kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

Kardiolog jest lekarzem, którego zadaniem jest diagnozowanie oraz leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego. Wraz ze stale wzrastającą populacją osób starszych w społeczeństwie oraz powszechnością siedzącego trybu życia, coraz więcej pacjentów jest dotkniętych takimi schorzeniami jak: nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca, a przyczyny sercowe są obecnie wraz z nowotworami są wiądącą przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych.

Niestety, wiele osób nie spieszy się z wizytą u lekarza kardiologa, szczególnie, że liczne choroby układu krążania początkowo mogą nie dawać niepokojących objawów. Z czasem jednak zaczynają prowadzić do groźnych i potencjalnie nieodwracalnych powikłań. Dlatego warto zawczasu zadbać o swoje zdrowie i poszukać specjalistycznej pomocy. To co jednak może odwlekać w czasie wizytę stacjonarną to ograniczona dostępność lekarzy oraz związana z tym perspektywa długiego oczekiwania na konsultację. Świetną alternatywą stały się więc konsultacje online, zwłaszcza w formie teleporady. Pacjenci mogą w wygodny sposób skorzystać z e-wizyty kardiologicznej z każdego miejsca z dostępem do internetu.

Czym zajmuje się lekarz kardiolog?

Kardiolog jest specjalistą kardiologii, czyli dziedziny medycyny zaliczanej do szeroko pojmowanych nauk internistycznych. Jego zadaniem jest rozpoznawanie chorób serca oraz układu naczyniowego przy użyciu zarówno specjalistycznych metod diagnostyki nieinwazyjnej jak i inwazyjnej. Następnie specjalista wdraża odpowiednie leczenie i monitoruje swoich pacjentów pod kątem ewentualnych powikłań. Jakimi chorobami zajmuje się lekarz kardiolog?

 • nadciśnienie tętnicze;
 • zaburzenia rytmu serca;
 • miażdżyca;
 • choroba wieńcowa;
 • niewydolność serca;
 • zapalenie mięśnia sercowego;
 • hipercholesterolemia;
 • choroby osierdzia;
 • nowotwory serca;
 • inne choroby serca (np. kardiomiopatie, wady zastawek);
 • kardiologiczne powikłania po farmakoterapii.

Z powodu częstego występowania problemów z układem krążenia kardiologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną, wykorzystującą wiele nowoczesznych technik. Ponadto kardiolodzy współpracują często z innymi specjalistami. Oto lista specjalności pokrewnych:

 • angiologia;
 • hipertensjologia;
 • kardiochirurgia;
 • chirurgia naczyniowa.
Lekarz kardiolog gotowy do udzielenia wsparcia

Jak wygląda konsultacja kardiologiczna online?

Konsultacja online z kardiologiem przypomina tę w gabinecie lekarskim. Zaczyna się od szczegółowego wywiadu, podczas którego kardiolog online zbiera dokładne informacje dotyczące stanu pacjenta, jego objawów oraz dotychczasowego leczenia. Z tego powodu warto przygotować wcześniej dokumentację medyczną, z którą lekarz będzie mógł się zapoznać. Szczególnie istotne jest, by powiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach, także tych dostępnych w aptekach bez recepty. Poza tym kardiolog online może zadać pytania o choroby występujące w rodzinie, by dokładniej określić ryzyko powikłań sercowych u danego pacjenta.

Podczas rozmowy z kardiologiem online możliwe jest skonsultowanie wyników, a w razie potrzeby może być wystawione e-skierowanie na dodatkowe badania. W ten sposób lekarz ustali prawidłową ścieżkę terapeutyczną, a w czasie kolejnych wizyt będzie monitorował wyniki leczenia.

Konsultacja online z kardiologiem - jakie daje korzyści?

E-wizyta ma tę przewagę nad wizytą w gabinecie lekarskim, że nie wymaga długiego stania w kolejce i pozwala na znacznie większą elastyczność. Umówienie wizyty jest proste i intuicyjne, a jedyne co trzeba mieć to urządzenie z dostępem do internetu lub telefon. W ten sposób e-wizyta jest znakomitym rozwiązaniem dla zabieganych osób lub tych którzy lubią podróżować i checieliby zadbać o swoje zdrowie także podczas wyjazdu oraz dla seniorów, którzy w sezonie infekcyjnym wolą zostać w domu. Nie dziwi więc, że konsultacje online są wybierane przez coraz liczniejsze grono pacjentów.

Konsultacja kardiologiczna może się odbyć w sposób dogodny dla pacjenta, z wykorzystaniem takich metod jak czat, wideorozmowa czy rozmowa przez telefon.

Lekarz kardiolog - Jak mogę Ci pomóc?

Kiedy zgłosić do lekarza kardiologa na konsultację online?

Odpowiednio wczesna diagnoza może być kluczowa dla rokowania, warto więc wiedzieć jakie objawy skonsultować z lekarzem kardiologiem online. Do najczęstszych dolegliwości, które są powodowane przez zaburzenia w układzie sercowo-naczyniowym zaliczamy:

 • kołatanie serca;
 • duszność po wysiłku lub w spoczynku;
 • ból w klatce piersiowej;
 • zmęczenie nawet nawet po lekkim wysiłku fizycznym;
 • obrzęki kończyn;
 • zawroty głowy;
 • dysfunkcje seksualne;
 • przewlekły kaszel;
 • bezdech senny.

To tylko niektóre symptomy, które mogą prezentować pacjenci z chorym układem sercowo-naczyniowym. Część z nich może pojawić się także w przebiegu innych schorzeń, dlatego przy zauważeniu u siebie któregokolwiek z nich konieczna może się okazać się konsultacja kardiologiczna online. Jeśli chcesz mieć pod kontrolą swoje zdrowie, już dziś umów e wizytę z jednym z naszych specjalistów.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Mimo, że kardiologia jest specjalnością internistyczną, to coraz powszechniejsze są inwazyjne zabiegi, które są obecnie podstawowym sposobem leczenia zawałów serca. Natomiast złożone operacje wykonuje lekarz kardiochirurg.
Kardiolog online tak jak każdy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie, receptę lub skierowanie na niezbędne badania.
Zdarza się, że objawy takie jak duszność lub kołatanie serca mogą mieć przyczynę psychogenną. Konsultacja kardiologiczna online pozwala na opisanie swoich objawów, wykluczenie przyczyn somatycznych i w razie potrzeby skierowanie do lekarza, który zajmuje się leczeniem zaburzeń nerwicowych.
Echokardiografia jest jednym z podstawowych badań wykonywanych przez kardiologa. Jest to odmiana badania USG, która umożliwia uwidocznienie serca oraz ocenę jego pracy w czasie rzeczywistym. Jest szczególnie przydatna w diagnostyce takich chorób jak kardiomiopatie czy wady zastawek.

 

Źródła:

 • A. Szczeklik, P. Gałecki, Interna Szczeklika 2020, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2020
 • World Health Organization. Cardiovascular diseases (CVDs) https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/cardiovascular-diseases-(cvds) [dostęp: 4.04.2023]

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Zachęcamy do skorzystania z naszej innowacyjnej usługi zdalnych konsultacji medycznych, dzięki czemu zapewnisz sobie profesjonalną usługę medyczną bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. O Twoje zdrowie zadbają renomowani specjaliści, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na wyjeździe służbowym, czy też na wakacjach. Wypełnij formularz, opłać e-konsultację i poczekaj na telefon od naszego lekarza.

Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego stosuj się do wskazań naszego specjalisty. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.