Trądzik zaskórnikowy — jak powstaje i jak się go pozbyć?

Trądzik zaskórnikowy charakteryzuje się zmianami skórnymi w postaci zaskórników otwartych i zamkniętych, zlokalizowanymi głównie w obrębie twarzy, ale zaskórniki mogą pojawiać się także na plecach i klatce piersiowej. Jakie są przyczyny trądziku zaskórnikowego i jak wygląda leczenie?
Trądzik zaskórnikowy

Trądzik zaskórnikowy — przyczyny

Trądzik zaskórnikowy to niezbyt groźna odmiana trądziku młodzieńczego, czyli trądziku pospolitego, która charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych w postaci zaskórników, umiejscowionych głównie na twarzy. Zaskórniki mogą również pojawić się w innych obszarach ciała, np. na plecach i dekolcie.

Przyczyny trądziku zaskórnikowego leżą w zwiększonej aktywności gruczołów łojowych, które wydzielają nadmiar sebum. To prowadzi do rogowacenia naskórka, który blokuje ujście gruczołów łojowych, czyli kanałów wyprowadzających łój na zewnętrzną warstwę skóry. Zmiany skórne mogą wystąpić również w wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Podobne przyczyny wywołują inną postać trądziku, a mianowicie trądzik hormonalny.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Trądzik zaskórnikowy — jak wygląda?

Trądzik zaskórnikowy występuje przede wszystkim u osób w wieku dojrzewania, kiedy w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, choć często z tym problemem borykają się także dorośli. Jeśli cera trądzikowa jest odpowiednio pielęgnowana, zmiany skórne mogą zniknąć samoistnie w ciągu kilku lat. Trądzik zaskórnikowy występuje głównie na twarzy (czoło, nos, broda), ale może pojawić się także na plecach i dekolcie.

Zaskórniki mogą występować pod dwoma postaciami:

 • Zaskórniki otwarte — czarne wągry, które powstają na skutek nagromadzenia się dużej ilości sebum, bakterii i zrogowaciałego naskórka w kanałach gruczołu łojowego. Nie mają charakteru zapalnego i są widoczne na skórze.
 • Zaskórniki zamknięte — przypominają podskórne grudki o białym kolorze, powstają w wyniku zablokowania ujść gruczołów łojowych przez sebum i złuszczony martwy naskórek. Mogą prowadzić do rozwoju trądziku grudkowego, tworząc torbiele i guzki podskórne oraz wywołać stan zapalny.

Trądzik zaskórnikowy — leczenie

Trądzik zaskórnikowy wymaga konsultacji lekarskiej z dermatologiem, który dedykuje o leczeniu farmakologicznym oraz udzieli zaleceń dotyczących odżywiania i stosowania odpowiednich kosmetyków. Leczenie trądziku zaskórnikowego opiera się głównie na stosowaniu preparatów miejscowych i odpowiedniej pielęgnacji skóry. Najczęściej stosowane są leki na trądzik zawierające w swoim składzie substancje aktywne, takie jak nadtlenek benzoilu czy kwas azelainowy, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz hamują aktywność gruczołów łojowych, powodujących nadmiar sebum. Dermatolog może również zalecić leczenie antybiotykami oraz retinoidami (pochodne witaminy A), a także dodatkową suplementację takich składników jak cynk czy witamina B1.

Regularne oczyszczanie skóry oraz właściwa pielęgnacja cery trądzikowej jest kluczem do leczenia trądziku zaskórnikowego oraz zapobiegania jego powstawaniu i nawrotom. Skóra ze zmianami zaskórnikowymi ma szczególne potrzeby, dlatego kosmetyki do jej pielęgnacji warto dobrać z dermatologiem. Nieodpowiednie preparaty mogą prowadzić do podrażnienia skóry oraz hamować proces leczenia. Warto zdecydować się na dermokosmetyki o łagodnym składzie, które nie zawierają alkoholu i konserwantów.

Pomocna w walce z trądzikiem zaskórnikowym jest także zbilansowana dieta oraz ograniczenie takich czynników jak stres czy palenie papierosów, które mają ogromny wpływ na kondycję skóry i powstawanie niedoskonałości. Warto pamiętać, że proces leczenia trądziku zaskórnikowego nie jest skomplikowany, ale wymaga cierpliwości i systematyczności.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Jakie zabiegi na trądzik zaskórnikowy?

Z pomocą w walce z trądzikiem zaskórnikowych przychodzą również zabiegi kosmetyczne. Jakie zabiegi na trądzik zaskórnikowy warto wykonać?

 • Zabiegi leczniczego (manualnego) oczyszczania skóry,
 • regulujące pracę gruczołów łojowych (na przykład na bazie alg morskich),
 • peelingi (kawitacyjne, węglowe, chemiczne, azjatyckie) — złuszczają skórę, usuwając martwy naskórek,
 • sonoforeza — zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków, wnika w głębsze warstwy naskórka,
 • terapia laserowa — obkurcza i zamyka naczynia krwionośne,
 • maski algowe i gipsowe — mają działanie dotleniające i regenerujące,
 • mikrodermabrazja — polega na mechanicznym złuszczaniu skóry,
 • światłolecznictwo — przy pomocy lampy Sollux (z czerwonym filtrem — do rozpulchniania skóry twarzy, z niebieskim — do łagodzenia zmian skórnych),
 • zabiegi kwasami — złuszczają martwy naskórek i ograniczają wydzielanie sebum.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pozostałe artykuły: