Trądzik neuropatyczny (przeczosowy) – przyczyny, objawy i leczenie
Dodano:

4 grudnia, 2022
14:22
Zaktualizowano:

15 grudnia, 2022
15:12
 

Trądzik neuropatyczny – co to?

Przyczyny powstawania trądziku neuropatycznego są zwykle zbliżone do podłoża trądziku pospolitego. Mogą być to więc między innymi zaburzenia hormonalne, długotrwały stres, choroba, nieodpowiednia pielęgnacja lub dieta, bądź niezdrowy tryb życia. Jednak w przypadku trądziku neuropatycznego mamy do czynienia ze schorzeniem, które dotyczy również ludzkiej psychiki. Charakterystyczną cechą jest kompulsywne rozdrapywanie oraz wyciskanie pojawiających się zaskórników, pryszczy i krost. Powtarzające się urazy skórne oraz utrzymujący się stan zapalny prowadzą do powstawania nieestetycznych przebarwień oraz blizn. Co gorsza, rozdrapywanie wykwitów stanowi przyczynę przenoszenia się bakterii, przez co stan skóry jeszcze bardziej się pogarsza.

Trądzik neuropatyczny, pojawić się może w każdym wieku, zarówno u nastolatków, jako następstwo trądziku młodzieńczego, jak i u osób dorosłych. U kobiet zauważyć możemy trądzik w ciąży, ponieważ w tym okresie, w organizmie dochodzi do znaczących zmian hormonalnych. Może pojawić się trądzik na policzkach, w strefie T (czoło, nos, broda), ale również w okolicach klatki piersiowej, ramion czy pleców.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Trądzik przeczosowy – przyczyny

Problem ten związany jest często z niskim poczuciem własnej wartości, skłonnościami do autodestrukcji, a nawet depresją. Nałogowe drapanie krost jest formą rozładowania negatywnych emocji i stresu. Osoby cierpiące na trądzik neuropatyczny, poprzez swoje postępowanie tylko pogarszają wygląd skóry, co prowadzi do braku samoakceptacji i zadowolenia z własnego wyglądu, co z kolei skutkuje zaostrzeniem stanów depresyjnych i pogorszeniem się stanu psychicznego.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Trądzik neuropatyczny – objawy

Pierwszym objawem trądziku neuropatycznego, jaki możemy zaobserwować, jest niepohamowana chęć wyciskania wszelkich pojawiających się na twarzy lub ciele zmian. Odczuwana jest silna potrzeba ciągłego kontrolowania, czy nie powstają żadne nowe wypryski bądź zaskórniki. Osoby cierpiące na trądzik neuropatyczny spędzają dużo czasu przed lustrem oraz na dokładnej obserwacji swojego ciała, a mechaniczne usuwanie wszelkich zmian traktują jako doskonały sposób, by zadbać o wygląd oraz szybko zlikwidować problem. W rzeczywistości takie zachowanie skutkuje znaczącym pogorszeniem się stanu skóry i rozprzestrzenianiem się bakterii.

Jeżeli zauważysz więc, że odczuwasz silną potrzebę rozdrapywania i wyciskania wszelkich zmian na skórze, zgłoś się do dermatologa, który jako specjalista, będzie mógł dokładnie ocenić problem. Być może okaże się, że zmiany na skórze są następstwem problemu natury emocjonalnej, a potrzeba usuwania zmian to jeden ze sposobów na radzenie sobie z nagromadzonym napięciem i stresem.

Trądzik neuropatyczny – leczenie

W leczeniu trądziku neuropatycznego często trudność stanowi fakt, że chorzy nie są świadomi, bądź nie chcą zaakceptować zaistniałego problemu. W terapii najważniejsze będzie więc zaprzestanie działań autodestrukcyjnych – czyli kontrola odruchów nerwowych, prowadzących do rozdrapywania wszelkiego rodzaju wyprysków czy strupów. Pomoże to znacząco złagodzić objawy trądziku i zahamuje jego nadmierne rozprzestrzenianie się. 

Kolejnym, ważnym etapem leczenia jest wizyta u dermatologa, który po przeprowadzeniu wywiadu dokładnie określi rodzaj trądziku i zlokalizuje powód jego powstawania. Być może konieczne okaże się wprowadzenie odpowiednich leków na trądzik lub antybiotykoterapii, która pomoże złagodzić stany zapalne oraz ograniczy liczebność bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieestetycznych zmian skórnych. 

W momencie, w którym zaczniesz kontrolować odruch wyciskania, problem trądziku powinien znacząco się zmniejszyć. Czasem bywa jednak, że nie jest to wystarczające w uporaniu się z nim całkowicie. W takiej sytuacji konieczne będzie wprowadzenie dobrze dopasowanej pielęgnacji domowej. Kosmetyki w swoim składzie nie powinny zawierać alkoholu ani innych substancji wysuszających. Odpowiednie nawilżenie oraz odbudowa bariery ochronnej skóry jest w tej sytuacji niezwykle ważna. Leczenie trądziku oraz pielęgnację warto przeprowadzać pod kontrolą lub po konsultacji z dermatologiem.

Konieczne może być również wprowadzenie zmian w codziennej diecie. Warto wyeliminować nadmierne ilości cukru czy przetworzoną żywność. Problem mogą stanowić również używki, takie jak alkohol czy papierosy. Dla lepszego samopoczucia oraz zdrowszego wyglądu cery warto zadbać o to, aby spożywać więcej warzyw i owoców, pełnowartościowego białka, produktów pełnoziarnistych, zdrowych tłuszczów oraz odpowiedniej ilości wody.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. M. Bach, D. Bach, Psychiatric and psychometric issues in acné excoriée, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8272479/
  2. A. Kent, L. M. Drummond, Acne excoriée--a case report of treatment using habit reversal, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2532085/
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację