Trądzik odwrócony – przyczyny, objawy i leczenie

Jedną z nietypowych odmian trądziku jest trądzik odwrócony – choroba zapalna, przewlekła, o ciężkim przebiegu i skomplikowanym, wielotorowym procesie leczenia. Zmiany pojawiające się na ciele są znacznie bardziej nasilone niż w przypadku trądziku młodzieńczego czy hormonalnego. Co to jest trądzik odwrócony, jakie ma objawy i jak wygląda terapia?
Trądzik odwrócony

Co to jest trądzik odwrócony?

Trądzik odwrócony (acne inversa) to bardzo rzadko spotykana, przewlekła choroba o podłożu dermatologicznym. Choć w początkowej fazie może przypominać trądzik zaskórnikowy lub trądzik grudkowy, to w miarę rozwoju schorzenia zmiany przybierają zupełnie inną, znacznie groźniejszą postać. Trądzik odwrócony pojawia się częściej u mężczyzn po okresie dojrzewania, aczkolwiek nie jest to regułą i równie dobrze może wystąpić u kobiet.

Bardzo charakterystycznymi cechami trądziku odwróconego są zarówno rodzaj zmian, jak i miejsca, w których są zlokalizowane. Ze względu na charakter objawów, choroba przyczynia się często do ogromnych kompleksów, a ponadto może powodować dolegliwości bólowe, utrudniające codzienną aktywność.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Trądzik odwrócony – przyczyny

Etiologia trądziku odwróconego nie została dotąd jednoznacznie określona. Wskazuje się, że źródłem problemów skórnych są zaburzania w układzie immunologicznym. Wykazano również, że choroba może mieć podłoże genetyczne, a przypadki występowania powikłań trądzikowych w rodzinie zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się dermatozy w następnym pokoleniu. Uznaje się, że w grupie ryzyka są głównie mężczyźni w wieku od 20. do 25. roku życia, jednak trądzik występuje również u kobiet oraz mężczyzn, niezależnie od wieku.

Pojawienie się schorzenia może być ponadto wywołane zaburzeniami gospodarki hormonalnej (podobnie jak trądzik hormonalny), nadwagą i otyłością, niewłaściwą higieną oraz paleniem papierosów.

Trądzik odwrócony – objawy

Objawy trądziku odwróconego mogą w początkowej fazie przypominać trądzik pospolity. Na skórze zaczynają pojawiać się krosty, wypryski i zaskórniki. Niestety jest to zarówno plus, jak i minus schorzenia, bo postępujący trądzik odwrócony ma dużo dalej idące w skutkach objawy niż inne postaci dermatoz. Dodatkowo, jeśli zmiany umiejscowią się w obszarach typowych dla trądziku pospolitego, to nawet lekarz może mieć problem z postawieniem właściwej diagnozy i wczesnym rozpoznaniem problemu.

W kolejnej fazie na skórze pojawiają się bolesne owrzodzenia, zbliznowacenia, przetoki i ropnie. Zmianom może towarzyszyć ropna, sącząca się i brzydko pachnąca wydzielina. Co ważne, w przypadku trądziku odwróconego zmiany zlokalizowane są głównie w miejscach wyparzeniowych, czyli w okolicach pach, pachwin, w fałdach międzyskórnych, a nawet w obszarach odbytu i miejsc intymnych. Przez wzgląd na umiejscowienie zmian, zachowanie higieny i dotarcie do owrzodzeń może być problematyczne, co niestety pogłębia schorzenie.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Trądzik odwrócony – leczenie

W przypadku trądziku odwróconego niezbędna jest wizyta u specjalisty. Zdiagnozowanie odwróconej postaci trądziku oznacza, że pacjenta czeka długotrwała i uciążliwa terapia. Na początek lekarz przepisuje choremu leki na trądzik – najczęściej antybiotyk do stosowania miejscowego lub ogólnego, leki steroidowe lub biologiczne. Zmiany skórne mogą być również poddawane zabiegom krioterapii. Niestety terapia farmakologiczna często nie daje oczekiwanych efektów, a choroba ma tendencją do nawrotów. Nierzadko jedyną metodą na usunięcie ropiejących zmian jest zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu zmienionych chorobowo miejsc. Jeśli trądzik pokrywał rozległy obszar na skórze, po wycięciu może być konieczny przeszczep.

Trądzik odwrócony – domowe sposoby

Przy tak groźnej odmianie trądziku, domowe sposoby i metody przydatne przy trądziku pospolitym, mogą być niewystarczające. Niezbędne jest restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny osobistej, częste przemywanie miejsc zmienionych chorobowo delikatnymi preparatami odkażającymi, regularne zmienianie opatrunków i usuwanie ropnej wydzieliny. Dodatkowo należy zrezygnować z używek, przede wszystkim z palenia papierosów oraz zwrócić uwagę na dietę. Chorobie sprzyjają nadwaga i otyłość, dlatego warto skupić się na redukcji wagi do bezpiecznego poziomu.

Trądzik odwrócony – czy jest zaraźliwy?

Objawy trądziku odwróconego mogą budzić wątpliwości odnośnie do ewentualnej możliwości zarażenia się chorobą. Należy podkreślić, że pomimo niezbyt estetycznych, ropiejących zmian, trądzik odwrócony ma zupełnie inne podłożenie i nie jest zaraźliwy. Pomimo iż zmiany są wysoce niehigieniczne, przebywanie w towarzystwie osoby z opisywana dermatozą nie jest groźne dla osób postronnych.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pozostałe artykuły: