Skąd się bierze trądzik i jak się go pozbyć?
Dodano:

12 sierpnia, 2021
09:32
Zaktualizowano:

20 października, 2022
10:01
Niezależnie od tego, czy tego typu zmiany skórne pojawią się w wieku 18, czy 30 lat, dla każdego jest to bardzo wstydliwa dolegliwość. Na szczęście istnieje szereg sposobów na walkę z trądzikiem. Skąd w takim razie biorą się pryszcze i jak można się ich skutecznie pozbyć?

Czym jest pryszcz?

Pryszcz to rodzaj krosty, który jest efektem nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Wykwity najczęściej pojawiają się tam, gdzie znajduje się ich najwięcej. Na twarzy jest to tzw. strefa T, czyli podbródek, nos i czoło. Trądzik można także zaobserwować na dekolcie, rynnie potowej na klatce piersiowej oraz na plecach.

Istnieje kilka przyczyn zwiększonej produkcji sebum. Można do nich zaliczyć stres, hormony oraz nieprawidłową dietę. Nadmierna ilość sebum, która przejawia się pod postacią świecącej się skóry, jest pożywką dla bakterii. To właśnie ich wydzieliny podrażniają cerę.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak powstaje trądzik?

Jak już zostało wspomniane, podstawą do powstawania pryszczy jest sebum oraz bakterie. W normalnych warunkach, gdy bakterie dostają się na skórę, nic się nie dzieje, jednak jeśli mają one kontakt z sebum, uwalniają enzymy, które rozkładają sebum na kwasy tłuszczowe.

Mechanizm powstawania trądziku jest bardzo prosty. Zacząć należy od tego, że ujścia gruczołów łojowych znajdują się w mieszkach włosowych. Pod wpływem wcześniej wspomnianych kwasów naskórek rogowacieje, a jego komórki gromadzą się w mieszku włosowym, zatykając go. Pod utworzonym w ten sposób czopem rogowym zaczyna się gromadzić tłuszcz i keratyna – w ten sposób powstaje zaskórnik i pojawia się stan zapalny. Następnie ten podskórny woreczek w dalszym ciągu się napełnia, aż pęka, a wydzielina powoduje pojawienie się krost.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie są sposoby na pozbycie się trądziku i jak mu zapobiegać?

Jeśli problem trądziku jest nasilony, a krost pojawia się coraz więcej, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Istotne jest, by leczenie rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ nieleczony trądzik może pozostawić po sobie blizny i przebarwienia. Podczas wizyty lekarz wyjaśni, jak dbać o cerę, by powoli wyeliminować pojawianie się wykwitów. Dermatolog może również zlecić dodatkowe badania, by wyeliminować np. problemy hormonalne. W tym przypadku konieczna trzeba zrobić morfologię oraz TSH. Po wywiadzie lekarskim i ewentualnym dostarczeniu wyników badań lekarz będzie mógł przepisać odpowiednie leki.

Osoba borykająca się z trądzikiem powinna szczególną uwagę zwracać na higienę skóry oraz pielęgnację. Oczywiście najważniejsza zasada mówi, by nigdy nie rozdrapywać krost czy ich wyciskać, ponieważ takie działanie może tylko pogorszyć sprawę.

Warto zaopatrzyć się w dermokosmetyki, które dostępne są w aptekach i drogeriach. Pomocne okażą się produkty do cery tłustej lub mieszanej. Na co dzień (2 razy dziennie) warto stosować tonik oczyszczający, żel do mycia twarzy oraz kremy, które zmatowią skórę. 1-2 razy w tygodniu należy wykonać peeling twarzy, który oczyści mieszki włosowe ze zrogowaciałego naskórka. Ostatnią, ale równie ważną wskazówką jest stosowanie oddzielnego ręcznika do twarzy, a najlepiej wycierać ją jednorazowymi ręcznikami papierowymi.

Jakie preparaty na trądzik są przepisywane na receptę?

Jeśli mamy do czynienia z poważną postacią trądziku, konieczne jest leczenie pochodnymi witaminy A (należy pamiętać, że nie można jej stosować w trakcie ciąży). W leczeniu można też stosować inne środki farmakologiczne, takie jak:

  • antybiotyki: tetracyklina, doksycykina, limecyklina, erytromycyna, azytromycyna, klindamycyna,
  • retinoidy: acytretyna, izotretynoina,
  • środki antykoncepcyjne o działaniu antyandrogennym: octan cyproteronu, octan chlormadinonu, dezogestrel, dienogest.

W leczeniu trądziku stosuje się takie produkty jak: Izotek, Davercin, Aknemycin, Clindacne, Dalacin i wiele innych. Oczywiście wspomniane preparaty są wystawiane na receptę, dlatego zachęcamy do tego, by skorzystać z funkcjonalności naszej strony: recepta online – pod tym adresem można przejść do wyszukiwarki leków i po opłaceniu konsultacji medycznej zostanie wysłany kod do recepty.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Kaźmierska A.D., Bolesławska I., Przysławski J. (2020). Wpływ diety oraz fitoterapii w leczeniu trądziku pospolitego.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację