kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

Ortopeda to specjalista ortopedii i traumatologii, która zaliczana jest do dziedzin chirurgicznych. W swojej pracy ortopedzi zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz uszkodzeń elementów układu ruchu, czyli: kości, stawów, więzadeł, mięśni i ścięgien. W większości specjaliści ortopedii pomagają pacjentom, którzy cierpią z powodu złamań i urazów, które zaistniały w wyniku wypadku lub podczas uprawiania sportu. W kompetencji lekarza ortopedy należy także rozpoznawanie nowotworów kości oraz współpraca z onkologami podczas leczenia tych schorzeń.

W wielu przypadkach konsultacja online z lekarzem ortopedą jest szybkim i wygodnym rozwiązaniem, szczególnie w sytuacji, gdy osoba, która doznała urazu ma problemy z chodzeniem. W takiej sytuacji uzyskanie pomocy specjalistycznej bez wychodzenia z domu jest na wagę złota.

Porada ortopedyczna online - jak wygląda?

Konsultacja ortopedyczna online jest coraz częściej wybieraną formą porady z lekarzem, ponieważ jest to bardzo prosty sposób na uzyskanie pomocy – aby umówić wizytę z lekarzem ortopedą online potrzebny jest jedynie telefon, a w razie konieczności wysłania plików - jakiekolwiek urządzenie z dostępem do internetu. Podczas konsultacji lekarz zbiera przede wszystkim dokładny wywiad, prosi o opisanie objawów, pyta także o ewentualne choroby przewlekłe u chorego, a także o ich występowanie w rodzinie. Warto wcześniej przygotować wyniki badań, jeśli zostały uprzednio wykonane oraz swoją dokumentację medyczną, która może okazać się pomocna podczas odpowiedzi na zadawane pytania.

Zdarza się, że ortopeda jest w stanie postawić rozpoznanie już na podstawie wywiadu zebranego w trakcie konsultacji online. Często jednak w celu ustalenia dokładnej diagnozy i dalszego leczenia niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań oraz przeprowadzenie badania fizykalnego - w takiej sytuacji ortopeda online wystawia e-skierowanie na wizytę stacjonarną.

Konsultacja ortopedyczna online ma mnóstwo zalet. Wiele osób korzysta z takiej formy rozmowy z ortopedą, ze względu na dużą oszczędność czasu, możliwość uniknięcia czekania w długich kolejkach, a także wygodę, ponieważ na wizytę można umówić się z każdego miejsca na świecie, np. podczas pobytu na wakacjach. Ortopeda online może okazać się bardzo pomocny w sytuacji, gdy pacjent chce omówić wyniki badań diagnostycznych, przedłużyć e-receptę lub uzyskać e-zwolnienie.

Lekarz ortopeda gotowy do udzielenia wsparcia

Czym zajmuje się lekarz ortopeda?

Jak zostało wspomniane w kompetencjach ortopedy leży rozpoznawanie i leczenie wszystkich problemów związanych z całym aparatem ruchu, a więc nie tylko w obrębie kości, ale także mięśni, ścięgien, powięzi, stawów oraz nerwów. Do najczęstszych schorzeń leczonych przez specjalistów ortopedii należą:

  • złamania kości;
  • wady postawy: skoliozy, kifozy, koślawość i szpotawość kolan, płaskostopie;
  • zwichnięcia i skręcenia stawów;
  • zespół cieśni nadgarstka;
  • dyskopatie, choroby kręgosłupa;
  • łokieć tenisisty;
  • wady wrodzone, takie jak kręcz szyi, rozwojowa dysplazja stawów biodrowych;
  • choroby zapalne stawów i kości;
  • choroby tkanki łącznej;
  • choroba Scheuermanna;
  • choroba Dupuytrena;
  • nowotwory kości.

Lekarz ortopeda - Jak mogę Ci pomóc?

Konsultacja ortopedyczna online - z jakimi objawami zgłosić się na wizytę?

Najczęściej pomocy u ortopedy online szukają osoby, które doznały różnego rodzaju urazów układu ruchu. Z tego powodu mogą zgłaszać objawy, które są mniej lub bardziej niepokojące. Do najczęściej zgłaszanych symptomów podczas konsultacji z ortopedą zalicza się:

  • dolegliwości bólowe w obrębie stawów, kręgosłupa;
  • zaburzenia związane z ruchomością kończyn;
  • sztywność stawów;
  • ograniczony zakres ruchu w stawie;
  • uczucie trzaskania w stawie;
  • obrzęk stawu.

 

Jeśli zmagasz się z problemami zdrowotnymi ze strony układu ruchu i chcesz skonsultować swoje objawy z ortopedą, już dziś umów e-wizytę u jednego z naszych lekarzy w celu uzyskania rzetelnej i specjalistycznej porady.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

Lekarz podczas e-wizyty może wystawić e-skierowanie na wiele różnych badań, a w przypadku problemów z aparatem ruchu są to w szczególności badania obrazowe, takie jak: RTG, USG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. W celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia należy jak najszybciej wykonać i skonsultować wyniki badań z ortopedą.
Tak. Specjalista w trakcie konsultacji online ma prawo wystawić e-zwolnienie, jeśli pacjent jest niezdolny do pracy. Oprócz tego, lekarz podczas wizyty online może wypisać e-receptę na przyjmowane już leki lub wypisać inne, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Lekarze ortopedzi mają do dyspozycji wiele metod leczenia, które są mniej lub bardziej inwazyjne. Zalicza się do nich leczenie farmakologiczne, które ma ogromne znaczenie w minimalizowaniu dolegliwości bólowych, leczenie zachowawcze poprzez unieruchamianie oraz stabilizację kończyn oraz leczenie operacyjne, np. wstawianie endoprotez, rekonstrukcje więzadeł, stabilizacje złamań, itp. Bardzo ważnym elementem leczenie jest także fizjoterapia, która pozwala pacjentowi wrócić do pełni zdrowia po zabiegu operacyjnym. W trakcie teleporady, ortopeda odpowie na wszystkie twoje pytania związane z przyjmowaniem leków lub planowanym zabiegiem.

 

Źródła:

  • J. Kruczyński, Wiktora Degi Ortopedia i Rehabilitacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019
  • D. Kusz, Kompendium Ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Zachęcamy do skorzystania z naszej innowacyjnej usługi zdalnych konsultacji medycznych, dzięki czemu zapewnisz sobie profesjonalną usługę medyczną bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. O Twoje zdrowie zadbają renomowani specjaliści, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na wyjeździe służbowym, czy też na wakacjach. Wypełnij formularz, opłać e-konsultację i poczekaj na telefon od naszego lekarza.

Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego stosuj się do wskazań naszego specjalisty. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.