Trądzik na policzkach – jakie są przyczyny i jak się go pozbyć?
Dodano:

1 grudnia, 2022
13:40
Zaktualizowano:

15 grudnia, 2022
15:16
 

Trądzik na policzkach – przyczyny

Trądzik na policzkach zazwyczaj jest oznaką trądziku pospolitego. Jest to choroba przewlekła skóry, charakteryzująca się krostami, podskórnymi grudkami i ropnymi torbielami. Trądzik pospolity określany jest także jako trądzik młodzieńczy, ponieważ występuje głównie u osób młodych w okresie dojrzewania. W zależności od objawów może przybierać postać trądziku ropowiczego, krostkowego i grudkowego. W jego wyniku mogą pojawiać się także zaskórniki, będące konsekwencją trądziku zaskórnikowego, choć zmiany te pojawiają się najczęściej w tzw. strefie T – na czole, nosie i brodzie, która charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe. 

Przyczyny trądziku na policzkach, będącym następstwem trądziku pospolitego, leżą głównie w zaburzeniach gospodarki hormonalnej (przede wszystkim w okresie dojrzewania) i mogą być uwarunkowane genetycznie. Oprócz tego są one związane ze zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych, które wydzielają nadmiar sebum. To prowadzi do rogowacenia naskórka, który blokuje ujście gruczołów łojowych. Zatkane pory ograniczają wyprowadzenie łoju na naskórek, czyli zewnętrzną warstwę skóry, prowadząc do powstania zmian skórnych, często o charakterze zapalnym.  

Trądzik na policzkach może mieć swoje podłoże także w trądziku różowatym, który dotyka przede wszystkim kobiety po 30. roku życia, ale jego zaawansowane stadium może pojawić się również u mężczyzn w średnim wieku. W łagodnym przebiegu choroba charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry w postaci napadowych lub utrwalonych rumieni, natomiast jej ciężka postać obejmuje także krosty i przerosty gruczołów łojowych. Przyczyny trądziku różowatego trudno jednoznacznie określić, jednak wpływ na niego mają takie czynniki jak zaburzenia o podłożu naczyniowym (choroba dotyka najczęściej posiadaczy cery naczynkowej), trądzik hormonalny, choroby autoimmunologiczne czy zakażenie pasożytnicze nużeńcem ludzkim. 

Pryszcze na policzkach, a także trądzik na brodzie, pojawiają się także w wyniku reakcji alergicznej na nabiał i zboża lub w przypadku nietolerancji laktozy i glutenu. Wpływ na powstawanie krost ma również dotykanie skóry brudnym ekranem telefonu, dlatego warto zadbać o jego regularne dezynfekowanie. Wykwity mają często swoje podłoże w przewlekłym stresie, niewłaściwej diecie i stosowaniu używek – narażone są na nie szczególnie osoby nadużywające alkoholu oraz palacze papierosów.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak zlikwidować pryszcze na policzkach?

Wszystkie zmiany skórne, mogące sugerować trądzik na policzkach, warto skonsultować z dermatologiem, który zdiagnozuje jego postać oraz zaleci odpowiednie leczenie. W oparciu o stadium zaawansowania choroby lekarz może wdrożyć farmakoterapię doustną oraz leczenie miejscowe, podczas którego stosuje się maści i kremy nakładane bezpośrednio na skórę. 

Najczęściej wykorzystywanymi lekami na trądzik są antybiotyki o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym oraz retinoidy (pochodne witaminy A), które zmniejszają aktywność gruczołów łojowych i hamują nadmierne wydzielanie sebum. Zaawansowane stadia choroby mogą wymagać interwencji chirurgicznej lub zastosowania zabiegów w gabinetach kosmetycznych. 

W walce z trądzikiem na policzkach konieczna jest również właściwa pielęgnacja cery, która powinna opierać się na dokładnym oczyszczaniu skóry oraz stosowaniu dermokosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej. Można włączyć do niej domowe maseczki na trądzik (na przykład z kurkumy, miodu czy lukrecji) oraz olejki eteryczne o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym (w tym olejek różany, herbaciany i rycynowy). Skórze trądzikowej nie służy nadmiar kosmetyków, dlatego warto ograniczyć ich ilość do minimum. Zasada ta dotyczy także stosowania peelingów (szczególnie z drobinkami) oraz zapychających pory podkładów i pudrów. Należy zadbać również o regularne mycie i dezynfekcję używanych akcesoriów kosmetycznych.

Krosty na policzkach, wynikające z alergii znikną, jeśli z diety zostaną wykluczone składniki wywołujące reakcję alergiczną. W walce z trądzikiem pomocna będzie zmiana nawyków żywieniowych, w tym przede wszystkim rezygnacja z nabiału, ostrych przypraw, wysokoprzetworzonej żywności oraz produktów o wysokim indeksie glikemicznych. Należy zadbać także o zdrowy sen, regularną (ale nie intensywną) aktywność fizyczną oraz, jeśli to możliwe, odpoczynek od natłoku codziennych obowiązków. Ważne jest również ograniczenie spożycia alkoholu oraz palenia papierosów. 

Skóra trądzikowa, oprócz farmakoterapii, wymaga właściwej pielęgnacji oraz wypracowania zdrowych nawyków. Aby osiągnąć zamierzony efekt i cieszyć się gładką cerą bez trądziku warto połączyć ze sobą wszystkie te płaszczyzny. Niezależnie od tego, z jaką formą trądziku mamy do czynienia, leczenie choroby może trwać latami i pozostawiać po sobie potrądzikowe blizny. Aby temu zapobiec, należy unikać częstego dotykania twarzy szczególnie brudnymi rękoma oraz w żadnym wypadku nie wyciskać ani nie rozdrapywać powstałych krost i ropni. Bakterie nagromadzone na zewnętrznej warstwie skóry mogą prowadzić do nasilenia stanu zapalnego, co może skutkować tworzeniem się blizn i przebarwień.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. E. Robak, L. Kulczycka, Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, https://phmd.pl/api/files/view/3511.pdf
  2. K. Adamczyk-Sitko, A. Honisz, P. Kapica, M. Szczepanek, L. Brzezińska-Wcisło, Antybiotykoterapia miejscowa w trądziku zwyczajnym, https://depot.ceon.pl/handle/123456789/17813
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację