To zdecydowanie najcięższa forma astmy oskrzelowej. W przypadku stanu astmatycznego mówimy o sytuacji zagrażającej życiu, ponieważ z powodu astmy może dojść do ciężkiej niewydolności oddechowej i śmierci pacjenta.
W ciężkich przypadkach dochodzi do nasilenia ataków astmy. O stanie astmatycznym mówimy wtedy, gdy objawy nie ustępują w ciągu godziny od podania leczenia. Przy ciężkiej formie napadu astmy mięśnie oskrzeli są skurczone i nie reagują na leki. Może do wywołać nieodwracalne zmiany w organizmach pacjentów.
Stan astmatyczny może być wywołany przez infekcję w drogach oddechowych, nadmierną ekspozycję organizmu na alergeny, np. sierść zwierząt czy również pyłki roślin, a także niewystarczające leczenie lub niewłaściwe leczenie. Szacuje się, że śmiercią pacjentów kończy się około 1-2% wszystkich ataków stanu astmatycznego.
Ponadto wyróżnia się także astmę oskrzelową mieszaną (połączenie atopowej i nieatopowej), nieokreśloną astmę oskrzelową, astmę o późnym początku (np. po niewłaściwym leczeniu zapalenia płuc), astmę współistniejąca z otyłością oraz astmę z utrwaloną obturacją (dochodzi do zmian w ścianie oskrzeli i ich trwałego zwężenia).