Trądzik na dekolcie – jakie są przyczyny i jak leczyć?
Dodano:

30 listopada, 2022
13:20
Zaktualizowano:

15 grudnia, 2022
15:17
 

Trądzik na dekolcie – przyczyny

Trądzik to przewlekła dermatoza o wieloczynnikowym podłożu, a także o zróżnicowanym obrazie klinicznym. Różnorodne postaci schorzenia mogą utrudniać właściwą diagnozę, przez co łatwo pomylić np. powszechnie spotykany trądzik pospolity z jego neuropatyczną odmianą. Co więcej, zmiany trądzikowe mogą występować nie tylko na twarzy, ale też w innych obszarach ciała. Dość częstym problemem jest np. trądzik na ramionach oraz plecach. Choć głównym źródłem trądziku jest najczęściej zaburzenie w funkcjonowaniu gruczołów łojowych, to przebieg zmian i towarzyszące im objawy mogą mieć różny przebieg i stopień intensywności. Ponadto trądzik może się nasilać jedynie w pewnych okolicznościach. Przykładem jest trądzik przed okresem wywołany zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety podczas cyklu menstruacyjnego. 

Trądzik na dekolcie pojawia się zazwyczaj w wieku dorosłym i jest jednym ze skutków tzw. trądziku dojrzałego. Objawy tej formy trądziku niewiele się różnią od innych postaci. Mamy tu więc do czynienia z niegroźnymi zaskórnikami, ale też krostkami i grudkami wypełnionymi ropną treścią i objętymi stanem zapalnym.

Jakie są przyczyny pojawienia się trądziku na dekolcie? Za pryszcze na dekolcie odpowiadają między innymi:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe,
 • zaburzenia w rogowaceniu naskórka,
 • zaburzenia hormonalne, m.in. wzrost męskich hormonów – androgenów,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • permanentny stres,
 • niezdrowy tryb życia,
 • używki, głównie alkohol i papierosy,
 • niewłaściwa higiena osobista,
 • niezdrowa dieta.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak wyleczyć trądzik na dekolcie?

Terapię trądziku na dekolcie należy rozpocząć od zdiagnozowania problemu i znalezienia przyczyny. Konsultacja dermatologiczna pomoże określić patogenezę zmian. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się badanie endokrynologiczne lub testy alergologiczne. Trądzik na dekolcie leczony jest podobnie jak inne postaci dermatozy, a terapia uwarunkowana jest stopniem nasilenia zmian. Łagodne wykwity, np. zaskórniki, leczone są na ogół miejscowo za pomocą kwasu azelainowego oraz nadtlenku benzoilu, z kolei do wyeliminowania krostek i grudek stosuje się retinoidy lub miejscowo leki na trądzik z antybiotykiem.

W przypadku poważniejszych, zaostrzonych form trądziku, z objawami trądziku ropowiczego lub skupionego, konieczne może się okazać połączenie preparatów działających miejscowo oraz doustnych antybiotyków. U kobiet stosuje się również doustną terapię hormonalną. Rodzaj terapii oraz sposób dawkowania leków powinny być przeprowadzone pod ścisłą kontrolą dermatologiczną.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Domowe sposoby na trądzik na dekolcie

Najlepsze efekty w terapii trądziku przynosi działanie na wielu płaszczyznach. Należy podkreślić, że skuteczność kuracji farmakologicznej uzależniona jest od codziennej, domowej pielęgnacji. Zaniedbania w tym obszarze mogą nie tylko opóźnić, ale wręcz zniweczyć działanie zaleconych przez specjalistę środków leczniczych. 

Pielęgnacja cery trądzikowej to przede wszystkim dokładne oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie oraz złuszczanie martwego naskórka. Formuły preparatów pielęgnacyjnych powinny być wolne od substancji drażniących i potencjalnie zapychających pory skóry. Warto unikać między innymi wysuszającego alkoholu, silikonów, sztucznych barwników, konserwantów, oleju parafinowego. Pożądane są natomiast składniki o działaniu kojącym, regenerującym, antybakteryjnym i nawilżającym. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do codziennego użytku dermokosmetyków do pielęgnacji skóry trądzikowej o delikatnych, hipoalergicznych formułach.

Podczas leczenia trądziku na dekolcie zaleca się powstrzymanie od aplikacji na zmieniony chorobowo obszar balsamów i innych produktów do pielęgnacji ciała. Niewskazana jest również aplikacja ulubionych perfum, zwłaszcza jeśli w planach jest dłuższa ekspozycja na promienie słoneczne. Warto natomiast pamiętać o zabezpieczaniu skóry na dekolcie kremami z filtrem przeciwsłonecznym oraz noszeniu odzieży z naturalnych materiałów zapewniających właściwą cyrkulację powietrza.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.2-6.pdf
 2. J. Seniuta, A. Reich, Miejscowa antybiotykoterapia w leczeniu trądziku, https://journals.viamedica.pl/forum_dermatologicum/article/view/51780/41277
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację