Kiedy udać się do dermatologa? W czym pomoże Ci lekarz tej specjalizacji?
Dodano:

21 lipca, 2022
14:41
Zaktualizowano:

21 października, 2022
12:45

Dermatologia jako dziedzina medycyny

Dermatologia jest jedną z ważniejszych dziedzin medycyny. Wszystko dlatego, że skóra stanowi największy narząd ludzkiego organizmu i każdego dnia narażona jest na działanie szkodliwych bodźców. Powodują one występowanie różnego rodzaju schorzeń, a zadaniem dermatologii jest ich badanie, a także szukanie optymalnego sposobu leczenia i zapobiegania problemom skórnym. Podczas badań weryfikowana jest także zależność pomiędzy określonymi objawami skórnymi, a powodującymi je chorobami współtowarzyszącymi. Podstawowy podział obejmuje zatem dermatologię kliniczną oraz dermatologię doświadczalną.

Specjalny odłam tej dziedziny medycyny stanowi dermatologia estetyczna. W jej zakres wchodzą zabiegi pielęgnacyjne i zdrowotne stosowane na różne części ciała, w tym najczęściej na skórę twarzy, dekoltu, a także okolic szyi. Zadaniem specjalistów z zakresu dermatologii estetycznej jest poprawa estetyki i właściwości skóry pacjenta. Usługi tego typu świadczone są m.in. w gabinetach medycyny estetycznej i w popularnych salonach beauty.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Dermatolog – czym na co dzień się zajmuje?

Zakres zainteresowań dermatologa i obszar jego pracy są bardzo szerokie. Przede wszystkim lekarz tej specjalizacji zajmuje się schorzeniami skóry, ich badaniem oraz leczeniem. W związku z tym interesujące dla niego są wszystkie problemy skórne zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Młodszymi pacjentami zajmują się dermatolodzy dziecięcy. Zadaniem lekarza tej specjalizacji jest przeprowadzenie badania pacjenta, a także weryfikacja, czy widoczne zmiany skórne nie są spowodowane innymi schorzeniami, w tym m.in. chorobami zakaźnymi, alergiami, czy też nowotworami.

dermatolog

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

W jakich sytuacjach skorzystać z konsultacji lekarskiej z dermatologiem?

Istnieje wiele wskazań do tego, aby skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem dermatologiem. Tak naprawdę powodem do tego są wszystkie niepokojące zmiany skórne, które zauważymy gołym okiem. Jeżeli wykluczymy spowodowanie ich przez czynniki takie jak ukąszenia owadów, odparzenia, otarcia itp., to warto udać się do lekarza. Odpowiednia diagnostyka pozwoli na zlokalizowanie przyczyny problemów skórnych, a także jej wyeliminowanie.

Większość zmian skórnych schodzi w ciągu kilku dni samoistnie lub po zastosowaniu prostych środków farmakologicznych. Jeżeli niepokojące objawy utrzymują się kilka dni lub towarzyszy im podwyższona temperatura ciała, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

 

Jakie badania wykonuje lub zleca dermatolog?

Diagnostyka dermatologiczna bywa złożona. Jak wygląda konsultacja ze specjalistą? Najczęściej podczas pierwszej porady dermatologa dochodzi to organoleptycznego sprawdzenia zmian skórnych, a także zastosowania dermatoskopu. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest powiększenie pola widzenia i lepsze zbadanie powierzchni skóry. Doskonale sprawdza się m.in. przy weryfikacji zmian barwnikowych.

Kolejnym krokiem są następne badania, w tym morfologia. Rekomenduje się także pobranie wymazu ze skóry, aby sprawdzić podłoże bakteryjne schorzenia. W przypadku podejrzenia grzybicy stosuje się dedykowane badania mikrobiologiczne. Czasami wymagane jest także badanie poziomu hormonów, które zleca się przy zmianach trądzikowych. Jeżeli dermatolog podejrzewa podłoże alergiczne danej zmiany skórnej, to rekomenduje wizytę u alergologa. To podstawowy zakres badań, które wykonuje się w stacjonarnym gabinecie medycznym. Standardowo pierwsze wizyty wymagają obecności w gabinecie, a w przypadku leczenia chorób przewlekłych z powodzeniem możesz postawić na konsultację online.

Diagnostyka chorób skórnych

Kluczem do zachowania skuteczności terapii jest odpowiednia diagnostyka chorób skórnych. Zadaniem lekarze podczas konsultacji jest zbadanie zmian skórnych, a także w obrębie błon śluzowych. Podczas badania ze specjalistą sprawdza się również stan paznokci oraz włosów, ponieważ znajdują się one w zakresie kompetencji dermatologa.

Najczęściej diagnozowane obecnie schorzenia dermatologiczne to m.in.:

 • pękające naczynka;
 • trądzik;
 • wszawice;
 • atopowe zapalenie skóry (AZS);
 • łojotokowe zapalenie skóry;
 • świerzb;
 • łuszczyca;
 • łupież;
 • nadmierne wypadanie włosów;
 • ostuda;
 • rumień;
 • pieprzyki;
 • egzema;
 • nadmierna potliwość;
 • opryszczka (różne postacie);
 • kurzajki;
 • odleżyny;
 • grzybica;
 • rozstępy;
 • nowotwory skóry.

Podczas badań dermatologicznych można zdiagnozować również choroby przenoszone drogą płciową i HIV. Najczęstsze są jednak podstawowe problemy z cerą.

Kim jest dermatolog wenerolog?

Osobnym specjalistą w zakresie rozpoznawania, badania i leczenia chorób przenoszonych drogą płciową jest dermatolog wenerolog. To on odpowiada za diagnostykę chorób wenerycznych, które wywołują określone objawy skórne. Wśród nich znajdują się m.in.:

 • kiła;
 • opryszczka;
 • rzeżączka;
 • kandydoza;
 • bakteryjne zapalenie pochwy.

Choroby skóry – podstawowe przyczyny

Choroby skórne mogą być wywoływane przez wiele czynników. Klasyfikowane są jako fizyczne i biologiczne. Najczęściej zmiany skórne powodowane są przez szkodliwe drobnoustroje, w tym grzyby, wirusy, bakterie i pasożyty. Dość często zdiagnozowane są również zmiany skórne wywoływane przez działanie alergenów. Badania potwierdzają również wpływ predyspozycji genetycznych organizmu. Zmiany skórne mogą być także powodowane przez choroby nowotworowe, uwarunkowania zawodowe, przyjmowanie wybranych leków, jak i osłabione działanie układu odpornościowego. Do podstawowych czynników fizycznych zaliczane są poparzenia słoneczne (przy nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych) oraz poparzenia chemiczne (wywołane kontaktem ze szkodliwymi substancjami).

Objawy problemów dermatologicznych

Do podstawowych objawów alergologicznych zalicza się zaczerwienienie skóry. Mogą pojawiać się również zmiany barwnikowe, w tym plamy w różnych odcieniach. W przypadku wybranych schorzeń pojawiają się również grudki, guzki, a także zmiany skórne z płynem surowiczym. Podczas stanów zaostrzenia chorób dostrzegalne są także wrzody, pęcherze i bąble. Ich występowanie jest powodem do pilnego kontaktu z lekarzem. W przeciwnym razie problemy mogą przeistoczyć się w poważniejsze schorzenia, które wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie pacjenta.

 

Dlaczego nie można zlekceważyć problemów skórnych?

Pod żadnym pozorem nie powinno się lekceważyć problemów skórnych. Jeżeli utrzymują się zbyt długo, to mogą powodować poważne konsekwencje. Przede wszystkim z czasem będą pokrywały większe obszary skóry. Łuszczyca może obejmować nawet 90-100% powierzchni ciała, co nazywane jest erytrodermią łyszczycową. Z czasem pojawia się ciężki stan zapalny, który przebiega włącznie z dreszczami, temperaturą i złym samopoczuciem. W takich sytuacjach pacjent wymaga hospitalizacji. Poważne konsekwencje mogą powodować również inne nieleczone problemy skórne. Poszczególne choroby mogą powodować występowanie chorób współistniejących, w tym m.in. cukrzycy, chorób serca oraz innych schorzeń układu immunologicznego.

Co stosuje się w ramach leczenia chorób skórnych?

Leczenie chorób skórnych uzależnione jest od tego, co je wywołuje. Jeżeli podłoże jest alergiczne, to rekomenduje się ograniczenie kontaktu organizmu z alergenem, a także przyjmowanie prepartów przeciwalergicznych. Standardowo podczas leczenia rekomenduje się także różnego rodzaju kremy i maści do stosowania miejscowego. Niektóre przypadku problemów skórnych wymagają leczenia doustnego, a nawet stosowania antybiotyków.dermatolog

Skierowanie na wizytę w stacjonarnym gabinecie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do umówienia konsultacji stacjonarnej z dermatologiem niezbędne jest skierowanie. Wystawia je lekarz rodzinny. Alternatywą pozostaje skorzystanie z usług prywatnych, jednak wszelkie związane z tym koszta, również dodatkowych badań, pokrywane są od A do Z przez pacjentów. W przypadku kontynuacji leczenia chorób przewlekłych stosuje się również konsultacje online.

Jak przygotować się do wizyty w gabinecie?

Przed wizytą w gabinecie dermatologa pacjent powinien się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim niezbędna jest podstawowa higiena osobista. Polega ona na umyciu się przed poradą lekarską, a także zaniechania nakładania kremów i balsamów. Ponadto pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowanych preparatach medycznych, korzystaniu z solarium przed wizytą, przebytych zabiegach, a także zastosowaniu nowych preparatów chemicznych. Często okazuje się, że występowanie zmian skórnych odpowiada nowy proszek do prania lub kosmetyk.

 

Dermatolog online – na czym polega ta usługa?

To nowoczesna i praktyczna usługa, na którą decyduje się coraz więcej pacjentów. Podczas wizyty online lekarz weryfikuje m.in. zdjęcia zmian skórnych, a także informacje podane w formularzu medycznym przez pacjenta. Najczęściej przeprowadzane jest połączenie telefoniczne. Usługa tego typu dostępna jest m.in. na portalu https://e-recepta.net/. Konsultacje z dermatologiem online to sprawdzony sposób na to, aby skorzystać z szybkiej i doraźnej pomocy specjalisty. Na kontakt lekarza nie trzeba długo czekać. Wystarczy wypełnić formularz medyczny, wybrać termin konsultacji, a także ją opłacić. Podczas zgłoszenia należy opisać swój stan zdrowie ze stanem faktycznym. Wszystko dlatego, że lekarz przeprowadzi badanie na podstawie informacji zawartych w formularzu, a także w historii leczenia pacjenta. Jeżeli uzna, że e-wizyta jest niewystarczająca, to skieruje Cię do stacjonarnej przychodni.

dermatolog

Czy konsultacja online to dobry wybór?

Jak najbardziej tak. Wielokrotnie okazuje się, że to w zupełności wystarczające. Umów konsultację i podaj preferowany sposób kontaktu. W trakcie e-wizyty specjalista ma możliwość wystawić e-receptę na zakup preparatów. Nie przepisze jednak antybiotyków, ponieważ w tym celu należy przeprowadzić badania stacjonarne. Z dużą skutecznością pomoże Ci jednak z podstawowymi problemami skórnymi i to wszystko bez potrzeby wychodzenia z domu. Kontakt z dermatologiem online rekomendowany jest także osobom, które przyjmują długotrwale leki i chcą zapewnić sobie dostęp do kolejnej dawki w ramach terapii. Wystarczy skorzystać z usługi recepty online. Otrzymasz przez internet e-receptę, którą zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece.

Kiedy skorzystać ze wsparcia dermatologa online?

Umów wizytę u specjalisty z zakresu dermatologii w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów skórnych. Lekarz z pewnością pomoże Ci w przypadku podstawowych problemów, a także pokieruje Cię dalej. Często okazuje się, że wizyta w gabinecie lekarskim nie będzie wymagana. Dzięki temu zaoszczędzisz czas w czasach, gdy dostęp do renomowanych specjalistów bywa ograniczony. Usługa dermatologa online https://e-recepta.net/ cieszy się również sporą popularnością wśród osób na stałe mieszkających za granicą lub przebywających tam na wakacjach. Rekomenduje się ją również w przypadku osób kontynuujących leczenie, o ile dotychczasowa terapia nie powodowała niepokojących skutków ubocznych.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Na portalu https://e-recepta.net/ oferujemy profesjonalne konsultacje online z dermatologiem. Każdy przypadek traktujemy w sposób indywidualny, a o dobro i bezpieczeństwo pacjentów dbają tylko renomowani specjaliści. Z powodzeniem możesz zaufać naszemu lekarzowi. Zadaniem naszego specjalisty jest zadbanie o Twoje potrzeby, a także wskazanie właściwego sposobu leczenia. Jeżeli zostanie wystawiona e-recepta, to z powodzeniem zrealizujesz ją w dowolnie wybranej aptece.

W przypadku problemów skórnych zapraszamy do skorzystania z usług dermatologa online lub recepty online. Jeżeli podczas terapii zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać Twojemu zdrowiu lub życiu.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Kryska, A. (2016). Wiedza położnych na temat wybranych problemów dermatologicznych okresu noworodkowego. Przegląd Menopauzalny, 15(3), 164-168.
 2. Kryska, A. (2016). Wiedza położnych na temat wybranych problemów dermatologicznych okresu noworodkowego. Przegląd Menopauzalny, 15(3), 164-168. Błaszczyk-Kostanecka, M., Wolska, H., (2021). Dermatologia w praktyce.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację