Czym jest i jak objawia się trądzik podskórny?
Dodano:

3 grudnia, 2022
15:58
Zaktualizowano:

15 grudnia, 2022
15:13
 

Trądzik podskórny charakterystyka

Istnieje wiele rodzajów trądziku, z jakimi możemy się spotkać. Najczęściej rozpoznawanym jest trądzik pospolity występujący w okresie dojrzewania, wywołany zmianami hormonalnymi. Znamy również trądzik zaskórnikowy, charakteryzujący się występowaniem jedynie zaskórników otwartych i zamkniętych, trądzik ropowiczy, który przebiega wyjątkowo ciężko, niejednokrotnie pozostawiając na twarzy nieestetyczne blizny, trądzik hormonalny czy trądzik na brodzie.

Jak zatem rozpoznać, że mamy do czynienia z trądzikiem podskórnym? W tym wypadku pryszcz tworzy się w formie twardych, nieestetycznych grudek, zlokalizowanych pod zewnętrzną warstwą naskórka. Ujście takiej krosty jest zasłonięte, co znacząco utrudnia jej oczyszczanie i pielęgnację. Tego rodzaju trądzik pojawić się może w różnych miejscach na ciele, między innymi na:

 • policzkach,
 • czole, nosie i brodzie (strefa T), 
 • skroniach,
 • szyi i dekolcie,
 • plecach.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Trądzik podskórny przyczyny

Wystąpienie pryszczy podskórnych może być sprowokowane trądzikiem grudkowo-krostkowym, który uznawany jest za odmianę trądziku pospolitego, występującego najczęściej wśród nastolatków. Przyczyną jego powstawania jest odkładanie się zanieczyszczeń oraz łoju pod powierzchnią skory, wskutek czego tworzy się wypukłość w warstwie rogowej naskórka. 

Jednak to nie jedyna przyczyna trądziku podskórnego. Inne to np.:

 • nieodpowiednia dieta (złożona z dużych ilości żywności przetworzonej, tłustych oraz ostrych potraw, a także słodyczy),
 • uwarunkowania genetyczne,
 • zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu (najczęściej problem stanowi zwiększona produkcja androgenów),
 • długotrwały stres,
 • używki (np. alkohol, papierosy),
 • zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów łojowych skóry (nadmierna produkcja sebum oraz zbyt wolne rogowacenie się naskórka),
 • nieodpowiednio dobrana bądź niewystarczająca pielęgnacja skóry (niedokładne oczyszczenie, zły dobór kosmetyków, zbyt rzadka zmiana pościeli czy ręczników, mających codzienny kontakt ze skórą).

Przyczyną problemu mogą być również łagodne czyraki, które łatwo pomylić z objawami trądziku podskórnego. Powstawanie tych zmian ropnych spowodowane jest wystąpieniem zapalenia mieszków włosowych, a jego przyczyną może być np. choroba ogólnoustrojowa, zaburzenia metaboliczne czy obniżona odporność organizmu.

Uwaga! Wszelkie zmiany skórne, szczególnie te podskórne, warto skonsultować z lekarzem. Głównym powodem jest fakt, że łatwo pomylić je z innymi rodzajami wykwitów skórnych, takich jak tłuszczak, włókniak, brodawka czy kaszak, których leczenie może wymagać ingerencji chirurgicznej.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Trądzik podskórny leczenie

W przypadku pojawienia się zmian trądzikowych, które, pomimo starań nie znikają, należy skonsultować się z dermatologiem. Na wizytę trzeba wybrać się bez makijażu, co pozwoli lekarzowi dokładnie ocenić rodzaj zaskórników. Warto jest również udzielić jak najwięcej szczegółowych odpowiedzi na zadawane pytania. Niekiedy konieczne będzie również przeprowadzenie dodatkowych badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi lub wykonać badanie endokrynologiczne. To dermatolog zadecyduje, jaki rodzaj leczenia oraz jakie leki na trądzik okażą się najbardziej skuteczne w tym konkretnym przypadku.

Najczęściej stosowane substancje w walce z trądzikiem to:

 • Antybiotyki, które zmniejszają ilość bakterii, odpowiedzialnych za powstawanie wykwitów na skórze. Leczenie trądziku antybiotykami może potrwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Powinno być stosowane pod regularną kontrolą lekarza.
 • Retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które w dermatologii wykorzystuje się wszechstronnie, m.in. w zapobieganiu procesom starzenia się skóry oraz wszelkim niedoskonałościom. Retinoidy z łatwością przenikają nawet do głębszych warstw skóry, dzięki czemu skutecznie radzą sobie w walce z trądzikiem podskórnym. Retinoidy efektywnie łagodzą wszelkie stany zapalne, przyspieszają prawidłowe złuszczanie martwego naskórka i gojenie się skóry oraz regulują wydzielanie sebum
 • Kwas azelainowy, który jest niezwykle cenną substancją aktywną. Wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne, dzięki czemu pomaga wyeliminować wolne rodniki przyczyniające się do pogorszenia kondycji cery. Działa również keratolitycznie i seboregulująco, zmniejsza rogowacenie się skóry i jest skuteczny w walce z przebarwieniami. Świetnie sprawdza się w leczeniu niechcianych zaskórników.
 • Nadtlenek benzoilu, należący do grupy nadtlenków organicznych. Charakteryzuje się niezwykle szybkim i skutecznym działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, keratolicznym oraz przeciwłojotokowym. Jest częstym składnikiem preparatów stosowanych w walce z wszelkimi rodzajami trądziku.

Należy również podkreślić, że pryszczy podskórnych w żadnym wypadku nie powinno się usuwać w sposób mechaniczny, czyli nie wyciskać i nie drapać. Może to powodować nie tylko ból i rozprzestrzenianie się bakterii, ale również powstawanie niechcianych blizn i przebarwień.

Trądzik podskórny domowe sposoby

Najważniejsze w domowej pielęgnacji cery trądzikowej jest jej dokładne oczyszczanie i nawilżanie. Ponadto trzeba zadbać o właściwe odbudowanie bariery ochronnej naskórka. Jakie nawyki warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji cery trądzikowej?

 • Przede wszystkim kluczowe jest dokładne oczyszczanie skóry. W tym celu warto wybrać dobrej jakości kosmetyk bez alkoholu, wzbogacony w substancje takie jak cynk, rumianek lub szałwia, które ukoją wrażliwą skórę i złagodzą wszelkie stany zapalne.
 • W codziennej pielęgnacji ważna jest tonizacja skóry, która przywróci jej fizjologiczne pH. Warto zwrócić uwagę, aby tonik w swoim składzie nie zawierał alkoholu oraz innych substancji wysuszających.
 • Nie mniej ważnym krokiem rutyny pielęgnacyjnej jest nawilżanie skóry. W tym celu pomóc może aloes znany ze swoich właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Kosmetyki zawierające w swoim składzie aloes doskonale nawilżą skórę oraz złagodzą wszelkie stany zapalne, które się na niej pojawią.

Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby na trądzik podskórny nie sprawdzą się równie skutecznie u każdego. Wpływać może na to nie tylko różnorodny rodzaj cery, ale również tryb życia, dieta czy pojawiające się choroby. Jeżeli problem z trądzikiem trwa długo, często nawraca, bądź jest szczególnie problematyczny, niezbędna jest konsultacja dermatologiczna i wdrożenie kuracji farmakologicznej.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. T. Sirek, Analiza usuniętych zmian skórnych w Szpitalu Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej w Bielsku-Białej w latach 2009-2012
 2. M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.2-6.pdf
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację