Trądzik przed okresem – jak zapobiegać pryszczom przed miesiączką?
Dodano:

6 grudnia, 2022
09:52
Zaktualizowano:

15 grudnia, 2022
15:06
 

Trądzik przed okresem – przyczyny

Pryszcze pojawiające się przed i w trakcie menstruacji to dość powszechny problem. Jest to jedna z odmian trądziku u dorosłych, aczkolwiek trądzik pojawiający się przed okresem może dotyczyć również nastolatek, podczas dojrzewania. Wywołany jest zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety podczas całego cyklu miesiączkowego. Wahania poziomu hormonów mają bezpośredni związek z wyglądem oraz funkcjonowaniem skóry, ale też nastrojem i ogólnym pogorszeniem samopoczucia, dlatego, dla lepszego zrozumienia, przyjrzymy się temu zagadnieniu nieco bliżej. Ile dni przed okresem wyskakują pryszcze?

Cykl miesiączkowy trwa zazwyczaj 28 dni, czyli 4 pełne tygodnie. Oczywiście jest to kwestia osobnicza, uwarunkowana wieloma zmiennymi, jednak na ten moment zajmiemy się modelowym przykładem, dzięki czemu łatwiej będzie nam wyjaśnić zmiany hormonalne, z jakimi co miesiąc zmaga się kobiecy organizm. 

Początek cyklu miesiączkowego charakteryzuje się niskim poziomem estrogenu, czyli hormonu odpowiadającego za prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych, ale też za wiązanie wody w organizmie. Skutkiem jest przesuszona i nadwrażliwa skóra. W kolejnych dniach cyklu tzw. fazie okołoowulacyjnej, poziom estrogenu zaczyna stopniowo rosnąć, a szczyt przypada w okolicach 16. dnia, podczas jajeczkowania. Wzrastający poziom estrogenu powoduje znaczną poprawę kondycji skóry. Większość kobiet zauważa w tym czasie, że ich skóra jest wręcz nieskazitelna, witalna i pełna blasku. Po zakończeniu owulacji, w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego, poziom estrogenu zaczyna spadać, natomiast stopniowo wzrasta ilość progesteronu, którego podstawowym zadaniem w ciele kobiety jest przygotowanie odpowiednich warunków do zapłodnienia, a także zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy.

Niestety zwiększony poziom progesteronu ma również negatywne skutki. To właśnie on jest odpowiedzialny za produkcję łoju oraz zwężenie się ujść gruczołów. Skóra staje się błyszcząca, wzmaga się przetłuszczanie, a nadwyżki sebum zaczynają czopować ujścia gruczołów łojowych, w efekcie czego powstaje trądzik zaskórnikowy, krostki, grudki, a nawet pryszcze podskórne wypełnione ropną treścią. Dodatkowo tuż przed okresem, kobiety odczuwają duży dyskomfort spowodowany gromadzeniem się wody. Czują się ociężałe, mają widoczne obrzęki i huśtawki nastrojów, a nierzadko również zachcianki spożywcze, w których prym wiedzie czekolada. Jest to bardzo trudny czas dla każdej kobiety, dlatego warto poświęcić swojemu organizmowi wystarczająco dużo uwagi, wsłuchać się w jego potrzeby, zatroszczyć o siebie i nie zapominać o odpoczynku.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co na trądzik przed okresem?

Pryszcze przed okresem to typowy trądzik hormonalny. Krosty na skórze mogą pojawić się niezależnie od wieku, aczkolwiek w przypadku kobiet dorosłych cykl miesiączkowy jest bardziej ustabilizowany, a zachodzące zmiany hormonalne przewidywalne i łatwiejsze do zaobserwowania. Biorąc pod uwagę różnice w funkcjonowaniu kobiecych organizmów, ciężko jest określić jedną receptę na problemy skórne u każdej z pań. Nie ma również magicznego sposobu na definitywne rozprawienie się z trądzikiem i wykwitami skórnymi, ponieważ cykl, jak wiadomo, powtarza się co miesiąc, a więc każdego miesiąca panie są narażone na powrót niedoskonałości. Jak pomóc skórze wrócić do lepszej kondycji? Co na trądzik przed okresem?

Jeśli kobieta nie zmaga się z przewlekłym trądzikiem pospolitym, a pryszcze pojawiają się wyłącznie przed okresem, z dużym prawdopodobieństwem zmiany ustąpią po zakończeniu miesiączki. Dlatego w tym przypadku nie zaleca się zbyt dużej ingerencji, a jedynie łagodne preparaty działające miejscowo o właściwościach przeciwbakteryjnych, wyciszających i łagodzących nasilony trądzik przed okresem i ewentualny stan zapalny. Konsultacja dermatologiczna i leki na trądzik wskazane są w momencie, gdy problemy skórne nie ustępują, lub nasilają się i stają się coraz bardziej uporczywe. Po dogłębnym wywiadzie i zapoznaniu się z obrazem klinicznym lekarz wskaże możliwe rozwiązania problemów oraz zaleci specjalistyczną ścieżkę farmakologiczną.

W miejscowym leczeniu krostek i pryszczy polecamy preparaty antybakteryjne, np. popularną i łatwo dostępną w aptece maść cynkową. Pielęgnacja cery trądzikowej to również delikatne złuszczanie martwego naskórka za pomocą peelingu. Wybór produktów złuszczających jest bardzo duży, jednak sugerujemy, by w przypadku zmian skórnych objętych stanem zapalnym, wybierać spośród preparatów enzymatycznych, czyli bez drobinek mechanicznie ścierających. Te, choć są bardziej skuteczne, a efekt szybszy, to mogą przyczynić się do podrażnienia, rozniesienia zmian i nadkażenia zmian trądzikowych. 

Efektywnym działaniem wyciszającym charakteryzuje się również olejek z drzewa herbacianego, który należy aplikować bezpośrednio na krostę. Ciekawą opcją jest także domowy peeling-maska o działaniu nawilżającym, regenerującym i delikatnie złuszczającym, przygotowany z produktów, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Wystarczy wymieszać łyżkę płatków owsianych, łyżeczkę soku z cytryny, łyżkę jogurtu naturalnego i łyżeczkę miodu. Po 15-20 minutach z odżywczym kompresem zmyj go letnią wodą, przy okazji uważnie masując skórę. Płatki owsiane zadziałają niczym peeling, dzięki czemu efekt będzie jeszcze bardziej spektakularny.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Pryszcze przed okresem – jak zapobiec?

Jak zapobiegać pryszczom przed okresem? Niestety, nie mamy gotowego przepisu, ponieważ zmiany trądzikowe mogą mieć różne nasilenie, przebieg i być wywołane innymi czynnikami. Jest to kwestia bardzo indywidualna, podobnie jak indywidualne są reakcje kobiecych organizmów na huśtawki hormonalne. 

Co możemy doradzić? Przede wszystkim warto przyjrzeć się używanym kosmetykom, a także produktom do pielęgnacji. Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków w znacznym stopniu wpływa na kondycję i odporność skóry na wszelkie niespodzianki. Na problemy trądzikowe pomagają preparaty o działaniu regulującym i ograniczającym wydzielanie sebum. Nie można również zapominać o nawilżaniu skóry, by niepotrzebnie nie wywoływać naturalnej reakcji obronnej skóry na przesuszenie, jaką jest nadprodukcja łoju.

Co jeszcze pozwala zminimalizować ryzyko trądziku przed okresem? Na pozór błahe kwestie, które finalnie mają ogromne znaczenie. Należy przede wszystkim unikać częstego dotykania twarzy, wyciskania krost, warto również regularnie czyścić akcesoria do makijażu, a nawet telefon, który przykładasz do ucha nawet kilka razy w ciągu dnia. W walce z trądzikiem pomaga także prowadzenie zdrowego trybu życia, pełnowartościowa dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze, unikanie sytuacji stresogennych i wystarczająca porcja odpoczynku.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. K. Wilkus, Hormony w życiu kobiety, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/192518
  2. J. E. McLaughlin, Menstrual Cycle, https://www.msdmanuals.com/home/women-s-health-issues/biology-of-the-female-reproductive-system/menstrual-cycle
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację