Jak pozbyć się blizn po trądziku?
Dodano:

5 listopada, 2022
13:04
Zaktualizowano:

18 listopada, 2022
12:34
 

Jak usunąć blizny po trądziku?

Trądzik jest chorobą dermatologiczną o zróżnicowanym przebiegu, przyczynach i objawach. Najczęściej spotykaną postacią trądziku jest trądzik pospolity, czyli trądzik młodzieńczy, który pojawia się u nastolatków w okresie dojrzewania. Jednak choroba może dotknąć także osoby starsze, po 25. a nawet w okolicach 40. czy 50. roku życia. Jest to tzw. trądzik hormonalny, wywołany zaburzeniami gospodarki hormonalnej w organizmie. Niezależnie od przyczyny pojawienia się trądziku, w każdej sytuacji po zakończeniu leczenia i po ustąpieniu stanów zapalnych, przebyta dermatoza może pozostawić po sobie ‘pamiątkę’ w postaci przebarwień i blizn potrądzikowych.

Czym są blizny po trądziku? Są to widoczne zmiany skórne, powstałe wskutek gojenia się ran, czyli krost i wykwitów trądzikowych. Blizna to po prostu tkanka łączna zawierająca dużą ilość włókien kolagenowych, ale nie ma właściwości tkanki pierwotnej, w związku z czym w jej strukturze nie ma gruczołów, komórek barwnikowych czy mieszków włosowych. Ponieważ zdarza się, że tkanka włóknista nie wypełni całego ubytku lub wypełni go nierównomiernie, na powierzchni skóry powstają widoczne zniekształcenia, nierówności i ubytki, nazywane potocznie bliznami. Intensywność bliznowacenia uzależniona jest od przebiegu dermatozy i momentu podjęcia leczenia. Podobnie jest z usuwaniem blizn. Zarówno osiągnięty rezultat, jak i przebieg leczenia zależy od stopnia zaawansowania zmian. W likwidacji blizn po trądziku pomocne są między innymi profesjonalne zabiegi w gabinetach kosmetycznych, preparaty lecznicze, a także kosmetyki.

Co ważne, do blizn często przyczyniamy się sami, potęgując problem i zwiększając ryzyko pozostawienia na skórze nieestetycznego problemu. W jaki sposób? Przez drapanie i wyciskanie zmian trądzikowych! Dlatego absolutnie zakazane jest rozdrapywanie wykwitów oraz próby samodzielnego usuwania treści ropnej. Niewskazane jest również częste dotykanie twarzy, ponieważ może przenieść stan zapalny na zdrowe obszary twarzy lub ciała. Ta sama zasada obowiązuje również wtedy, gdy występuje trądzik na plecach oraz trądzik torbielowaty.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie blizn potrądzikowych

Problemy z potencją mają zróżnicowane podłoże, a ich źródłem nie zawsze jest wyłącznie nadciśnienie tętnicze. Może się zdarzyć, że przyczyny są złożone i są następstwem różnego rodzaju chorób występujących w organizmie. Kluczowa jest więc właściwa diagnoza i podjęcie odpowiedniej terapii leczniczej, która pomoże uwolnić się od skutków choroby.

Zaburzenia erekcji mogą być wywołane między innymi:

 • cukrzycą,
 • chorobami tarczycy,
 • przewlekłymi chorobami nerek,
 • niektórymi schorzeniami neurologicznymi,
 • problemami natury psychicznej.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Zabiegi na blizny potrądzikowe

Jeśli blizny potrądzikowe są rozległe oraz w znacznym stopniu wpływają na estetykę twarzy, można wspomóc terapię profesjonalnymi zabiegami kosmetologicznymi lub medycyny estetycznej w gabinetach kosmetycznych. Wybór zabiegów jest bardzo szeroki, jednak ostateczna decyzja co do rodzaju terapii leży po stronie kosmetologa. Zabiegi na blizny po trądziku wywołują zazwyczaj kontrolowane uszkodzenie skóry, wskutek czego zostaje pobudzona produkcja kolagenu, wyrównująca zewnętrzną warstwę skóry. Specjalistyczne zabiegi pomagają zmniejszyć blizny oraz rozjaśnić przebarwienia powstałe po przebytym trądziku.

Jakie zabiegi polecane są na blizny potrądzikowe?

 • laseroterapia laserem frakcyjnym CO2,
 • mikrodermabrazja,
 • mezoterapia mikroigłowa,
 • karboksyterapia,
 • peelingi chemiczne, np. kwasem glikolowym lub migdałowym.

W leczeniu zmian potrądzikowych nie można również zapominać o nawilżaniu i natłuszczaniu skóry, a także o systematycznym złuszczaniu naskórka za pomocą peelingów mechanicznych lub enzymatycznych, regularnym stosowaniu masek kolagenowych, a także masażach.

 

Domowe sposoby na blizny po trądziku

Z bliznami po trądziku możesz również walczyć domowymi sposobami, za pomocą produktów, które z pewnością znajdziesz w zakamarkach kuchennych szafek. Pamiętaj, by w codziennej pielęgnacji zadbać o właściwe nawilżanie i odżywianie skóry, co zapewni jej elastyczność i ujędrnienie. Wprowadź do swojej rutyny pielęgnacyjnej delikatne toniki zawierające kwasy owocowe w niskim stężeniu.

Z typowo domowych metod pomagających zredukować zmiany warto wymienić np. maseczkę z ogórka o właściwościach silnie rozjaśniających lub przecieranie skóry plasterkiem cytryny. Cytrynę możesz również wykorzystać do przygotowania domowego toniku. Dodatkowo warto przemywać skórę naparem z rumianku. Co więcej, działanie uelastyczniające i nawilżające wykazują między innymi aloes, miód oraz olej kokosowy, z kolei naturalny olejek różany to cenne źródło przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych, pomocnych w rozjaśnianiu blizn i zmniejszaniu ich widoczności.

Czy blizny po trądziku znikną?

Pytanie, które zaprząta głowę wszystkim osobom dotkniętym problemem. Blizny potrądzikowe i próby ich usunięcia to dylemat stary jak świat. Zmiany na skórze nierzadko wpływają na samopoczucie, pewność siebie i samoocenę. Widoczne ślady po przebytym trądziku mogą negatywnie wpływać na relacje społeczne oraz stan psychiczny. Usunięcie nieestetycznych pozostałości po trądziku to niekiedy podstawowy cel osoby zmagającej się z niedoskonałościami skóry. Czy blizny po trądziku znikną? Czy da się je zupełnie usunąć?

Całkowite wyeliminowanie blizn potrądzikowych jest niemożliwe. Jednak warto podjąć starania, by w miarę możliwości usunąć przebarwienia, rozjaśnić blizny, ujędrnić i nawilżyć skórę. W leczeniu zmian trzeba działać wielotorowo, profesjonalne zabiegi uzupełnić domową pielęgnacją ukierunkowaną na usunięcie problemu.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. K. Sałagan, K. Niemyska, Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.4-4.pdf
 2. A. Ciozda, Blizny potrądzikowe w gabinecie kosmetologicznym, https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2021/04/ScEdSoc-Kyiv-Mar2021.pdf#page=88
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację