Pryszcze na szyi – jakie są przyczyny i jak leczyć trądzik na szyi?
Dodano:

23 listopada, 2022
12:54
Zaktualizowano:

15 grudnia, 2022
15:39
 

Pryszcze na szyi – przyczyny

Trądzik na szyi charakteryzuje się zmianami skórnymi w postaci krost i pryszczy podskórnych wypełnionych ropną treścią, którym często towarzyszy ból, świąd i zaczerwienienie skóry. W zależności od przyczyny ich powstania mogą występować również w postaci zaskórników – typowych objawów trądziku zaskórnikowego, a także guzów, grudek i torbieli, wskazujących na trądzik ropowiczy.

W przeciwieństwie do zmian skórnych na twarzy krosty na szyi trudno ukryć (na przykład pod makijażem), a towarzyszący im ból i świąd może powodować dyskomfort podczas ubierania się czy poruszania głową. Oprócz szyi, krosty i ropnie opanowują często również ramiona i dekolt, a w niektórych przypadkach może pojawić się nawet trądzik na plecach

Bezpośrednią przyczyną krost na szyi u dorosłych jest trądzik późny, który pojawia się na skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej i jest wynikiem trądziku hormonalnego, natomiast pryszcze na szyi u osób w okresie dojrzewania wynikają najczęściej z trądziku pospolitego. Jest on związany z nadaktywnością gruczołów łojowych, które wydzielają nadmiar sebum, a także z rogowaceniem ujść mieszków włosowych i zakażeniem bakteriami, wirusami lub drożdżakami. Zarówno trądzik młodzieńczy, jak i trądzik u dorosłych, może być uwarunkowany genetycznie. 

Problem krost na szyi może narastać także w wyniku stosowania używek – szczególnie palenia papierosów i nadużywania alkoholu, a także niewłaściwej diety, bogatej w cukry proste i tłuszcze nasycone. Zaostrzeniu stanu zapalnego w obrębie zmian skórnych sprzyja także przewlekły stres, nadmierne opalanie i niewłaściwa pielęgnacja skóry. 

Pryszcze na szyi mogą pojawiać się również w wyniku reakcji alergicznej na niektóre składniki pokarmowe lub środki czystości. Alergia objawia się najczęściej niewielkimi czerwonymi krostkami, którym może towarzyszyć świąd skóry. Zmiany skórne mogą wskazywać także na choroby ogólnoustrojowe, takie jak choroby tarczycy, wątroby czy cukrzycy typu II.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Trądzik na szyi – jak leczyć?

Zmiany skórne, które pojawiły się na szyi, należy skonsultować z dermatologiem, który ustali bezpośrednią przyczynę ich powstania, a także wdroży odpowiednie leczenie i właściwą pielęgnację skóry, która zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych i trudnych do usunięcia blizn po trądziku. Dobór odpowiedniego leczenia opiera się przede wszystkim na właściwej diagnozie, w tym rozpoznania przyczyny choroby i stadium jej zaawansowania. 

W ciężkich postaciach trądziku pospolitego i późnego stosuje się kilkumiesięczne, a nawet kilkuletnie leczenie ogólne. Farmakoterapia doustna opiera się na stosowaniu leków na trądzik, w tym antybiotyków (są to głównie tetracykliny, erytromycyna i klindamycyna) oraz retinoidów – pochodnych witaminy A, w tym izotretynoiny. 

Leczenie miejscowe, oparte na kremach i maściach, stosowane jest w łagodnym przebiegu choroby. Ich skład opiera się przede wszystkim na takich składnikach jak retinoidy, nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy i kwas salicylowy, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Oprócz tego wykorzystywane są także antybiotyki (w szczególności erytromycyna i klindamycyna), które najczęściej stosowane są razem z terapią retinoidami. Jeśli trądzik ma podłoże hormonalne, leczy się jego główną przyczynę pod kontrolą endokrynologa za pomocą leków antyandrogenowych.   

W przypadku krost na szyi będących wynikiem reakcji alergicznej skutecznym rozwiązaniem jest unikanie czynników wywołujących alergię (na przykład wykluczenie alergenów z diety) lub farmakoterapia lekami przeciwhistaminowymi. Jeśli przyczyna bolesnych krost na szyi leży natomiast w chorobach ogólnoustrojowych, konieczne jest leczenie źródła problemu.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Domowe sposoby na pryszcze na szyi

Domowe sposoby na walkę z pryszczami na szyi opierają się w dużej mierze na właściwej pielęgnacji skóry. Z pomocą przychodzą preparaty dostępne bez recepty, takie jak maść cynkowa i olejek herbaciany. Pierwszy z nich łagodzi stan zapalny i wysusza powstałe zmiany skórne, wpływając na przyspieszenie procesu gojenia. Olejek z drzewa herbacianego działa bakteriobójczo, normalizuje pracę gruczołów łojowych oraz ma działanie przeciwzapalne. 

Skóra trądzikowa, również na szyi, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Stosowanie kosmetyków zatykających pory oraz preparatów o tłustych formułach może powodować zaostrzenie objawów. Należy pamiętać o regularnym nawilżaniu i złuszczaniu skóry z pomocą masek przeznaczonych do skóry szyi i dekoltu oraz peelingów chemicznych (mechaniczne nie są zalecane do pielęgnacji cery trądzikowej). Zarówno peelingi chemiczne, jak i pozostałe zabiegi kosmetyczne wykonywane w profesjonalnych gabinetach (na przykład mikrodermabrazja), korzystnie wpływają na leczenie trądziku. Wiązki światła laserowego oraz fototerapia świetnie sprawdzi się do zredukowania nieestetycznych blizn po trądziku. 

Profilaktyka zmian skórnych na szyi powinna opierać się także na poprawie stylu życia. Niezwykle ważna jest zmiana nawyków żywieniowych, a zdrowa dieta powinna polegać na eliminacji wysokoprzetworzonej żywności oraz produktów bogatych w cukry proste i nasycone kwasy tłuszczowe. Warto unikać pikantnych potraw, które zaostrzają stan zapalny oraz słodyczy i dań z białej mąki, które mają wysoki indeks glikemiczny. Kolejnym ważnym krokiem jest rezygnacja z używek, w tym papierosów i alkoholu. Osoby, których dotyka trądzik na szyi, powinny unikać nadmiernej ekspozycji na promienie UV, silnego stresu (zob. stres a trądzik) i przewlekłego zmęczenia, które nasilają objawy i utrudniają skuteczne leczenie. 

Krost, ropni oraz podskórnych grudek nie wolno wyciskać i rozdrapywać. Warto unikać też dotykania ich, szczególnie brudnymi rękami. Drobnoustroje gromadzące się na zewnętrznej warstwie skóry mogą wniknąć w jej głąb, zaostrzając stan zapalny wraz z jego rozprzestrzenieniem się na pozostałe obszary ciała, spowalniając skuteczną walkę z trądzikiem na szyi.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. P. Szczurek, Częstość występowania trądziku późnego oraz jego wpływ na jakość życia studentów Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/181289
  2. A. Lebiedowska, Alternatywne terapie trądziku pospolitego, https://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_03_54-59.pdf
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację