Duac
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Przeznaczony jest do stosowania u pacjentów powyżej 12. roku życia. Stosuje się go w leczeniu trądziku pospolitego.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie trądziku pospolitego |
Postać: |
żel |
Dawka: |
10 mg + 50 mg/g (żel) lub 10 mg + 30 mg/g (żel) |
Substancja czynna: |
klindamycyna + nadtlenek benzoilu |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Duac to lek złożony, w którego składzie znajdują się dwie substancje czynne. To antybiotyk klindamycyna oraz benzoilu nadtlenek. Ich działanie wzajemnie się uzupełnia. Preparat ma postać żelu i dostępny jest tylko na receptę. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.
Klindamycyna to antybiotyk z grupy linkozamidów, którego działanie polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Poprzez blokowanie bakteryjnych rybosomów lek uniemożliwia wzrost i namnażanie się komórek bakteryjnych. Ułatwia to organizmowi poradzenie sobie z zakażeniem. Do tego nadlenek benzoilu ma właściwości utleniające i wykazuje miejscowe działanie: przeciwzapalne, przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne, wysuszające i łagodne keratolityczne (złuszczające naskórek). Substancje te wzajemnie uzupełniają się i wykazują skuteczne działanie w leczeniu trądziku pospolitego o nasileniu lekkim do umiarkowanego. O zasadności stosowania leku Duac decyduje lekarz prowadzący.
Żel Duac dostępny jest w trzech wariantach opakowania. Obecnie lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Cena leku zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz wariantu opakowania. Uśredniony koszt zakupu preparatu Duac to:
Duac (30 mg + 10 mg/g, żel 30 g) - 89,90 PLN;
Duac (50 mg + 10 mg/g żel 15 g) - 55,10 PLN;
Duac (50 mg + 10 mg/g, żel 30 g) - 89,90 PLN.
Jako zamienniki leku Duac wymieniane są takie preparaty jak m.in.: Epiduo, Dalacin T, Normaclin. Zawierają takie same substancje czynne w tej samej postaci. Wszystkie te leki dostępne są tylko na receptę.
Podstawowe składniki leku Duac to substancje czynne: klindamycyna i nadtlenek benzoilu. Ponadto żel zawiera: krzemionkę koloidalną uwodnioną, dimetykon, karbomer 940, glicerol, poloksamer 182, edetynian disodu, wodorotlenek sodu, laurylosulfobursztynian disodu, wodę oczyszczoną.
Dawkowanie leku ustalane jest indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Lek należy aplikować zgodnie z zaleceniem lekarza. O długości leczenia decyduje lekarz, jednak nie należy stosować leku dłużej niż 12 tygodni z rzędu.
Standardowo należy nakładać lek Duac na chorobowo zmienioną skórę raz na dobę w godzinach wieczornych. Robi się to na dokładnie umytą i osuszoną skórę. Niewielką ilość żelu rozprowadza się opuszkami palców na całą powierzchnię leczonej skóry. Po aplikacji należy dokładnie umyć ręce. Po wyschnięciu leku można stosować nietłusty makijaż.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować podrażnienia skóry w miejscu zastosowania leku.
Nie powinno się stosować leku Duac u kobiet w ciąży lub planujących ciążę. Lekarz może wdrożyć preparat w terapii, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać związane z tym ryzyko, w tym ryzyko poważnych działań niepożądanych ze strony nienarodzonego dziecka.
Na ten moment nie wiadomo, czy substancje czynne przenikają do mleka matki. W związku z tym ze względów bezpieczeństwa leku nie podaje się kobietom w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to wskazane, to rekomenduje się przerwać karmienie piersią, ponieważ może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
W trakcie terapii mogą pojawiać się działania niepożądane. Ich rodzaj i nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Należy zaprzestać stosowania leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeżeli u pacjenta wystąpią ciężkie objawy niepożądane, w tym m.in.:
ciężkie reakcje alergiczne (np.: obrzęk twarz, oczu, języka, ust, pokrzywka, trudności z oddychaniem, omdlenia);
silne pieczenie, łuszczenie lub swędzenie skóry;
silna lub długo utrzymująca się biegunka oraz skurcze brzucha.
Ponadto w trakcie leczenia odnotowywano takie skutki uboczne, jak:
zaczerwienienie skóry w miejscu zastosowania leku (zwłaszcza w pierwszych tygodniach leczenia);
łuszczenie się skóry;
uczucie pieczenia skóry;
przesuszenie skóry;
swędzenie skóry;
ból głowy;
nadwrażliwość na światło słoneczne w miejscu zastosowania leku;
ból skóry;
wysypka (zapalenie skóry);
reakcje alergiczne;
zapalenie jelita;
biegunka (w tym krwawa biegunka);
bóle brzucha;
suchość skóry;
nasilenie trądziku;
odbarwienie skóry;
uwypuklona skóra.
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Duac należy skonsultować się z lekarzem i dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Przeciwwskazane jest aplikowanie żelu na skórę u pacjentów, u których występuje uczulenie na klindamycynę, linkomycynę, benzoilu nadtlenek lub jakikolwiek z pozostałych składników leku.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować ostrożność. Lek przeznaczony jest do stosowania na skórę. Należy unikać kontaktu leku z oczami, wargami, ustami oraz wnętrzem nosa. Ponadto żelu Duac nie wolno aplikować na podrażnioną skórę, na której występują oparzenia słoneczne, otarcia, rozcięcia czy inne uszkodzenia. Należy zwrócić uwagę na to, aby nie stosować dużej ilości żelu na wrażliwe obszary skóry, ponieważ może to zwiększyć ryzyko podrażnienia skóry. Przy silnym działaniu wysuszającym lub podrażniającym (np.: silne zaczerwienienie, swędzenie, kłucie, pieczenie, przesuszenie), należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Do tego lek Duac może odbarwiać włosy oraz zwiększyć wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne.
Ostrożności wymagają również pacjenci, u których występowały lub występują:
bóle brzucha, biegunka (po zastosowaniu leku Duac);
choroby układu pokarmowego: wrzodziejące zapalenie okrężnicy, zapalenie jelita, zapalenie okrężnicy związane ze stosowaniem antybiotyków;
prowadzenie terapii innymi lekami zawierającymi erytromycynę lub klindamycyną (obecnie lub w niedalekiej przeszłości).
Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza prowadzącego.
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że substancje czynne środka Duac mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie preparaty medyczne jak:
inne leki przeciwtrądzikowe stosowane na skórę (antybiotyki, leki zawierające: tazaroten, izotretynoinę, tretynoinę);
leki zawierające duże ilości alkoholu lub środków ściągających;
inne leki zawierające erytromycynę;
dapson, sulfacetamid;
leki stosowane w leczeniu ogólnym (środki znieczulające).
Ponadto należy ostrożnie podchodzić do stosowania kosmetyków, w tym m.in.: mydła i kosmetyki o silnym działaniu wysuszającym oraz mydeł i środków oczyszczających o właściwościach leczniczych i złuszczających. O możliwości łączenia ze sobą wybranych leków oraz stosowania kosmetyków decyduje lekarz prowadzący. Należy stosować się do jego zaleceń.