Jak pozbyć się trądziku na plecach?
Dodano:

10 listopada, 2022
14:41
Zaktualizowano:

18 listopada, 2022
12:38
 

Trądzik na plecach – przyczyny

Trądzik pospolity może przybierać różne formy, a jego przyczyny mogą mieć charakter wieloczynnikowy. Niezależnie, czy Twoim problemem jest trądzik młodzieńczy, trądzik grudkowy czy trądzik odwrócony, źródło dermatozy jest niemal takie samo. Co do zasady, za trądzik odpowiada głównie nadprodukcja sebum, czyli tradycyjna przypadłość osób z tłustą cerą. Zbyt duża ilość sebum zatyka gruczoły łojowe skóry, tworząc tzw. czop rogowy blokujący ujście mieszka włosowego, w efekcie czego zaczynają się namnażać bakterie. Obecność bakterii z kolei prowadzi do stanu zapalnego, co skutkuje powstawaniem charakterystycznych krost, zaskórników, a nawet bolesnych, ropnych wykwitów.

Jednak zwiększone wydzielanie łoju i powstawanie problemów dermatologicznych może być objawem niezwiązanym z rodzajem skóry. Nierzadko trądzik, również trądzik na plecach, ma podłoże chorobowe lub jest skutkiem zaniedbań pielęgnacyjnych czy złych nawyków żywieniowych. Jakie są najczęstsze przyczyny trądziku?

  • zaburzenia hormonalne (trądzik hormonalny),
  • uwarunkowania genetyczne,
  • przewlekły stres i przemęczenie,
  • niezdrowa dieta,
  • nieprawidłowa higiena,
  • źle dobrane produkty do pielęgnacji.

Na pojawienie się zmian na plecach w większym stopniu narażeni są mężczyźni. Trądzik na plecach to bardzo typowy objaw nadprodukcji androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Bardzo często występuje w okresie dojrzewania, jednak w ostatnich latach lekarze obserwują występowanie dermatozy u osób po 30., a nawet w okolicach 50. roku życia. Jako główne, choć często lekceważone przyczyny wystąpienia trądziku w dorosłym wieku, uznaje się nadmierny stres, przemęczenie, niezdrowy i niestabilny tryb życia oraz złe nawyki żywieniowe. Może więc być tak, że organizm właśnie w ten sposób alarmuje nieprawidłowości.

Trądzik na plecach zlokalizowany jest zazwyczaj w górnej partii pleców, w okolicach ramion. W zależności od stadium rozwoju dermatozy oraz jej źródła, może przybierać postać drobnych zaskórników zamkniętych (trądzik zaskórnikowy) lub bolesnych, podskórnych gul wypełnionych treścią ropną. Umiejscowienie trądziku jest ogromnym utrudnieniem w dotarciu do zmian i właściwej pielęgnacji. Trądzik na plecach to duży problem estetyczny, powodujący dyskomfort w codziennym życiu. Co więcej, niewłaściwie leczony może pozostawić nieestetyczne przebarwienia, a nawet blizny.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Trądzik na plecach – jak leczyć?

Leczenie trądziku na plecach w dużej mierze zależy od rozmiarów problemu. Jeśli zmiany nie są rozległe, nie tworzą się stany zapalne, a w wykwitach nie zbiera się ropna treść, można próbować samodzielnie zredukować mało estetyczne zmiany skórne. Jeśli natomiast trądzik jest zaawansowany, powoduje ból lub pojawił się nagle, bez drastycznych zmian w codziennym życiu, nawykach i diecie, warto udać się na konsultację do dermatologa.

W nasilonym trądziku lekarz może przepisać specjalne leki na trądzik, które występują w formie medykamentów doustnych oraz do stosowania miejscowego, jako maść. W terapii trądziku wykorzystuje się zazwyczaj tetracyklinę, doksycyklinę, a także erytromycynę. Dosyć częstym zaleceniem są retinoidy, zarówno w formie doustnej, jak i do stosowania miejscowego, a w przypadku kobiet lekarz może zalecić antykoncepcyjną terapię hormonalną. W przypadku trudnych do uchwycenia i niejednoznacznych okolicznościach wystąpienia trądziku, wskazaniem mogą być dodatkowe badania endokrynologiczne, które pomogą określić, czy za zmianami nie leżą zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Warto podkreślić, że trądzik, nie tylko ten zlokalizowany na plecach, to problem przewlekły, którego leczenie może zająć nawet kilka lat. Kluczowe jest więc ustalenie podłoża i właściwa diagnoza. Niebagatelne znaczenie ma również ścisłe przestrzeganie zaleceń specjalisty, regularne kontrole lekarskie oraz systematyczność w codziennej pielęgnacji.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Trądzik na plecach – domowe sposoby

Czy domowe sposoby pomagają na trądzik na plecach? Z całą pewnością nie szkodzą! Mogą być natomiast dużym wsparciem dla leczenia farmakologicznego. Jeśli chodzi o domowe metody, to warto skupić się głównie na kosmetykach używanych w codziennej pielęgnacji, na higienie osobistej oraz diecie. Trądzik na plecach wymaga przede wszystkim systematycznej dbałości o skórę. Oczywistością jest w tym przypadku staranne i regularne usuwanie z całego ciała zgromadzonych zanieczyszczeń za pomocą delikatnych, antybakteryjnych preparatów. Należy zwrócić uwagę, by ich składy nie zawierały substancji potencjalnie drażniących, silnie wysuszających i zatykających pory skóry. Niewskazane są między innymi parafina czy alkohol. Najlepiej, by kosmetyki przeznaczone były do cery trądzikowej i problematycznej.

Warto również pamiętać o regularnym złuszczaniu naskórka za pomocą specjalnej rękawicy lub peelingu enzymatycznego, ale tylko wtedy, gdy na plecach nie występują zmiany ropne. Pocieranie ich mogłoby doprowadzić do rozniesienia problemu na zdrowe obszary pleców oraz nadkażenia. Ponadto pamiętaj o nawilżaniu skóry, unikaj promieniowania UV oraz używek, głównie alkoholu i papierosów. Zwróć uwagę na potrawy, które lądują na Twoim talerzu. Postaraj się wykluczyć z diety produkty wysokokaloryczne, zawierające niezdrowe tłuszcze zwierzęce, sól i cukier. Postaw na lekką dietę śródziemnomorską, bogatą w warzywa, owoce, ryby i oleje roślinne.

Punktowo można stosować maści cynkowe, które działają wyciszająco i antybakteryjnie. Pomocne są także zioła, które możesz stosować zewnętrznie, w formie okładów, jak i wewnętrznie, jako napój. Zioła o potwierdzonych właściwościach przeciwtrądzikowych to przede wszystkim pokrzywa, rumianek oraz szałwia.

I na koniec jedna z najważniejszych zasad. Nie wyciskaj i nie rozdrapuj zmian trądzikowych! Takie działania mogą bowiem skutkować nie tylko stanem zapalnym, ale też nieestetycznymi przebarwieniami i bliznami, których usunięcie jest bardzo trudne.

 

Zabiegi na trądzik na plecach

Leczenie trądziku wymaga wielotorowego działania. Trądzik na plecach, podobnie jak inne formy trądziku, może być leczony zarówno terapią farmakologiczną, domowymi sposobami, jak i za pomocą specjalistycznych zabiegów kosmetologicznych. Rodzaj zabiegu dobierany jest indywidualnie, na podstawie obrazu klinicznego, dysfunkcji skóry, rodzaju i stopnia zaawansowania zmian. Nadrzędnym celem zabiegów jest zahamowanie namnażania się bakterii, zwężenie porów, złagodzenie stanów zapalnych, usunięcie zalegającej wydzieliny oraz nawilżenie skóry.

Jakie zabiegi pomogą pozbyć się trądziku na plecach? Przykładowe zabiegi to między innymi eksfoliacja (złuszczanie naskórka) peelingami chemicznymi z wykorzystaniem kwasów, mikrodermabrazja, kuracja laserowa, np. laser CO2, oczyszczanie manualne oraz peeling kawitacyjny.

Leczenie trądziku to złożony i długotrwały proces, którego efekty mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach restrykcyjnej terapii. Niestety trądzik ma tendencję do nawracania, zwłaszcza terapia obejmowała wyłącznie usuwanie skutków, a nie przyczyny dermatozy. Niewyleczone problemy hormonalne czy inne jednostki chorobowe toczące się w ustroju, mogą przyczynić się do nawrotu objawów trądzikowych.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. S. Titus, J. Hodge, Diagnosis and treatment of acne, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23062156/
  2. A. Rokowska-Waluch, A. Gąska, M. Pawlaczyk, The course of acne vulgaris in patients’ opinion, https://www.termedia.pl/Original-papers-The-course-of-acne-vulgaris-in-patients-8217-opinion,7,11918,1,1.html
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację