kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

Endokrynolog to lekarz, który ukończył specjalizację z endokrynologii i zajmuje się rozpoznowaniem oraz leczeniem chorób dotyczących gruczołów wydzielania wewnętrznego. Gruczoły w naszym organizmie wydzielają hormony, które koordynują pracę całego ciała, więc nietrudno sobie wyobrazić, że zaburzenie ich pracy prowadzi do naruszenia wewnętrznej równowagi organizmu i może skutkować wystąpieniem różnorodnych objawów.

W ostatnim czasie w społeczeństwie wzrasta świadomość zaburzeń hormonalnych, a choroby endokrynologiczne są rozpoznawane coraz częściej. Niestety, wizyta u lekarza endokrynologa często wiąże się z długim okresem oczekiwania na przyjęcie. Bardzo dobrą alternatywą dla klasycznej wizyty lekarskiej stają się więc coraz popularniejsze konsultacje online. Pacjenci, którzy decydują się na e-wizytę mają możliwość skonsultowania swoich objawów zdalnie przez internet, bez potrzeby wychodzenia z domu.

Czym zajmuje się lekarz endokrynolog?

Endokrynologia jest specjalnością internistyczną, a lekarz, który ukończył tę specjalizację posiada kwalifikacje do diagnozowania i terapii zaburzeń hormonalnych. Jakie grupy chorób zaliczają się zatem do schorzeń endokrynologicznych?:

  • choroby tarczycy - niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy;
  • choroby przysadki mózgowej - moczówka prosta, hiperprolaktyniemia, nowotwory;
  • choroby trzustki - cukrzyca, guzy neuroendokrynne;
  • choroby nadnerczy - zespół Cushinga, choroba Addisona;
  • choroby przytarczyc - nadczynność przytarczyc, niedoczynność przytarczyc;
  • zaburzenia hormonów płciowych - zaburzenia miesiączkowania, zbyt wczesne dojrzewanie.

Choroby endokryologiczne są więc bardzo złożoną grupą schorzeń, często wymagają wieloletniej terapii i obserwacji. Z powodu skomplikowanego charakteru zaburzeń hormonalnych często można się spotkać, z lekarzami, którzy kończą więcej niż jedną specjalizację i ukierunkowują swoją pracę na określoną podgrupę chorób. Przykłady takich podwójnych specjalizacji to:

  • endokrynolog-ginekolog;
  • endokrynolog-seksuolog;
  • endokrynolog-diabetolog.

Lekarz endokrynolog gotowy do udzielenia wsparcia

Wizyta u endokrynologa online - jak wygląda?

Konsultacja endokrynologiczna online nie różni się znacząco od klasycznej wizyty pod tym względem, że jej najważniejszym elementem jest dokładny wywiad z pacjentem. Pytania zadawane przez endokrynologa dotyczą nie tylko aktualnego problemu zdrowotnego, ale także całej historii chorobowej, przyjmowanych leków oraz ewentualnych zaburzeń hormonalnych występujących w rodzinie. Z tego powodu warto wcześniej przygotować całą zgromadzoną dokumentację medyczną, z którą będzie mógł zapoznać się endokrynolog online. Ważne jest także by nie ukrywać żadnego z niepokojących objawów, nawet tych które pozornie wydają się nie mieć związku z podejrzewaną chorobą. Pierwsza wizyta jest zazwyczaj dłuższa niż następne, bo wymaga szczegółowego zapoznania się z sytuacją pacjenta.

Tak jak w przypadku klasycznej wizyty, lekarz endokrynolog online ma możliwość wystawienia e-skierowania na specjalistyczne badania, które pozwolą na określenie przyczyny dolegliwości. Wśród badań tych można wymienić:

  • badania krwi;
  • badania moczu;
  • USG tarczycy;
  • rezonans głowy.

Wyniki badań trzeba koniecznie skonsultować z endokrynologiem online. Na ich podstawie lekarz może postawić konkretne rozpoznanie, takie jak np. choroba Hashimoto czy zespół Cushinga. Zdiagnozowanie określonego schorzenia staje się pierwszym krokiem do odpowiedniej terapii.

Czy konsultacja online może zastąpić osobistą wizytę u lekarza?

E-wizyta ma sporo zalet w porównaniu do klasycznej konsultacji. Konsultację online można odbyć w każdym miejscu, w którym jest dostępny Internet. Teleporada endokrynologiczna może być uzyskana w domu, na wakacjach czy też w trakcie służbowego wyjazdu. Daje to sporą elastyczność oraz oszczędność czasu bez utraty jakości wizyty. Endokrynolog online ma możliwość wystawienia takich dokumentów jak e-recepta czy e-zwolnienia. To wszystko sprawia, że konsultacja online staje się coraz powszechniejszym wyborem pacjentów cierpiących na schorzenia endokrynologiczne.

Lekarz endokrynolog - Jak mogę Ci pomóc?

Kiedy zgłosić się do endokrynologa?

Ze względu na to, że zaburzenia hormonalne obejmują szeroką grupę chorób, to objawy z ich strony mogą dotyczyć wielu różnych narządów. Często są przy tym mało specyficzne, a połączenie ich z określonym schorzeniem nie jest łatwe. Z tego powodu duża część pacjentów zanim trafi do odpowiedniego specjalisty ma za sobą wiele wizyt u innych lekarzy. Jakie objawy mogą więc wynikać z zaburzonej równowagi hormonalnej?

  • nagły spadek lub wzrost masy ciała;
  • nadmierna senność;
  • nadmierne owłosienie;
  • wypadanie włosów;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • bóle piersi;
  • niespecyficzne zmiany skórne;
  • uczucie zimna lub uderzenia gorąca;
  • nagłe wystąpienien trądziku;
  • bóle głowy;
  • nagły spadek energii;
  • zaburzenia nastroju;
  • zaburzone proporcje ciała;
  • spadek libido.

Lista ta nie jest kompletna, pacjenci z zaburzeniami hormonalnymi mogą prezentować szeroki wachlarz objawów, które mogą mieć różnorodną przyczynę i wymagają specjalistycznej konsultacji z lekarzem endokrynologiem online.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Zaburzenia pracy tarczycy mogą dawać zróżnicowane objawy. Niedoczynność tarczycy, której najczęstszą przyczyną jest choroba Hashimito, objawia się przede wszystkim jako: utrata energii, wypadanie włosów, wzrost masy ciała, bóle głowy, uczucie zimna, depresja oraz zmiany skórne w postaci nadmiernego rogowacenia i suchości. Natomiast do objawów nadczynności zaliczamy uderzenia gorąca, duszność, spadek masy ciała, niepokój i bezsenność. Do nadczynności najczęściej prowadzi choroba Gravesa-Basedowa.
Endokrynolodzy są w stanie wykonywać badania USG, które jest szczególnie istotne w chorobach gruczołu tarczowego. W większości przypadków badanie to należy powtarzać raz do roku, ale lekarz specjalizujący się w endokrynologii może zalecić częstsze kontrole.
Endokrynolog online podczas konsultacji powinien poinstruować pacjenta, które z badań wymaga odpowiednich warunków, a które można wykonać bez wcześniejszego przygotowania. Przykładowo na badanie hormonów tarczycy można zgłosić się nie będąc na czczo, ale z kolei diagnostyka zaburzeń przysadki mózgowej musi być przeprowadzona z uwzględnieniem dobowego rytmu hormonalnego i wykonana o odpowiedniej porze.

 

Źródła:

  • A. Szczeklik, P. Gałecki, Interna Szczeklika 2020, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2020
  • National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Hypothyroidism (Underactive Thyroid). https://www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/hypothyroidism [dostęp: 1.04.2023]

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Zachęcamy do skorzystania z naszej innowacyjnej usługi zdalnych konsultacji medycznych, dzięki czemu zapewnisz sobie profesjonalną usługę medyczną bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. O Twoje zdrowie zadbają renomowani specjaliści, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na wyjeździe służbowym, czy też na wakacjach. Wypełnij formularz, opłać e-konsultację i poczekaj na telefon od naszego lekarza.

Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego stosuj się do wskazań naszego specjalisty. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.