Słońce a trądzik
Dodano:

24 listopada, 2022
10:04
Zaktualizowano:

15 grudnia, 2022
15:38
 

Jak słońce działa na trądzik?

Osoby, które na co dzień zmagają się z trądzikiem pospolitym i różnego rodzaju wykwitami skórnymi, będącymi objawem schorzenia, nie ustają w poszukiwaniu metod, które szybko pozwolą rozprawić się z niechcianymi pryszczami, wągrami i zaskórnikami. Co istotne, trądzik u dorosłych jest coraz częstszym zjawiskiem, a problemy ze skórą już dawno przestały dotyczyć wyłącznie młodzieży w okresie dojrzewania. W związku z czym odsetek populacji szukający magicznego remedium na nieestetyczne zmiany skórne z roku na rok wzrasta. 

Niestety nie wszystkie powielane rady są skuteczne. Mało tego – niektóre z nich mogą mieć wręcz odwrotny skutek, a efekty dalekie od oczekiwanych. Rozprawmy się więc z prawdopodobnie najbardziej popularnym mitem dotyczącym terapii przeciwtrądzikowej. Jaki wpływ ma słońce na trądzik?

Faktem jest, że opalanie faktycznie może sprawić, że skóra chwilowo będzie wyglądała lepiej. Powody są dwa, a jeden dosyć nieoczywisty. Po pierwsze, skóra muśnięta letnią opalenizną nabiera zdrowego kolorytu, zaczerwienienia towarzyszące krostom stają się mniej widoczne, a ropne zmiany delikatnie przysuszone. Niestety, jest to bardzo krótkotrwały efekt, jedynie maskujący niedoskonałości, ale nie wpływający na prawdziwe źródło dermatozy. Drugim powodem, dla którego stan skóry ulega poprawie podczas letnich miesięcy oraz wakacyjnego wypoczynku, to mniej stresu! Przewlekły, długotrwały stres to jeden z podstawowych czynników wywołujących trądzik. Naturalnym jest więc, że podczas urlopu lub wakacji, gdy nic nas nie goni i możemy w pełni zrelaksować się i wypocząć, skóra również będzie zrelaksowana, co przełoży się na jej zdrowszy wygląd.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy słońce pomaga na trądzik?

Odpowiedź na pytanie czy słońce pomaga na trądzik może być tylko jedna. Jest to mit, który w długofalowej perspektywie może mieć dla skóry niekorzystne skutki. Częsta ekspozycja na promieniowanie UV naraża na powstawanie przebarwień, zmarszczek oraz przedwczesne starzenie się skóry. Jednak to nie wszystko, ponieważ po lecie, aby odbudować barierę hydrolipidową uszkodzoną szkodliwym promieniowaniem, skóra zwiększy ilość produkowanego sebum. Zwężone słońcem pory skóry sprawią, że sebum nie znajdzie wystarczającego ujścia, co grozi powstawaniem nowych krost, pryszczy i innych niepożądanych wykwitów. Efekt ‘zdrowej’ opalenizny jest więc chwilowy, a ponadto po sezonie letnim, stan skóry może znacząco się pogorszyć, a trądzik powrócić ze zdwojoną siłą. 

Jeśli więc zastanawiasz się, czy opalanie to dobry pomysł, mówimy zdecydowane nie. Pielęgnacja cery trądzikowej wymaga stosowania specjalistycznych kosmetyków do skóry problematycznej o działaniu antybakteryjnym, nawilżania, a także regularnej aplikacji preparatów z filtrami, chroniącymi przed skutkami promieniowania UV. Należy również zaznaczyć, że osoby będące w procesie leczenia trądziku często przyjmują preparaty bazujące na retinoidach, czyli pochodnych witaminy A. W takiej sytuacji skóra powinna być bezwzględnie chroniona przed słońcem, a długotrwałe opalanie mogłoby skutkować trwałymi przebarwieniami. Podobnie jest z farmakologią hormonalną. Tu również istnieje mnóstwo przeciwwskazań do ekspozycji skóry na promieniowanie UV.

Przewlekły trądzik i problemy z cerą nie znikną po opalaniu, a wręcz mogą się nasilić. W przypadku uporczywych wykwitów objętych stanem zapalnym, wskazana jest specjalistyczna konsultacja dermatologiczna. Lekarz nie tylko pomoże w rozpoznaniu zmian i określi ich źródło, ale wskaże również najbardziej efektywne metody leczenia. W szczególnie trudnych przypadkach zalecane są leki na trądzik, które skutecznie rozprawią się z problemami trądzikowymi. Leczenie trądziku słońcem to absolutnie zły pomysł, którego skutki z pewnością będą dalekie od zamierzonych.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. A. Zalewska, M. Cylkowska-Nowak, Zdrowa skóra a słońce – próba diagnozy wiedzy oraz wybranych postaw, https://jms.ump.edu.pl/uploads/2012/3/214_3_81_2012.pdf
  2. J. Piquero-Casals, D. Morgado-Carrasco, E. Rozas-Munoz, J. F. Mir-Bonafe, C. Trullas, E. Jourdan, J. Piquero-Martin, C. C. Zouboulis, J. Krutmann, Sun exposure, a relevant exposome factor in acne patients and how photoprotection can improve outcomes, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36946555/
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację