Trądzik na brodzie – dlaczego się pojawia i jak się pozbyć pryszczy na brodzie?
Dodano:

29 listopada, 2022
12:52
Zaktualizowano:

15 grudnia, 2022
15:19
 

Trądzik na brodzie – przyczyny

Trądzik na brodzie to problem, który dotyka głównie osób młodych w okresie dojrzewania, jednak często cierpią na niego także dorośli po 25. roku życia, a nawet po 40. roku życia. W grupie podwyższonego ryzyka są posiadacze cery tłustej, która ze względu na nadmierne wydzielanie sebum jest mniej odporna na szkodliwe działanie drobnoustrojów znajdujących się na skórze. Trądzik na brodzie przypomina w wyglądzie trądzik młodzieńczy i charakteryzuje się zmianami skórnymi w postaci krost, ropni czy podskórnych grudek oraz zaczerwienieniem skóry w obrębie stanu zapalnego. Niekiedy mogą pojawić się także zaskórniki, które są typowe dla trądziku zaskórnikowego. Wypryski, choć są niegroźne dla organizmu, często bywają bolesne i nieestetyczne, a ponadto mogą być przyczyną spadku samoakceptacji, kompleksów i wycofania z życia towarzyskiego.

Najczęstszą, choć nie jedyną, przyczyną powstawania trądziku na brodzie są zmiany hormonalne. Trądzik hormonalny pojawia się głównie u kobiet po 25. roku życia. Wynika z zaburzeń gospodarki hormonalnej, a krosty na brodzie, wokół ust i na żuchwie, a także trądzik na policzkach nasilają się w trakcie menstruacji, ciąży lub podczas karmienia piersią. Zmiany skórne na brodzie mogą wynikać również z hiperandrogenizmu, czyli nadmiaru męskich hormonów – androgenów w organizmie. 

Źródłem zmian skórnych jest często nieprawidłowa pielęgnacja skóry, w tym niedokładne oczyszczanie twarzy (lub golenie zarostu u mężczyzn) oraz niedostosowanie używanych kosmetyków do typu cery. Zdarza się, że czynnikiem wpływającym na rozwój trądziku jest również niewłaściwa dieta, oparta na wysokoprzetworzonych produktach, nienasyconych kwasach tłuszczowych oraz węglowodanach, a także używki – głównie nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Wypryski na brodzie pojawiają się także w wyniku przewlekłego stresu, zmęczenia, małej ilości snu oraz czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczone powietrze czy dym tytoniowy.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Trądzik na brodzie – leczenie

Każda forma trądziku wymaga odpowiedniego rozpoznania i wdrożenia właściwego leczenia, dlatego wszystkie pojawiające się zmiany skórne warto skonsultować z lekarzem dermatologiem, który ustali ich przyczynę oraz dobierze odpowiednie leki i preparaty.

Leczenie trądziku na brodzie opiera się przede wszystkim na miejscowym stosowaniu maści (m.in. maści cynkowej lub ichtiolowej). Jeśli leczenie miejscowe nie przyniesie zadowalających rezultatów, lekarz może zlecić przyjmowanie doustnych preparatów, w tym antybiotyków oraz suplementów diety bogatych w witaminę A i E, biotynę, pokrzywę lub skrzyp polny. Kluczową kwestią w przypadku zmian trądzikowych jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Zaniedbanie terapii może ją wydłużyć lub nasilić objawy.

Zadaniem farmakoterapii jest zahamowanie nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe, a w efekcie zapobieganie powstawaniu bolesnych pryszczy na brodzie. W niektórych przypadkach konieczne jest także leczenie przyczyny powstania trądziku, w tym m.in. zaburzeń hormonalnych, które mogą wymagać konsultacji endokrynologa. Jeśli specjalista uzna to za konieczne, najpewniej skieruje na dodatkowe badania, które pomogą w ustaleniu źródła dermatozy.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Domowe sposoby na pryszcze na brodzie

Domowe sposoby na pryszcze na brodzie ukierunkowane są przede wszystkim na właściwą pielęgnację cery, a zwalczanie trądziku powinno przeprowadzać się wielotorowo na różnych płaszczyznach. 

Systematyczne stosowanie dermokosmetyków dostosowanych do cery trądzikowej, w połączeniu ze zmianą nawyków i stylu życia oraz ewentualną farmakoterapią lekami na trądzik, może w krótkim czasie przynieść widoczne i zadowalające efekty. Aby przyspieszyć walkę ze zmianami skórnymi, codzienną pielęgnację warto uzupełnić o peelingi enzymatyczne, które delikatnie złuszczają martwy naskórek nie podrażniając skóry i nie przyczyniając się do roznoszenia stanu zapalnego na zdrowe obszary twarzy. Sprawdzone właściwości przeciwzapalne ma także olejek z drzewa herbacianego. Już po pierwszej aplikacji można odczuć różnicę w wyglądzie skóry i mniejszą bolesność ropnych wyprysków. Domowe sposoby na trądzik warto uzupełnić profesjonalnymi działaniami. Pomocne będą zabiegi w salonach kosmetycznych, takie jak mikrodermabrazja, peeling chemiczny czy kuracja kwasami. 

Należy pamiętać, aby nie wyciskać i nie rozdrapywać powstałych zmian skórnych oraz ograniczyć dotykanie twarzy rękami, ponieważ bakterie, które wnikają w głąb skóry, mogą prowadzić do nasilenia stanu zapalnego i jego rozprzestrzenienia się na inne obszary ciała. Zmiana nawyków żywieniowych oraz ograniczenie spożywania tłuszczów nasyconych, węglowodanów i wysokoprzetworzonej żywności, a także odpowiednia ilość wody i rezygnacja z używek z biegiem czasu doprowadzi do poprawy kondycji skóry, wyeliminowania powstałych zmian i całkowitego wyleczenia trądziku pospolitego.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. P. Szczurek, G. Kamińska-Winciorek, R. Śpiewak, Częstość występowania trądziku późnego oraz jego wpływ na jakość życia młodych kobiet, http://ww.radoslawspiewak.net/2012-20.pdf
  2. Chałubek A, Faruga-Lewicka W, Kardas M. Rola stresu, rytmu okołodobowego oraz zmian hormonalnych w trądziku późnym. Aesth Cosmetol Med. 2022;11(4):131-136. https://doi.org./10.52336/acm.2022.020
Udostępnij artykuł:
Fausti
8 lutego 2024, 23:20
Mi zawsze przed okresem pojawia się tyle krost, że to jest szok. W tym momencie jest lepiej, bo jednak antykoncepcja hormonalna poprawia sytuację. Jeżeli chodzi o inne rzeczy to skupiłam się na minimalizmie kosmetycznym i używam tylko kilku rzeczy np. kremu sevolium, retinolu nacomi, krem na noc z basiclab i holika holika 50 spf.
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację