Ginekolog online - czym zajmuje się specjalista ginekologii?
Lekarz ginekolog jest specjalistą z dziedziny ginekologii i położnictwa i na co dzień pomaga kobietom, zmagającym się ze schorzeniami układu rozrodczego. Lekarze którzy ukończyli te specjalizację, mogą kształcić się w węższych dziedzinach, wśród których wymienia się: endokrynologię ginekologiczną i rozrodczość, ginekologię onkologiczną, perinatologię oraz seksuologię. Chociaż ich obowiązki różnią się w zależności od wybranej specjalizacji, to w kompetencji każdego ginekologa leży:
- przeprowadzanie rutynowych badań ginekologicznych, takich jak podstawowe badanie dotykowe i z użyciem wziernika, cytologia, USG przezpochwowe lub przez powłoki brzuszne oraz badanie piersi;
- zapewnienie opieki prenatalnej kobietom w ciąży, która obejmuje regularne badania kontrolne i USG ciążowe w celu monitorowania stanu zdrowia matki i rozwijającego się płodu;
- diagnozowanie i leczenie szerokiego zakresu schorzeń związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym;
- edukacja pacjentek na temat zdrowia reprodukcyjnego, dostępnych środków antykoncepcyjnych i zapobiegania infekcjom przenoszonym drogą płciową.
Najczęściej diagnozowane i leczone choroby oraz zaburzenia w ginekologii to między innymi:
- niepłodność;
- nieregularne cykle miesiączkowe;
- bolesne miesiączki;
- endometrioza;
- torbiele jajnika;
- bakteryjne i grzybicze zapalenia pochwy i sromu;
- zespół policystycznych jajników;
- rak szyjki macicy, jajnika, endometrium.
Konsultacja ginekologiczna online – jak wygląda i dlaczego warto skorzystać z e-wizyty?
Podczas e-wizyty z ginekologiem online, lekarz stara się przede wszystkim przeprowadzić dokładny wywiad, który jest kluczowy w rozpoznaniu choroby. Pytania specjalisty dotyczą w szczególności głównych objawów i towarzyszącym im dolegliwości. Na konsultację pacjentka powinna przygotować wyniki badań, jeśli zostały wcześniej zlecone, a także listę leków, które przyjmuje. Lekarze w czasie teleporady pytają także o występowanie chorób przewlekłych oraz o historię schorzeń ginekologicznych u pacjentki i jej rodziny. Zdarza się że, ginekolog online kieruje pacjentkę na dodatkowe badania lub poradę lekarską w gabinecie stacjonarnym.
Konsultacja ginekologiczna online jest świetnym rozwiązaniem dla każdej kobiety, która potrzebuje szybkiej pomocy lekarskiej. Na pomoc ginekologa w ramach NFZ niekiedy trzeba czekać w długich kolejkach, a porada online daje możliwość rozmowy z lekarzem ginekologiem bez wychodzenia z domu. W trakcie ewizyty ginekolog online ma możliwość wystawić e-receptę oraz e-zwolnienie lekarskie. Jest to szczególnie korzystne dla kobiet, które z konsultacji online korzystają jedynie w celu przedłużenia recepty na tabletki antykoncepcyjne, a także w sytuacjach, gdy dopiero decydują się na rozpoczęcie antykoncepcji hormonalnej i mają pytania odnośnie stosowania tych środków oraz informacji zawartych w ulotce.
Konsultacja ginekologiczna online – jakie objawy należy skonsultować z ginekologiem?
Wiele kobiet chce bez wychodzenia z domu skonsultować niepokojące objawy z ginekologiem online. Do najczęstszych symptomów i problemów zgłaszanych przez pacjentki należą:
- nieregularne miesiączki;
- bolesne miesiączki;
- pieczenie i swędzenie sromu oraz pochwy;
- upławy;
- zbyt wczesne objawy menopauzy;
- bóle brzucha i podbrzusza;
- opóźnione dojrzewanie u dziewczynek.
Jeśli chcesz skonsultować swój problem bez osobistej wizyty u lekarza ginekologa nie czekaj i umów się na poradę ginekologiczną online z naszym specjalistą - zapewniamy, że uzyskasz profesjonalną pomoc.
FAQ – najczęściej zadawane pytania:
Tak. Konsultacja online uprawnia lekarza ginekologa do wystawienia e-recepty, np. na środki antykoncepcyjne.
Objawy menopauzy są bardzo różne i mogą być mniej lub bardziej dokuczliwe. Istnieje wiele sposobów, które mogą załagodzić symptomy przekwitania. Bardzo ważna jest zmiana stylu życia, a więc: rzucenie palenia, zdrowa dieta bogata w wapń, suplementowanie witaminy D. Należy pamiętać o aktywności fizycznej oraz wzmacnianiu mięśni dna miednicy w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu. Przy wahaniach nastroju i zmęczeniu mogą pomóc techniki relaksacyjne, a także unikanie sytuacji stresowych.
Jeśli domowe sposoby zawiodą, warto pomyśleć o hormonalnej terapii zastępczej, która polega na suplementacji hormonów płciowych i jest skierowana do kobiet, które cierpią z powodu objawów menopauzalnych.
Jak najbardziej. Konsultacje online dają możliwość skonsultowania problemu oraz uzyskania skierowania na dodatkowe badania, a także skierowania na konsultację z innym specjalistą, jeśli według ginekologa online, zgłaszane przez pacjentkę objawy mogą sugerować schorzenie inne niż natury ginekologicznej.
Metod
antykoncepcji hormonalnej jest bardzo wiele, a przygotowanie do do jej stosowania jest złożone. Decyzja o jej wprowadzeniu w życie musi być w pełni świadoma i odpowiedzialna, ponieważ środki te wywierają duży wpływ na organizm kobiety. Z pomocą przychodzi konsultacja lekarska z ginekologiem, podczas której lekarz indywidualnie dobiera pacjentce formę antykoncepcji. Do najczęściej wybieranych metod należą: tabletki,
plastry antykoncepcyjne, implanty. Popularne jest również stosowanie wkładek domacicznych i krążków dopochwowych.
Źródła:
- The American Board of Obstetrics & Gynecology. Specialty (OB GYN) Certification Overview. (https://www.abog.org/specialty-certification/requirements)
- Bręborowicz G. H., Czajkowski K., Położnictwo i ginekologia. Ginekologia tom 2. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020