Krosty na nogach – jak wyleczyć pryszcze na nogach?
Dodano:

12 grudnia, 2022
11:59
Zaktualizowano:

15 grudnia, 2022
14:58
 

Krosty na nogach – przyczyny

Krosty na nogach mogą być skutkiem problemów trądzikowych, ale nie tylko, ponieważ etiologia ich powstawania jest różnorodna i może mieć bardzo zróżnicowane podłoże, podobnie jak inne formy nieprawidłowości, np. krosty na pośladkach czy trądzik na plecach. Co ważne, pojawienie się wykwitów skórnych na nogach niekoniecznie musi mieć źródło w problemach trądzikowych. Od czego zatem wyskakują nieestetyczne, a czasem również bolesne, krosty i pryszcze na kończynach?

Jedną z przyczyn jest alergia kontaktowa lub alergia pokarmowa. W przypadku kontaktowej formy reakcji alergicznej za powstawanie zmian na skórze odpowiadają między innymi kosmetyki, drażniący skórę materiał lub chemia gospodarcza, np. proszek do prania lub płyn do płukania. Alergia pokarmowa z kolei wywołana jest spożywanym pokarmem lub przyjmowanymi lekami. Przy reakcjach alergicznych zauważyć można czerwone krosty na nogach w formie pokrzywki, podskórne grudki, a także charakterystyczne bąble.

Kolejną przyczyną krost na nogach jest zapalenie mieszków włosowych, wywołane zakażeniem bakteryjnym. Podłożem problemu jest najczęściej golenie nóg nieostrymi lub niedostatecznie czystymi maszynkami do golenia. Krosty i pryszcze na nogach mogą być również jednym z objawów choroby toczącej się w ustroju. Tu wskazać należy głównie ospę i odrę, ale też wyjątkowo uciążliwy świerzb, grzybicę czy łuszczycę. Ponadto ropne krosty na nogach mogą pojawić się wskutek typowych problemów trądzikowych. Za nietypową lokalizację odpowiada przede wszystkim niewłaściwa higiena osobista, a także rozdrapywanie krost na innych obszarach ciała w efekcie czego przyczyniamy się do przenoszenia stanu zapalnego.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak wyleczyć krosty na nogach?

Proces leczenia krost na nogach uzależniony jest od przyczyny problemu oraz stopnia nasilenia objawów. W przypadku zaognionych, uporczywych i długo utrzymujących się zmian, połączonych z innymi, niepokojącymi symptomami, takimi jak gorączka czy świąd, zalecana jest konsultacja dermatologiczna lub kontakt z lekarzem ogólnym, który pomoże wykluczyć lub potwierdzić podejrzenie choroby ogólnoustrojowej. Z kolei w przypadku ewentualnej reakcji alergicznej, konieczne może okazać się zrobienie szczegółowych testów, które wskażą źródło dermatozy. Terapia określana jest w zależności od przyczyny, dlatego pryszcze na nogach mogą być leczone miejscowo lub ogólnoustrojowo.

Jakie metody leczenia wybierane są najczęściej? Jeśli za zmiany odpowiada alergia, lekarz przepisuje najczęściej leki antyhistaminowe, z kolei przy zapaleniu mieszków włosowych niezbędne może być włączenie antybiotykoterapii. Choroby ustrojowe wymagają najczęściej środków przeciwgorączkowych oraz specjalnych maści łagodzących i zapobiegających świądowi. W niektórych przypadkach zalecane są również typowe leki na trądzik, jednak ostateczna decyzja o przebiegu kuracji zawsze należy do lekarza prowadzącego.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Pryszcze na nogach – domowe sposoby

Jeśli pryszcze na nogach nie są wywołane czynnikami chorobowymi, można redukować niechciane zmiany domowymi sposobami, które często przynoszą oczekiwane efekty. Podobnie jak w przypadku specjalistycznej kuracji farmakologicznej, domowe sposoby na krosty na nogach powinny być dostosowane do źródła dermatozy. Przede wszystkim warto się skupić na preparatach, które codziennie mają kontakt ze skórą, przyjrzeć się ich składom i wyeliminować produkty potencjalnie drażniące. Pozbycie się czynnika wywołującego reakcję alergiczną skutkuje często znaczna poprawą kondycji skóry i stopniowym zanikaniem wykwitów skórnych. Nieco trudniej jest z alergią pokarmową. W tej sytuacji zalecamy dietę eliminacyjną, a także dokładną analizę jadłospisu. 

Krosty wywołane stanem zapalnym mieszków włosowych to typowy objaw niewłaściwej higieny, a także nieprawidłowym goleniem nóg, dlatego istotna jest właściwa pielęgnacja cery trądzikowej. Należy bezwzględnie zrezygnować z akcesoriów do mycia ciała, takich jak gąbki czy różnego rodzaju myjki lub często je wymieniać, nie zapominając przy tym o systematycznym czyszczeniu z zalegających wewnątrz pozostałości. Zarówno myjki do ciała, jak i stare, wielokrotnie używane maszynki to siedlisko bakterii, które mogą być źródłem zmian na skórze i tworzenia się ognisk zapalnych. Dodatkowo pamiętaj o regularnym złuszczaniu skóry na nogach za pomocą peelingów oraz nawilżaniu, co zapobiegnie między innymi wrastaniu włosków.

Powstałe krosty i pryszcze na nogach warto wyciszać za pomocą maści z hydrokortyzonem. Świetnie sprawdza się również aloes, maść cynkowa lub olejek z drzewa herbacianego, aplikowane bezpośrednio na problematyczne miejsce.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. K. H. Wilusz-Ludwiczak, M. Kuchciak-Brancewicz, A. Czyż, A. Lesiak, Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, https://journals.viamedica.pl/forum_dermatologicum/article/view/63013
  2. M. Protasiewicz, A. Iwaniak, Alergie pokarmowe i alergeny żywności, https://ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2014/Bromatologia%202-2014%20cala%20popr%20-%20do%20internetu.pdf#page=119
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację