Jak pozbyć się trądziku grudkowego?
Dodano:

7 listopada, 2022
13:50
Zaktualizowano:

18 listopada, 2022
12:35
 

Trądzik grudkowy – przyczyny

Trądzik pospolity to przewlekła i uporczywa dermatoza, z którą borykają się miliony osób. Zmiany trądzikowe mogą znacznie obniżać samopoczucie osoby dotkniętej problemem i stanowić spore ograniczenie w codziennym funkcjonowaniu. Trądzik ma różnorodny przebieg i objawy, w najcięższych postaciach atakuje nie tylko twarz, ale też plecy, ramiona, dekolt, a nawet pośladki. Odmian trądziku pospolitego to często spotykany trądzik zaskórnikowy stanowiący niegroźną formę problemów z trądzikiem, trądzik hormonalny, a także opisywany dziś trądzik grudkowy.

Jakie są przyczyny pojawienia się trądziku grudkowego?

 • czynniki genetyczne – skłonność do trądziku może być zjawiskiem dziedzicznym,
 • nadmierna aktywność gruczołów łojowych i problemy hormonalne – te dwa czynniki, wbrew pozorom, są ze sobą ściśle związane, ponieważ zaburzenia w produkcji androgenów działają stymulująco na pracę gruczołów łojowych,
 • namnażanie się bakterii beztlenowych,
 • wysokotłuszczowa, niezdrowa dieta,
 • przewlekły stres,
 • używanie kosmetyków zawierających substancje komedogenne, takie jak silikony, parafina, wazelina czy sztuczne barwniki i substancje zapachowe.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Trądzik grudkowy – leczenie

Podstawą terapii jest odnalezienie przyczyny problemów ze skórą i jej usunięcie. Działając wyłącznie na objawy, czyli wykwity skórne, leczenie może nie przynieść oczekiwanych efektów. W łagodnym przebiegu schorzenia wystarczą preparaty miejscowe, głównie maści i kremy z zawartością cynku lub z nieagresywnym antybiotykiem. Preparat pomoże wyciszyć stan zapalny i zapobiegnie dalszemu rozwojowi dermatozy.

Jeśli doraźne metody nie przyniosą efektów, a objawy uprzykrzają codzienne życie albo zaczynają się nasilać, lekarz może zdecydować o wprowadzeniu mocniejszych środków farmakologicznych. Leki na trądzik to zawsze ostateczność, dlatego należy przyjmować zgodnie z zaleceniami i pod kontrolą lekarską.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Trądzik grudkowy – domowe sposoby

Leczenie trądziku wymaga działania na wielu płaszczyznach. Kontrola dermatologiczna i przyjmowanie zaleconych przez lekarza środków farmakologicznych, powinno być uzupełnione domowymi sposobami, które powstrzymają rozwój wykwitów oraz zapobiegną problemom w przyszłości, głównie przebarwieniom i bliznom potrądzikowym.

Jak zadbać o skórę w domu?

 • Przyłóż się do oczyszczania skóry, zarówno rano, jak i wieczorem. Wybieraj preparaty dermatologiczne, przeznaczone do problematycznej, trądzikowej skóry. Odpowiednio dobrane kosmetyki zadziałają antybakteryjnie, łagodząco, nie będą podrażniały i wysuszały skóry. Zwróć uwagę, czy wybrany produkt zawiera w składzie substancje potencjalnie niewskazane, czyli parafinę, spirytus, wazelinę, sztuczne barwniki i substancje zapachowe, silikony. Pielęgnacja cery trądzikowej powinna być maksymalnie uproszczona, dzięki czemu łatwiej sprawdzić, który produkt może wywoływać zaostrzenie zmian trądzikowych.
 • Systematycznie nawilżaj skórę i chroń przed promieniowaniem UV.
 • Często zmieniaj poszewki na poduszkach, a także ręczniki. Do osuszania twarzy po czynnościach pielęgnacyjnych wybieraj jednorazowe ręczniki papierowe. Zwróć uwagę na czystość akcesoriów do makijażu.
 • Złuszczaj martwy naskórek. Regularne peelingi pomogą odświeżyć skórę, odblokować pory, usunąć nagromadzone w porach nieczystości. Przy nasilonych zmianach trądzikowych wybieraj preparaty enzymatyczne, bez drobinek ścierających.
 • Nie wyciskaj zmian, nie drap, unikaj częstego dotykania twarzy dłońmi w ciągu dnia.

Dodatkowo można wspomóc terapię przeciwtrądzikową za pomocą ziołowych naparów. Dobre właściwości wyciszające i antybakteryjne wykazują szałwia, pokrzywa, len, a także skrzyp polny.

 

Trądzik grudkowy – zabiegi

Domową pielęgnację warto wzbogacić o profesjonalne zabiegi kosmetologiczne. Dobrym rozwiązaniem przy problemie trądziku grudkowego są wszelkie zabiegi złuszczające, regenerujące i nawilżające. Lekarz kosmetolog zawsze dobiera zabieg po wstępnej konsultacji na podstawie stopnia zaawansowania dermatozy.

Zabiegi polecane w leczeniu trądziku grudkowego to między innymi mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, peelingi chemiczne na bazie kwasów czy zabiegi laserowe. Dla lepszych efektów zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów ukierunkowanych na rozwiązanie konkretnego problemu ze skórą.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. S. Titus, J. Hodge, Diagnosis and treatment of acne, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23062156/
 2. Sz. Osowski, Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/12/ke2019.6-5.pdf
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację