenia i konieczność indywidualnego dostosowywania dawek, nie można ich nabyć bez konsultacji z lekarzem.
Tak. Lek Alventa jako preparat przeciwdepresyjny zaliczany jest do grupy środków psychotropowych.
Lek może być stosowany tak długo, jak zalecił to lekarz. Terapia może być długotrwała.
Lek Nasometin można nabyć wyłącznie po okazaniu ważnej recepty otrzymanej przez lekarza.
SSRI (selektywne inhibitory wychwytu serotoniny) i SNRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny) to dwie główne grupy leków przeciwdepresyjnych stosowanych w leczeniu depresji. Chociaż obie grupy leków mają na celu zwiększenie stężenia neurotransmiterów w ośrodkowym układzie nerwowym, różnią się mechanizmem działania. SSRI wpływają głównie na serotoninę, podczas gdy SNRI wpływają zarówno na serotonię, jak i noradrenalinę.
To lekarz decyduje o tym, jaki stosować lek, zamiast Cinie można użyć. Do zamienników Cinie zaliczane są Sumatriptan Medical Valley i Dolorstad.
Lek Olfen Uno stosuje się w następujących przypadkach: choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (choroba Bechterewa), reumatyzm pozastawowy (zapalenie: mięśni, powięzi, więzadeł, ścięgien, kaletek, pochewek ścięgnistych), ból stawowy, ból po urazach i po zabiegach chirurgicznych, bolesne miesiączkowanie.
Lek Sertagen należy stosować tak długo, jak zaleci to lekarz. Pierwsze pozytywne efekty leczenia obserwuje się dopiero po kilku tygodniach przyjmowania leku.
Pierwsze objawy depresji obejmują zły nastrój, utratę zainteresowań, uczucie zmęczenia i zaburzenia koncentracji, a także nadmierna senność, bóle głowy, utrata masy ciała i zaburzenia miesiączkowania u kobiet, które również mogą być sygnałem alarmowym.
Na rynku dostępne są leki o podobnym składzie i działaniu. Wśród nich znajdują się m.in.: Eztom, Aleric Spray, Momester Nasal, Metmin, Nasometin, Hitaxa Metmin Spray, Pronasal, Nasonex czy też Nasometin Control. Decyzję o wdrożeniu w terapii dowolnego z nich podejmuje lekarz prowadzący.
Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny unikać nadmiernego spożycia produktów bogatych w goitrogeny, takich jak niektóre warzywa krzyżowe (np. surowa kapusta, brokuły). Warto również ograniczyć spożycie soi i produktów, które są z niej wytwarzane np. tofu, napoje sojowe.\ Jeśli u pacjenta nie występuje nietolerancja laktozy, alergia na gluten lub celiakia to również nie ma konieczności stosowanie diet eliminacyjnych.
Tak, ponieważ Vessel Due F należy do grupy leków przeciwzakrzepowych.
Tak. Lek Brintellix należy do grupy SSRI, czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. W związku z tym wydawany jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
Środek Xyzal dostępny jest w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
Po podaniu dożylnym lek Dexaven uzyskuje maksymalne stężenie we krwi po 10–30 minutach, po podaniu domięśniowym – w ciągu 60 minut, a maksymalne stężenie w płynie mózgowo-rdzeniowym osiągany jest po ok. 4 godzinach po podaniu dożylnym.
Tak. Lek Brintellix należy do grupy SSRI, czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. W związku z tym wydawany jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
Lek Nalgesin Forte wykazuje silne i skuteczne działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.
Ze względu na skład i działanie, lek Gynoflor dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Nie ma możliwości kupienia go w aptece bez recepty.
Lek Neoparin należy wstrzykiwać na przemian w prawą i lewą stronę brzucha. Lek podaje się zazwyczaj we wstrzyknięciach podskórnych i nie wolno aplikować go domięśniowo.
Leki Diclac i Olfen zawierają taką samą substancję czynną w takiej samej dawce. W związku z tym mogą być stosowane zamiennie. Jednocześnie nie są to te same leki, ponieważ różnią się zawartymi w nich substancjami pomocniczymi.
Lek Atoris jest jak najbardziej wskazany w leczeniu hipercholesterolemii, ponieważ zmniejsza on stężenia lipidów (cholesterolu i trójglicerydów) we krwi.
Ze względu na skład i działanie leku Cetix jest on dostępny tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. W związku z tym lek nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej.
Nie, Diclober należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Na pierwsze efekty terapeutyczne leku Velaxin ER trzeba poczekać minimum dwa tygodnie. U niektórych pacjentów poprawa samopoczucia i złagodzenie objawów występuje później.
Lek Axotret dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Nie należy stosować leku bez wiedzy lekarza lub wbrew jego zaleceniom. Może to spowodować poważne konsekwencje zdrowotne.
Czas leczenia chorób związanych ustala się w zależności od potrzeb pacjenta. Preparat IPP 20 można stosować w schemacie długotrwałym.
Na pierwsze efekty terapeutyczne leku Velaxin ER trzeba poczekać minimum dwa tygodnie. U niektórych pacjentów poprawa samopoczucia i złagodzenie objawów występuje później.
Oxycort to lek dostępny tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. W związku z tym nie jest dostępny w sprzedaży na odległość.
Ze względu na skład i działanie lek Milurit dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Oznacza to, że nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej.
Ze względu na skład i działanie lek Victoza dostępny est tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Preparat nie jest dostępny w sprzedaży na odległość.
Nie. Lek Systen Conti dostępny jest tylko na receptę w aptekach stacjonarnych.
Jednym z objawów przyjmowania metforminy jest powolne zmniejszanie się masy ciała pacjenta. Właśnie dlatego lek ten rekomendowany jest zwłaszcza w przypadku cukrzycy występującej z nadwagą.
Przy niedoczynności tarczycy często występuje niedobór witamin, zwłaszcza witaminy D, witaminy B12 oraz B6. Oprócz wymienionych witamin u pacjentów z tą chorobą częsty niedobór jodu, selenu, cynku i żelaza. Suplementacja tych składników jest niezbędna, jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem w celu określenia indywidualnych potrzeb pacjenta na podstawie badań.
Lek Ginoring dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Można go kupić tylko w aptekach stacjonarnych.
Lek Infectoscab 5% w postaci kremu dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. W związku z tym nie ma możliwości zakupienia leku w ramach sprzedaży wysyłkowej.
Wygląd brzucha tarczycowego może przypominać spłaszczoną piłkę, nadmiar tkanki tłuszczowej lokalizuje się pod linią biustu i sięga do podbrzusza.
Preparat Priligy może być przepisany tylko po badaniu lekarskim. Receptę może wystawić urolog lub seksuolog.
Ostre zapalenie zatok przynosowych zwykle ustępuje samoistnie, jednak większość osób stosuje na tę dolegliwość leczenie objawowe lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi, a także wykorzystując różne domowe sposoby.
System terapeutyczny dopochwowy PolaRing dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Oznacza to, że nie ma możliwości zakupu leku w sprzedaży wysyłkowej.
Infekcja grzybicza najczęściej wywoływana jest przez grzyb rodzaju Candida. Do rozwoju tej infekcji może przyczynić się: noszenie obcisłej bielizny, kontakty seksualne z osobą zarażoną, niezadbanie o higienę okolic intymnych, długotrwałe stosowanie antybiotyków lub leków, co skutkuje obniżeniem odporności.
Preparat Nebilet przeznaczony jest do stosowania długotrwałego. O dokładnym czasie i przebiegu leczenia decyduje lekarz prowadzący, a pacjent powinien stosować się do jego zaleceń.
Działanie leku Bibloc polega na zmniejszaniu częstotliwości rytmu serca. Pod tym względem może wykazywać skuteczne działanie u pacjentów z arytmią.
Tak. Lek Efectin klasyfikowany jest jako lek depresyjny należący do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. W związku z tym uznaje się go za lek psychotropowy.
Nie. Lek ten może wpływać na zwiększenie stężenia potasu we krwi, a nie na jego wypłukiwanie.
Tak. Działanie leku Setaloft polega na łagodzeniu objawów depresji oraz poprawie nastroju pacjenta.
Zarówno EllaOne, jak i Escapelle, to tabletki antykoncepcyjne używane po niezabezpieczonym stosunku płciowym, które mają zapobiegać nieplanowanej ciąży. EllaOne ma skuteczność szacowaną na 97,7% i jest jednym z bardziej efektywnych środków tego typu dostępnych na rynku. Escapelle również jest wysoko oceniane, z raportowaną skutecznością wynoszącą około 99% przez pierwsze 24 godziny po stosunku płciowym.
Ropienie oczu u dziecka oznacza, że toczy się tam stan zapalny, który mogą wywoływać różne patogeny, takie jak wirusy czy bakterie. Wydzielina może pojawić się w oku często również w przebiegu reakcji alergicznych.
Tak. Leczenie polega na zażywaniu antybiotyków i trwa zwykle ok. tygodnia. Ze względu, a to, że chlamydia należy do chorób przenoszonych drogą płciową, terapii należy poddawać także partnerów seksualnych.
Niepokój powinien wzbudzić: nowy silny ból pleców, ból ostry i szybko narastający, ból pleców niereagujący na leczenie przeciwbólowe, ból pleców z towarzyszącymi deficytami neurologicznymi (zaburzenia czucia, niedowłady), ból pleców z towarzyszącą gorączką i pogorszeniem stanu ogólnego, ból pleców z nietrzymaniem moczu.
Preparaty Propranolol WZF i Propranolol Accord opierają swoje działanie na tej samej substancji czynnej, jednak mają nieco inny skład. To leki o zbliżonym mechanizmie działania, które stosuje się na podobne choroby. Nie należy ich jednak traktować jako leków identycznych.
Nie. Lek Nedal nie powinien być brany przy niskim ciśnieniu, ponieważ sam obniża ciśnienie. Może prowadzić to do poważnych problemów zdrowotnych.
EllaOne działa dłużej, dlatego, jeśli od stosunku płciowego minęło więcej niż 72 godziny, lepiej wybrać właśnie ten preparat medyczny. W przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik preparatu należy wybrać drugi produkt.
Tak. Preparat Escitil ze względu na swoje działanie na ośrodkowy układ nerwowy i przeznaczenie klasyfikowany jest jako psychotrop.
Nieleczona infekcja grzybicza pochwy może dawać objawy przez bardzo długi czas i prowadzić do cięższych komplikacji. Zdarza się, że drożdżakowe zapalenie pochwy przechodzi samoistnie bez wdrożenia terapii, jednak w celu uniknięcia możliwych komplikacji i nawrotów infekcji należy skonsultować się z lekarzem.
W zależności od podłoża infekcji intymnej oraz jej stopnia nasilenia leczenie może trwać od kilku dni nawet do kilku tygodni.
Istnieje prawdopodobieństwo, że kandydoza pochwy przejdzie samoistnie, jednak najczęściej nieleczona infekcja prowadzi do pogorszenia objawów, dlatego warto zastosować leczenie w przypadku każdego epizodu grzybiczego zakażenia pochwy.
Maść Elocom zawiera w swoim składzie kortykosteroid mometazon w postaci furoinianu.
Pierwsze oznaki poprawy obserwuje się już po kilku godzinach od przyjęcia leku Dexilant. Największe stężenie substancji czynnej występuje w organizmie po 4-5 godzinach od połknięcia kapsułki.
Jednym z działań niepożądanych leku Mozarin mogą być wahania masy ciała. Oznacza to, że podczas leczenia może wystąpić zwiększona tendencja do wzrostu lub spadku masy ciała. Zależy to od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Przed połączeniem leku Sirdalud z doustnymi lekami antykoncepcyjnymi należy skonsultować się z lekarzem. Jest to związane z tym, że wybrane środki antykoncepcyjne będące inhibitorami izoenzymu CYP1A2 w wątrobie mogą wpływać na metabolizm leku Sirdalud.
Stosowanie leku Drovelis w trakcie ciąży jest przeciwwskazane. Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub ją podejrzewa, to należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku Drovelis. Może on powodować zagrożenie dla nienarodzonego dziecka.
Lek Tarivid 200 nie powinien być przyjmowany w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka podejrzewa u siebie ciążę, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Substancja czynna zawarta w leku może wpływać na prawidłowy rozwój płodu oraz powodować negatywne objawy po stronie karmionego dziecka.
Preparat Tertensif zwiększa wydalanie z organizmu sodu i chlorków. W mniejszym stopniu wpływa na wydalanie takich pierwiastków jak magnez i potas.
Działanie leku Lamitrin pomaga w walce z depresją. Środek zapobiega epizodom depresji u pacjentów, u których zdiagnozowano zaburzenia afektywne dwubiegunowe typu I.
7-14 dni przed wykonaniem testów skórnych należy odstawić doustne leki przeciwalergiczne, glikokortykosteroidy (jeśli dzienna dawka przekracza 10mg w przeliczeniu na prednizolon), miejscowe preparaty zawierające glikokortykosteroidy, inhibitory kalcyneuryny (takrolimus, pimekrolimus). Wymienione leki mogą zafałszować wyniki badania, dlatego bardzo ważne jest ich odstawienie.
Nie ma przeciwwskazań producenta do spożywania alkoholu w trakcie terapii lekiem Frimig. Ze względów bezpieczeństwa warto jednak zaniechać spożywania alkoholu w trakcie napadów migrenowych i przyjmowania tabletek Frimig. Takie połączenie może zwiększyć ryzyko występowania działań niepożądanych, w tym zawrotów głowy. Ponadto alkohol może niekorzystnie wpływać na skuteczność działania Frimig.
Endokrynolodzy są w stanie wykonywać badania USG, które jest szczególnie istotne w chorobach gruczołu tarczowego. W większości przypadków badanie to należy powtarzać raz do roku, ale lekarz specjalizujący się w endokrynologii może zalecić częstsze kontrole.
Tak. Substancja czynna leku Nezyr to finasteryd. Środek ten jest sterydem zaliczanym do grupy inhibitorów 5-α-reduktazy steroidowej typu II. W związku z tym lek Nezyr dostępny jest tylko na receptę po konsultacji medycznej i należy przyjmować go bardzo odpowiedzialnie.
Istnieje różnica pomiędzy lekami Macmiror i Macmiror Complex 500. Pierwszy preparat ma postać tabletek powlekanych i w jego składzie znajduje się jedna substancja czynna nifuratel. Lek Macmiror Complex 500 ma postać globulek dopochwowych i zawiera substancje czynne nifuratel i nystatynę.
Kardiolog online tak jak każdy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie, receptę lub skierowanie na niezbędne badania.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Clemastinum Hasco nie podlega w 2024 roku refundacji na żadnym poziomie i niezależnie od wskazania medycznego do jego przyjmowania.
Kolka nerkowa to nagły ból w okolicy nerek, czyli w prawej lub lewej okolicy lędźwiowej lub w dole brzucha. Ból opisywany jest jako niezwykle silny, który nasila się i słabnie na zmianę. Towarzyszyć mu mogą nudności i wymioty. Napad kolki nerkowej spowodowany jest przemieszczeniem kamienia z nerki do moczowodu, co powoduje częściowe lub całkowite zatkanie moczowodu.
Lek wchłania się do organizmu szybko. Skuteczność leczenia obserwuje się już po kilku dniach stosowania leku. Zależy to od rodzaju schorzenia.
Zamiast antykoncepcji hormonalnej można zastosować środki antykoncepcyjne bez recepty — antykoncepcję mechaniczną (prezerwatywy, diafragmy, kapturki) i chemiczne środki antykoncepcyjne (preparaty plemnikobójcze), jak również metody naturalnego planowania rodziny.
Rozpoznawanie zaburzeń nerwicowych wymaga wykluczenia przyczyn somatycznych. W tym celu konieczna jest specjalistyczna konsultacja, która czasem obejmuję e-wizytę u neurologa online. Natomiast leczeniem nerwicy zajmuje się specjalista psychiatrii.
Przyjmowanie antydepresantów często wiąże się z występowaniem skutków ubocznych, które mogą różnić się w zależności od indywidualnej reakcji organizmu, ale w większości przypadków łagodne objawy niepożądane ustępują w ciągu kilku pierwszych tygodni terapii. Niekiedy jednak efekty uboczne utrzymują się przez dłuższy czas i takie sytuacje wymagają konsultacji z lekarzem w celu dostosowania dawki lub zmiany leku.
W przebiegu RZS często najpierw pojawiają się objawy ogólne takie jak zmęczenie, utrata wagi czy pocenie się. Potem stan zapalny w obrębie stawów staje się coraz bardziej nasilony i doprowadza do ograniczenia ich ruchomości, pojawia się sztywność i ból, maleje siła mięśniowa, a u części pacjentów w tkance podskórnej mogą pojawić się małe zgrubienia nazywane guzkami reumatoidalnymi.
Nie należy stosować leku Pylera w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub ją podejrzewa, to musi niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Kontynuacja terapii może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Na czas terapii należy przerwać karmienie piersią, ponieważ substancje czynne przenikają do mleka matki i mogą powodować działania niepożądane ze strony karmionego dziecka. W celu podtrzymania laktacji nadmiar pokarmu można ściągać laktatorem, a następnie utylizować.
Podczas terapii z lekiem Parogen nie należy pić alkoholu. Może on negatywnie wpływać na skuteczność leczenia oraz zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Alkohol wpływa również na pogorszenie samopoczucia pacjenta.
Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do wizyty u urologa. Należy jedynie unikać wykonywania badania moczu podczas okresu, ponieważ wynik może być niewiarygodny.
O długości leczenia z lekiem Cipropal decyduje lekarz prowadzący. Zazwyczaj terapia trwa 5-21 dni, jednak w niektórych przypadkach może wynosić 3 miesiące lub więcej. Leczenie należy kontynuować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Najlepszym sposobem na złagodzenie objawów jest unikanie kontaktu z alergenem uczulającym. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego w leczeniu powszechnie stosuje się leki przeciwalergiczne, tj. przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy doustne, wziewne, donosowe, a także w postaci maści i kremów, gdy występują objawy skórne. Inną metodą leczenia jest immunoterapia, czyli tzw. odczulanie, które polega na regularnym podawaniu stopniowo zwiększających się dawek alergenu, w celu przyzwyczajenia układu immunologicznego i zmniejszeniu reakcji organizmu na alergen.
Leku Ketonal Duo nie wolno mieszać z takimi środkami farmakologicznymi jak m.in.: leki przeciwzakrzepowe, leki trombolityczne, leki przeciwpłytkowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, selektywne inhibitory cyklooksygenazy-2, lit, nikorandyl, metotreksat.
Tak. Konsultacja chirurgiczna online uprawnia lekarza do wystawienia e-recepty, a także e-zwolnienia lub e-skierowania, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Standardowa długość terapii z zastosowaniem leku Ciloxan to 7-14 dni. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o wydłużeniu leczenia. Pacjent we własnym zakresie nie może podejmować takiej decyzji.
Dermatolog dziecięcy online jest dobrym wyborem dla osób które przyjmują na stałe leki i zależy im na przedłużeniu recepty. Podczas konsultacji online mogą otrzymać e receptę potrzebną do kontynuowania zaleconej terapii. Wspomniana recepta niczym nie różni się od tradycyjnej, również można zrealizować ją w dowolnej aptece, co więcej jest o wiele wygodniejsza - nie trzeba się po nią zgłaszać osobiście i nie można jej zgubić. Jeśli lekarz zdecyduje o potrzebie dalszych konsultacji wystawi stosowne skierowanie do odpowiedniego specjalisty lub zabieg jeśli taki okaże się konieczny.
Infekcje intymne niosą ze sobą wiele nieprzyjemnych objawów. Do postawienia odpowiedniej diagnozy niezbędne jest przeprowadzenie badania ginekologicznego, aby wprowadzić skuteczne leczenie zapalenia pochwy. Niekiedy sam wywiad medyczny nie jest wystarczający.
Preparat Fluconazole stosowany jest w leczeniu różnego rodzaju zakażeń grzybiczych oraz w zapobieganiu ich nawrotom. Decyzję o konieczności jego zastosowania podejmuje lekarz prowadzący, a lek może być przyjmowany również przez dzieci i młodzież.
Lekarz diabetolog online tak samo jak każdy inny lekarz ma możliwość wystawienia e-zwolnienia, e-skierowania oraz e-recepty.
Efekty przyjmowania leku Sumamed widać po 3-4 dniach od rozpoczęcia antybiotykoterapii.
Poza farmakoterapią podczas infekcji dróg moczowych nieocenioną pomocą może okazać się przykładanie do podbrzusza termoforu. Warto zadbać również o picie dużej ilości wody i naparów z roślin o działaniu moczopędnym. Leki ziołowe dostępne bez recepty mają także działanie przeciwbakteryjne, rozkurczowe i przeciwzapalne. W składnikach roślinnych jest także znaczny potencjał rozgrzewający, dlatego nasiadówki z ich użyciem mogą zminimalizować objawy zakażenia dróg moczowych.
Zdrowe nawyki żywieniowe to podstawa bezpiecznego odchudzania. Dzięki diecie możliwa jest nie tylko utrata masy ciała, ale i dobre samopoczucie. Skuteczna dieta to także dopasowana dieta, tzn. taka, która jest zgodna z trybem życia pacjenta. Pamiętaj, że bardzo ważną rolę w procesie chudnięcia odgrywa także plan treningowy. Nie zwlekaj już dziś umów teleporadę z dietetykiem, który zajmie się ustaleniem twojej diety online.
Do gastrologa powinny zgłosić się osoby, które zauważyły u siebie utrzymujące się przez dłuższy czas objawy takie jak: bóle brzucha, nudności i wymioty, biegunki lub zaparcia, brak apetytu i spadek masy ciała. Konsultacji z lekarzem powinno się także zasięgnąć w przypadku występowania w rodzinie chorób, takich jak: choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, wirusowe zapalenie wątroby, wrzody żołądka.
W przypadku zapalenia spojówek zazwyczaj nie ma konieczności zostawania w domu, jeśli objawy nie są zbyt nasilone. W przypadku zapaleń infekcyjnych o podłożu bakteryjnym lub wirusowym należy jednak zachować ostrożność i przestrzegać szczególnej higieny, ponieważ istnieje ryzyko zarażenia innych osób.
Pora przyjęcia leku Glucophage zależy od liczby dawek w trakcie dnia. Przy jednej dawce preparat stosuje się rano, przy dwóch rano i wieczorem, a przy trzech rano, po południu i wieczorem.
Objawy menopauzy są bardzo różne i mogą być mniej lub bardziej dokuczliwe. Istnieje wiele sposobów, które mogą załagodzić symptomy przekwitania. Bardzo ważna jest zmiana stylu życia, a więc: rzucenie palenia, zdrowa dieta bogata w wapń, suplementowanie witaminy D. Należy pamiętać o aktywności fizycznej oraz wzmacnianiu mięśni dna miednicy w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu. Przy wahaniach nastroju i zmęczeniu mogą pomóc techniki relaksacyjne, a także unikanie sytuacji stresowych. Jeśli domowe sposoby zawiodą, warto pomyśleć o hormonalnej terapii zastępczej, która polega na suplementacji hormonów płciowych i jest skierowana do kobiet, które cierpią z powodu objawów menopauzalnych.
Bakteryjne zapalenia gardła zazwyczaj trwają od około 5 do nawet 14 dni, jednak skuteczne leczenie antybiotykami może skrócić ten okres. Po szybkim rozpoznaniu i podjęciu leczenia objawy znikają po około 2-3 dniach. Trzeba mieć na uwadze, że, antybiotykoterapia należy doprowadzić do końca według zaleceń lekarza, nawet po ustąpieniu wszelkich dolegliwości. Natomiast w przypadku wirusowego zapalenia gardła symptomy choroby utrzymują się około 5-7 dni, po czym zazwyczaj wycofują się samoistnie.
Pierwsze pożądane efekty leczenia obserwuje się po około 2-4 tygodniach stosowania leku Aciprex. Maksymalna skuteczność występuje po około 3 miesiącach. Preparat przeznaczony jest do długotrwałego stosowania.
Tak, każdemu lekarzowi podczas konsultacji online przysługuje prawo do wystawienia e-recepty, e-skierowania czy też zwolnienia lekarskiego. E-receptę i e-skierowanie pacjent otrzymuje w postaci kodu w wiadomości SMS lub e-mail. E-recepta może być zrealizowana w każdej aptece na terenie Polski.
Tak, laryngolog jest specjalistą, który zajmuje się m.in. problemem chrapania. Zwykle chrapanie nie świadczy o niczym groźnym, jednak często może wiązać się z obturacyjnym bezdechem sennym, który charakteryzuje się okresowym zatrzymaniem oddechu podczas snu i jest realnym zagrożeniem życia. W przypadku podejrzenia obturacyjnego bezdechu sennego należy jak najszybciej skonsultować ten problem z lekarzem, dlatego warto skorzystać z pomocy laryngologa online i uniknąć czekania w kolejkach przez długi czas.
Trudno jest określić dokładnie, ile dni może spóźniać się okres, ponieważ organizm każdej kobiety jest inny. O spóźniającej się miesiączce możemy powiedzieć, jeśli przerwa między kolejnymi cyklami jest większa niż 4 dni. Zdarza się, że prawidłowy cykl menstruacyjny trwa nawet od 21 do 35 dni.
Preparat Duphaston nie przyspiesza miesiączki. Jego zadaniem jest regulacja czynności układu płciowego i ustabilizowanie nieregularnych krwawień lub wywołanie miesiączki u kobiet niemiesiączkujących.
Lekarz ustala czas trwania leczenia dla danego pacjenta. Decydują czynniki indywidualne. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak jest to zalecane. W przypadku ciężkiej wysypki może trwać nawet do 8 tygodni.
Tak. Konsultacja online uprawnia lekarza do wystawienia e-recepty, a także e-zwolnienia lub e-skierowania, jeśli zachodzi taka potrzeba.
W składzie leku Travocort znajduje się steryd diflukortolon należący do grupy kortykosteroidów. Wspiera on działanie kremu i zmniejsza stan zapalny skóry podczas zakażenia grzybiczego.
Tak. Specjalista w trakcie konsultacji online ma prawo wystawić e-zwolnienie, jeśli pacjent jest niezdolny do pracy. Oprócz tego, lekarz podczas wizyty online może wypisać e-receptę na przyjmowane już leki lub wypisać inne, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Leku Daivobet nie powinno się stosować na skórę twarzy, ponieważ jest bardzo delikatna. Preparat może powodować jej podrażnienie oraz inne skutki uboczne.
Nie. Lek Protopic zawiera substancję takrolimus, czyli lek immunosupresyjny. Stosowany jest u pacjentów, którzy nie tolerowali leczenia konwencjonalnego atopowego zapalenia skóry, w tym z wykorzystaniem kortykosteroidów.
Tak. Specjalistka może przepisać receptę na leki lub skierować pacjentkę na dalsze badania. E- receptę można uzyskać również na naszej stronie. Wystarczy wpisać w przeglądarce adres ,,https://e-recepta.net/" i wypełnić dane. Jest to błyskawiczny sposób na zdobycie potrzebnych leków bez konieczności czekania w kolejkach.
Lek Virgan to preparat przeciwwirusowy, który nie jest sklasyfikowany jako antybiotyk.
Czynniki, które niekorzystnie wpływają na układ oddechowy i zwiększają ryzyko wystąpienia chorób płuc to przede wszystkim palenie papierosów lub wdychanie dymu tytoniowego, zanieczyszczenia powietrza, ekspozycja w pracy na szkodliwe substancje, pyły i dymy, a także niezdrowy tryb życia, brak aktywności fizycznej i nadwaga.
Tak. Lek Diphergan wykazuje działanie uspokajające. W związku z tym rekomendowany jest w ramach uspokojenia pacjenta i można stosować go już u dzieci od 2. roku życia.
Nie ma idealnej listy rzeczy, które należy spakować do apteczki podróżnej, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co może się przydać w podróży. Artykuły, które na pewno powinny się w niej znaleźć to między innymi:
 • środki odkażające, jałowe gaziki, maść z antybiotykiem;
 • leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, środki przeciwbiegunkowe, antybiotyk, leki przeciwalergiczne;
 • kremy z wysokim filtrem UV, żel na stłuczenia, kremy na oparzenia skóry, aerozol odstraszający owady;
 • małe nożyczki, pęseta, rękawiczki jednorazowe;
 • zapas leków stosowanych w chorobach przewlekłych.
Lek Viru-POS należy stosować tak długo, jak wymaga lekarz prowadzący. Standardem jest, że maść stosuje się jeszcze przez minimum trzy dni po ustąpieniu objawów zakażenia oraz zagojeniu się związanych z nim ran.
Podstawowe działanie leku Heparegen wspomaga rozkład toksycznych związków w wątrobie oraz przyspiesza jej regeneracje. W efekcie poprawia się jej wydolność. Ponadto lek chroni wątrobę przed działaniem szkodliwych czynników, np. szkodliwym działaniem alkoholu.
W celu postawienia prawidłowej diagnozy konsultacja online uprawnia dermatologa do zlecenia dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak:
 • testy alergiczne;
 • badania krwi: morfologia, badanie stężenia hormonów;
 • pobranie wymazu ze zmian skórnych;
 • badania mikrobiologiczne przy podejrzeniu zakażeń bakteriami;
 • biopsja zmiany skórnej.
Tak. Lek Tobrex krople do oczu to antybiotyk należący do grupy aminoglikozydów. Stosuje się go miejscowo w leczeniu zewnętrznych zakażeń oka o podłożu bakteryjnym.
Tak, podczas konsultacji online z internistą pacjent może uzyskać e-receptę, e zwolnienie lekarskie, a także e-skierowanie. E-recepta może być zrealizowana w każdej aptece, wystarczy podać kod, który przychodzi na numer telefonu lub email oraz PESEL pacjenta.
Decyzję o tym, kiedy przerwać stosowanie leku Psotriol podejmuje lekarz prowadzący. Jest to zależne od stanu zdrowia pacjenta. W przypadku zauważonych groźnych dla zdrowia i życia pacjenta skutków ubocznych w trakcie stosowania maści, należy przerwać stosowanie leku Psotriol natychmiast i skonsultować się z lekarzem.
Po każdym skończonym opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych powinno pojawić się krwawienie z odstawienia, a jeśli do tego nie dojdzie, może być to pierwszą oznaką zajścia w ciążę. Inne objawy, które mogą świadczyć o rozwijającej się ciąży mimo przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych to m.in.: wzmożona senność i zmęczenie, wrażliwość na zapachy, poranne nudności i wymioty, tkliwość i bolesność piersi, wahania nastrojów, rozdrażnienie, wzmożone wydzielanie śluzu z pochwy.
Diagnostyką i leczeniem alergii zajmuje się przede wszystkim lekarz alergolog. Zdarza się jednak, że czasami potrzebna jest pomoc innego specjalisty, np. alergia skórna może wymagać wizyty u dermatologa.
Preparat Urotrim należy stosować tak długo, jak zaleci to lekarz. W niektórych przypadkach terapia ma charakter długotrwały i trwa nawet przez kilka miesięcy. Wówczas pacjent musi regularnie wykonywać badania kontrolne krwi w odstępach co cztery tygodnie.
Po 40 roku życia antykoncepcja ma szczególne znaczenie, ponieważ wraz z wiekiem kobiety rośnie ryzyko powikłań związanych z ciążą i wad wrodzonych u płodu. Część kobiet pozostaje płodna nawet do 55 roku życia, dlatego nie warto przedwcześnie rezygnować z odpowiedniego zabezpieczenia.
Preparat Urotrim należy stosować tak długo, jak zaleci to lekarz. W niektórych przypadkach terapia ma charakter długotrwały i trwa nawet przez kilka miesięcy. Wówczas pacjent musi regularnie wykonywać badania kontrolne krwi w odstępach co cztery tygodnie.
Po 40 roku życia antykoncepcja ma szczególne znaczenie, ponieważ wraz z wiekiem kobiety rośnie ryzyko powikłań związanych z ciążą i wad wrodzonych u płodu. Część kobiet pozostaje płodna nawet do 55 roku życia, dlatego nie warto przedwcześnie rezygnować z odpowiedniego zabezpieczenia.
Produkty zwierzęce uznawane są za najlepsze źródło witaminy B12, która nie występuje w roślinach (a przynajmniej tych niewzbogacanych). Uważa się, że w niewielkich ilościach można ją znaleźć w kiszonkach. Czasami słyszy się, że zawierają ją także: algi nori, spirulina czy chlorella. Niemniej w tej postaci są raczej nieprzyswajalne.
Częste objawy cukrzycy obejmują nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, niezwykle silny apetyt, utratę masy ciała, zmęczenie, zamglone widzenie, powolne gojenie się ran, drętwienie lub ból w rękach i stopach.
Wiele różnych czynników może powodować ból kręgosłupa piersiowego, są to przede wszystkim: urazy, utrzymywanie niewłaściwej postawy ciała, np. garbienie się, choroby o przebiegu zapalnym lub zwyrodnieniowym, przeciążenia mięśniowe, dyskopatie i wady postawy. W przypadku przewlekłych dolegliwości w kręgosłupie piersiowym warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczyny bólu i zastosować odpowiednie leczenie.
Łączenie leków przeciwalergicznych z alkoholem nie jest bezwzględnie przeciwwskazane, jednak może wiązać się z ryzykiem wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Szczególnie niezalecane jest picie alkoholu podczas przyjmowania leków antyhistaminowych I generacji, gdyż same w sobie mają więcej efektów ubocznych w porównaniu z lekami nowej generacji, a alkohol dodatkowo je nasila. Mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, wzmożona senność, rozkojarzenie, a także skoki ciśnienia. W każdej sytuacji warto skonsultować kwestię łączenia alkoholu z lekami ze specjalistą.
Zaburzenia erekcji zwykle rozwijają się stopniowo, dlatego warto ściśle obserwować pojawiające się sygnały. Objawy mogą obejmować trudność z uzyskaniem wzwodu mimo podniecenia seksualnego lub problem z jego utrzymaniem w trakcie współżycia. Symptomem może być również zmniejszona twardość członka lub nagła jej utrata. Warto zwrócić również uwagę na występowanie porannej erekcji, a także zmiany w poziomie libido.
Większość leków na cukrzycę jest dostępna tylko na receptę. Wśród nich są: Insulina, Metformina, Inhibitory DPP-4, Inhibitory SGLT2, Tiazydolidynediony, Sulfonylomoczniki oraz Agoniści GLP-1.
Tabletka dzień po jest całkowicie legalna i bezpieczna, ale od 2018 konieczne jest okazanie recepty, by ją kupić.
Tak. Fluoksetyna klasyfikowana jest jako lek psychotropowy stosowany m.in. w leczeniu depresji, bulimii i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.
Przedwczesny wytrysk jest zaburzeniem, z którym najlepiej zgłosić się do lekarza urologa lub lekarza seksuologa. Specjalista spróbuje zidentyfikować źródło problemu oraz w razie potrzeby zleci leczenie farmakologiczne. Do tych samych lekarzy można się umówić na poradę, gdy występują inne problemy natury seksualnej, takie jak zaburzenia erekcji, opóźnienie wytrysku czy ból po rozpoczęciu stosunku seksualnego.
Lek Escitalopram należy przyjmować tak długo, jak zaleci to lekarz. Pierwsze symptomy poprawy odnotowuje się dopiero po kilku tygodniach. W przypadku depresji należy kontynuować leczenie przez minimum sześć miesięcy, licząc od momentu odzyskania dobrego samopoczucia.
Czas, po którym tabletki na potencję zaczną działać, może się różnić w zależności od rodzaju leku oraz organizmu danej osoby. Sildenafil (Viagra, Maxon Forte) jest aktywny po około 30-60 minutach, tadalafil (Cialis) – po 30 minutach, wardenafil (Levitra) – po 25-30 minutach, a awanafil (Spedra) już nawet po 15-30 minutach. Warto pamiętać, że działanie leków jest uzależnione od stymulacji seksualnej. Oznacza to, że przyjęcie preparatów nie spowoduje automatycznej erekcji, pomoże jednak osiągnąć ją w odpowiedzi na bodźce seksualne.
Zmiany mogą być zaostrzone przez: podrażnienia skóry promieniowaniem ultrafioletowym, jedzenie ostrych potraw, stres, alkohol i niektóre leki (np. gilkokortykosteroidy).
Lek Tadalafil zaczyna działać już po 15-30 minutach, a największe stężenie substancji czynnej występuje po dwóch godzinach od przyjęcia tabletki.
Osoby chore na łuszczycę powinny unikać w swojej diecie owoców cytrusowych. Wzmagają one produkcję histaminy, która zwiększa proliferację komórek naskórka, a co za tym idzie powstawanie zmian skórnych i pogorszenie stanu zapalnego.
Izotretynoiny nie powinny stosować osoby: z nadwrażliwością na lek, ze zwiększonym stężeniem lipidów, przyjmujące w tym samym czasie antybiotyki z grupy tetracyklinowych, oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów cierpiących na: depresję, zespół suchego oka i cukrzycę.
Tak. Objaw zmniejszenia stężenia PSA obserwuje się bardzo często zwłaszcza w pierwszym miesiącu leczenia. Później się on stabilizuje.
Lek Naproxen dostępny jest po ukazaniu farmaceucie ważnej recepty, która uprawnia do zrealizowania zakupu na terenie Polski.
Powikłania grypy objawiają się zwykle zaostrzeniem dotychczasowych objawów. W wyniku wtórnych zakażeń bakteryjnych pacjentom doskwiera uporczywy kaszel, duszność, wysoka gorączka, silne osłabienie. U niektórych pacjentów pojawiają się jednak dolegliwości z innych układów, między innymi drgawki, zaburzenia świadomości czy zaostrzenie objawów chorób przewlekłych.
Klabax działa na bakterie wrażliwe na klarytromycynę, w tym m.in.: Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Str. pyogenes, Str. agalactiae, Moraxella catarrhalis, Neisseria gonorrhoeae, Helicobacter pylori i Campylobacter spp.
Lek Mounjaro można zakupić jedynie po ukazaniu ważnej recepty.
Lek Prokit stosuje się nawet do 12 tygodni, w zależności od przypadłości. W przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych o charakterze czynnościowej niestrawności niezwiązanej z chorobą wrzodową terapię kontynuuje się maksymalnie przez 8 tygodni. W sytuacji pojawienia się choroby refluksowej przełyku leczenie można utrzymywać nawet przez okres 6 tygodni w monoterapii, a jeśli lek podawany jest w skojarzeniu z inhibitorem pompy protonowej, to można przyjmować go przez okres do 12 tygodni.
Osoby z diagnozowaną niedoczynnością tarczycy muszą przyjmować leki, aby zastąpić niedobór hormonów tarczycy. Brak leczenia może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak zaburzenia pracy układu krążenia, choroby serca czy zaburzenia psychiczne.
Pierwsze wymierne efekty prowadzonego leczenia widać po około 2-4 tygodniach przyjmowania kapsułek Alventa.
Rupafin można podawać o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłku. Wystarczy ją połknąć, popijając odpowiednią ilością płynu. Jeżeli po przyjęciu leku pojawia się senność, warto przyjąć lek wieczorową porą.
Lek Nasometin jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 3. roku życia.
Przyrost masy ciała jest jednym z potencjalnych skutków ubocznych leków przeciwdepresyjnych. Nie wszystkie leki stosowane w leczeniu depresji mają jednak ten sam wpływ na masę ciała.
Lek Cinie dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Oznacza to, że preparat nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej.
Tabletkę należy połykać w całości w trakcie posiłku, popijając dużą ilością płynu, niezależnie od pory dnia.
Jednym z objawów niepożądanych leku Sertagen może być niepokój psychoruchowy. Nie występuje on jednak u każdego z pacjentów.
Depresja może przebiegać w różnych fazach, począwszy od łagodnej do ciężkiej depresji. W przebiegu choroby można wyróżnić fazy początkowe, pośrednie i zaawansowane. W fazie początkowej dominują objawy depresyjne, takie jak obniżony nastrój i niska samoocena. W miarę nasilenia objawów depresji mogą pojawić się myśli samobójcze i objawy psychotyczne. W fazie zaawansowanej depresja może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych i chorób somatycznych.
Nie. Lek Momester dostępny jest tylko na receptę. Bez recepty w aptece dostępny jest preparat o zbliżonej nazwie i działaniu, czyli lek Momester Nasal aerozol do nosa.
„Brzuch tarczycowy” to potoczne określenie opisujące zwiększenie masy ciała i opuchliznę brzucha spowodowaną niedoczynnością tarczycy. Jest to jeden z objawów niedoczynności tarczycy.
Terapia lekiem Vessel Due F może trwa nawet kilka miesięcy, dawkowanie różni się od przypadłości, stanu zdrowia pacjenta oraz zaleceń lekarza. Przed przyjęciem leku koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który dokładnie omówi proces leczenia.
Działanie leku Brintellix jest odłożone w czasie. Pierwsza poprawa samopoczucia następuje zazwyczaj po dwóch tygodniach przyjmowania tabletek. Zdarza się jednak, że odnotowuje się ją później. U każdego z pacjentów okres ten się różni i zależy m.in. od stopnia nasilenia objawów depresyjnych oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Ze względu na to, że Xyzal to lek przeciwhistaminowy II generacji, to nie powinien powodować senności ani zaburzeń snu. Tego typu objaw pojawia się tylko u wybranych pacjentów. Co do zasady, lek Xyzal można podawać na noc.
Dexaven podaje się dożylnie (we wstrzyknięciu lub wlewie kroplowym) lub domięśniowo (głęboko w dużą masę mięśniową). Co więcej, może być podawany nasiękowo lub dostawowo. Warto pamiętać, aby wstrzyknięcie dożylne wykonać powoli (zbyt szybkie może powodować zapaść sercowo-naczyniową).
Działanie leku Brintellix jest odłożone w czasie. Pierwsza poprawa samopoczucia następuje zazwyczaj po dwóch tygodniach przyjmowania tabletek. Zdarza się jednak, że odnotowuje się ją później. U każdego z pacjentów okres ten się różni i zależy m.in. od stopnia nasilenia objawów depresyjnych oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Nalgesin Forte może być zastosowany łącznie z preparatami zawierającymi paracetamol. Pamiętaj, aby dodatkowy lek przeciwbólowy stosować doraźnie i nie przekraczać maksymalnych dawek.
W preparacie Gynoflor znajdują się niewielkie ilości kobiecego hormonu płciowego estriolu. W każdej tabletce dopochwowej jest go dokładnie 0,03 mg.
Preparat Neoparin można przyjmować o dowolnej porze, jednak warto zachować regularność i wykonywać zastrzyki o podobnej godzinie. Jeśli masz wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem.
Lek Diclac charakteryzuje się szybkim działaniem. Najwyższe stężenie we krwi odnotowuje się godzinę po przyjęciu leku, a najwyższe stężenie w płynie maziowym około 2-4 godziny później. Działanie terapeutyczne obserwuje się już po przyjęciu pierwszej dawki.
Tak, lek Atoris należy do grupy leków zwanych statynami.
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Cetix należy skonsultować się z lekarzem. Lek nie jest wskazany u kobiet w ciąży lub podejrzewających zajście w ciążę. Może być podawany tylko wtedy, gdy korzyści z tym związane znacznie przewyższają ewentualne ryzyko.
Nie, Dicloberl nie jest lekiem opioidowym.
Substancja czynna wenlafaksyna to środek przeciwdepresyjny. W ramach jego działania odnotowuje się osłabienie objawów depresji, w tym poprawienie nastroju pacjenta.
W trakcie terapii należy ograniczyć spożywanie alkoholu. Jest to związane z tym, że zarówno alkohol, jak i lek Axotret podlegają metabolizmowi w wątrobie. Łączenie ich może osłabić działanie preparatu oraz zaburzyć prowadzoną kurację. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem. Alkohol może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Lek IPP 20 mg można nabyć jedynie po ukazaniu ważnej recepty.
Substancja czynna wenlafaksyna to środek przeciwdepresyjny. W ramach jego działania odnotowuje się osłabienie objawów depresji, w tym poprawienie nastroju pacjenta.
Leku Oxycort nie należy stosować w okresie ciąży oraz u kobiet, które podejrzewają ciążę. Lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu preparatu u kobiety w ciąży, jeżeli korzyści z tym związane znacznie przewyższają ewentualne ryzyko.
Wśród działań niepożądanych leku Milurit znajdują się m.in. bóle stawów czy też ostry atak dnawego zapalenia stawów, który może wystąpić na początku terapii. Objaw ten nie występuje o każdego z pacjentów.
Preparat Victoza nie powinien być przyjmowany w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jest to związane z tym, że substancja czynna może przenikać do mleka matki i negatywnie wpływać na rozwój karmionego dziecka. Ponadto lek może negatywnie wpływać na rozwój płodu. Jeżeli stosowanie preparatu Victoza jest niezbędne w okresie karmienia piersią, to należy w tym czasie zrezygnować z karmienia. Nadmiar pokarmu można odprowadzać laktatorem i utylizować w celu podtrzymania laktacji.
Szczególnie na początku stosowania leku Systen Conti mogą występować zaburzenia cyklu miesiączkowego. W związku z tym należy dokładnie monitorować sytuację. Problem ten nie dotyczy każdej pacjentki.
Pierwsze efekty terapeutyczne przyjmowania leku Metformax obserwuje się już po 2-3 dniach od rozpoczęcia terapii. Jeżeli jednak po dwóch tygodniach nie będzie poprawy, to należy skontaktować się z lekarzem. Wówczas niezbędne może być zwiększenie zalecanej dawki leku.
W przypadku niedoczynności tarczycy wiele czynników może prowadzić do pogorszenia choroby. Są to przede wszystkim: nieodpowiednia dieta, palenie papierosów, zaburzenia odżywiania, stres, osłabiony układ odpornościowy i związane z tym infekcje, choroby współistniejące.
Preparatu Ginoring nie można stosować w okresie ciąży, w okresie karmienia piersią oraz bezpośrednio po porodzie w trakcie laktacji. Jest to związane z tym, że substancje zawarte w preparacie mogą przenikać do mleka matki i negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Dotyczy to również płodu. Jeżeli pacjentka podejrzewa ciążę, to powinna niezwłocznie przerwać stosowanie leku Ginoring.
W składzie leku znajduje się alkohol cetostearylowy. Należy na to zwrócić uwagę podczas stosowania. Obecnie nie ma wiarygodnych informacji dotyczących ewentualnej interakcji spożywania alkoholu z lekiem. Ze względów bezpieczeństwa na czas kuracji warto jednak zrezygnować ze spożywania alkoholu.
Brzuch tarczycowy może być związany z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto, która jest chorobą autoimmunologiczną. U pacjentów z tymi schorzeniami hormony tarczycy produkowane są w niewystarczającej ilości, z tego powodu obserwuje się spowolnienie metabolizmu i motoryki przewodu pokarmowego, co prowadzi do rozwoju otyłości brzusznej.
Nie. Preparat Priligy dostępny jest w ograniczonej sprzedaży za okazaniem ważnej recepty. W związku z tym wyłączony jest również ze sprzedaży wysyłkowej.
Antybiotyki stosuje się wyłącznie na bakteryjne zapalenie zatok. Są to leki o działaniu przeciwbakteryjnym, dlatego nie przynoszą pożądanych efektów w przypadku wirusowego zapalenia zatok lub jeśli infekcja ma podłoże alergiczne.
Preparat PolaRing nie może być stosowany w ciąży oraz w przypadku jej podejrzenia. Jeżeli pacjentka podejrzewa zajście w ciążę, to należy niezwłocznie przerwać stosowanie PolaRing, usunąć pierścień i skontaktować się z lekarzem. Zawarte w systemie substancje mogą negatywnie wpływać na prawidłowy rozwój płodu.
Najczęstsze objawy grzybicy penisa to świąd, obrzęk i zaczerwienienia w okolicy napletka, zaczerwienienie i bolesność żołędzi, silny ból prącia, oraz dyskomfort podczas oddawania moczu, ból podczas współżycia, podrażnione błony śluzowe.
Lek Nebilet można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Ważne, aby pacjent pilnował godziny przyjęcia leku. Tabletka powinna być przyjmowana codziennie o tej samej porze. Preparat można stosować niezależnie od posiłków.
Tak. Lek należy do grupy beta-blokerów. Odpowiada za blokadę receptorów adrenergicznych typu beta.
Lek Efectin ER należy przyjmować codziennie o tej samej porze. Kapsułki można stosować rano lub wieczorem.
Pierwsze efekty obniżenia ciśnienia obserwuje się już po 2-4 godzinach od przyjęcia tabletki Prestarium 5 mg. Optymalny efekt osiąga się po 6-8 godzinach.
Podczas terapii mogą wystąpić skutki uboczne, które ograniczają zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy zweryfikować wpływ leku na organizm pacjenta i do tego czasu zaniechać tego typu czynności. Jeżeli pacjent nie czuje się pewnie, to nie powinien prowadzić pojazdu.
Antykoncepcja awaryjna Escapelle, według wskaźnika Pearla, posiada skuteczność wynoszącą około 99% przez pierwsze 24 godziny po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Lek należy stosować jako awaryjną metodę antykoncepcji.
Preparaty bez recepty mogą być pomocne w przypadku zapaleń spojówek wywołanych przez reakcje alergiczne. Na aptecznych półkach znajdziemy przeróżne krople do oczu z substancjami przeciwalergicznymi, a także krople nawilżające, które mogą łagodzić objawy infekcji. Środki z antybiotykami na infekcję bakteryjną są sprzedawane wyłącznie na receptę.
Chlamydioza może ustąpić po kilku miesiącach, ale warto mieć na uwadze groźne powikłania, jakie za sobą niesie i nie czekać, tylko udać się do lekarza.
W leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe z grupy NLPZ (np. ibuprofen, ketoprofen, naproksen, diklofenak) w postaci doustnej lub do stosowania miejscowego, lub paracetamol doustnie.
Lek Propranolol wykazuje działanie uspokajające i przeciwstresowe.
Lek Nedal można brać o dowolnej porze dnia, bez względu na spożywane posiłki. Powinno się go przyjmować codziennie o podobnej porze.
Zdarzają się przypadki, gdy mimo połknięcia tabletki „dzień po” pacjentki zachodzą w ciążę. Niezależnie od rodzaju preparatu należy przyjąć go jak najwcześniej - im później zostanie zastosowany, tym większa szansa, że proces implantacji się powiedzie. Jednoczesne połknięcie obu tabletek „dzień po” z dwoma różnymi substancjami czynnymi, nie tylko nie zwiększa ochrony, a wręcz przeciwnie może ją obniżyć. Ich działanie może zostać zakłócone także przez wymioty. Ważne również, by pamiętać, że tabletka „dzień po” nie działa z wyprzedzeniem, czyli zażycie jej nie oznacza, że kolejny stosunek bez zabezpieczenia nie zakończy się ciążą.
Lek Escitil nie wykazuje tendencji do uzależniania. Po zakończeniu terapii nie występują objawy charakterystyczne dla uzależnień.
Zastosowanie leczenia u partnera kobiety z grzybicą pochwy nie jest konieczne, jeśli nie ma on widocznych objawów, takich jak świąd, zaczerwienienie czy wysypka na żołędzi penisa. Leczenie mężczyzny jest wskazane w przypadku nawracających infekcji drożdżakowych pochwy u partnerki.
Aby sprawdzić, czy masz zapalenie pochwy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na objawy takie jak upławy, nieprzyjemny zapach, swędzenie czy pieczenie okolic intymnych. Jeśli doświadczasz nieprzyjemnych symptomów, warto skonsultować się z ginekologiem, który przeprowadzi badanie i postawi poprawną diagnozę. Przed wizytą u lekarza można wspomóc się wykonaniem domowego testu na obecność infekcji intymnej, które można zakupić stacjonarnie lub w aptece internetowej. Działanie tego typu testów polega na analizie pH wydzieliny pochwowej, które może zmieniać swoje wartości w zależności od tego, co jest przyczyną problemu.
Tak, partner może zarazić się grzybicą podczas stosunku płciowego bez zabezpieczenia z kobietą z kandydozą pochwy. Grzybica penisa nie zdarza się często, jednak nawet do 15% mężczyzn może odczuwać nieprzyjemne objawy po zarażeniu, takie jak: świąd penisa, wysypka, zaczerwienienie.
Lek Elocom dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Oznacza to, że preparat jest wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej.
Lek Dexilant można brać o dowolnej porze dnia. Warto zachować ciągłość i stosować lek codziennie o tej samej porze. Kapsułki można przyjmować niezależnie od posiłków.
Lek Mozarin należy do grupy leków przeciwdepresyjnych, które stosowane są w długotrwałej terapii. W związku z tym preparat można stosować przez kilka miesięcy, a decyzję o długości terapii podejmuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny przypadku.
Maksymalne stężenie leku obserwuje się już po godzinie od przyjęcia tabletki. Wówczas obserwuje się pierwsze działanie związane z osłabieniem napięcia mięśniowego i ze złagodzeniem dolegliwości bólowych.
Substancje czynne leku Drovelis mogą przenikać do mleka matki. W związku z tym nie należy przyjmować preparatu w okresie karmienia piersią. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący.
Podczas prowadzenia terapii z lekiem Tertensif mogą wystąpić objawy niepożądane związane z nerkami. Mają jednak charakter przemijający. Ze względu na wpływ leku na ten narząd, przeciwwskazane jest stosowanie leku u osób z zaburzeniami czynności nerek.
Peparat Lamitrin przeznaczony jest do stosowania długotrwałego. Lek należy przyjmować tak długo, jak zaleci to lekarz prowadzący. Pacjent we własnym zakresie nie powinien podejmować decyzji o przerwaniu terapii, ponieważ może to powodować poważne konsekwencje zdrowotne.
Nie, na to badanie nie ma potrzeby być na czczo, ponieważ spożycie posiłku nie wpłynie na poziom specyficznych przeciwciał IgE we krwi.
Podczas napadów migrenowych mogą pojawiać się objawy, które uniemożliwiają pacjentowi prowadzenie pojazdów oraz obsługę maszyn specjalistycznych. Tego typu objawy mogą być też efektem przyjmowania leku Frimig. Należą do nich m.in.: zaburzenia widzenia, uczucie zmęczenia, zawroty głowy i senność. Jeżeli tego typu dolegliwości występują u pacjenta, to powinien on zrezygnować z prowadzenia pojazdów.
Endokrynolog online podczas konsultacji powinien poinstruować pacjenta, które z badań wymaga odpowiednich warunków, a które można wykonać bez wcześniejszego przygotowania. Przykładowo na badanie hormonów tarczycy można zgłosić się nie będąc na czczo, ale z kolei diagnostyka zaburzeń przysadki mózgowej musi być przeprowadzona z uwzględnieniem dobowego rytmu hormonalnego i wykonana o odpowiedniej porze.
Lek Nezyr charakteryzuje się wysoką skutecznością działania. Pierwsze efekty widać już po kilku tygodniach terapii, a pełen efekt leczenia uzyskuje się po 3-6 miesiącach. Po tym czasie następuje wzrost włosów, a pacjent powinien kontynuować przyjmowanie leku Nezyr przez wiele lat. Decyzją o zakończeniu leczenia podejmuje lekarz prowadzący. U większości pacjentów obserwuje się znaczne spowolnienie łysienia, a u około połowy wyraźną poprawę wzrostu włosów.
Preparat Macmiror zaczyna działać już kilka godzin po jego zastosowaniu. Pełna terapia powinna trwać 7 dni. Szczegóły ustalane są przez lekarza prowadzącego.
Zdarza się, że objawy takie jak duszność lub kołatanie serca mogą mieć przyczynę psychogenną. Konsultacja kardiologiczna online pozwala na opisanie swoich objawów, wykluczenie przyczyn somatycznych i w razie potrzeby skierowanie do lekarza, który zajmuje się leczeniem zaburzeń nerwicowych.
Clemastinum Hasco wykazuje skuteczność w łagodzeniu objawów różnych alergii skórnych. Lek podaje się na wszystkie schorzenia z tej kategorii, w tym m.in. na takie choroby jak: pokrzywka, świąd i zapalenie kontaktowe skóry.
Zarówno urolog, jak i nefrolog zajmuje się schorzeniami w obrębie układu moczowego. Urologia jest jedną z gałęzi chirurgii natomiast nefrologia należy do działu chorób wewnętrznych, a więc urolodzy w przeciwieństwie do nefrologów, oprócz leczenia zachowawczego zajmują się też przeprowadzaniem zabiegów chirurgicznych. Dodatkowo, urolodzy leczą problemy związane z męskim układem płciowym.
Lek należy przyjmować raz na dobę na pusty żołądek. Oznacza to, że przyjmuje się go co najmniej na godzinę przed planowanym posiłkiem lub dwie godziny po jego spożyciu. Tabletkę połyka się w całości i popija niewielką ilością wody.
Jeśli chodzi o metody antykoncepcji dostępne bez recepty, za najmniej szkodliwą uważa się antykoncepcję mechaniczną, czyli prezerwatywy oraz kapturki i błony dopochwowe. Są one praktycznie pozbawione skutków ubocznych takich jak podrażnienia dróg rodnych, które są często wywoływane przez środki plemnikobójcze.
Badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego jest jednym z podstawowych badań, które mogą zostać zlecone po konsultacji z lekarzem neurologiem. Inną metodą jest obrazowanie z wykorzystaniem tomografii komputerowej. Badania te są szczególnie istotne, gdy chorobą dotknięty jest ośrodkowy układ nerwowy.
Zdarza się, że niektórym pacjentom udaje się wyjść z depresji bez leków dzięki regularnym spotkaniom z psychoterapeutą. Zależy to jednak od nasilenia objawów choroby, które zawsze powinno się najpierw skonsultować z psychiatrą.
Reumatolog i reumatolog dziecięcy w trakcie konsultacji może wystawić zarówno zwolnienie lekarskie, jak i e-receptę.
Preparat przeznaczony jest do stosowania tylko u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia, jednak z zachowaniem szczególnej ostrożności. Lek nie może być przyjmowany przez dzieci poniżej 12. roku życia.
Tabletki powlekane Parogen powinno się przyjmować rano do jedzenia. Należy połykać je w całości, popijając wodą.
W ramach profilaktyki raka prostaty, mężczyźni po 50 r.ż. powinni chodzić do urologa regularnie raz w roku. Podobna sytuacja dotyczy mężczyzn już po 40 r.ż, którzy w rodzinie mają historię raka gruczołu krokowego. Panowie przed 50 rokiem życia, bez obciążenia genetycznego ani żadnych alarmujących objawów powinni zgłaszać się do urologa raz na 2-3 lata.
Już po dwóch godzinach po przyjęciu tabletki lek osiąga swoje maksymalne stężenie w osoczu. W większości przypadków efekty leczenia widać jednak dopiero po kilku dniach i zależy to od rodzaju schorzenia i indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta.
Na 7-14 dni przed umówionym badaniem.
Nie. Lek Ketonal Duo dostępny jest tylko na receptę po konsultacji lekarskiej. Lekarz decyduje o konieczności wprowadzenia leczenia tym preparatem.
Konsultacja chirurgiczna w formie e- wizyty, to zdecydowanie dobre rozwiązanie dla osób, które w niedalekiej przyszłości czeka operacja. Lekarz wykonujący zabieg może nie mieć wystarczająco dużo czasu, by poruszyć wszystkie dręczące chorego kwestie. Warto zastanowić się, o co chcemy zapytać chirurga, mogą to być zagadnienia związane np. z przygotowaniem do operacji, techniką jej przeprowadzania, ryzykiem lub postępowaniem po niej.
Maksymalne stężenie w osoczu lek Ciloxan osiąga już po 2 godzinach od zakropienia oczu. Pierwsze zauważalne efekty leczenia i poprawa stanu zdrowia pacjenta mogą pojawić się jednak dopiero po kilku dniach. Zależy to od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta.
Bardzo ważna w terapii trądziku jest odpowiednia pielęgnacja dermokosmetykami, a także unikanie produktów, które mogą zaostrzyć stan skóry. W leczeniu trądziku stosuje się miejscowo maści i kremy z różnymi substancjami aktywnymi, tj. retinoidy, antybiotyki, nadtlenek benzoilu. W ciężkich postaciach trądziku pacjenci przyjmują też doustnie antybiotyki (erytromycyna, tetracykliny) oraz izotretynoinę, która uważana jest za najskuteczniejszy lek na problemy z trądzikiem.
Podstawą leczenia bakteryjnej infekcji pochwy jest metronidazol, klindamycyna lub tynidazol. W przypadku zapalenia grzybicznego (wywołanego grzybem rodzaju Candida) stosuje się leki zawierające nystatynę, mikonazol lub klotrimazol. Ważne jest, aby każde leczenie było poprzedzoną wizytą u lekarza ginekologa.
Długość trwania leczenia ustalana jest indywidualnie i zależy od typu schorzenia. W niektórych przypadkach leczenie ma charakter długotrwały. Decyduje o tym lekarz prowadzący.
Konsultacja lekarska z diabetologiem daje możliwość omówienia częstego powikłania otyłości, jakim jest insulinooporność lub cukrzyca typu 2. Także jeśli chcesz skonsultować metodę leczenia innych chorób, które mogą wiązać się z zaburzeniem przemian glukozy i otyłością, możesz umówić na e-wizytę z jednym z naszych specjalistów.
Nie. Preparat powinno się przyjmować tylko raz na dobę. Przyjmowanie większej dawki może powodować ryzyko wystąpienia objawów przedawkowania substancji czynnej.
Zapalenie pęcherza może mieć przebieg ostry lub przewlekły. O ile odpowiednie leczenie tej przypadłości przynosi chorym ulgę już po kilku dniach, to brak adekwatnej terapii może wydłużać ten czas nawet do kilku tygodni. Osoby, które nie zadbały właściwie o prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, muszą liczyć się z nawracającymi infekcjami dróg moczowych.
Na dzień dzisiejszy wytyczne mające zastosowanie u większości pacjentów polecają dietę śródziemnomorską. Jadnak ,,dopasowana dieta" ustalana przez konsultacje dietetyczne, może być zupełnie różna w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. W zależności od przypadku polecane są np.: dieta wątrobowa, dieta bezglutenowa, dieta wysokobiałkowa, dieta ubogoenergetyczna lub dieta lekkostrawna.
Konieczność zmiany diety i stylu życia zależy od konkretnej sytuacji i diagnozy. W niektórych przypadkach dieta może być jednym z głównych czynników wpływających na problemy trawienne i wtedy gastrolog może zalecić jej zmianę diety lub wprowadzenie odpowiednich suplementów.
W zależności od przyczyny zapalenia spojówek oraz charakteru stanu zapalnego czas trwania choroby jest zróżnicowany. Opisywane schorzenie może mieć charakter ostry, w którym objawy trwają przez krótki czas, bądź przewlekły, kiedy dolegliwości utrzymują się o wiele dłużej - nawet kilka tygodni. Zapalenia o podłożu wirusowym zazwyczaj trwa około 2 tygodnie, a bakteryjne od 3 do 7 dni. Chlamydiowe zapalenia spojówek mogą być często trudne do wyleczenia i dawać objawy nawet przez ponad 3 tygodnie. Jednak najdłuższy okres trwania choroby obserwuje się w przypadku alergicznego podłoża tego schorzenia, ponieważ może być aktywne nawet przez cały rok, jeśli kontakt z alergenem jest stały.
Jednym z działań niepożądanych leku Glucophage może być utrata apetytu. Nie dotyczy to jednak każdego pacjenta.
Jak najbardziej. Konsultacje online dają możliwość skonsultowania problemu oraz uzyskania skierowania na dodatkowe badania, a także skierowania na konsultację z innym specjalistą, jeśli według ginekologa online, zgłaszane przez pacjentkę objawy mogą sugerować schorzenie inne niż natury ginekologicznej.
Bakteryjne zapalenie gardła można teoretycznie wyleczyć bez antybiotyku, ale jest to niezalecane. Chociaż gorączka i ból gardła mogą ustąpić naturalnie, antybiotykoterapia skraca czas trwania choroby, przyspiesza ustąpienie objawów i minimalizuje ryzyko powikłań. Leczenie antybiotykiem ogranicza również rozprzestrzenianie się infekcji na inne osoby oraz zmniejsza ryzyko nawrotów. W związku z tym, mimo że istnieje możliwość wyleczenia bakteryjnego zapalenia gardła bez antybiotyku, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, który dobierze odpowiedni lek. Ze względu na znaczny problem nadużywania antybiotyków w kuracji infekcji (większość ma przecież podłoże wirusowe) lekarze często skupiają się na leczeniu objawowym. Antybiotyki stosowane są wtedy, kiedy z dużym prawdopodobieństwem u pacjenta podejrzewana jest choroba bakteryjna.
Kofeina pobudza układ nerwowy i może wchodzić w interakcję z escytalopramem. W związku z tym należy zredukować jej przyjmowanie w trakcie terapii, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych takiego połączenia.
Tak, jeśli lekarz wystawi e-zwolnienie lekarskie, pojawi się ono automatycznie u twojego pracodawcy w przeciągu 24-72 godzin.
W celu postawienia trafnej diagnozy, laryngolog online może oczywiście zlecić dodatkowe badania, jeśli uzna to za niezbędne. Do badań, na które najczęściej są kierowani pacjenci po odbyciu konsultacji online, należą:
 • badania obrazowe: RTG, tomografia, rezonans magnetyczny, USG węzłów chłonnych;
 • szczegółowe badanie słuchu, tj. audiometria impedancyjna, otoemisja akustyczna;
 • badanie snu w przypadku chrapania i podejrzenia bezdechu sennego;
 • badanie histopatologiczne w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej.
Tak, stres jest jednym z czynników, który może zaburzyć regularność cyklów miesiączkowych u kobiet. W sytuacjach stresowych w naszym organizmie wydzielane są hormony (kortyzol i prolaktyna), które negatywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie osi podwzgórze-przysadka-jajnik, co może prowadzić do rozregulowania miesiączkowania.
Lek Duphaston przyjmuje się niezależnie od posiłków. Oznacza to, że można przyjmować go na czczo.
Lek Equoral zawiera w swoim składzie etanol. Nie należy w tracie terapii przyjmować alkoholu, ponieważ może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia lub nasilenia działań niepożądanych oraz negatywnie wpływać na skuteczność prowadzonego leczenia.
Nowotwór złośliwy to inaczej rak i od nowotworu łagodnego odróżnia go to, że ma zdolność naciekania i uszkadzania okolicznych tkanek i narządów, co nazywamy przerzutami. Natomiast łagodna forma nowotworu rośnie tylko miejscowo i nie daje przerzutów. Nowotwory łagodne występują statystycznie częściej niż złośliwe.
Krem Travocort wykazuje wysoką skuteczność wobec wielu gatunków dermatofitów, drożdżaków, pleśni i niektórych innych grzybów chorobotwórczych. Jeżeli po jego zastosowaniu nie stwierdzono wpływu preparatu na zmniejszenie się zakażenia, to wtedy warto spróbować alternatywnej terapii. Decyduje o tym lekarz.
Lekarze ortopedzi mają do dyspozycji wiele metod leczenia, które są mniej lub bardziej inwazyjne. Zalicza się do nich leczenie farmakologiczne, które ma ogromne znaczenie w minimalizowaniu dolegliwości bólowych, leczenie zachowawcze poprzez unieruchamianie oraz stabilizację kończyn oraz leczenie operacyjne, np. wstawianie endoprotez, rekonstrukcje więzadeł, stabilizacje złamań, itp. Bardzo ważnym elementem leczenie jest także fizjoterapia, która pozwala pacjentowi wrócić do pełni zdrowia po zabiegu operacyjnym. W trakcie teleporady, ortopeda odpowie na wszystkie twoje pytania związane z przyjmowaniem leków lub planowanym zabiegiem.
Jeżeli to możliwe, to w czasie ciąży nie powinno się przyjmować leków. Lekarz może zalecić stosowanie Daivobet jednak tylko wtedy, gdy korzyści z tym związane wyraźnie przewyższają ewentualne ryzyko.
Stosowanie maści Protopic zgodnie z wytycznymi lekarza jest bezpieczne. Leku nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to powodować działania niepożądane.
Konsultacja z położną to okazja dla rodziców do uzyskania praktycznych porad i wskazówek, które pomogą im zadbać o swoje dziecko w pierwszych dniach i tygodniach życia. Z kolei szkoła rodzenia ma za zadanie odpowiedzieć na pytania o przebieg ciąży i tego jak radzić sobie po porodzie. Podczas zajęć można dowiedzieć się wiele na temat technik relaksacyjnych, anatomii i fizjologii ciąży, oraz jakie są techniki porodu i jak radzić sobie ze stresem i emocjami.
Lek Virgan nie powinien być stosowany w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Lekarz może zalecić inaczej, jednak korzyści z tym związane muszą wyraźnie przewyższać ewentualne ryzyko.
Oczywiście. Podczas konsultacji lekarz może wystawić e-receptę, e-zwolnienie oraz e-skierowanie na niezbędne badania.
Nie. Lek Diphergan dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Oznacza to, że jest wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej.
Lek Viru-POS maść do oczu nie powinien być stosowany w czasie ciąży. Substancja czynna może mieć wpływ na przebieg ciąży i powodować niepotrzebne komplikacje. Lekarz rozważy podanie acyklowiru kobiecie w ciąży wtedy, gdy korzyści z tym związane wyraźnie przewyższają ewentualne ryzyko. To tzw. stosowanie w przypadku zdecydowanej konieczności. Substancja czynna przenika do mleka matki. W związku z tym nie należy w okresie karmienia piersią stosować maści Viru-POS. Lekarz może jednak to zalecić, a terapia nie powinna mieć negatywnego wpływu na dziecko, jeśli karmisz piersią.
Lek Heparegen może być stosowany w leczeniu niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby.
Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej to specjalista medycyny estetycznej, jednak dziedzina ta nie jest odrębną specjalizacją lekarską. Dermatolog, tak jak każdy inny lekarz, może wykonywać tego typu zabiegi, jeśli ukończy kursy i szkolenia w tym zakresie.
Lek Tobrex nie powinien być stosowany w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu preparatu w terapii u kobiety w ciąży jednak tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne, a korzyści z tym związane wyraźnie przewyższają ewentualne ryzyko. Jeżeli lek przyjmowany jest przez kobietę w okresie karmienia piersią, to należy zaprzestać karmienia dziecka. Wszystko po to, aby zachować bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych ze strony karmionego dziecka.
Konsultacja online uprawnia lekarzy do wystawienia skierowania na dodatkowe badania w zależności od typu zgłaszanego problemu. Lekarz internista najczęściej kieruje pacjentów na: badania krwi i moczu, RTG klatki piersiowej, spirometrię, EKG, USG jamy brzusznej, gastroskopię oraz kolonoskopię.
Lek Psotriol w postaci maści nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży. Zalecany jest w terapii osób dorosłych po 18. roku życia.
Robienie przerw w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych nie jest konieczne, jeśli kobieta dobrze toleruje dany preparat i regularnie umawia się na wizyty u ginekologa w celu przeprowadzenia niezbędnych badań. W takim wypadku nie ma przeciwwskazań do długotrwałego przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych.
Niektóre postacie alergii nasilają się nocą. Przykładem może być alergia skórna albo nieżyt nosa wywołane przez uczulenie na roztocza. W czasie snu dochodzi do przedłużonego kontaktu z alergenem, co prowadzi do zaostrzenia objawów.
Lek Urotrim wskazany jest w leczeniu zakażeń dróg moczowych, jednak nie jest klasyfikowany jako lek moczopędny.
W przypadku stosowania pigułek antykoncepcyjnych nie występuje fizjologiczna miesiączka, ale tzw. krwawienie z odstawienia. Pojawia się ono w okresie przerwy po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej i przed rozpoczęciem nowego cyklu tabletek. Krwawienia te są zwykle krótsze i mniej bolesne, niż typowy okres.
Lek Urotrim wskazany jest w leczeniu zakażeń dróg moczowych, jednak nie jest klasyfikowany jako lek moczopędny.
W przypadku stosowania pigułek antykoncepcyjnych nie występuje fizjologiczna miesiączka, ale tzw. krwawienie z odstawienia. Pojawia się ono w okresie przerwy po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej i przed rozpoczęciem nowego cyklu tabletek. Krwawienia te są zwykle krótsze i mniej bolesne, niż typowy okres.
Niedobór witaminy B12 może ulegać nasileniu przez nadużywanie alkoholu i uzależnienie od nikotyny.
Samo jedzenie słodyczy nie powoduje cukrzycy. Warto jednak zaznaczyć, że regularne spożywanie dużych ilości cukru może prowadzić do przewlekłej hiperglikemii, a dodatkowo otyłości, która jest głównym czynnikiem ryzyka dla cukrzycy typu 2.
Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może manifestować się w różnych miejscach w zależności od konkretnego źródła dolegliwości, ale najczęściej objawia się w środkowej lub górnej części pleców. Zdarza się także, że może boleć po bokach klatki piersiowej i promieniować do dolnej części kręgosłupa.
Leki przeciwalergiczne mogą być przepisywane przez różnych specjalistów, w zależności od rodzaju problemu. Lekarz, który zajmuje się leczeniem alergii, to alergolog, i w głównej mierze to on wypisuje recepty na leki antyalergiczne. Równie często zdarza się, że lekarz rodzinny przepisuje pacjentom preparaty na alergię lub przedłuża leczenie zlecone przez alergologa. Należy pamiętać, że różnego rodzaju suplementy diety i leki na alergię bez recepty można kupić w aptekach stacjonarnych lub aptece internetowej, jednak przed podjęciem leczenia, zawsze warto najpierw skonsultować się z lekarzem, aby dostosować skuteczny lek.
Częstość występowania problemów z erekcją wzrasta z wiekiem. Jest to ściśle związane z chorobami przewlekłymi oraz przyjmowaniem większej ilości leków, które mogą wywoływać działania niepożądane. W zależności od przyczyny zaburzenia erekcji mogą jednak wystąpić w każdym wieku.
Większość leków stosowanych w leczeniu cukrzycy wymaga recepty, ponieważ ich dawkowanie i sposób stosowania powinny być ścisłe monitorowane przez lekarza. Niemniej jednak istnieje wiele suplementów diety i naturalnych środków, które mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, choć nie zastąpią one konwencjonalnej farmakoterapii.
Aby kupić tabletkę dzień po konieczne jest uzyskanie recepty. Co ważne, taka recepta nie musi być wystawiona przez lekarza ginekologa. Tabletka może zostać przepisana przez lekarza każdej specjalizacji, także przez tych pracujących w POZ i nocnej/świątecznej opiece lekarskiej.
W większości przypadków Fluosetyna nie powoduje wzrostu masy ciała. Zdarza się jednak, że przy długotrwałym leczeniu może pojawić się skutek uboczny w postaci tycia, co jest efektem nadmiernego spożywania pokarmów.
Jak każdy preparat, także leki stosowane w celu opóźnienia wytrysku mają swoje działania niepożądane, chociaż w większości przypadków są one łagodne i przemijające. Co się tyczy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, do których należy Dapoksetyna, są to nudności, biegunki, bóle i zawroty głowy. Działania niepożądane inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 są podobne.
Tak. Lek Escitalopram to silny środek przeciwdepresyjny, dlatego dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej.
Decyzja o stosowaniu leków na erekcję po przebytym zawale serca jest złożona i zawsze powinna być podejmowana pod ścisłą kontrolą lekarza. Wybór tabletki na potencję musi być dokładnie przemyślany z uwzględnieniem stanu zdrowia oraz aktualnie przyjmowanych leków. Przeciwwskazaniem do przyjmowania inhibitorów PDE-5 jest przebyty w ciągu ostatnich 3 miesięcy ostry incydent sercowo-naczyniowy.
Należy zadbać o przyjmowanie następujących witamin: A, B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), E i C. Witamina A zmniejsza wydzielanie łoju i ogranicza rozwój bakterii, pochodne witaminy B regulują produkcję sebum, witamina E zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka i sprzyja nawilżeniu, natomiast witamina C rozjaśnia przebarwienia i działa przeciwzapalnie.
Tak. Jeżeli prowadzona będzie stymulacja seksualna, to lek Tadalafil będzie wykazywał działanie również po wytrysku, nawet do 36 godzin po przyjęciu leku.
Łagodzenie łuszczycy jest możliwe dzięki codziennej pielęgnacji skóry specjalnymi produktami dermokosmetycznymi. Rekomenduje się regularne stosowanie emolientów, które intensywnie nawilżają i zmiękczają skórę, przyspieszając jej regenerację. Zalecane są również różnego rodzaju preparaty zawierające dziegieć, kwas salicylowy i mocznik, które działają złuszczająco na zrogowaciały naskórek.
Stosowanie tetracykliny może wiązać się z wystąpieniem biegunki i nudności, a erytromycyny m.in. z zaburzeniami rytmu serca, niedociśnieniem, szumami usznymi, zaburzeniami składu krwi i pracy nerek. Skutki uboczne typowe dla klindamycyny i doksycykliny to: wymioty, nudności i bóle brzucha, oraz rzekomobłoniaste zapalenie jelit.
Na ten moment brak jest informacji o tym, żeby lek Penester ograniczał zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów. Jeżeli jednak w trakcie terapii wystąpią niepokojące objawy, to należy zrezygnować z tej aktywności aż do ich ustąpienia.
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku Naproxen. Alkohol może zwiększać ryzyko pojawienia się działań niepożądanych lub może wpływać na skuteczność terapii.
Grypę wywołują wirusy typu A, B lub C i zwykle są przyczyną niegroźnej choroby, której podstawowa terapia opiera się na leczeniu objawowym lub przeciwwirusowym. W przypadku powikłań w postaci wtórnych zakażeń bakteryjnych konieczne jest jednak zastosowanie odpowiedniego antybiotyku.
Lek Klabax standardowo przyjmuje się co 12 godzin. Postępowanie powinno być zgodne z zaleceniami lekarskimi.
Na ten moment brak szczegółowych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania roztworu Mounjaro u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W związku z tym rekomenduje się zaprzestanie przyjmowania leku w tej grupie pacjentek.
Leki na niedoczynność tarczycy, takie jak lewotyroksyna, są zazwyczaj przepisywane dożywotnio. Regularne badania krwi pomagają monitorować poziom hormonów tarczycy i dostosowywać dawkę leku w razie potrzeby.
Odstawienie leku Alventa powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza. Preparaty nie wolno odstawiać nagle. Rekomenduje się stopniowe zmniejszanie dawki leku przez około dwa tygodnie, aż do odstawienia. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Nasometin to steryd donosowy, którego substancją czynną jest mometazon w postaci furoinianu.
Czas, w którym leki przeciwdepresyjne zaczynają działać, może być różny i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj leku, dawkowanie i indywidualne reakcje organizmu. Najczęściej większość pacjentów zauważa poprawę po pierwszych 2-6 tygodniach farmakoterapii.
Tabletki Cinie należy przyjmować bardzo odpowiedzialnie. Kolejna tabletka może zostać przyjęta najwcześniej po upływie dwóch godzin. Jednocześnie w ciągu 24 godzin nie można przekroczyć maksymalnej dawki leku 300 mg. Rekomenduje się, aby pacjent przyjmował najmniejszą możliwą dawkę, która wykazuje skuteczne działanie terapeutyczne. Luku Cinie nie należy stosować profilaktycznie.
Standardowa zalecana dawka to 150 mg na dobę, czyli jedna tabletka na dobę. Lekarz podejmuje decyzję o długości trwania terapii oraz o ewentualnej modyfikacji zalecanej dawki.
Nie wolno odstawiać leku Sertagen z dnia na dzień. Należy stopniowo zmniejszać dawkę, aż do wyłączenia leku z terapii. Cały proces powinien odbywać się pod kontrolą lekarza.
Preparaty Momester i Metmin wykazują takie samo działanie i zasadniczo nie różnią się od siebie.
Umiarkowane spożycie alkoholu zazwyczaj nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie tarczycy, jednak warto konsultować się z lekarzem w tej kwestii, zwłaszcza jeśli pacjent przyjmuje leki na niedoczynność tarczycy.
Wzrost ciśnienia nie jest umieszczony na liście skutków ubocznych leku Vessel Due F, natomiast w przypadku dostrzeżenia takiego działania, należy skontaktować się z lekarzem dla własnego bezpieczeństwa.
Lek Brintellix należy stosować tak długo, jak zaleci to lekarz. Po uzyskaniu poprawy, przyjmowanie tabletek kontynuuje się przez minimum sześć miesięcy. Oznacza to, że preparat jest przeznaczony do długotrwałego stosowania.
Lek przeciwalergiczny Xyzal można podawać zarówno podczas posiłku, jak i między posiłkami. Nie wpływa to na jego skuteczność.
Lek Dexaven może powodować zaburzenia psychiczne, takie jak: bezsenność, omamy, psychozy, euforia, zawroty głowy, bóle głowy, objawy rzekomego guza mózgu, zmiany nastroju.
Lek Brintellix należy stosować tak długo, jak zaleci to lekarz. Po uzyskaniu poprawy, przyjmowanie tabletek kontynuuje się przez minimum sześć miesięcy. Oznacza to, że preparat jest przeznaczony do długotrwałego stosowania.
Nie, lek Nalgesin Forte nie jest antybiotykiem. To niesteroidowy lek przeciwzapalny.
Nie. Lek Gynoflor nie należy do grupy antybiotyków. To preparat hormonalny przywracający równowagę flory bakteryjnej pochwy.
Podczas przyjmowania leku Diclac nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może to negatywnie wpływać na efekty prowadzonej terapii i zdrowie pacjenta. Łączenie leku z alkoholem może zwiększyć ryzyko występowania skutków ubocznych.
Tabletki Atoris można przyjmować o dowolnej porze dnia i niezależnie od posiłków. Aby zwiększyć skuteczność terapii, warto stosować lek codziennie o tej samej porze.
Lek nie powinien być przyjmowany w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka musi go stosować, to wówczas rekomenduje się zaprzestanie karmienia piersią ze względów bezpieczeństwa. Dla podtrzymania laktacji można odprowadzać nadmiar pokarmu laktatorem, a następnie utylizować.
Przyjęcie leku w postaci tabletek lub czopków może przynieść ulgę w ciągu 30 minut do 1 godziny od momentu podania, jednak pełne działanie może nastąpić nawet po kilku godzinach od podania; w postaci zastrzyków czas działania może być jeszcze krótszy.
Obecne badania wskazują na to, że lek Velaxin ER nie uzależnia.
Podczas terapii z lekiem Axotret może wystąpić osłabienie widzenia w nocy oraz inne działania niepożądane, które ograniczają zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. W związku z tym należy zachować ostrożność i zaniechać wykonywania tych czynności. Inne przykładowe skutki uboczne to m.in.: zawroty głowy, senność i zaburzenia widzenia.
Obecne badania wskazują na to, że lek Velaxin ER nie uzależnia.
Preparatu Oxycort nie należy przyjmować w okresie karmienia piersią, ponieważ substancje czynne mogą przenikać do organizmu pacjentki oraz mleka matki. Może to spowodować niepokojące objawy ze strony dziecka. W związku z tym w trakcie terapii rekomenduje się zaprzestanie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka chce podtrzymać laktację, to nadmiar pokarmu może ściągać laktatorem i następnie utylizować.
Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, raz na dobę bezpośrednio po posiłku, popijając dużą ilością płynu. Codziennie lek należy stosować o tej samej porze.
Podczas stosowania preparatu Victoza można zaobserwować spadek masy ciała pacjentów. Dotyczy to przede wszystkim pierwszych dni, gdy z organizmu wydalana jest woda. Jednym ze skutków przyjmowania leku może być zmniejszenie apetytu i jednoczesne zmniejszenie masy ciała.
Jednym ze skutków ubocznych plastrów Systen Conti może być zwiększenie masy ciała pacjentki. Nie odnotowuje się tego jednak u każdej pacjentki.
Lek Metformax należy przyjmować tak długo, jak wskaże lekarz. Preparat przeznaczony jest do prowadzenia długotrwałej terapii w celu kontrolowania stężenia glukozy we krwi.
Tak, w przebiegu niedoczynności tarczycy dobrze jest wprowadzić do jadłospisu banany, ponieważ zawierają duże ilości potasu oraz innych makroelementów, przez co stanowią źródło energii i korzystnie wpływają na metabolizm i pracę tarczycy.
Jednym ze skutków ubocznych stosowania leku Ginoring może być zwiększenie masy ciała pacjentki. Objaw ten nie dotyczy jednak każdej kobiety.
Należy nałożyć na skórę cienką warstwę kremu, a następnie pozostawić go na minimum osiem godzin. Po zastosowaniu leku Infectoscab nie wolno myć się aż do upłynięcia czasu uwzględnionej terapii.
Aby pozbyć się brzucha tarczycowego wywołanego przez choroby autoimmunologiczne, należy stosować odpowiednie leczenie farmakologiczne zalecone przez specjalistę, wprowadzić właściwą dietę oraz pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, która niezbędna jest w zwalczaniu otyłości brzusznej.
Podczas stosowania leku Priligy należy zaprzestać spożywania alkoholu. Łączenie leku z alkoholem zwiększa ryzyko wystąpienia skutków ubocznych (np. omdleń, trudności z koncentracją, niewyraźnego widzenia) i może spowodować nasilenie zawrotów głowy. Wówczas zwiększa się ryzyko wystąpienia urazów. Dla bezpieczeństwa stosowania leku nie powinno się spożywać alkoholu.
W przypadku bakteryjnego zapalenia zatok przynosowych niezbędne jest wdrożenie antybiotykoterapii, najczęściej stosuje się preparaty z amoksycyliną, azytromycyną, klarytromycyną, a także lewofloksacyną.
Nie zaleca się stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego PolaRing w okresie karmienia piersią. Substancje zawarte w pierścieniu mogą przenikać do mleka matki i powodować niepokojące objawy ze strony karmionego dziecka. Jeżeli pacjentka zdecyduje się na PolaRing, to należy zaprzestać karmienia piersią.
Grzybica prącia, czy też drożdżakowe zapalenie żołędzi nie zniknie samoczynnie. Konieczna jest konsultacja lekarska i wprowadzenie odpowiedniego leczenia, aby pozbyć się nieprzyjemnych objawów infekcji. Jeżeli partnerka cierpi na objawy grzybicy pochwy, to również zobowiązana jest do rozpoczęcia terapii we własnym zakresie. W miarę rozwoju infekcji może nastąpić zapalenie przewlekłe narządów płciowych i układu moczowego.
W trakcie terapii lekiem Nebilet warto ograniczyć spożywanie alkoholu. Obecnie nie ma jednak potwierdzonych informacji na temat wchodzenia preparatu w interakcję z alkoholem. W związku z tym producent nie zabrania takiego połączenia, jednak z zachowaniem odpowiedzialności.
Preparat Bibloc należy przyjmować tak długo, jak wskaże lekarz. Lek przeznaczony jest do stosowania w ramach terapii długotrwałej.
Pierwsze efekty terapeutyczne stosowania leku Efectin ER obserwuje się 2-3 tygodnie po rozpoczęciu terapii.
Lek Efectin ER przeznaczony jest do długotrwałego stosowania. Po uzyskaniu pożądanych efektów, kapsułki przyjmuje się jeszcze przez minimum sześć miesięcy. Dokładny czas ustala lekarz prowadzący.
Tabletki Prestarium 5 mg powinno się brać codziennie rano przed posiłkiem. Dobrze, aby codziennie następowało to o tej samej porze.
Podczas terapii z lekiem Setaloft nie należy spożywać alkoholu. Jest to związane z tym, że może on powodować zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i osłabiać skuteczność leczenia depresji oraz innych zaburzeń psychicznych.
W przypadku wystąpienia wymiotów w ciągu trzech godzin od przyjęcia pigułki należy natychmiast zażyć kolejną tabletkę Escapelle 1500.
Tak, ropiejące oczy u dziecka przy katarze to najprawdopodobniej skutek infekcji wirusowej wywołanej przez adenowirusy, czemu towarzyszą typowe objawy przeziębienia, a dodatkowym symptomem jest właśnie wydzielina ropna w oku.
Za niebezpieczny należy uznać każdy ból pleców, któremu towarzyszą zaburzenia czucia (mrowienie, drętwienie), obniżenie siły mięśniowej, niedowłady, zaburzenia czynności zwieraczy i gorączka.
Preparat Propranolol wykazuje działanie uspokajające i zmniejsza lęk sytuacyjny i uogólniony. W związku z tym może być stosowany jako wsparcie w leczeniu objawów stresu oraz nerwicy. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący.
Leku Nedal nie należy przyjmować doraźnie. Preparat jest przeznaczony do stosowania długotrwałego w leczeniu niewydolności serca czy też nadciśnienia tętniczego. Doraźne przyjmowanie tabletek Nedal nie da efektu terapeutycznego i może prowadzić do poważnych skutków ubocznych.
Odsetek ciąż po zastosowaniu tabletki „dzień po” szacunkowo wynosi ok. 2%. To oznacza, że 2 kobiety na 100, które zażyły tabletkę, zachodzą w ciążę. Skuteczność metody antykoncepcji awaryjnej zależy także od: wieku partnerów, wskaźnika ich masy ciała, oraz ogólnej płodności.
Preparat Escitil należy przyjmować tak długo, jak ustali lekarz prowadzący. Środek przeznaczony jest do stosowania długotrwałego. Standardowo terapia kontynuowana jest przez kilka miesięcy od momentu uzyskania poprawy.
Po wystąpieniu pierwszych objawów grzybicy pochwy zaleca się, aby powstrzymać się od współżycia, aż do momentu zakończenia leczenia i ustąpienia dolegliwości.
Infekcje grzybicze narządu rodnego nigdy nie powinny być bagatelizowane, ponieważ mogą prowadzić do wielu poważnych powikłań. Zagrożenie związane z nieleczoną grzybicą pochwy to między innymi: grzybicze zakażenie kanału szyjki macicy i jajowodów, zaatakowanie jajników przez drożdżaki, prowadzące w najcięższych przypadkach do bezpłodności, a nawet przeniesienie grzybicy na inne narządy.
Preparat Elocom należy stosować tak długo, jak zaleci lekarz prowadzący. Jednocześnie kortykosteroidy nie powinny być stosowane długotrwale.
Stosowanie leku Dexilant zgodnie z zaleceniami lekarza jest bezpieczne. Terapia powinna być prowadzona odpowiedzialnie.
Występowanie skutków ubocznych leku Mozarin nie jest odnotowywane u każdego pacjenta. Jeżeli one wystąpią, to najczęściej ustępują po kilku tygodniach leczenia. Jeżeli utrzymują się dłużej lub stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, to należy skontaktować się z lekarzem.
Standardowo lek Sirdalud przyjmuje się w trzech dawkach podzielonych na dobę. W określonych przypadkach lekarz może zdecydować o dołączeniu kolejnej dawki. Dotyczy to ciężkich przypadków oraz pacjentów, którzy przyjmują duże dobowe dawki leku na poziomie 12-24 mg lub więcej.
Podczas stosowania leku Drovelis nie powinny występować objawy, które ograniczają zdolność pacjentki do prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz do obsługi maszyn.
Pierwsze wymierne efekty działania leku Tertensif obserwuje się już po kilku dniach jego stosowania. Standardowo następuje to po siedmiu dniach, jednak jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Nie zaleca się łączenia leku Lamitrin z alkoholem. Alkohol spożywany w trakcie terapii może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, w tym przede wszystkim: zaburzeń koordynacji ruchowej, senności i zawrotów głowy. Ponadto alkohol może negatywnie wpływać na skuteczność leku i prowadzić do zaostrzeń objawów leczonej choroby.
Immunoterapia, potocznie zwana odczulaniem, polega na systematycznym podawaniu osobie z alergią stopniowo wzrastających dawek alergenu w postaci szczepionek alergenowych, co sprawia, że układ immunologiczny wytwarza tolerancję na daną substancję.  Jest to bardzo długi proces, lecz skutecznie prowadzi do zminimalizowania objawów, a także ustąpienia niektórych chorób  alergicznych. Podczas immunoterapii obecny musi być alergolog ze względu na ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.
Na ten temat brak informacji o tym, aby lek Nezyr powodował ograniczoną zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn. Jeżeli jednak w trakcie terapii wystąpią niepokojące objawy, które uniemożliwiają bezpieczną jazdę, to należy zrezygnować z tej aktywności aż do uzyskania poprawy.
W trakcie stosowania leku Macmiror rekomenduje się zachowanie wstrzemięźliwości od seksu. Współżycie może negatywnie wpływać na skuteczność terapii i zwiększać ryzyko zainfekowania partnera oraz powrotu zakażenia w przyszłości.
Echokardiografia jest jednym z podstawowych badań wykonywanych przez kardiologa. Jest to odmiana badania USG, która umożliwia uwidocznienie serca oraz ocenę jego pracy w czasie rzeczywistym. Jest szczególnie przydatna w diagnostyce takich chorób jak kardiomiopatie czy wady zastawek.
Syrop Clemastinum Hasco nie jest przeznaczony do leczenia kaszlu. Jeżeli jednak kaszel jest objawem alergicznym, to stosowanie tego leku może go łagodzić. Preparat klasyfikowany jest jako środek przeciwalergiczny.
Preparat Azitrox 500 mg nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Lekarz może podjąć decyzję o jego stosowaniu, jednak korzyści z tym związane muszą wyraźnie przewyższać ewentualne ryzyko. Substancja czynna może przenikać do mleka matki, dlatego rekomenduje się zaprzestanie karmienia na czas terapii.
Najskuteczniejsze metody antykoncepcji bez recepty to wkładki domaciczne miedziane oraz prezerwatywy. Dla dodatkowego zabezpieczenia warto decydować się na stosowanie dwóch metod jednocześnie, na przykład wkładki i prezerwatywy lub metod naturalnych i prezerwatywy.
Udar mózgu jest stanem ostrego niedokrwienia mózgu. Do jego objawów należą silne bóle głowy, zaburzenia równowagi, utrata władzy w kończynach, asymetria twarzy i nagłe pogorszenie wzroku. Wystąpienie któregokolwiek z objawów wymaga pilnej konsultacji z neurologiem i wezwania pogotowia, ponieważ udar jest stanem zagrożenia życia.
Tak, lekarz może zmienić leki przeciwdepresyjne w trakcie leczenia, jeśli zauważy brak ich skuteczności po określonym czasie lub w sytuacji wystąpienia u pacjenta uciążliwych skutków ubocznych.
Leczenie postaci stawowej boreliozy należy do zadań lekarza reumatologa. Przeprowadza od niezbędną diagnostykę różnicową, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny objawów ze strony stawów i wdrożyć odpowiednie leczenie. U niektórych pacjentów może być ponadto konieczna konsultacja u specjalisty neurologii lub chorób zakaźnych.
Podczas terapii z lekiem Pylera mogą pojawiać się objawy, które uniemożliwiają prowadzenie pojazdów oraz obsługę maszyn. Jeżeli u pacjenta występują takie obawy jak: zaburzenia widzenia, zaburzenia koncentracji, zawroty głowy, senność lub drgawki, to należy zaniechać tych czynności.
Tak. Jednym z działań leku Parogen jest poprawa nastroju. W ten sposób redukuje on negatywne objawy związane z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi. Aby podtrzymać efekty leczenia, lek należy przyjmować długotrwale zgodnie z zaleceniami lekarza.
Lekarz podczas wizyty jak najbardziej może wykonać USG układu moczowego, podczas którego oceniane są nerki, moczowody, pęcherz moczowy oraz w przypadku mężczyzn – prostata. W celu uzyskania prawidłowego obrazu USG, pęcherz moczowy musi być wypełniony.
Tak. Lek Cipropol należy do grupy antybiotyków fluorochinolonów o działaniu przeciwbakteryjnym.
Nie wolno stosować podwójnej dawki leku Ketonal Duo. Może to powodować działania niepożądane. Obowiązkiem pacjenta jest przyjmowanie możliwie najmniejszej skutecznej dawki leku w możliwie najkrótszym czasie.
Po zastosowaniu leku Ciloxan widzenie może być niewyraźne. W związku z tym należy zrezygnować z prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych do momentu, aż widzenie się poprawi. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Jeżeli występują objawy zapalenia pochwy, należy koniecznie skonsultować to z lekarzem. Nieleczone infekcje intymne mogą prowadzić do rozwinięcia się infekcji na inne narządy rodne: macicę, jajowody i jajniki, prowadząc do zapalenia przydatków, czego odległym powikłaniem może być nawet niepłodność.
Lek Fluconazole nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Zdarza się jednak, że lekarz podejmie decyzję o konieczności jego wdrożenia w terapii. Wówczas korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Spożywanie alkoholu w trakcie terapii z lekiem Sumamed jest przeciwwskazane. Może to osłabić działanie leku i powodować skutki uboczne.
Zdrowy układ moczowy jest niezbędny dla właściwej pracy całego organizmu, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów najlepiej skonsultować się z lekarzem. U niektórych pacjentów symptomy świadczące o infekcje dróg moczowych mogą samoistnie ustąpić, aczkolwiek bakterie wciąż mogą zasiedlać ich układ moczowy, prowadząc do przykrych powikłań np. zapalenia nerek, ropnia, przewlekłego zapalenia stercza, a nawet sepsy.
W przypadku wystąpienia objawów zapalenia spojówek warto pamiętać, aby przez cały czas trwania choroby unikać nadmiernego dotykania i drażnienia okolic oczu, ponieważ może to pogorszyć stan zapalny i prowadzić do przeniesienia infekcji na drugie oko. Nie należy nosić soczewek kontaktowych oraz korzystać z basenów, trzeba natomiast unikać dzielenia poduszek, ręczników czy produktów do makijażu z osobami zdrowymi, aby uchronić je przed zarażeniem.
W trakcie terapii należy ograniczyć spożywanie alkoholu. Może on negatywnie wpływać na samopoczucie pacjenta i przyczynić się do wystąpienia kwasi mleczanowej.
Metod antykoncepcji hormonalnej jest bardzo wiele, a przygotowanie do do jej stosowania jest złożone. Decyzja o jej wprowadzeniu w życie musi być w pełni świadoma i odpowiedzialna, ponieważ środki te wywierają duży wpływ na organizm kobiety. Z pomocą przychodzi konsultacja lekarska z ginekologiem, podczas której lekarz indywidualnie dobiera pacjentce formę antykoncepcji. Do najczęściej wybieranych metod należą: tabletki, plastry antykoncepcyjne, implanty. Popularne jest również stosowanie wkładek domacicznych i krążków dopochwowych.
Stan zapalny gardła wywołany infekcją bakteryjną może przejść sam, jednak bez podjęcia antybiotykoterapii, choroba często wydłuża się i daje bardzo uciążliwe objawy. Leczenie antybiotykiem jest zawsze zalecane ze względu na skrócenie czasu trwania choroby, minimalizowanie ryzyka powikłań i ochronę innych osób przed zarażeniem.
Nie powinno się nadużywać spożywania alkoholu w trakcie prowadzenia terapii z lekiem Aciprex. Alkohol może modyfikować działanie leku, pogarszać samopoczucie pacjenta oraz nasilać działania niepożądane.
Tak, w laryngologii stosuje się zarówno leczenie niechirurgiczne jak i chirurgiczne. Często wykonuje się między innymi:
 • operacje nosa, np. plastykę przegrody nosowej czy też usunięcie polipów nosa;
 • operacje zatok przynosowych w przypadku ostrych i przewlekłych stanów zapalnych, a także w celu usunięcia wszelakich zmian w obrębie zatok;
 • operacje uszu przy przewlekłych zapaleniach, niedosłuchu, nowotworach czy osteosklerozie;
 • operacje usunięcia przerośniętych migdałków;
 • operacje nowotworów gardła.
Zgodnie z obowiązującymi w 2024 roku przepisami lek Duphaston nie jest refundowany na żadnym poziomie, niezależnie od wskazania medycznego. Oznacza to, że pacjentka musi pokryć całkowitą cenę jego zakupu.
Nie powinno się stosować preparatu Equoral w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub zamierza w nią zajść, to lekarz powinien dokładnie określić ryzyko związane z przyjmowaniem leku Equoral. Korzyści muszą wyraźnie je przewyższać. Jeżeli niezbędne jest przyjmowanie kapsułek Equoral w okresie laktacji, to należy zrezygnować z karmienia piersią. Substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować negatywne skutki uboczne po stronie dziecka.
Na ten moment nie ma skutecznego zamiennika dla leku Travocort, który byłby dostępny bez recepty. Stosowanie powszechnie dostępnych kremów nie gwarantuje takiej skuteczności terapii.
Lekarz może podjąć decyzję o stosowanie leku Daivobet w okresie karmienia piersią. Wówczas jednak pacjentka musi zachować szczególną ostrożność i nie stosować leku Daivobet żel (lub maść) na powierzchni piersi. Jeżeli jest to konieczne, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa, ponieważ preparat może powodować objawy niepożądane u dzieci.
Nie. Lek Protopic dostępny jest w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę. Oznacza to, że został wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej.
Podczas stosowania leku Virgan mogą pojawiać się takie skutki uboczne jak przejściowe zaburzenia widzenia (np. nieostre widzenie). W tym stanie nie należy prowadzić pojazdu. Gdy objawy miną, można kierować auto.
Nie. Lek Diphergan dostępny jest w polskich aptekach w postaci tabletek oraz syropu.
Nie. Lek Heparegen dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Oznacza to, że nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej.
Konsultacja z lekarzem dermatologiem na naszym portalu to wizyta prywatna i nie potrzebne jest na nią skierowanie.
Lekarz ogólny online może w trakcie teleporady wystawić e-skierowanie na następujące badania: morfologia krwi, badania biochemiczne krwi (m.in. poziom glukozy, kreatyniny, próby wątrobowe, stężenie żelaza), badanie ogólne moczu, spirometria, badania obrazowe, badania endoskopowe (gastroskopia, kolonoskopia).
Podczas stosowania leku Tobrex mogą pojawić się działania niepożądane, które wpływają na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdu. Lek może powodować działania niepożądane w tym powodować przemijające zaburzenia widzenia. Wówczas nie należy prowadzić pojazdu aż do momentu, w którym niepokojące objawy niepożądane przeminą.
Nie należy stosować leku Psotriol w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Zdarza się jednak, że lekarz podejmie taką decyzję. Korzyści z tym związane muszą wyraźnie przewyższać ewentualne ryzyko. W przypadku stosowania leku u kobiet w okresie laktacji należy przerwać karmienie piersią lub nie stosować leku na powierzchni piersi. Substancja czynna może powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
Na ten moment nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn. Metody antykoncepcji najczęściej wybierane przez mężczyzn to prezerwatywy, wazektomia, a także comiesięczne zastrzyki antykoncepcyjne, które są dość nową i mało znaną formą antykoncepcji wśród osób płci męskiej.
Alergia i uczulenie są synonimami i oznaczają specyficzny rodzaj nadwrażliwości na określone alergeny.
Lek Urotrim nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W przypadku kobiet w ciąży największe zagrożenie występuje w pierwszym trymestrze. Zdarza się, że lekarz zaleca stosowanie preparatu, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko i stosuje się to tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Substancja czynna zawarta w leku Urotrim przenika do mleka ludzkiego i może powodować skutki uboczne po stronie dziecka. W związku z tym nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, to należy zaprzestać karmienia dziecka mlekiem matki ze względów bezpieczeństwa.
Skutkiem działania hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest zahamowanie owulacji. Brak owulacji sprawia, że nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, w konsekwencji nie jest możliwe zapłodnienie i nie rozwija się ciąża. Wyjątkiem są pigułki antykoncepcyjne jednoskładnikowe (mini pill), w przypadku których występuje niepełna supresja czynności jajników i owulacja może zajść, co przekłada się ich na niższą skuteczność i nieplanowane krwawienia.
Lek Urotrim nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W przypadku kobiet w ciąży największe zagrożenie występuje w pierwszym trymestrze. Zdarza się, że lekarz zaleca stosowanie preparatu, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko i stosuje się to tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Substancja czynna zawarta w leku Urotrim przenika do mleka ludzkiego i może powodować skutki uboczne po stronie dziecka. W związku z tym nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, to należy zaprzestać karmienia dziecka mlekiem matki ze względów bezpieczeństwa.
Skutkiem działania hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest zahamowanie owulacji. Brak owulacji sprawia, że nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, w konsekwencji nie jest możliwe zapłodnienie i nie rozwija się ciąża. Wyjątkiem są pigułki antykoncepcyjne jednoskładnikowe (mini pill), w przypadku których występuje niepełna supresja czynności jajników i owulacja może zajść, co przekłada się ich na niższą skuteczność i nieplanowane krwawienia.
Niewystarczająca ilość witaminy B12 w organizmie wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów. Zagrożone zostaje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, może dochodzić do zaburzenia nastroju, ubytki pamięci, trudności z koncetracją. Inne objawy niedoboru kobalaminy to np. niedokrwistość, dolegliwości wynikające z utrudnionego zachodzenia przemian metabolicznych (spowodowane m.in. przez zablokowanie syntezy kwasów nukleinowych przede wszystkim w szpiku kostnym), hiperlipidemia, bladość skóry lub jej zażółcenie i utrata apetytu.
Prawidłowe stężenie glukozy na czczo powinno wynosić pomiędzy 70 a 100 mg/dl. Stężenie glukozy powyżej 126 mg/dl na czczo odnotowane dwukrotnie lub powyżej stężenie glukozy 200 mg/dl odnotowane w dowolnym momencie zwykle sugeruje cukrzycę.
Kręgosłup piersiowy odpoczywa najefektywniej w pozycji leżącej na płaskiej powierzchni z odpowiednim podparciem pod głową. Odcinek piersiowy jest fizjologicznie wygięty do tyłu, tworząc kifozę piersiową, dlatego też najlepszą pozycją podczas snu jest spanie na wznak z rękoma ułożonymi po bokach, co pozwala utrzymać naturalne ułożenie kręgosłupa oraz odciążyć zmęczone mięśnie i stawy. Bardzo ważny jest zakup materaca o optymalnej twardości oraz wyprofilowanych poduszek, które umożliwiają prawidłowe ułożenie głowy oraz podpierają kręgosłup, dzięki czemu po przebudzeniu nie odczuwamy sztywności i bólu pleców.
Czas trwania erekcji może być różny w zależności od wielu czynników, takich jak pobudzenie seksualne, zdrowie ogólne, wiek i indywidualne cechy organizmu. Zwykle wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut.
Nowy lek na cukrzycę to Vimetso, który w swoim składzie zawiera metforminę i wildagliptynę. Lek ten od 1 lipca 2023 roku jest refundowany przez NFZ.
Antykoncepcja awaryjna jest uznawana za bardzo bezpieczną metodę ochrony przed niechcianą ciążą, może być przyjmowana także, gdy hormonalne tabletki antykoncepcyjne są przeciwwskazane, chociaż jak każdy lek ma swoje działania niepożądane. Tabletki zawierające w swoim składzie lewonorgestrel mogą wywołać zaburzenia miesiączkowania, bóle i zawroty głowy, nudności, osłabienie i bóle mięśni. Skutki uboczne w przypadku octanu uliprystalu są podobne.
Długość trwania leczenia Fluoksetyną ustalana jest indywidualnie. Przyjmowanie preparatu w przypadku depresji powinno trwać minimum 6 miesięcy, aby zagwarantować ustąpienie objawów depresji. Zawsze o długości kontynuowania terapii decyduje lekarz prowadzący. Jeżeli jednak po upływie 9-10 tygodni nie nastąpiła poprawa stanu zdrowia, to należy zastanowić się nad kontynuowaniem przyjmowania tego leku.
Tak. Jednym z działań leku Escitalopram jest poprawienie nastroju pacjenta w ramach działania uspokajającego i przeciwdepresyjnego.
Leki zawierające jako substancję czynną inhibitory PDE-5, na przykład sildenafil (Maxon Forte), są bezwzględnie przeciwwskazane u osób z niewyrównanym nadciśnieniem tętniczym. W przypadku, gdy choroba jest ściśle kontrolowana, lekarz może rozważyć przepisanie tabletki na potencję z uwzględnieniem przyjmowanych na stałe lekarstw.
W aptece można znaleźć bardzo dużo preparatów pomagających pozbyć się zmian zapalnych i zadbać o skórę trądzikową. Przykładowe z nich to jakiekolwiek środki dostępne w aptece na receptę lub bez zawierające następujące substancje aktywne: kwas azelainowy, kwas salicylowy, nadtlenkiem benzoilu, tlenek cynku, siarkę, niacynamid, czy rezorcynol.
Preparat Tadalafil można przyjmować maksymalnie raz dziennie. Tabletki należy stosować o podobnej porze dnia.
Nie, łuszczyca nie jest zaraźliwa. Jest to choroba autoimmunologiczna i nie jest wywoływana przez żadne patogeny, którymi zdrowa osoba mogłaby się zarazić. Nie ma więc powodu, aby izolować się od chorych na łuszczycę.
Substancje aktywne znajdujące się w lekach stosowanych w walce z trądzikiem, wchodzą w interakcje z innymi preparatami. Nawet niektóre suplementy diety przyjmowane w czasie terapii mogą wywierać szkodliwe działanie na organizm. Żeby mieć pewność co do bezpieczeństwa podczas kuracji skóry trądzikowej należy udać się na wizytę do lekarza dermatologa i przedstawić mu listę zażywanych farmaceutyków.
Czas trwania osłabienia po grypie może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników, między innymi od indywidualnej odporności pacjenta, wieku, ogólnego stanu zdrowia oraz nasilenia infekcji. Większość osób doświadcza zmęczenia po przebyciu grypy przez okres od kilku dni do kilku tygodni. Jednak niektóre powikłania grypy lub zaostrzenia istniejących schorzeń mogą prowadzić do dłuższego okresu osłabienia.
Tak. Nie ma przeciwwskazań do łączenia leku Klabax z paracetamolem.
Istnieją naturalne preparaty, które produkowane są z suszonych tarczyc zwierząt. Są one uważane za alternatywę dla syntetycznych hormonów tarczycy, jednak ich skład może być mniej stały niż w przypadku leków syntetycznych, co może utrudniać dostosowanie odpowiedniej dawki. Warto dodać, że w Polsce takie preparaty nie są dostępne. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed zmianą leczenia lub wyborem alternatywnych metod.
Kapsułki Alventa należy połykać w całości, popijając płynem. Lek przyjmuje się z posiłkiem codziennie o podobnej porze. Za każdym razem należy postępować zgodnie z wytycznymi lekarza prowadzącego.
Nie jest zalecane samodzielne przerwanie leczenia farmakologicznego bez konsultacji z lekarzem psychiatrą. Nagłe odstawienie leków może powodować u pacjenta objawy odstawienia i nawrót objawów depresji.
Lek Sertagen można przyjmować rano lub wieczorem. Ważne, aby codziennie godzina była podobna. Terapia wymaga regularności.
Chociaż czynniki genetyczne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia niedoczynności tarczycy, nie jest to choroba wyłącznie dziedziczna. Przyczyny niedoczynności tarczycy obejmują również czynniki środowiskowe i autoimmunologiczne, które także odgrywają ważną rolę w rozwoju choroby.
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych pociąga za sobą określone ryzyko. Natomiast leki takie jak Brintellix nie uzależniają. Jako działanie niepożądane może wystąpić zespół odstawienia leku przeciwdepresyjnego.
W większości przypadków przerwanie stosowania leku Xyzal nie powoduje działań niepożądanych. Sporadycznie może pojawić się świąd. Decyzję o tym, czy przerwać stosowanie leku Xyzal powinien podjąć lekarz.
Obecnie preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego oraz wieku pacjenta.
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych pociąga za sobą określone ryzyko. Natomiast leki takie jak Brintellix nie uzależniają. Jako działanie niepożądane może wystąpić zespół odstawienia leku przeciwdepresyjnego.
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie terapii lekiem Nalgesin forte, ponieważ u pacjenta może wystąpić szkodliwe działanie i pojawienie się skutków ubocznych.
Nie ma żadnych przeciwwskazań do współżycia w trakcie stosowania leku Gynoflor. Należy jednak pamiętać o tym, że preparat ten nie wykazuje żadnego działania antykoncepcyjnego.
Preparat Diclac należy przyjmować tak długo, jak zaleci to lekarz. Długość terapii zależy od postaci leku. Może ona wynosić od 1-2 dni do 21 dni (w przypadku żelu).
Lek Atoris podlega refundacji. Bezpłatnie otrzymują go pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji.
Gotową zawiesinę oraz granulat można przechowywać w lodówce lub w temperaturze poniżej 25℃. Przy gotowej zawiesinie maksymalny czas przechowywania jej w lodówce wynosi 14 dni.
Lek Velaxin ER należy przyjmować tak długo, jak zaleci to lekarz prowadzący. Terapia ma charakter długotrwały. Zazwyczaj kapsułki przyjmuje się przez minimum sześć miesięcy od momentu złagodzenia objawów depresji.
Lek ten nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży oraz tych, u których występuje zwiększone ryzyko zajścia w ciążę. Wszystko dlatego, że preparat może wpływać negatywnie na rozwój dziecka. Ponadto pacjentce nie wolno zajść w ciążę nie tylko w trakcie leczenia, ale również miesiąc po zakończeniu leczenia. Wszystko dlatego, że substancja czynna wciąż może być obecna w organizmie kobiety. Pacjentki w trakcie terapii powinny stosować skuteczne metody antykoncepcji, w celu zmniejszenia ryzyka.
Lek Velaxin ER należy przyjmować tak długo, jak zaleci to lekarz prowadzący. Terapia ma charakter długotrwały. Zazwyczaj kapsułki przyjmuje się przez minimum sześć miesięcy od momentu złagodzenia objawów depresji.
Lek Oxycort nie ma swojego zamiennika, który posiadałby te same substancje czynne w takiej samej postaci. Na rynku dostępna jest maść do oczu Oxycort A, która ma inną postać i również dostępna jest tylko na receptę. Decyzję o zastosowaniu konkretnego leku zawsze podejmuje lekarz prowadzący.
Pierwsze efekty terapeutyczne terapii obserwuje się w okolicach czwartego dnia leczenia. Maksymalne działanie leku Milurit występuje po dwóch tygodniach. Szybkość działania leku zależy od predyspozycji organizmu pacjenta.
Leki Victoza i Saxenda opierają swoje działanie na tej samej substancji czynnej, jednak mają inne dawki. Co do zasady to ten sam lek. O konieczności zastosowania konkretnego z nich decyduje lekarz prowadzący. Oba preparaty rekomendowane są w leczeniu cukrzycy typu 2.
W ramach podstawowej hormonalnej terapii nie powinno się dzielić plastrów Systen Conti. Jeżeli jest to konieczne ze względu na dawkę lub proces odstawienia leku, to możliwe jest dzielenie plastrów w konsultacji z lekarzem.
W przypadku jednej dawki na dobę lek należy przyjmować rano do śniadania. Dwie dawki na dobę przyjmuje się przy śniadaniu i kolacji. Trzy dawki przyjmuje się przy śniadaniu, obiedzie i kolacji. Lek stosuje się codziennie o tych samych porach.
Osobom chorującym na niedoczynność tarczycy zaleca się spożywanie chleba pełnoziarnistego lub razowego ze względu na większą zawartość błonnika.
Otyłość brzuszna typu hormonalnego, czyli tak zwany brzuch tarczycowy jest często związany z chorobami tarczycy, takimi jak niedoczynność tarczycy czy choroba Hashimoto, a także z insulinoopornością. Charakterystyczny przyrost masy ciała w okolicy brzucha jest również związany z nieodpowiednią dietą, spożywaniem zbyt dużej ilości kalorii w ciągu dnia oraz niskim poziomem lub brakiem aktywności fizycznej.
Działanie leku obserwuje się w okresie od 1-3 godzin od przyjęcia tabletki. Może to nieco różnić się w zależności od organizmu mężczyzny. W związku z tym rekomenduje się przyjęcie tabletki na 1-3 godziny przed planowanym stosunkiem płciowym.
Antybiotyki stosowane w leczeniu zapalenia zatok przynosowych dostępne są w Polsce wyłącznie na receptę. Nie ma możliwości ich zakupu bez recepty.
Jednym z potencjalnych skutków ubocznych stosowania leku PolaRing jest wzrost masy ciała. Nie występuje on u każdej pacjentki. Podczas stosowania leku PolaRing należy zachować ostrożność i stosować się do wskazań lekarskich.
Terapia leczenia grzybicy penisa trwa zazwyczaj dwa tygodnie i w większości przypadków kończy się pełnym wyleczeniem, jeśli pacjent stosuje się do wskazań lekarza.
Optymalne działanie leku Nebilet obserwuje się dopiero po około 4 tygodni prowadzenia terapii zgodnie z wytycznymi lekarza. Pierwsze efekty pojawiają się jednak już po kilku dniach i zależy to od indywidualnych predyspozycji organizmu.
Pierwsze działanie leku dotyczące obniżenia ciśnienia tętniczego obserwuje się już po dwóch godzinach od wzięcia tabletki. Pożądany efekt terapeutyczny odnotowuje się dopiero po upływie 2-6 tygodni. Zależy to od stanu zdrowia pacjenta i jego predyspozycji.
Podczas terapii z lekiem Efectin ER wskazane jest, aby pacjenci unikali spożywania alkoholu. Może on powodować dodatkowe zmęczenie oraz nasilenie się objawów depresji. Ponadto alkohol może powodować występowanie innych działań niepożądanych.
W trakcie terapii z lekiem Prestarium 5 mg nie powinno się spożywać alkoholu. Jest to związane z tym, że może on wpływać na zwiększenie ciśnienia tętniczego i osłabić efekty leczenia.
Leczenie lekiem Setaloft ma charakter długotrwały. Zazwyczaj trwa minimum pół roku od momentu uzyskania poprawy. Decyzję o długości terapii podejmuje lekarz.
U wszystkich kobiet antykoncepcję w przypadkach nagłych należy zastosować jak najszybciej po stosunku płciowym bez zabezpieczenia lub gdy zastosowane metody antykoncepcyjne zawiodły.
Ropiejące oczy u dziecka najlepiej przemywać roztworem soli fizjologicznej, którą można znaleźć w każdej aptece bez recepty. Należy pamiętać, aby każde oko przecierać czystym wacikiem, by nie rozprzestrzeniać chorobotwórczych drobnoustrojów.
Stan zapalny kręgosłupa utrzymuje się zazwyczaj do kilku tygodni. W niektórych przypadkach dolegliwości bólowe nie ustąpią jednak samoistnie i niezbędna jest szersza diagnostyka.
Lek Propranolol przeznaczony jest do stosowania codziennie w leczeniu długotrwałym. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz i to on ustala długość prowadzonej terapii.
Nie. Preparat Nedal powinien być odstawiany stopniowo w konsultacji z lekarzem i pod jego kontrolą. Powinien za to odpowiadać doświadczony lekarz.
Na początku terapii mogą pojawiać się objawy niepożądane związane ze zwiększoną sennością pacjenta. Warto zachować ostrożność i indywidualnie ocenić wpływ leku na organizm.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych objawów, w tym m.in.: zapalenia skóry wokół ust lub zapalenia mieszków włosowych należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
Kapsułki Dexilant stosuje się w leczeniu refluksu, łagodzeniu objawów oraz w celu zagojenia się uszkodzeń przełyku. W związku z tym preparat leczy refluks oraz zapobiega jego nawrotom.
Tak. Jednym ze wskazań medycznych do stosowania leku Sirdalud są przewlekłe choroby rdzenia kręgowego. Preparat wykazuje wówczas działanie rozkurczające i łagodzi objawy wzmożonego napięcia mięśniowego.
Lek należy stosować długotrwale, ponieważ nadciśnienie tętnicze leczy się do końca życia. Pacjent nie może we własnym zakresie odstawić leku Tertensif. Decyzję taką może podjąć lekarz i zazwyczaj ma to związek ze zmianą preparatu.
Na ten temat brak danych o możliwej interakcji przy połączeniu leku Nezyr z alkoholem. W trakcie terapii warto jednak ograniczyć spożywanie alkoholu, ponieważ może on negatywnie wpływać na samopoczucie pacjenta i zwiększyć ryzyko występowania działań niepożądanych.
Zgodnie z informacjami od producenta lek Macmiror nie wchodzi w interakcję z alkoholem. Jednocześnie w czasie leczenia pacjentka powinna ograniczyć spożywanie alkoholu.
Nie przeprowadzono badań dotyczących płodności u ludzi po zastosowaniu leku Azitrox 500. Dotychczasowe badania były przeprowadzane na gryzoniach i wówczas odnotowano zmniejszenie współczynnika zachodzenia w ciążę. Badań tych nie wolno odnosić bezpośrednio do ludzi.
Standardowo terapia z lekiem Parogen trwa minimum kilka miesięcy. Lek przeznaczony jest do stosowania długotrwałego. O długości trwania terapii decyduje lekarz prowadzący, który powinien na bieżąco kontrolować stan pacjenta. Jeżeli po kilku miesiącach nie osiągnięto zadowalającego efektu leczenia, to konieczna może być zmiana stosowanego preparatu.
Nie należy przyjmować tabletki podczas jedzenia lub picia produktów nabiałowych (np. jogurt, mleko) oraz napojów zawierających wapń. Może to negatywnie wpływać na wchłanianie substancji czynnej cyprofloksacyny.
Ketonal Duo to obecnie najmocniejszy Ketonal dostępny na receptę. W jednej kapsułce znajduje się aż 150 mg substancji czynnej. W związku z tym lek ten powinien być stosowany bardzo odpowiedzialnie.
Tak. Jednym ze wskazań do stosowania leku Sumamed jest bakteryjne zapalenie gardła wywołane przez drobnoustroje wrażliwe na działanie azytromycyny.
W wielu przypadkach leczenie zapalenia spojówek nie jest niezbędne, ponieważ ta choroba oczu może przejść sama. Wirusowemu zapaleniu spojówek zazwyczaj towarzyszą objawy utrzymujące się około kilkunastu dni, a następnie samoistnie przechodzą. Zapalenie spojówek, które ma podłoże bakteryjne, często ustępuje bez leczenia po około 3-7 dniach. Jeśli symptomy się nasilają i utrzymują przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem, który ustali przyczynę zakażenia i zaleci odpowiednie leczenie.
Tak. Zadaniem leku jest zmniejszenie stężenia glukozy we krwi, a także utrzymanie go na pożądanym poziomie w dłuższej perspektywie. Osiąga się to poprzez połączenie farmakoterapii ze zmianą diety i aktywnością fizyczną.
Antybiotykoterapia w przypadku zakażeń bakteryjnych gardła jest zalecana przez lekarzy w każdym przypadku. Stosowanie antybiotyków minimalizuje czas trwania choroby, szybko łagodzi objawy i pozwala uniknąć wystąpienia groźnych powikłań, np. gorączki reumatycznej.
Podczas terapii mogą pojawiać się skutki uboczne, które mogą ograniczać zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Należą do nich m.in. zaburzenia widzenia i koncentracji oraz zawroty głowy. Pacjent powinien zweryfikować działanie leku na swój organizm, zanim zdecyduje się prowadzić auto.
Nie powinno się spożywać alkoholu podczas leczenia z lekiem Daivobet. Nie ma informacji o związku stosowania preparatu z alkoholem, jednak na czas trwania leczenia warto go odstawić.
Nie. Lek przeznaczony jest tylko do stosowania u osób dorosłych i nie powinno się go stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Lek Heparegen powinien być przyjmowany tak długo, jak zaleci lekarz. Po ustąpieniu ostrych objawów dawkę się zmniejsza, a następnie kontynuuje stosowanie leku w dłuższej perspektywie, w tym przy chorobach przewlekłych.
Lekarze podczas wizyty online mogą wystawić zarówno e-receptę, e-zwolnienie lub e-skierowanie, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Nie. W Polsce przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jest możliwe tylko po uzyskaniu recepty od lekarza.
Alkohol nie wchodzi w interakcje z antykoncepcją hormonalną i nie zmniejsza jej skuteczności.
Alkohol nie wchodzi w interakcje z antykoncepcją hormonalną i nie zmniejsza jej skuteczności.
Poziom witaminy B12 może być obniżony u osób cierpiących na zaburzenia wchłaniania (zwłaszcza w jelicie cienkim), wegan i wegetarian, seniorów, chorujących na niektóre jednostki, oraz tych zażywających określone grupy leków.
Cukrzyca jest na ogół chorobą przewlekłą. W przypadku cukrzycy typu 1 chorzy przyjmują dawki insuliny do końca życia. W przypadku cukrzyca typu 2 choroba może być kontrolowana przez zmiany stylu życia i leki, a w niektórych przypadkach, głównie przy bardzo wczesnym wykryciu i intensywnej zmianie trybu życia, jej objawy mogą zniknąć.
Kręgosłup piersiowy nie lubi długotrwałego utrzymywania jednej pozycji, zwłaszcza siedzącej, bez ruchu. Siedzący tryb życia, garbienie się, spanie na brzuchu, a także brak regularnej aktywności fizycznej mogą prowadzić do sztywności, nadmiernego napięcia mięśni i bólu w odcinku piersiowym, a także w odcinku szyjnym kręgosłupa, dlatego tak ważne jest dbanie o zdrową postawę, aby wspierać prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa piersiowego.
Zazwyczaj, jeżeli poziom glukozy na czczo jest równy lub wyższy niż 126 mg/dl (7,0 mmol/l) na dwóch różnych badaniach, może to sugerować potrzebę leczenia farmakologicznego. Jednak należy pamiętać, że każdy pacjent jest inny, dlatego decyzję o rozpoczęciu leczenia farmakologicznego cukrzycy podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę wiele czynników, w tym poziom glukozy we krwi, ogólny stan zdrowia pacjenta, obecność powikłań czy współistniejących schorzeń i odpowiedź na zmiany stylu życia.
Preparatu Fluoksetyna nie należy łączyć z takimi środkami farmakologicznymi jak: nieselektywne, nieodwracalne inhibitory monoaminooksydazy (I-MAO) oraz metoprolol.
Jednym z działań niepożądanych leku Escitalopram może być zmniejszenie masy ciała. Oznacza to, że preparat może powodować chudnięcie pacjenta. Warto kontrolować swoje wyniki.
Ceny tabletek, które poprawiają potencję, mogą znacząco się różnić w zależności od marki, dawki, ilości tabletek w opakowaniu oraz miejsca, w którym są nabywane. Kwoty wahają się zwykle między 20 a 80 złotych
Spożywanie alkoholu w trakcie przyjmowania leku Tadalafil nie jest wskazane, gdyż niesie ze sobą ryzyko wystąpienia zawrotów głowy lub nagłego spadku ciśnienia tętniczego.
W leczeniu niepowikłanej grypy wykorzystać można przede wszystkim leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol (Apap, Acenol) lub ibuprofen (Ibuprom, Ibum, MIG, Nurofen Forte). Pomocne mogą być również leki na kaszel, między innymi ziołowy Herbapect, ambroksol (Mucosolvan) lub dekstrometorfan (Acodin). W przypadku infekcji zatok skorzystać można z pseudoefedryny (Cirrus Duo, Sudafed) lub sprayu do nosa z ksylometazoliną (Xylorin, Otrivin). W przypadku silnych objawów grypy lub czynników ryzyka powikłań zaleca się również stosowanie leków przeciwwirusowych: oseltamiwiru (Ebilfumin, Tamiflu, Tamivil, Segosana) lub zanamiwiru (Relenza).
W trakcie przyjmowania leku Sertagen nie należy spożywać alkoholu. Może to powodować działania niepożądane i zwiększony niepokój ze strony pacjenta.
Niedoczynność tarczycy jest przewlekłą chorobą, a pacjenci są zmuszeni przyjmować leki przez całe życie. Warto zaznaczyć, że objawy choroby można skutecznie kontrolować za pomocą leczenia farmakologicznego. Kluczem do zdrowia jest prawidłowe rozpoznanie niedoczynności tarczycy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Tak. Lek Brintellix łagodzi szereg objawów związanych z depresją. Wśród nich znajduje się łagodzenie poczucia lęku i niepokoju.
Tak. Preparat Xyzal to lek przeciwhistaminowy II generacji.
Tak. Lek Brintellix łagodzi szereg objawów związanych z depresją. Wśród nich znajduje się łagodzenie poczucia lęku i niepokoju.
Tak. Lek Diclac wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, dlatego stosowany jest m.in. w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.
Tak. Lek Velaxin ER ma postać kapsułek o przedłużonym uwalnianiu. W jednym opakowaniu jest 28 kapsułek, które mogą różnić się stężeniem substancji czynnej.
Preparat Axotret nie jest wskazany w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka musi go przyjmować, to rekomenduje się zaprzestanie karmienia piersią oraz odciąganie pokarmu laktatorem, w celu podtrzymania laktacji.
Tak. Lek Velaxin ER ma postać kapsułek o przedłużonym uwalnianiu. W jednym opakowaniu jest 28 kapsułek, które mogą różnić się stężeniem substancji czynnej.
Podczas terapii z lekiem Milurit warto unikać spożywania alkoholu. Wpływa on negatywnie na metabolizm i może osłabiać działanie leku. Na ten moment nie ma szczegółowych informacji na temat łączenia preparatu z alkoholem.
Podczas stosowania leku Systen Conti niewskazane jest spożywanie alkoholu. Sam alkohol nie powinien wpływać na skuteczność działania leku, zwłaszcza u pacjentów z prawidłowo funkcjonującą wątrobą. Ze względów bezpieczeństwa, odradza się jednak łączenie alkoholu z Systen Conti.
O tym, czy należy przerwać podawanie metforminy, decyduje lekarz prowadzący. Jeżeli pacjent zdecyduje się na to we własnym zakresie, to wzrośnie ryzyko wystąpienia powikłań związanych z brakiem leczenia cukrzycy. Samo odstawienie leku nie powinno powodować dodatkowych skutków ubocznych.
Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny unikać spożywania produktów utrudniających wchłanianie jodu, takich jak: kapusta, brukselka, kalafior, rzepa, brokuł. Warzywa te zawierają goitrogeny, czyli substancje wolotwórcze, które niekorzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy i zaburzają przyswajanie jodu.
Jednym ze skutków ubocznych stosowania leku Nebilet może być impotencja. Preparat skutecznie obniża ciśnienie tętnicze, to może mieć negatywny wpływ na potencję mężczyzny. Skala tego problemu zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta.
Podczas stosowania leku Bibloc nie należy spożywać alkoholu. Może on powodować działania niepożądane w postaci zawrotów głowy i uczucia oszołomienia. W skrajnych przypadkach może prowadzić to do stanów zagrożenia zdrowia pacjenta.
Pacjent powinien dokładnie zbadać wpływ leku na swój organizm. Wcześniej nie wolno prowadzić pojazdów oraz obsługiwać maszyn specjalistycznych. Jeżeli podczas leczenia wystąpią niepokojące objawy, w tym m.in.: zawroty głowy, senność czy zaburzenia koncentracji, to nie należy prowadzić auta w trosce o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób.
Jednym ze skutków ubocznych przyjmowania leku Setaloft mogą być zaburzenia wątroby, w tym zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych w badaniach. Objaw ten nie dotyczy każdego pacjenta i występuje rzadko.
Działanie tabletki „dzień po” hamuje uwalnianie komórki jajowej przez jajniki. Lek Escapelle zawiera jako substancję czynną syntetyczny hormon - lewonorgestrel, który jest odpowiedzialny za właściwe działanie antykoncepcyjne.
Aby pozbyć się ropy z oka, należy ustalić, jakie podłoże ma stan zapalny i zastosować odpowiednie leczenie. Na infekcje bakteryjne stosuje się krople antybiotykowe, w przypadku alergii - leki przeciwhistaminowe, a w infekcjach wirusowych można zastosować leki przeciwwirusowe.
W przypadku bólu kręgosłupa najlepiej jest przyjąć pozycję pozwalającą rozluźnić mięśnie w zajętym odcinku kręgosłupa, czyli leżąc na wznak lub na boku.
Podczas terapii z lekiem Nedal warto ograniczyć spożywanie alkoholu. Może on powodować zwiększone ryzyko działań niepożądanych, ich nasilenie czy też zwiększać działanie leku obniżające ciśnienie tętnicze krwi.
Pierwsze efekty terapeutyczne pojawiają się po około 2-4 tygodniach leczenia i zależy to od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Standardowo lek przyjmuje się przez kilka miesięcy, aby uzyskać efektywne działanie.
Nie. Doraźne przyjmowanie leku Dexilant nie ma sensu medycznego. Preparat przeznaczony jest do stosowania w dłuższym okresie (minimum kilka tygodni). Tylko wtedy gwarantuje pożądaną skuteczność terapeutyczną. Doraźne przyjmowanie kapsułek nie przyniesie poprawy stanu zdrowia pacjenta i może zwiększyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Nie wolno stosować większej niż zalecana przez lekarza dawki leku. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym ośrodkiem informacji toksykologicznej. Przyjęcie większej dawki nie wpływa na poprawę skuteczności leczenia i może powodować poważne objawy związane z przedawkowaniem substancji czynnej.
Jednym ze skutków ubocznych przyjmowania tabletek Tertensif może być zwiększenie stężenia kwasu mocowego. Substancja ta może powodować zwiększone ryzyko wystąpienia dny moczanowej lub nasilenia jej objawów.
Stosowanie leku Macmiror nie jest wskazane w czasie ciąży. Lek Macmiror może być przyjmowany w trakcie ciąży tylko pod bezpośrednim nadzorem lekarza i tylko wtedy, gdy istnieje taka absolutna konieczność. Korzyści z tym związane muszą przewyższać ewentualne ryzyko. W trakcie ciąży należy unikać stosowania środków farmakologicznych.
Stosowanie leku Azitrox 500 nie powinno powodować działań niepożądanych, które mogą skutkować ograniczeniem zdolności pacjenta do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Jeżeli w trakcie terapii takie wystąpią, to należy zaniechać wykonywania tych czynności aż do momentu, w którym pacjent poczuje się lepiej.
Wśród potencjalnych skutków ubocznych znajduje się m.in. osłabienie koncentracji oraz neurologiczne objawy niepożądane. Wówczas nie wolno prowadzić pojazdów oraz obsługiwać urządzeń mechanicznych. Pacjent musi upewnić się, że po zażyciu leku nie występują zaburzenia widzenia ani zaburzenia koncentracji. Dopiero wtedy można zdecydować się na prowadzenie pojazdu.
Tak. Lek ten może być podawany młodzieży powyżej 15. roku życia. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący.
Tak. Lek Sumamed wskazany jest w przypadku zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli. Decyzję o wdrożeniu preparatu podejmuje lekarz prowadzący.
Nie wykazano negatywnego wpływu leku Heparegen na trzustkę.
Niektóre leki mogą zmniejszać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, dlatego zawsze warto poinformować lekarza o ich przyjmowaniu. Do leków, które znacząco wpływają na działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, należą: antybiotyki (głównie te o szerokim spektrum, tj. tetracykliny, penicyliny, cefalosporyny), leki przeciwgruźlicze, przeciwpadaczkowe, antydepresanty, leki przeciwwirusowe, a także środki przeczyszczające. W przypadku stosowania wyżej wymienionych leków, podczas stosunku wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie w formie prezerwatywy.
Palenie papierosów jest przeciwskazaniem do stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Kobiety palące mogą natomiast stosować antykoncepcję hormonalną jednoskładnikową.
Palenie papierosów jest przeciwskazaniem do stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Kobiety palące mogą natomiast stosować antykoncepcję hormonalną jednoskładnikową.
Czas trwania uzupełnienia niedoborów witaminy B12 zależy od stopnia niedoboru. Zazwyczaj proces ten trwa kilka lub kilkanaście tygodni.
Jeśli odczuwasz ból w odcinku piersiowym kręgosłupa utrzymujący się od dłuższego czasu, warto na początku skonsultować problem z lekarzem rodzinnym, który po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania fizykalnego będzie mógł, jeśli to konieczne, wystawić skierowanie do odpowiedniego specjalisty. Mimo że z leczeniem problemów związanych z układem kostnym kojarzy nam się ortopeda, to nie wszystkie schorzenia kręgosłupa piersiowego leczy właśnie ten specjalista. Lekarze innych specjalizacji, którzy również pomagają pacjentom z bólami kręgosłupa to neurolodzy i neurochirurdzy.
Tak. Preparat Sertagen stosowany jest w leczeniu depresji, dlatego jest klasyfikowany jako środek psychotropowy.
Przyjmowanie leku Brintellix nie powinno wpływać na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów oraz do obsługi maszyn specjalistycznych. Jeżeli jednak w trakcie terapii wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, to warto zrezygnować z prowadzenia samochodu.
W określonych przypadkach lek Xyzal może powodować takie działania niepożądane jak zmęczenie, wyczerpanie i senność. Wówczas ma działanie uspokajające, jednak docelowo nie na tym opiera się mechanizm działania leku.
Przyjmowanie leku Brintellix nie powinno wpływać na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów oraz do obsługi maszyn specjalistycznych. Jeżeli jednak w trakcie terapii wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, to warto zrezygnować z prowadzenia samochodu.
Lek Axotret nie jest klasyfikowany jako steryd ani antybiotyk. Preparat ten należy do grupy retinoidów, czyli pochodnych witaminy A.
Leku Systen Conti nie należy stosować w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli istnieje podejrzenie ciąży, to plastry należy niezwłocznie odstawić. Substancje czynne zawarte w preparacie mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu lub karmionego dziecka.
Tak. Lek Nebilet działa skutecznie nie tylko na obniżenie ciśnienia tętniczego, ale również na zmniejszenie częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu. W związku z tym jednym z efektów stosowania preparatu jest obniżone tętno.
Tak. Lek Nedal jest refundowany na poziomie 100% w przypadku pacjentów powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji refundacyjnej.
Podczas leczenia lekiem Escitil nie powinno się spożywać alkoholu. Może on zwiększać ryzyko wystąpienia objawów depresji oraz działań niepożądanych, a także osłabiać działanie preparatu.
Stosowanie leku Macmiror nie jest wskazane w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, karmienie piersią należy przerwać na czas trwania terapii. W celu podtrzymania laktacji rekomenduje się odprowadzanie nadmiaru pokarmu laktatorem i utylizację.
Lek należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza w kilku dawkach dziennie, np.: rano i wieczorem lub rano, po południu i wieczorem. Warto zachować podobne godziny dzień po dniu, aby zwiększyć efektywność prowadzonej terapii i zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej, jednak kobietom karmiącym nie zaleca się przyjmowania tabletek dwuskładnikowych, ponieważ zawierają estrogeny, które wpływają niekorzystnie na laktację i przenikają do mleka. Preparaty jednoskładnikowe, zawierające tylko progestagen, są bezpieczne i można przyjmować je w trakcie karmienia.
Spadek libido jest jednym z częściej zgłaszanych działań niepożądanych antykoncepcji hormonalnej. Jednakże warto pamiętać, że nie u wszystkich kobiet występuje, a utrata zainteresowania sprawami intymnymi może wynikać z wielu innych czynników.
Spadek libido jest jednym z częściej zgłaszanych działań niepożądanych antykoncepcji hormonalnej. Jednakże warto pamiętać, że nie u wszystkich kobiet występuje, a utrata zainteresowania sprawami intymnymi może wynikać z wielu innych czynników.
W trakcie terapii z lekiem Xyzal nie należy spożywać alkoholu ani żadnej innej substancji, która wpływa na czynności mózgu. Taka mieszanka może powodować dodatkowe działania niepożądane oraz ograniczać zdolność pacjenta do podejmowania decyzji.
Podczas stosowania leku Nebilet mogą wystąpić zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Efektem tego może być zmniejszenie poziomu potasu we krwi. W związku z tym pacjent powinien regularnie kontrolować jego stężenie i reagować na ewentualne niedobory. Lek Nebilet nie zwiększa poziomu potasu.
Podczas terapii z lekiem Escitil mogą pojawić się objawy zaburzające zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdu, w tym zaburzenia widzenia. Należy sprawdzić indywidualną reakcję organizmu na lek przed podjęciem decyzji o prowadzeniu auta lub obsłudze maszyny.
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w połączeniu z paleniem papierosów nie jest bezpieczne ze względu na zwiększone ryzyko rozwoju choroby zakrzepowej. Większość ginekologów przepisuje kobietom palącym papierosy tabletki jednoskładnikowe, ponieważ ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych jest mniejsze niż w preparatach dwuskładnikowych.
Okres okołomenopauzalny jest dość nieprzewidywalny i przebiega w różny sposób u różnych kobiet. U części krwawienia stopniowo zanikają, u innych pań następuje kilkumiesięczna przerwa w miesiączkowaniu, by okres znowu na krótko powrócił. Z tego powodu trudno określić dokładnie, kiedy następuje definitywna utrata płodności i zaleca się, by kobiety w okresie okołomenopauzalnym nie rezygnowały z antykoncepcji.
Okres okołomenopauzalny jest dość nieprzewidywalny i przebiega w różny sposób u różnych kobiet. U części krwawienia stopniowo zanikają, u innych pań następuje kilkumiesięczna przerwa w miesiączkowaniu, by okres znowu na krótko powrócił. Z tego powodu trudno określić dokładnie, kiedy następuje definitywna utrata płodności i zaleca się, by kobiety w okresie okołomenopauzalnym nie rezygnowały z antykoncepcji.
Nie powinno się stosować leku Xyzal u pacjentek w ciąży lub podejrzewających ciążę. Ponadto preparat nie jest wskazany w okresie karmienia piersią. W takiej sytuacji warto wstrzymać karmienie piersią, aby ograniczyć negatywne skutki uboczne po stronie dziecka. Decyzję o wdrożeniu preparatu Xyzal w tej grupie pacjentek zawsze podejmuje lekarz, a korzyści muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Picie alkoholu jest dozwolone w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek. Należy jednak pamiętać o możliwości wystąpienia wymiotów w przypadku spożycia nadmiernej ilości alkoholu, co prowadzi do osłabienia działania preparatu antykoncepcyjnego. Z tego powodu powinno się ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną.
Podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej nie występuje typowe krwawienie miesiączkowe. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe powodują tzw. krwawienia z odstawienia, do którego dochodzi z powodu zalecanej przerwy pomiędzy opakowaniami. Tabletki jednoskładnikowe nie powodują wystąpienia krwawienia, ponieważ dawka hormonów w tym przypadku jest stała i nie ma przerw pomiędzy opakowaniami.
Tabletki antykoncepcyjne są z pewnością skuteczniejszą formą antykoncepcji niż prezerwatywy, jednak obie metody mają swoje plusy i minusy. Prezerwatywy należą do mechanicznych środków antykoncepcyjnych i są najpopularniejszą metodą zapobiegania zajściu w ciążę. Skuteczność ich działania wynosi ok. 98%. Oprócz tego, że zabezpieczają przed przedostaniem się plemników do dróg rodnych kobiety, chronią przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wadą stosowania prezerwatyw jest możliwość wystąpienia reakcji alergicznej na lateks, a także często zmniejszenie doznań seksualnych. Prezerwatywy są dobrą formą antykoncepcji szczególnie w sytuacjach, gdy stosowanie tabletek jest przeciwwskazane z różnych powodów zdrowotnych u kobiety.

E-Recepta

Oczywiście. Recepty online od E-recepta.net wystawiane są przez lekarzy, którzy są do tego uprawnieni na podstawie art. 42 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Ustęp pierwszy tego artykułu brzmi aktualnie: Lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu lub zbadaniu jej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, a także po analizie dostępnej dokumentacji medycznej tej osoby.
Jeśli nie możesz znaleźć leku w słowniku, możesz zgłosić się na wizytę recepturową „otwartą”, w której nie wybierasz leku ze słownika - w takiej sytuacji wpisujesz w wywiadzie jakie leki przyjmujesz, a lekarz na podstawie uzupełnionych informacji, przesłanej dokumentacji medycznej i ewentualnych dodatkowych pytań przepisze najodpowiedniejszy lek. Pamiętaj, nasi lekarze nie wystawiają E-recept na leki psychotropowe i narkotyczne.
Wszystkie recepty wystawiane są bez refundacji, ich odpłatność wynosi 100%.
Przede wszystkim sprawdź, czy podana przez Ciebie nazwa leku jest prawidłowa. Przypominamy, że jak tylko wpiszesz 3 pierwsze litery, nasz system zaproponuje Ci listę leków, z której możesz wybrać ten, który potrzebujesz. Pamiętaj również, że nie wystawiamy recept online na leki psychotropowe i narkotyczne.
Tak, każdą E-receptę można zrealizować w wybranej przez siebie aptece. Nie ma również konieczności realizacji wszystkich recept jednego dnia.
Nie, lekarz za każdym razem podejmuje decyzję na podstawie wywiadu, dokumentacji, kontaktu z pacjentem. Jeśli nie ma wskazań medycznych do przypisania danego leku lub ilości opakowań, nie będzie możliwości przepisania recepty online. Lekarz podczas kontaktu z pacjentem uzasadnia taką decyzję.
Recepta online jest usługą polegającą na przepisaniu przez lekarza leków, po wcześniejszym zbadaniu stanu zdrowia pacjenta oraz zapoznaniu się z dokumentacją medyczną za pośrednictwem systemu teleinfomratycznego umożliwiającego zdalną łączność.
W E-recepta.net udzielamy telekonsultacji medycznych online osobom pełnoletnim.
Jeśli przyjmujesz leki na receptę, często zmuszony jesteś odwiedzać lekarza, tylko po to, aby przepisał Ci odpowiedni lek. Natomiast korzystając z E-recepta.net nie musisz umawiać się na wizyty w poradni, czekać w kolejce do gabinetu i narażać się na kontakt z innymi chorymi. Zamiast tego receptę online szybko i wygodnie zamówisz i otrzymasz przez Internet. Nawet jeśli akurat przebywasz poza miejscem zamieszkania (np. w trakcie wakacji). Poza tym w E-recepta.net zapewniamy prosty i intuicyjny system wyszukiwania leków. Wystarczą 3 pierwsze litery, aby nasza wyszukiwarka odnalazła potrzebny lek.
W ramach usługi telekonsultacji możliwe jest uzyskanie E-recepty na maksymalnie 4 leki.
Podczas konsultacji - recepta onlline możliwe jest uzyskanie E-recepty na maksymalnie 4 leki. Łączna suma opakowań nie może być większa niż wystarczająca na 3 miesięczną terapię.
Staramy się realizować wszystkie telekonsultacje na bieżąco. Standardowy czas oczekiwania wynosi do 15 minut. Zgłoszenia realizowane są 7 dni w tygodniu w godzinach od 7:00 do 22:00.
Jeśli w ciągu 12h nie otrzymałeś/aś żadnej odpowiedzi z naszego portalu, w pierwszej kolejności sprawdź folder SPAM - lekarz mógł wysłać wiadomość i oczekuje na odpowiedź. W przypadku braku wiadomości od lekarza skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy lub napisz na adres [email protected]
Zamówioną receptę online wyślemy na podany przez Ciebie adres e-mailowy oraz sms-em na Twój numer telefonu.
Receptę online, tak jak i receptę tradycyjną, należy zrealizować w ciągu 30 dni od jej wystawienia. Wyjątkiem są antybiotyki, dla których ważność recepty wynosi 7 dni.
Już kilka lat temu pojawiły się recepty online, które wykorzystywane były równolegle do wersji papierowej. Od 8 stycznia 2020 roku e-recepta stała się obowiązkowym dokumentem, który wystawia lekarz w trakcie lub po wizycie pacjenta. Recepty online mogą być wystawiane nie tylko w trakcie stacjonarnej wizyty u lekarza. Możliwa jest także teleporada lub internetowa konsultacja lekarska, z której możecie skorzystać w naszym portalu. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem o tym, czym jest e-recepta, co na niej się znajduje i jak można ją zrealizować.
Nazwa e-recepta odnosi się do systemu informatycznego, którego zadaniem jest ułatwienie życia pacjentom i lekarzom. E-recepty ułatwiają zakup leków oraz docelowo mają zapobiegać powstawaniu i realizacji recept sfałszowanych. Pod względem działania nowa e-recepta jest bardzo zbliżona do starszej, papierowej wersji. Różnica polega na tym, że proces jej wystawiania i realizacji (od wspomnianego 8 stycznia 2020 roku), odbywa się w stu procentach w przestrzeni internetowej.
Tak jak wspomnieliśmy, e-recepta online to elektroniczny odpowiednik dotychczasowej recepty w postaci papierowej. W e-recepcie znajdują się następujące informacje:
 • dane pacjenta (dane osobowe, numer pesel);
 • dane osoby, która wystawia receptę;
 • miejsce wystawienia e-recepty;
 • daty wystawienia i ważności recepty;
 • informacje o lekach (w tym m.in. przepisany lek, ilość opakowań leku, dawkę i postać leku, a także sposób jego dawkowania);
 • czterocyfrowy kod recepty.

Z perspektywy lekarzy i pacjentów proces wystawiania wystawienia e-recept jest bardzo prosty i intuicyjny.

W skrócie odbywa się to według poniższego schematu:

 1. Odbywa się konsultacja lekarska przeprowadzona przez lekarza stacjonarnie lub na odległość;
 2. Po przeprowadzeniu badania lekarz wystawia receptę w formie elektronicznej;
 3. Pacjent otrzymuje dedykowaną wiadomość SMS, w której znajduje się kod czterocyfrowy, a także wiadomość e-mail w formacie PDF z kodem QR lub tradycyjny wydruk;
 4. Pacjent może zrealizować e-receptę w różnych aptekach w zależności od swojej potrzeby.

Szczegółowe informacje dotyczące stanu zdrowia oraz historii leczenia pacjenta znajdują się w Internetowym Koncie Pacjenta (w skrócie IKP). IKP to bezpłatna aplikacja przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia. Konto pacjenta tworzy się w wyniku rejestracji. Następnie logowanie się do IKP możliwe jest za pomocą profilu zaufanego lub też dowodu osobistego z elektroniczną warstwą. Alternatywą pozostaje logowanie się za pomocą internetowego konta bankowego w wybranych bankach.
W IKP macie dostęp do całej historii swojego leczenia, a także możecie sprawdzić elektroniczne recepty. Do najważniejszych funkcjonalności aplikacji rządowej należą:
 • możliwość wykupienia leków z e-recepty online w dowolnej aptece;
 • opcja zamówienia e-recepty na leki stałe;
 • możliwość udostępnienia informacji o stanie zdrowia dla lekarza lub bliskiej osoby;
 • pełna kontrola nad historią medyczną dzieci, nim nie ukończą 18. roku życia;
 • odbiór e-recepty bez wychodzenia z domu. E-recepta online wystawiona może być m.in. na choroby przewlekłe, a wcześniej musi się odbyć konsultacja lekarska z lekarzem;
 • odbieranie e-skierowania na badania;
 • możliwość złożenia wniosku o EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego);
 • zmiana pielęgniarki lub lekarza pierwszego kontaktu;
 • możliwość uzyskania informacji o kwarantannie oraz pobrania Unijnego Certyfikatu COVID;
 • dostęp do e-zwolnień pacjenta;
 • dostęp do wskazań medycznych i zaleceń przygotowanych przez lekarzy.

Obecnie lekarze wystawiają e-receptę online, do której dostęp jest ciągły. Wystarczy wejść na swoje konto pacjenta i zweryfikować, co lekarze przepisali na wybranej e-recepcie. Z e-receptą nie musicie martwić się o to, że ona gdzieś się Wam zawieruszy.

Zakup leków w aptece jest bardzo prosty. E-receptę można zrealizować na trzy różne sposoby. Jednym z nich jest podanie farmaceucie numeru PESEL oraz czterocyfrowego kodu z wiadomości SMS.

E-receptę można zrealizować także przez podanie pliku PDF z kodem, który następnie farmaceuta skanuje, aby zweryfikować poprawność e-recepty i na jej podstawie wybrać przepisane leki.

Trzecim sposobem jest okazanie wydruku informacyjnego w wersji papierowej z numerem PESEL, który wystawił lekarz.

Każdy z tych sposobów jest bardzo szybki oraz pozwala na pełną kontrolę realizacji recepty, a także tego, czy pacjent zakupił potrzebne leki. Pod tym kątem e-recepta jest dużo bardziej praktyczna niż dotychczasowa tradycyjna recepta. Stosowanie e-recept wpłynęło korzystnie na jakość oraz czas obsługi pacjentów.

Atutem e-recept jest to, że mogą być zrealizowane nie tylko przez osobę chorą, ale także przez jej bliskich. To duże ułatwienie, dzięki któremu rodzina może skutecznie pomóc osobom starszym w zakupie wyrobów medycznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli chcecie wykupić leki w imieniu innej osoby, to niezbędne jest podanie numeru PESEL pacjenta, na którego wystawiona jest e-recepta. Dzięki temu schorowane osoby mogą otrzymać lek, bez wychodzenia z domu.

E-receptę z powodzeniem można zrealizować w dowolnej aptece w całej Polsce. Obecnie apteki mają obowiązek przygotowania swojego systemu sprzedaży do realizacji e-recepty w postaci elektronicznej.

Pacjenci lub ich osoby bliskie muszą pamiętać o tym, że wszystkie opakowania konkretnego leku należy wykupić w jednej aptece. Jeżeli kupi się tylko część tego samego leku, to niemożliwy będzie zakup pozostałej części w innej placówce. Jedyną opcją pozostaje wówczas powrót do danej apteki i dokupienie reszty leku przepisanego na e-recepcie.

W określonych przypadkach może to być pewne utrudnienie, zwłaszcza gdy zakup leków odbywa się poza miejscowością zamieszkania danej osoby. Jeżeli w aptece dany lek nie jest dostępny w pełnej dawce, to warto wstrzymać się z zakupem i znaleźć inną placówkę.

Obowiązek wystawiania recepty przez internet spoczywa na tych samych osobach, które posiadają uprawnienia do wystawiania recept papierowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do grona osób, które mają uprawnienia do wystawienia recept zaliczają się:
 • lekarze;
 • pielęgniarki;
 • lekarze dentyści;
 • starsi felczerzy i felczerzy;
 • położne.

Obecne realia sprawiają, że pojawienie się takiego systemu jak e-recepta było nieuchronne. To efekt postępu technologicznego oraz ułatwiania funkcjonowania ludziom. Wydaje się, że e-recepta nie powinna mieć żadnych wad, jednak są głosy, które na nie wskazują. Przede wszystkim z e-receptą największe problemy mieli starsi lekarze, którzy nie są zaawansowani technologicznie.

Ostatnie kilkanaście miesięcy sprawiło jednak, że dość szybko musieli się przestawić na nowy sposób wystawiania recept. Wydaje się nam, że okres największych trudności został pokonany i obecnie z e-receptą lekarze nie powinni już mieć problemów.

Na początku 2020 roku nie wszystkie przychodnie były przygotowane technologicznie i osobowo do płynnego wprowadzenia nowego systemu i zdarzały się problemy, gdy nieprzeszkolone osoby chciały wystawić receptę. E-recepty są jednak dość intuicyjne i odpowiednie szkolenia sprawiły, że obecnie ten problem został rozwiązany.

E-Konsultacja

W e-recepta.net udzielamy telekonsultacji medycznych online osobom pełnoletnim.
Oczywiście, że tak. Nasza usługa dedykowana jest osobom, które cenią sobie wygodę i szybkość porady lekarskiej. To nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz umawiać się w poradni stacjonarnej, co zajmuje nie tylko czas, ale i często kosztuje sporo nerwów. Zwłaszcza obecnie, gdy powszechny jest problem z brakiem dostępności specjalistów w zakresie medycyny. Niezależnie od tego, ile lat leczysz się u danego lekarza, z powodzeniem możesz skorzystać z naszej usługi zdalnej konsultacji medycznej. Wystarczy wypełnić formularz medyczny, a lekarz skontaktuje się telefonicznie celem pomocy.
W naszej firmie starannie dobieramy specjalistów, z którymi współpracujemy. Dzięki temu cechuje nas profesjonalne podejście do pacjenta, a nad jego stanem zdrowia zawsze czuwa kompetentna osoba. Pacjenci często wracają z nami z informacją, że dzięki nam odzyskali radość życia. Możliwe jest to dzięki temu, że do współpracy wybieramy lekarzy, których cechuje nie tylko profesjonalizm, ale także wysoko rozwinięta empatia. Niedawno zadzwoniła do nas kobieta z pochwałą naszej pracy. Powiedziała: “czułam ogromną życzliwość wobec specjalisty, który pomógł mi stanąć na nogi i uporać się z problemami zdrowotnymi. Bez wątpienia polecę Was każdej kobiecie i nie tylko”. Takie słowa zawsze budują i są potwierdzeniem tego, że od lat jesteśmy zaufanym partnerem w zakresie dbania o zdrowie.
Podczas zamówienia e-konsultacji możesz wskazać najwygodniejszy dla Ciebie przedział godzinowy dziś lub jutro.
W takim przypadku podczas zamówienia prosimy o wskazanie opcji "jak najszybciej". Dzięki temu lekarz dostanie jasną informację, że jesteś gotowy do E-konsultacji od razu po zamówieniu.
Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe bądź cierpisz na schorzenie, które jest potwierdzone dokumentacją medyczną, przygotuj skan lub czytelne zdjęcie dokumentacji, którą posiadasz. Pozwoli to na skrócenie czasu potrzebnego do weryfikacji twojego aktualnego stanu zdrowia.
Nie. Nasza E-konsultacja dostępna jest z dowolnego miejsca na ziemi, jeśli tylko jesteś w zasięgu sieci internet.
Nie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jeśli lekarz prowadzący prywatną praktykę wystawi zlecenia na badania laboratoryjne, NFZ nie zapłaci za ich wykonanie, a pacjent będzie musiał ponieść ich koszt.