Trądzik różowaty oczny – czym się charakteryzuje?
Dodano:

9 grudnia, 2022
10:44
Zaktualizowano:

15 grudnia, 2022
15:00
 

Trądzik różowaty oczny – przyczyny

Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy, uznawana za jedną z najcięższych dermatoz. W przeciwieństwie do trądziku pospolitego, przyczyny różowatej postaci trądziku nie zostały jednoznacznie określone i całkowicie poznane. Za podłoże trądziku różowatego uważa się między innymi:

 • zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz zaburzenia immunologiczne,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • ekspozycja na promieniowanie UV,
 • zakażenie Demodex folliculorum, czyli nużeńcem – jest to roztocz pasożytujący na ludzkiej skórze, głównie na twarzy, żywiący się lipidami i łojem skórnym.

Dotychczas nie stwierdzono, który z powyższych czynników w największym stopniu odpowiada za oczną postać trądziku różowatego. Naukowcy biorą nawet pod uwagę czynniki środowiskowe. Wiadomo natomiast, że problem dotyczy nawet 50% populacji zmagającej się z trądzikiem różowatym. Występuje u osób w przedziale od 30. do 50. roku życia, przy czym, w przypadku ocznej odmiany, nie ma znaczenia płeć, dlatego w równym stopniu schorzenie może dotyczyć kobiet i mężczyzn. Możemy więc powiedzieć, że jest to jedna z postaci trądziku u dorosłych.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Trądzik różowaty oczny – objawy

Trądzik różowaty oczny niewiele ma wspólnego z typowym trądzikiem dermatologicznym. W przebiegu choroby nie pojawiają się zaskórniki, wągry, ropnie ani pryszcze na skroniach, plecach czy innych obszarach ciała. Nie notujemy zwiększonej produkcji sebum, problemów z gruczołami łojowymi, przetłuszczającej się skóry. Oczny trądzik różowaty to choroba zapalna i poważna dolegliwość, którą, zważywszy na umiejscowienie i objawy, łatwo pomylić z zapaleniem oczu. 

Do objawów trądziku różowatego ocznego zaliczamy między innymi:

 • przewlekłe zapalenie spojówek i brzegów powiek,
 • zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów Meiboma (gruczoły te zlokalizowane są wewnątrz tarczki powieki i odpowiadają za produkcję wydzieliny nawilżającej gałkę oczną),
 • bliznowacenie rogówki,
 • zespół suchego oka,
 • nawracające jęczmienie.

Powyższe objawy należą do najcięższych, charakterystycznych dla choroby w bardziej zaawansowanych stadiach. Nieleczona może doprowadzić do poważnych uszkodzeń narządu wzroku, łącznie z owrzodzeniem i obrzękiem rogówki, a nawet utratą wzroku. W początkowej fazie symptomy ocznego trądziku różowatego nie są tak rozwinięte, dlatego ciężko o prawidłowe postawienie diagnozy i określenie prawdziwego podłoża problemów. Choroba rozwija się stopniowo, a pierwszymi objawami są najczęściej zaczerwienienie skóry wokół oczu, obrzęk, napięcie skóry, łzawienie i pieczenie oczu, nadwrażliwość na światło, przekrwienie powiek. Niektórzy pacjenci uskarżają się na dokuczliwe uczucie piasku pod powiekami, suchość oka, a nawet nasilone wypadanie rzęs.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Trądzik różowaty oczny – leczenie

Diagnoza schorzenia jest bardzo trudna, a w początkowym stadium – często mylona z zapaleniem spojówek. Nie tylko przez osobę dotkniętą chorobą, ale też przez lekarza. Co ważne, nie ma żadnego specjalistycznego testu ułatwiające diagnozę w kierunku ocznej odmiany trądziku różowatego, a jednym z badań, które pomaga zaobserwować zmiany wewnątrz oka, jest badanie przedniego odcinka w lampie szczelinowej. Podejrzenie ocznej postaci trądziku różowatego można wysnuć na podstawie częstego i nawracającego zapalenia spojówek, a także widocznych podczas badania nacieków zapalnych rogówki lub perforacja rogówki. W diagnozie pomocny jest ponadto dogłębny wywiad w kierunku urazów gałki ocznej w przeszłości. 

Czym leczyć trądzik różowaty oczny? Tu kluczowy jest stopień zaawansowania choroby i nasilenia objawów. Na łagodne zmiany zalecana jest przede wszystkim higiena brzegów powiek, dokładne oczyszczanie rzęs, ciepłe kompresy, a także preparaty nawilżające powierzchnię oka. Metody te mają na celu głównie złagodzenie uczucia suchości gałki ocznej i nieprzyjemnego ściągnięcia skóry powiek i w okolicach oczu. Jeśli lekarz stwierdzi zapalenie brzegów powiek, może przepisać choremu maść antybiotykową, która zmniejszy ewentualny obrzęk i wyciszy stan zapalny.

Ostre postaci ocznego trądziku różowatego i stany szczególnie zaawansowane wymagają zazwyczaj wprowadzenia doustnej terapii farmakologicznej. Jakie leki na trądzik różowaty oczny zalecane są w ciężkim przebiegu choroby? W terapii doustnej stosuje się zwykle tetracykliny, erytromycynę lub metronidazol. Wskazaniem może być również połączenie terapii doustnej z miejscową, np. poprzez doraźne i krótkoterminowe włączenie kropli steroidowych. W bardzo ciężkich manifestacjach schorzenia niezbędny może się okazać specjalistyczny zabieg.

Farmakologiczna kuracja ocznego trądziku różowatego wymaga od chorego wprowadzenia zmian w codziennej higienie skóry twarzy i okolic oczu. Ponieważ jest to choroba przewlekła, niezwykle trudna do wyleczenia, kluczowa jest systematyczna dbałość o dotknięty schorzeniem obszar, dzięki czemu leczenie będzie bardziej efektywne. Wielopłaszczyznowe działanie warto uzupełnić o szczególną dbałość o skórę powiek. Szczególnie zalecane jest używanie specjalnych chusteczek i płynów nawilżających podrażnioną i wysuszoną skórę. Pielęgnacja cery trądzikowej nie jest łatwa, szczególnie tej zmagającej się z trądzikiem różowatym ocznym. Do codziennej rutyny należy wprowadzić łagodne dermokosmetyki, przebadane okulistycznie i niezawierające drażniących substancji aktywnych. 

Jak jeszcze można pomóc oczom i nadwrażliwej skórze wokół? Istotnym czynnikiem prewencyjnym jest właściwa higiena osobista. Należy pamiętać między innymi o dezynfekcji i myciu rąk, unikaniu dotykania zmienionego chorobowo obszaru, częstej wymianie ręczników i pościeli. Pomocne będą również ciepłe kompresy z zielonej herbaty lub rumianku, a przede wszystkim dokładny demakijaż i precyzyjne oczyszczanie rzęs, powiek i całej twarzy.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. A. Czarnecka, J. Tymicka, Trądzik różowaty – postacie kliniczne i leczenie, http://nedo.gumed.edu.pl/wszpziu/Prace%20licencjackie%20i%20magisterskie/Tradzik.pdf
 2. B. Raszeja-Kotelba, H. Pecold-Stępniewska, I. Dadej, K. Pecold, Ocular rosacea – ethiopathology, symptoms and treatment – three clinical cases, https://www.termedia.pl/Ocular-rosacea-8211-ethiopathology-symptoms-and-treatment-8211-three-clinical-cases,7,2398,1,1.html
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację