kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

Rozwój telemedycyny sprawił, że obecnie możliwe jest uzyskanie porady lekarza specjalisty bez wychodzenia z domu. Wystarczy telefon, komputer lub inne urządzenie, z dostępem do Internetu lub bez, a konsultację lekarską można odbyć w dowolnym miejscu, nawet po drugiej stronie globu. Świadczenie usług zdrowotnych na odległość jeszcze nigdy nie było tak proste.

Jeśli potrzebujesz recepty, chcesz skorzystać z opinii wykwalifikowanych specjalistów, zamierzasz omówić twoją dokumentację medyczną albo planujesz zadbać o swoje zdrowie zawczasu i umówić się na profilaktyczne badania - znakomitym rozwiązaniem może być konsultacja w formie teleporady. Dzięki teleporadzie możesz uzyskać w krótkim czasie poradę lekarską nie martwiąc się o długie kolejki, dojazdy do placówki czy ograniczony dostęp do lekarzy. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, na czym w ogóle polega to rozwiązanie. Jakie są rodzaje teleporad? Jak wyglądają? Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać odpowiedzi na te oraz inne pytania.

Czym jest teleporada?

Teleporada jest formą konsultacji z lekarzem na odległość z wykorzystaniem technologii telekomunikacyjnych, takich jak telefon, komputer, kamera internetowa czy też specjalistyczne aplikacje. Istnieją jej różne formy, ale zasadniczo opierają się na zdalnej rozmowie z lekarzem, który diagnozuje pacjenta, zleca odpowiednie badania i wystawia zwolnienie, skierowanie, zaświadczenie lub receptę na niezbędne leki. Pod tym względem e-porada przypomina stacjonarną wizytę w gabinecie lekarskim. Ma jednak wiele zalet w porównaniu do swojego tradycyjnego odpowiednika - zarówno w kontekście podstawowej opieki zdrowotnej, jak i specjalistycznych konsultacji.

W jaki sposób przebiega teleporada?

Zaletą teleporad jest to, że mogą przyjmować różne formy w zależności od preferencji pacjenta czy rodzaju problemu zdrowotnego. Zasadniczo jednak przebieg konsultacji na odległość wygląda następująco:

 1. Wybór specjalisty i ustalenie terminu - pacjent za pomocą platformy medycznej umawia się na dogodny termin oraz wybiera formę teleporady.
 2. Połączenie telefoniczne - przed rozpoczęciem konsultacji lekarz zawsze identyfikuje tożsamość pacjenta, aby mieć pewność z kim rozmawia.
 3. Wywiad medyczny - lekarz przeprowadzą rozmowę z pacjentem, zbiera informacje o jego stanie zdrowia, zadaje pytania o choroby przewlekłe, przyjmowane leki, alergie czy dotychczasowe leczenie.
 4. Diagnoza i zalecenia - na podstawie uzyskanych informacji lekarz może przedstawić pacjentowi diagnozę lub skierować na dalsze badania diagnostyczne. Może również dać zalecenia dotyczące zmiany trybu życia, leczenia i diety.
 5. E-recepta, e-skierowanie, e-zwolnienie - jeśli potrzebujesz zaświadczenia, skierowania na badania, zwolnienia lekarskiego lub recepty na leki, możesz je uzyskać podczas teleporady. Te dokumenty są tak samo ważne, jak te uzyskane podczas wizyty w gabinecie stacjonarnym.
 6. Zakończenie teleporady - Po zakończeniu konsultacji lekarz może podsumować wnioski, przesłać wyniki badań, udzielić dodatkowych wskazówek zdrowotnych i ustalić ewentualny termin porady kontrolnej. Możesz też otrzymać sugestię bezpośredniej wizyty w późniejszym terminie lub kontaktu z pogotowiem ratunkowym, jeśli stan twojego zdrowia będzie tego wymagał.

Jakie są rodzaje teleporad?

Teleporady, czyli konsultacje medyczne na odległość, mogą być podzielone na różne rodzaje, w zależności od specjalizacji medycznej, celu i środków komunikacji. Pod względem metody kontaktu możemy wymienić następujące formy teleporady:

 • Wideoteleporady - odbywają się one za pośrednictwem wideorozmów przy wykorzystaniu telefonu, tableta czy komputera. Pacjent oraz lekarz widzą się nawzajem na ekranie urządzenia, co bardzo przypomina tradycyjną rozmowę i umożliwia interaktywną komunikację.
 • Teleporady przez telefon - to teleporady przeprowadzane wyłącznie za pomocą rozmowy telefonicznej między pacjentem a lekarzem. W tym przypadku brak jest interakcji wizualnej, a konsultacja opiera się na komunikacji werbalnej.
 • Teleporady pisemne - są to teleporady, które odbywają się pod postacią czatu za pomocą specjalnej platformy medycznej, która posiada wbudowany czat.

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni środek komunikacji w zależności od charakteru problemu zdrowotnego i preferencji pacjenta. Niektóre teleporady wymagają interakcji wizualnej (np. badania skóry, ocena objawów), wtedy zaleca się korzystanie z teleporad wideo. W innych przypadkach, takich jak proste konsultacje, teleporady telefoniczne lub pisemne mogą być wystarczające.

Teleporada medyczna – jak umówić wizytę krok po kroku

Umówienie wizyty jest bardzo proste. Wystarczy, że wybierzesz specjalistę oraz dogodny dla Ciebie termin konsultacji, wypełnisz wywiad medyczny, a następnie musisz już tylko opłacić zamówienie i czekać o wyznaczonej godzinie na kontakt od lekarza.

Kto może skorzystać z teleporady?

Teleporady są dostępne dla szerokiej grupy osób i mogą być wykorzystywane przez różne kategorie pacjentów. Są znakomitym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie wygodę oraz oszczędność czasu.

Przykładową z teleporady mogą skorzystać:

 • pacjenci z chorobami przewlekłymi - jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę, która wymaga regularnych konsultacji, często dobrym rozwiązaniem są porady zdalne, które pozwalają na zaoszczędzenie czasu spędzonego w długich kolejkach w przychodni,
 • pacjenci z problemami zdrowia psychicznego - jeśli jesteś w trakcie leczenia zaburzeń takich jak depresja, stany lękowe czy zaburzenia odżywania, wygodnym rozwiązaniem są e-wizyty, które częstokroć są mniej stresujące niż spotkanie w gabinecie specjalisty,
 • pacjenci z łagodnymi dolegliwościami - osoby z łagodnymi objawami chorobowymi, które nie wymagają bezpośredniej wizyty opierającej się na fizycznym badaniu pacjenta, mogą korzystać z teleporad, aby uzyskać porady medyczne i uniknąć konieczności fizycznego stawiania się w placówce opieki zdrowotnej,
 • kobiety w ciąży - dzięki zdalnym poradom kobiety ciężarne mogą szybko uzyskać dostęp do specjalisty, który skonsultuje niepokojące objawy,
 • pacjenci w wieku podeszłym - osoby starsze, które mogą mieć trudności z transportem lub fizycznym dostępem do placówek opieki zdrowotnej, mogą korzystać z teleporad, aby uzyskać opiekę medyczną w wygodniejszy sposób.

Niestety istnieją pewne ograniczenia teleporad. Przykładowo pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej powinni zgłosić się na wizytę stacjonarną do lekarza POZ lub odpowiedniego specjalisty.

Z jakim lekarzem można odbyć teleporadę?

Teleporadę można odbyć z lekarzami różnych specjalizacji. Najczęściej są to:

 • lekarz rodzinny - zdalna konsultacja z lekarzem rodzinnym często jest pierwszym krokiem przy pojawieniu się nowych dolegliwości, jest też dobrym rozwiązaniem przy kontynuacji leczenia przewlekłego, gdy stan zdrowia nie ulega zaostrzeniu;
 • psychiatra - psychiatrzy oferują teleporady w celu diagnozowania i leczenia różnych problemów zdrowia psychicznego, takich jak depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania;
 • ginekolog-położnik - ginekolodzy udzielają świadczenia zdrowotnego w zakresie opieki nad ciężarną, nadzorują przebieg ciąży, porodu i połogu oraz zalecają badania prenatalne;
 • pediatra - pediatrzy oferują teleporady dla dzieci w celu monitorowania ich zdrowia, rozwoju i leczenia różnych chorób dziecięcych;

Poza tym możliwa jest konsultacja zdalna z lekarzami wyspecjalizowanymi właściwie w każdej innej dziedzinie medycyny:

Czy podczas konsultacji online można zgłosić każdy problem zdrowotny?

Podczas teleporady możesz zgłosić lekarzowi każdy niepokojący problem zdrowotny. Pierwszym krokiem w rozpoznawaniu jakiejkolwiek choroby zawsze jest wnikliwy wywiad lekarski. Jednakże nie wszystkie przypadki medyczne są odpowiednie do diagnozy i leczenia online, zwłaszcza w sytuacjach, które wymagają badania fizykalnego pacjenta lub zaawansowanej diagnostyki. Jeśli zaistnieje potrzeba bezpośredniej wizyty w przychodni, lekarz powiadomi Cię o tym.

Jak przygotować się do teleporady?

Przygotowanie się do teleporady może pomóc w sprawnej i efektywnej komunikacji z lekarzem oraz umożliwić skupienie się na istotnych kwestiach zdrowotnych. Oto kilka kroków, które można podjąć, aby odpowiednio przygotować się do teleporady:

 • przygotuj wcześniej pytania, jakie chce się zadać specjaliście - dobrym pomysłem jest sporządzenie listy z podpunktami, które chcesz omówić;
 • zwróć uwagę, czy nie potrzebujesz e-recepty na leki lub wyroby medyczne;
 • upewnij się, że masz działające urządzenie i sprawne łącze internetowe oraz aktualne oprogramowanie, jeśli jest potrzebne;
 • przygotuj historię medyczną;
 • ustal dogodne miejsce na konsultację online - warto wybrać ciche miejsce, gdzie możesz bez skrępowania opowiedzieć lekarzowi o swoich problemach;
 • zastanów się, czy jest Ci potrzebne e-zwolnienie lub e-skierowanie.

Czy przed teleporadą muszę przygotować dokumentację medyczną?

Podczas teleporady warto mieć dostęp do dokumentacji medycznej, którą można przedstawić lekarzowi. Są to m.in.: wyniki poprzednich badań, historia wizyt medycznych, lista aktualnych leków oraz wypisy i zalecenia z hospitalizacji.

Co możesz uzyskać za pomocą teleporady u lekarza specjalisty?

Istnieją rozmaite korzyści płynące z porady online. W trakcie konsultacji zdalnej istnieje możliwość uzyskania kompleksowej diagnozy, szybkiej informacji co do stanu zdrowia, e-skierowania na niezbędne badania oraz e-recepty na leki. Lekarz ponadto podczas teleporady odpowie na wszystkie pytania związane z chorobą, przedstawi zalecenia związane z leczeniem i jeśli to potrzebne zadecyduje o konsultacji z innym specjalistą.

Teleporady są także dobrą formą kontynuacji terapii po początkowym okresie leczenia. Dzięki teleporadom możesz odbyć kontrolną konsultację, którą lekarz zalecił podczas stacjonarnej wizyty. Jeśli stan zdrowia nie ulega pogorszeniu, zdalna rozmowa jest często wystarczająca, by dokładnie nadzorować proces terapeutyczny.

Teleporady medyczne na NFZ, czy prywatnie?

Teleporady mogą odbywać się zarówno na Narodowy Fundusz Zdrowia, jak i w prywatnej opiece medycznej. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, ale ogólny trend jest taki, że telemedycyna jest coraz szerzej wykorzystywana w sektorze publicznym i prywatnym.

Czym różni się teleporada medyczna na NFZ od teleporady prywatnej?

Porada zdalna na Narodowy Fundusz Zdrowia i teleporada prywatna różnią się głównie pod względem finansowania, dostępności, zakresu usług oraz wyboru lekarzy i placówek medycznych. Teleporady prywatne cechują się większą dostępnością, krótszym czasem oczekiwania, szerszym wyborem lekarzy, a jakość obsługi jest często na wyższym poziomie. Pełny koszt teleporady ponosi jednak pacjent. W przypadku teleporad na NFZ są one finansowane ze środków publicznych i pacjenci mają do nich dostęp bez dodatkowych opłat, ale czas oczekiwania jest często dużo dłuższy, a standard usług niższy.

Wady i zalety teleporady w ramach prywatnej opieki zdrowotnej

Porada zdalna w ramach prywatnej opieki zdrowotnej ma swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o korzystaniu z tego rodzaju usług. Oto niektóre z niewątpliwych zalet tej formy świadczenia zdrowotnego:

 • dostępność do wysokiej klasy specjalistów;
 • znaczna wygoda;
 • oszczędność czasu, który byłby spędzony na transport i czekanie w kolejce w przychodni;
 • często niższe koszty niż w przypadku konsultacji w tradycyjnej formie;
 • oszczędność pieniędzy wydawanych na transport do placówki zdrowia;
 • łatwiejsze umawianie e-wizyty w porównaniu do umawiania się w rejestracji przychodni publicznej służby zdrowia;
 • zwykle duża swoboda w wyborze dogodnego terminu teleporady.

Z kolei do wad teleporad zaliczyć można:

 • brak możliwości fizycznego zbadania pacjenta;
 • możliwe problemy techniczne podczas teleporady;
 • niedostępność dla pacjentów, którzy mają problem z obsługą urządzeń elektronicznych;
 • ograniczenia w zakresie diagnostyki.

W jakich sytuacjach teleporada nie zastąpi stacjonarnej wizyty u lekarza?

Porada zdalna, mimo swoich zalet i wartości w wielu sytuacjach, nie zastąpi stacjonarnej wizyty w pewnych przypadkach, które wymagają bezpośredniego kontaktu i fizycznego badania pacjenta. Są to przykładowo nagłe urazy, konieczność przeprowadzenia procedur i zabiegów medycznych, potrzeba zaawansowanych badań diagnostycznych czy nagłe pogorszenie stanu zdrowia.

W tych sytuacjach, stacjonarna wizyta jest niezbędna, aby zapewnić kompleksową opiekę medyczną, dokładne diagnozy i odpowiednie leczenie. Warto zawsze skonsultować się z odpowiednim lekarzem w celu ustalenia, czy teleporada jest odpowiednia w danym przypadku czy też lepiej jest skorzystać z tradycyjnej wizyty w placówce medycznej

FAQ- jak otrzymać teleporadę?

W e-recepta.net udzielamy telekonsultacji medycznych online osobom pełnoletnim.
Oczywiście, że tak. Nasza usługa dedykowana jest osobom, które cenią sobie wygodę i szybkość porady lekarskiej. To nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz umawiać się w poradni stacjonarnej, co zajmuje nie tylko czas, ale i często kosztuje sporo nerwów. Zwłaszcza obecnie, gdy powszechny jest problem z brakiem dostępności specjalistów w zakresie medycyny. Niezależnie od tego, ile lat leczysz się u danego lekarza, z powodzeniem możesz skorzystać z naszej usługi zdalnej konsultacji medycznej. Wystarczy wypełnić formularz medyczny, a lekarz skontaktuje się telefonicznie celem pomocy.
W naszej firmie starannie dobieramy specjalistów, z którymi współpracujemy. Dzięki temu cechuje nas profesjonalne podejście do pacjenta, a nad jego stanem zdrowia zawsze czuwa kompetentna osoba. Pacjenci często wracają z nami z informacją, że dzięki nam odzyskali radość życia. Możliwe jest to dzięki temu, że do współpracy wybieramy lekarzy, których cechuje nie tylko profesjonalizm, ale także wysoko rozwinięta empatia. Niedawno zadzwoniła do nas kobieta z pochwałą naszej pracy. Powiedziała: “czułam ogromną życzliwość wobec specjalisty, który pomógł mi stanąć na nogi i uporać się z problemami zdrowotnymi. Bez wątpienia polecę Was każdej kobiecie i nie tylko”. Takie słowa zawsze budują i są potwierdzeniem tego, że od lat jesteśmy zaufanym partnerem w zakresie dbania o zdrowie.
Podczas zamówienia e-konsultacji możesz wskazać najwygodniejszy dla Ciebie przedział godzinowy dziś lub jutro.
W takim przypadku podczas zamówienia prosimy o wskazanie opcji "jak najszybciej". Dzięki temu lekarz dostanie jasną informację, że jesteś gotowy do E-konsultacji od razu po zamówieniu.
Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe bądź cierpisz na schorzenie, które jest potwierdzone dokumentacją medyczną, przygotuj skan lub czytelne zdjęcie dokumentacji, którą posiadasz. Pozwoli to na skrócenie czasu potrzebnego do weryfikacji twojego aktualnego stanu zdrowia.
Nie. Nasza E-konsultacja dostępna jest z dowolnego miejsca na ziemi, jeśli tylko jesteś w zasięgu sieci internet.
Nie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jeśli lekarz prowadzący prywatną praktykę wystawi zlecenia na badania laboratoryjne, NFZ nie zapłaci za ich wykonanie, a pacjent będzie musiał ponieść ich koszt.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Zachęcamy do skorzystania z naszej innowacyjnej usługi zdalnych konsultacji medycznych, dzięki czemu zapewnisz sobie profesjonalną usługę medyczną bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. O Twoje zdrowie zadbają renomowani specjaliści, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na wyjeździe służbowym, czy też na wakacjach. Wypełnij formularz, opłać e-konsultację i poczekaj na telefon od naszego lekarza.

Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego stosuj się do wskazań naszego specjalisty. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.