Cena: 99zł, kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

Alergolog dziecięcy to lekarz, w którego kompetencji leży diagnozowanie i leczenie chorób alergicznych u osób poniżej 18 r.ż. Wspomniane schorzenia są skutkiem nadmiernej reakcji układu immunologicznego na alergeny, czyli różnego rodzaju substancje, które przez cały czas występują w naszym otoczeniu. Objawy sugerujące alergię u dzieci nie różnią się bardzo od tych, które występują u osób dorosłych i najczęściej dotyczą: skóry, układu oddechowego, a także układu pokarmowego.

Rodzice, którzy zauważą, że u dziecka pojawiają się objawy ogólne alergii, powinni jak najszybciej skonsultować problem u alergologa dziecięcego, który z leczeniem alergii ma kontakt na co dzień. Bardzo szybką i wygodną formą rozmowy z lekarzem jest wizyta online, która w ostatnich latach zyskała na popularności.

Czym się zajmuje alergolog dziecięcy?

Alergologia dziecięca nie jest odrębną specjalizacją lekarską, co znaczy, że alergolog dziecięcy jest specjalistą alergologii, z tą różnicą, że w swojej pracy nie ma kontaktu z dorosłymi, lecz zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób alergicznych u dzieci i młodzieży. Przyczyną powstania alergii jest nadwrażliwość na substancje uczulające czyli tzw. alergeny, do których zalicza się przede wszystkim:

  • pyłki drzew, krzewów, traw;
  • sierść zwierząt;
  • pokarmy (m.in. mleko krowie, owoce morza, orzechy, białko jaja kurzego);
  • zarodniki grzybów;
  • metale, tworzywa sztuczne;
  • leki (np. penicyliny).

 

Choroby alergiczne, które leczy alergolog dziecięcy nie różnią się znacznie od tych, które dotykają osób dorosłych. Do najczęstszych schorzeń o podłożu alergicznym wieku dziecięcego należą:

  • alergie i nietolerancje pokarmowe;
  • astma oskrzelowa;
  • atopowe zapalenie skóry (AZS);
  • alergie na jad owadów, np. pszczół;
  • pokrzywka alergiczna.

Lekarz alergolog dziecięcy gotowy do udzielenia wsparcia

Alergolog dziecięcy - jakie objawy u dziecka powinny zaalarmować?

Tak jak w przypadku większości chorób, symptomy mogą być mniej lub bardziej nasilone i są podobne, do tych występujących u dorosłych, którzy zmagają się z problemami natury alergicznej. Objawy sugerujące występowanie alergii po zetknięciu dziecka z określonym alergenem to w szczególności:

  • bóle brzucha, biegunka, wymioty;
  • napady kichania i kaszlu;
  • wysypka skórna;
  • łzawienie oczu;
  • wodnisty katar;
  • zaczerwienienie oczu;
  • obrzęki błon śluzowych nosa;
  • obecne zmiany skórne, pieczenie skóry, świąd.

 

Diagnozowanie małych dzieci, jest często bardzo trudne, ponieważ oprócz widocznych objawów ze strony skóry czy układu pokarmowego, mogą pojawić się dolegliwości bólowe, o których dziecko nam nie powie, a może o nich świadczyć np. wzmożony płacz, czy brak apetytu. Do alergologa dziecięcego należy się zgłosić, kiedy wymienione symptomy nie ustępują i znacząco utrudniają dziecku codzienne funkcjonowanie.

Lekarz alergolog dziecięcy - Jak mogę Ci pomóc?

Alergolog dziecięcy – jak przebiega konsultacja alergologiczna online?

Konsultacja online daje możliwość uzyskania porady lekarskiej w krótkim czasie i bez konieczności wychodzenia z domu. Wizyta u lekarza często może wywoływać u dzieci stres i niepokój, dlatego wielu rodziców decyduje się na internetową lub telefoniczną formę konsultacji.

Jak więc przebiega wizyta u alergologa dziecięcego online? Po umówieniu e-wizyty alergolog zbiera z pacjentem dokładny wywiad. Pytania lekarza dotyczą charakteru oraz okoliczności, w jakich występują dolegliwości u dziecka, np. czy objawy pojawiają się po zjedzeniu konkretnego pokarmu lub w okresie pylenia drzew, traw. Alergolog online dopytuje również o historię ewentualnych chorób alergicznych w rodzinie dziecka, a także o występowanie chorób przewlekłych oraz przyjmowane leki. Na postawie informacji podanych przez rodzica, lekarz jest w stanie wstępnie określić czy przyczyną problemów są np. alergeny pokarmowe, wziewne lub kontaktowe.

Tak jak zostało wspomniane, zebranie wywiadu pozwala postawić wstępne rozpoznanie, jednak w celu dokładnej diagnozy, niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań, do których zalicza się:

  • testy alergiczne skórne: punktowe i płatkowe;
  • badanie poziomu przeciwciał IgE z krwi;
  • testy prowokacyjne, w których ocenia się odpowiedź organizmu na bezpośredni kontakt z konkretnym alergenem.

Na podstawie wyników badań możliwe jest zdiagnozowanie czy dziecku dokucza alergia wziewna, pokarmowa czy też kontaktowa i jaki konkretny alergen ją powoduje.

Konsultacja online jest bardzo pomocna w sytuacji, gdy diagnoza jest już dawno postawiona, a niezbędne jest przedłużenie leczenia, a także gdy rodzic chce zgłosić nowe objawy, które pojawiły się u dziecka i omówić je z lekarzem. Alergolog online może wystawić e-receptę na przyjmowane już leki lub wypisać inne preparaty, jeśli poprzednie nie do końca spełniają swoją funkcję.

Jeśli twoje dziecko zmaga się z problemami zdrowotnymi, które mogą wskazywać na alergię – zaoszczędź sobie stania w kolejkach w przychodniach i już dziś umów się na teleporadę z alergologiem dziecięcym, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

Testy skórne dzielimy na punktowe i płatkowe. Testy punktowe wykonuje się poprzez nałożenie kropli roztworu alergenu na przedramię, które następnie delikatnie się nakłuwa, aby alergen dostał się pod skórę. Wyniki można ocenić już po ok. 15 minutach. Naskórkowy test płatkowy jest częściej używany w alergiach kontaktowych i polega na przyklejeniu na skórę pleców plastrów ze specjalnymi komorami, w których znajdują się alergeny. Wyniki odczytuje się po raz pierwszy po 48h, następnie po upływie 72h.
Najlepszym sposobem na złagodzenie objawów jest unikanie kontaktu z alergenem uczulającym. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego w leczeniu powszechnie stosuje się leki przeciwalergiczne, tj. przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy doustne, wziewne, donosowe, a także w postaci maści i kremów, gdy występują objawy skórne. Inną metodą leczenia jest immunoterapia, czyli tzw. odczulanie, które polega na regularnym podawaniu stopniowo zwiększających się dawek alergenu, w celu przyzwyczajenia układu immunologicznego i zmniejszeniu reakcji organizmu na alergen.
Na 7-14 dni przed umówionym badaniem.

 

Źródła:

  • Kruszewski J.: Alergologia – postępy 2018. Med. Prakt., 2019; 4: 69–74
  • Rajaee, A., Masquelin, M. E., & Pohlgeers, K. M. (2021). Pediatric Allergy: An Overview. Primary care, 48(3), 517–530. https://doi.org/10.1016/j.pop.2021.04.006

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Zachęcamy do skorzystania z naszej innowacyjnej usługi zdalnych konsultacji medycznych, dzięki czemu zapewnisz sobie profesjonalną usługę medyczną bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. O Twoje zdrowie zadbają renomowani specjaliści, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na wyjeździe służbowym, czy też na wakacjach. Wypełnij formularz, opłać e-konsultację i poczekaj na telefon od naszego lekarza.

Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego stosuj się do wskazań naszego specjalisty. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.