Bezsenność

Przyczyn bezsenności może być wiele. Mogą za nią stać takie choroby jak nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca czy astma. W przypadku bezsenności, która trwa już od dłuższego czasu, należy się skonsultować z lekarzem, który na podstawie wyników zleconych badań postara się wdrożyć odpowiednie leczenie, które wyeliminuje problem.

W dzisiejszych czasach to jednak stres jest głównym powodem bezsenności. Życie w ciągłym biegu, wymagania stawiane przez pracodawców oraz natłok problemów mogą sprawić, że długo po położeniu się do łóżka sen nie będzie nadchodził. W przypadku chwilowych problemów ze snem rozwiązaniem mogą się okazać leki nasenne na receptę.

Najpopularniejsze leki na bezsenność:

Bezsenność

Leki nasenne na receptę – rodzaje

Leki nasenne wydawane na receptę można podzielić na trzy główne rodzaje:

 • barbiturany – uznawane są za leki starszej generacji; ze względu na długą listę skutków ubocznych są przepisywane stosunkowo rzadko,
 • pochodne benzodiazepiny – składniki wykorzystywane są głównie w lekach przeciwlękowych, jednak część z nich korzystnie wpływa na jakość snu; w zależności od rodzaju może się różnić czas działania, jednak charakteryzują się silnym działaniem; nie powodują senności następnego dnia,
 • niebenzodiazepinowe leki nasenne – powodują mniej działań niepożądanych niż benzodiazepiny, lecz mają podobny sposób działania; mogą być stosowane wyłącznie w krótkotrwałym leczeniu bezsenności.

Leki nasenne – jak otrzymać receptę?

Jeśli borykasz się z problemami ze snem, które spowodowane są stresem lub przemęczeniem, nie musisz już udawać się do tradycyjnego gabinetu lekarskiego po receptę na lekarstwa. Dziś możesz zamówić ją za pośrednictwem naszego portalu e-recepta.net. Jak możesz otrzymać receptę? Wpisz w wyszukiwarkę nazwę leku, który dotychczas przyjmowałeś, wypełnij szczegółowo formularz wywiadu lekarskiego, a następnie opłać konsultację medyczną.

Recepta Online

Wypełnij wywiad i odbierz e-receptę już w 15 minut.

Tylko 59 zł!

Jak szybko wystawiana jest recepta na leki nasenne?

Standardowy czas oczekiwania na receptę online na leki nasenne to około kilkunastu minut. Jedynie w wyjątkowych przypadkach i między godzinami 20:00 a 8:00 rano może się on wydłużyć do 24 godzin. Kod z recepty zostanie do Ciebie wysłany na numer telefonu lub wskazany adres mailowy. Receptę możesz wykupić w każdej aptece w Polsce.

Leki przeciwpsychotyczne w leczeniu bezsenności

Problemy ze snem mogą sprawić, że u pacjenta zostanie wdrożone leczenie farmakologiczne. Oprócz typowych leków nasennych, w terapii wykorzystuje się również leki przeciwdepresyjne, leki przeciwhistaminowe oraz leki przeciwpsychotyczne. Ze względu na ich działanie i wykorzystywanie docelowe u osób z zaburzeniami psychicznymi, pacjent powinien pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym i pod jego kontrolą. Jeżeli przyjmujesz takie leki w leczeniu bezsenności, to wybierz odpowiedni preparat, korzystając z usługi recepty online. W odpowiedzi na to zostanie wystawiona e-recepta, która pozwoli na kontynuację leczenia farmakologicznego bezsenności.

Leki przeciwdepresyjne

Przy przewlekłej bezsenności lekarze często decydują się na przepisanie leków przeciwdepresyjnych. W trosce o zdrowie pacjenta wybierane są tylko takie preparaty, które zmniejszają ryzyko uzależnienia pacjenta i można stosować je trwale nawet przez lata. Podstawowe leki przeciwdepresyjne wykorzystywane w leczeniu zaburzeń snu to: mirtazapina, mianseryna, doksepina i trazodon. Przyjmuje się je w mniejszych dawkach i na kilka godzin przed snem, co odróżnia te preparaty od leków nasennych.

Leki przeciwpsychotyczne

Bezsenność leczy się także z wykorzystaniem leków przeciwpsychotycznych. Do podstawowych zalicza się: kwetiapinę, chlorprotyksen, promazynę, olanzapinę, lewomepromazynę i prometazynę. Bezsenność przewlekła wymaga zażywania stosunkowo małych dawek (mniejsze niż przy zaburzeniach depresyjnych). Ich zażywanie może powodować jednak występowanie działań niepożądanych, dlatego przepisywane są dopiero wtedy, gdy inne, mniej szkodliwe preparaty uspokajające nie wykazują skuteczności. Do potencjalnych działań niepożądanych zalicza się: spadek ciśnienia tętniczego, przyrost masy ciała, drżenia, momenty sztywności ciała).

Leki przeciwhistaminowe

Kolejną grupą leków wykorzystywanych na zaburzenia snu są preparaty antyhistaminowe. Wybierane są przede wszystkim wtedy, gdy pacjent borykał się wcześniej z problemem uzależnienia od alkoholu lub narkotyków i bezsenność jest ich następstwem. Wykorzystanie w terapii leków przeciwhistaminowych sprawia, że unika się tzw. uzależnienia krzyżowego, które może się pojawić w przypadku regularnego zażywania leków nasennych po odstawieniu alkoholu lub innej używki.

Bezsenność, czyli zaburzenia snu - czym są?

Bezsenność to jedna z powszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że nawet co trzeci człowiek może mieć klasyczne objawy bezsenności, która w dłuższej perspektywie negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie i samopoczucie. Bezsenność to nic innego, jak zaburzenie prawidłowego rytmu snu. Nieleczona dolegliwość może prowadzić do występowania innych problemów zdrowotnych, w tym groźnych chorób. W związku z tym warto dokładnie rozpoznać przyczyny bezsenności, a w kolejnym kroku postawić na leczenie bezsenności.

JAKIE SĄ RODZAJE BEZSENNOŚCI?
 • bezsenność przygodna (kilkudniowa);
 • bezsenność krótkotrwała (poniżej 3 miesięcy);
 • bezsenność przewlekła (powyżej 3 miesięcy);
 • bezsenność pierwotna (bez konkretnej przyczyny);
 • bezsenność wtórna (z powodu konkretnej choroby lub innego czynnika);
 • bezsenność idiopatyczna.

Jak widzimy, na klasyfikację typu bezsenności wpływ mają przede wszystkim czas trwania objawów oraz czynniki wywołujące chorobę.

Jakie są objawy bezsenności

Bezsenność charakteryzuje się występowaniem określonych objawów klinicznych. Należą do nich przede wszystkim:

 • gorsze samopoczucie;
 • obniżenie nastroju;
 • rozdrażnienie;
 • osłabienie koncentracji;
 • spadek wydajności w pracy;
 • trudności w szkole;
 • obniżone możliwości intelektualne;
 • napięcie mięśniowe;
 • bóle głowy;
 • problemy żołądkowe;
 • brak energii i motywacji;
 • pogorszenie życia seksualnego;
 • problemy z zasypianiem;
 • skrócenie czasu snu;
 • zaburzony tryb życia pacjenta.

Nieleczona lub niewłaściwie leczona bezsenność może skutkować przewlekłymi chorobami somatycznymi ze strony układu krążenia, a także występowaniem zaburzeń psychicznych, w tym przede wszystkim stanów lękowych i depresji. Można temu zaradzić poprzez wprowadzenie zmian w swoim funkcjonowaniu, a także poprzez leczenie bezsenności preparatami dostępnymi na receptę, które otrzymacie w ramach usługi recepty online. Jeżeli lekarz uzna to za stosowane i będzie to kontynuacja leczenia bezsenności, to zostanie wystawiona e-recepta do zrealizowania w dowolnej aptece. Osoby cierpiące na bezsenność przewlekłą powinny przyjmować leki w trybie ciągłym.

Przyczyny bezsenności - jakie wyróżniamy?

Przyczyn bezsenności może być co najmniej kilka. U pacjentów powodowana jest jedną z nich lub ich połączeniem, a osoby z zaburzeniami snu cierpią na pogorszenie samopoczucia i standardu życia, a także swojej efektywności. W dłuższej perspektywie może to obniżyć naszą koncentrację i prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze lub w pracy. W związku z tym ustalenie przyczyny bezsenności, a następnie jej wyeliminowanie to podstawa leczenia. Dopiero w kolejnym kroku wchodzi farmakologia.

Bezsenność może pojawiać się u osób, które cierpią na inne schorzenia. Zaburzenia snu związane są z:

 • chorobami układu nerwowego;
 • zaburzeniami lękowymi;
 • chorobami tarczycy (np. nadczynność tarczycy);
 • zaburzeniami psychicznymi;
 • uzależnianiami (alkohol, narkotyki i inne substancje);
 • zespołem niespokojnych nóg;
 • chorobami układu krążeniowo-oddechowego;przewlekłym bólem;
 • stosowaniem wybranych leków.

To tzw. pierwotne zaburzenia snu.

Zadbaj o higienę snu

Ponadto na występowanie bezsenności wpływ ma także nieprawidłowa higiena snu pacjenta. Często na dolegliwość narzekają osoby, które na co dzień prowadzącą statyczny i siedzący tryb życia, często jedzą tuż przed snem, oglądają telewizję lub grają w komputer tuż przed zaśnięciem, mają nieregularny tryb życia, niewłaściwie się odżywiają, czy też ucinają sobie drzemki w trakcie dnia. Te wszystkie czynniki wpływają na występowanie bezsenności wtórnej. Małe zmiany w trybie życia i przestrzeganie zasad higieny snu może bardzo korzystnie wpłynąć na naszą efektywność w tym zakresie. Za przyczynę bezsenności podaje się także nadmierny stres, który może być spowodowany problemami w życiu prywatnym lub w pracy. Najczęściej odpowiada on za bezsenność przygodną lub krótkotrwałą. Im szybciej sobie z nim poradzimy, tym szybciej zapanujemy nad jakością własnego snu i unikniemy dalszego niedoboru snu. Kolejną przyczyną bezsenności mogą być warunki w sypialni, np. zbyt jaskrawe kolory ścian i dekoracji, zaduch, czy też zbyt wysoka temperatura.

Profilaktyka - o co zadbać u osób z zaburzeniami snu?

Wystąpienie bezsenności powinno być ważnym znakiem ostrzegawczym, który wysyła nam nasz organizm. Prowadzi ona nie tylko do pogorszenia samopoczucia, ale także poprzez skrócenie czasu trwania snu przekłada się na nadmierną senność pacjenta w trakcie dnia, a także jego przemęczenie. Bezsenność może wywoływać również choroby somatyczne, więc już przy pierwszych objawach warto wprowadzić profilaktykę. Podstawowe działania w tym zakresie:

Recepta Online

Wypełnij wywiad i odbierz e-receptę już w 15 minut.

Tylko 59 zł!

Potrzebujesz recepty? Zamów konsultację
 • ograniczenie grania na komputerze przed snem;
 • ograniczenie nadmiernego wysiłku fizycznego przed snem;
 • nieobjadanie się na noc;
 • unikanie drzemek w ciągu dnia;
 • zrezygnowanie z kawy w godzinach popołudniowych i wieczornych;
 • unikanie substancji psychoaktywnych, alkoholu i palenia papierosów;
 • wprowadzenie zdrowej diety;
 • poprawienie warunków sypialnianych.

Jeżeli nie wpłynie to korzystnie na całkowity czas snu i wydajność snu, to niezbędne może być wdrożenie leczenia farmakologicznego. O tym zawsze powinien zadecydować lekarz prowadzący. Leczenie zależne jest od tego, czym jest bezsenność spowodowana i jaki ma charakter. Przy kontynuacji leczenia warto skorzystać z wygodnej usługi recepty online na naszym portalu. Wybierz lek, który zażywasz i opłać konsultację, a bardzo szybko otrzymać niezbędną e-receptę. Zrealizujesz ją w dowolnie wybranej aptece, dzięki czemu nie zaburzy to cyklu leczenia. Wpłynie to korzystnie na Twój zdrowy sen. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Recepta online to optymalny i szybki wybór, zwłaszcza w czasach ograniczonej dostępności do specjalistów.