Pryszcze na skroniach – przyczyny, leczenie i profilaktyka
Dodano:

22 listopada, 2022
12:27
Zaktualizowano:

15 grudnia, 2022
15:40
 

Pryszcze na skroniach – przyczyny

Skronie to tylko jedno z wielu miejsc, w których pojawia się trądzik, a sama dermatoza może mieć różnorodne podłoże. Najczęściej za wypryski i krosty odpowiada trądzik pospolity, z którym borykają się zarówno osoby młode, w okresie dojrzewania, jak i dorosłe, po 30. a nawet po 40. roku życia. Jedną z postaci trądziku jest również trądzik hormonalny, którego patomechanizm powstawania uwarunkowany jest wrażliwością organizmu na wahania poziomu hormonów. Nieestetyczne pryszcze na skroniach mogą więc mieć różnorodne przyczyny, a wśród najczęściej obserwowanych wymienia się między innymi:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • nieprawidłowa praca gruczołów łojowych,
  • problemy z nadmierną potliwością,
  • źle dobrane preparaty do pielęgnacji,
  • przewlekły stres.

Jedną z metod rozpoznawania przyczyn trądziku jest tzw. metoda mapowania twarzy. Praktyka pochodzi ze starożytnej medycyny chińskiej i polega na łączeniu określonych punktów na twarzy z konkretnym organem. Mapowanie twarzy wskazuje, że za zaskórniki i pryszcze podskórne w okolicach czoła i skroni odpowiadają głównie niezdrowy tryb życia – stres, używki, niedosypianie, a także złe odżywianie.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Pryszcze na skroniach – leczenie

Pryszcze na skroniach, podobnie jak inne postaci trądziku, nie należą do pożądanych reakcji skóry. By nie dopuścić do eskalacji problemu, najlepiej działać szybko i nie lekceważyć nawet pojedynczych wyprysków. Tym bardziej, jeśli na co dzień borykasz się z nadmierną produkcją sebum, Twoja skóra ma skłonność do błyszczenia i przetłuszczania, a zmiany trądzikowe nie są sporadyczną sytuacją.

Efektywna terapia redukująca objawy trądziku uwarunkowana jest jego nasileniem. Niewielkie, pojedyncze krosty i zaskórniki można likwidować za pomocą preparatów stosowanych miejscowo, bezpośrednio na wykwity. W tym celu sprawdzi się popularna i często stosowana maść ichtiolowa lub maść cynkowa. Obie działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, lekko ściągająco, dzięki czemu wyciszają krostę i łagodzą stan zapalny. Jeśli zmiany trądzikowe są rozległe, krosty wypełnione są ropną treścią, a ponadto uporczywie nawracają lub przez długi czas nie znikają, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja dermatologiczna. Lekarz dokładnie obejrzy wykwity, w efekcie czego trafniej dopasuje metody leczenia.

Kuracja farmakologiczna to zazwyczaj leki na trądzik działające miejscowo, w formie antybiotyku lub retinoidów. W bardzo zaognionych stadiach, opornych na leczenie miejscowe, stosuje się terapię doustną. Należy podkreślić, że kluczowe jest przestrzeganie zaleceń specjalisty.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Pryszcze na skroniach – profilaktyka

W profilaktyce ważna jest głównie codzienna pielęgnacja cery trądzikowej, odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta oraz ograniczenie sytuacji powodujących przewlekły stres. O ile w tym ostatnim przypadku nie zawsze mamy wpływ na nieprzewidziane okoliczności, tak to, co ląduje na naszym talerzu, zależy tylko od nas. Jadłospis powinien obfitować w świeże warzywa i owoce, rośliny strączkowe, ryby morskie i oleje roślinne. Niewskazane są produkty wysokoprzetworzone, o wysokim indeksie glikemicznym, tłuszcze zwierzęce, cukier, a także słone i słodkie przekąski. Należy również pamiętać, by nawadniać organizm. Picie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie przyspiesza oczyszczanie organizmu i wydalanie toksycznych substancji. W przeciwnym razie znajdą ujście w postaci trądziku i szpetnych zmian na skórze. Przy problemach trądzikowych, ale nie tylko, warto wyeliminować wszelkiego rodzaju używki, głównie alkohol i papierosy. 

W celu poprawienia wyglądu i wzmocnienia skóry, pomocne są profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym, takie jak mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, a także wszelkie zabiegi nawilżające, odżywiające i kondycjonujące skórę.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. W. Jankowiak, W. Imielski, J. Pachurka, Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, http://violmedica.pl/publikacje/kosmetologia_wobec_problemow_cery_tlustej_i_tradzikowej.pdf
  2. A. D. Kaźmierska, I. Bolesławska, J. Przysławski, Wpływ diety oraz fitoterapii w leczeniu trądziku pospolitego, https://web.archive.org/web/20201013234032id_/https://www.ptfarm.pl/download/?file=File%2FFarmacja+Polska%2F2020%2F7%2F03_OG_Tradzik_pospolity_n.pdf
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację