Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Teleporada

E-zwolnienia

Jak i kiedy może być przeprowadzana teleporada?

Ta forma wsparcia medycznego, która prowadzona jest m.in. w ramach podstawowej opieki zdrowotnej oferowanej przez publiczną służbę zdrowia, jak i przez lekarzy specjalistów. Ponadto zdalna konsultacja lekarska stosowana jest m.in. w trakcie leczenia pacjentów z chorobą przewlekłą, która wymaga regularnego przyjmowania medykamentów. Ponadto stosuje się ją w nagłych sytuacjach zdrowotnych. Ważne, że w ramach świadczeń telemedycznych lekarze muszą postępować zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady. Zostało ono wprowadzone przez Ministerstwo zdrowia 12 sierpnia 2020 roku i obowiązuje do dziś. Usługi oferowane przez https://e-recepta.net/ są zgodne z tymi wytycznymi.

W jakich sytuacjach teleporada to dobry wybór?

Różne sytuacje mogą być powodem do tego, aby postawić na teleporadę u lekarza. Przede wszystkim rekomenduje się kontakt z naszym specjalistą w ramach:

 • kontynuacji leczenia przy chorobach przewlekłych;
 • zachowania ciągłości przyjmowania antykoncepcji hormonalnej;
 • podstawowej opieki zdrowotnej (np. przeziębienie);
 • analizy wyników przeprowadzonych badań medycznych;
 • przy nagłych sytuacjach.

Jak wygląda teleporada na naszym portalu?

Wystarczy, że wejdziesz na portal e-recepta.net, a następnie wybierzesz dogodny dla Ciebie termin zdalnej konsultacji medycznej. Następnie opłać usługę i poczekaj na kontakt naszego specjalisty we wskazanym przez siebie terminie. W ramach świadczenia zdrowotnego wykonywanego w formie teleporady nasz lekarz na początku sprawdzi tożsamość pacjenta. Następnie zbierze informacje o stanie Twojego zdrowia oraz przyjmowanych lekach. To informacje, których udzielenie jest podstawą do dalszej konsultacji.

Jeżeli pomoc możliwa jest zdalnie, to lekarz rekomenduje określone wskazania oraz przepisuje wyroby medyczne na receptę, gdy wymagają tego schorzenie i sposób leczenia. Może okazać się jednak tak, że lekarz uzna, że niezbędne jest przeprowadzenie badania fizykalnego. Wówczas jego obowiązkiem jest poinformowanie pacjenta o konieczności stacjonarnej wizyty w celu podjęcia dalszych decyzji lekarskich.

Czy lekarz podczas teleporady może wystawić dokumenty?

Jak najbardziej tak. Podczas zdalnej konsultacji medycznej na portalu e-recepta.net istnieje możliwość wystawienia dokumentów. O słuszności ich wystawienia zawsze decyduje lekarz przeprowadzający konsultację medyczną. Na koniec teleporady mogą zostać wystawione m.in.:

 • e-recepta;
 • skierowanie do lekarza specjalisty;
 • zlecenie dalszego postępowania medycznego.

Dostęp do tych dokumentów otrzymujesz za pomocą indywidualnego Internetowego Konta Pacjenta. To baza wiedzy o Twoim zdrowiu, historii przebytych chorób, a także przebiegu konsultacji medycznych zdalnych i stacjonarnych.

konsultacja lekarska online
Konsultacje online dla dziecka

Kiedy lekarz może odmówić przeprowadzenia teleporady?

Polskie prawo nakłada na lekarzy i pacjentów określone prawa i obowiązki. Zgodnie z nimi specjalista może odmówić przeprowadzenia teleporady w wybranych przypadkach. Dzieje się tak m.in. z pacjentami z:

 • podejrzeniem choroby nowotworowej;
 • chorobą przewlekłą, w przebiegu której doszło do zmiany objawów lub ich zaostrzenia;
 • dzieci poniżej 6. roku życia (poza poradami kontrolnymi);
 • pierwszej wizyty realizowanej przez specjalistę;
 • schorzeń, gdy wymagane jest przeprowadzenie badania fizykalnego.

Ile to trwa?

Standardowo teleporada trwa tyle, ile klasyczna wizyta lekarska w gabinecie. W niektórych przypadkach może jednak się przedłużyć, jeżeli lekarz będzie miał dodatkowe wątpliwości i pytania, które doprowadzą do lepszego zrozumienia przypadku medycznego. O tym jak przebiega teleporada, każdorazowo decyduje lekarz, który bierze pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta. Każda konsultacja medyczna na e-recepta.net przeprowadzana jest zgodnie z najwyższymi standardami rynkowymi i z dbałością o należyte wykonanie porady lekarskiej. Tylko w ten sposób możemy odpowiedzialnie i skutecznie zadbać o Twoje bezpieczeństwo.

Korzyści związane ze skorzystaniem z teleporady

Korzyści płynące z możliwości przeprowadzania zdalnych konsultacji medycznych zauważalne są nie tylko w czasie pandemii. Warto jednak podkreślić, że to jej wybuch wpłynął na wzrost zainteresowania telemedycyną, a także zaufania społecznego wobec tej formy prowadzenia porad lekarskich. Z Twojego punktu widzenia to przede wszystkim znaczna oszczędność czasu. Konsultacja w formie zdalnej bez wychodzenia z domu to nawet kilka godzin oszczędności. Docenią to nie tylko osoby, które dotknęły choroby przewlekłe. Ponadto zdalna konsultacja medyczna to duża wygoda.

Jeżeli mieszkasz w znacznej odległości od poradni, źle się czujesz lub nie masz transportu, to teleporada bywa niezwykle cennym rozwiązaniem. Dzięki temu nie trzeba umawiać się na wizytę u lekarza w gabinecie, a następnie organizować sobie transportu. Szybka teleporada będzie wystarczająca i jednakowo bezpieczna, co przeprowadzenie konsultacji w bezpośrednim kontakcie. Szereg korzyści związanych z możliwością realizacji pomocy lekarskiej w formie zdalnej zauważają również lekarze.

Zapraszamy do skorzystania z teleporady

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z teleporady na naszym portalu e-recepta.net. To profesjonalna usługa medyczna przygotowana z myślą o najbardziej wymagających pacjentach. Wybierz dogodny dla Ciebie termin, opłać usługę, a następnie przekaż lekarzowi kluczowe informacje na temat swojego stanu zdrowia. Dzięki temu szybko otrzymasz niezbędne wsparcie medyczne.

Jeżeli zajdzie taka konieczność, to po przeprowadzonej konsultacji lekarz wystawi e-receptę na zakup leków, a także skonsultuje z pacjentem dalsze postępowanie. Nasi specjaliści zawsze na pierwszym miejscu stawiają Twoje dobro i bezpieczeństwo. Zapraszamy do zadbania o swoje zdrowie i skorzystania z profesjonalnej teleporady.