Alergolog online
Alergolog jest lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób alergicznych. Każdego roku coraz więcej osób szuka pomocy u specjalistów alergologii, ze względu na problemy zdrowotne o podłożu alergicznym. Czym więc jest alergia? Jest to nadmierna i nieodpowiednia reakcja układu odpornościowego na wszechobecne w środowisku substancje, które określa się jako alergeny. Dla większości z nas te substancje są nieszkodliwe, jednak w przypadku osób nadwrażliwych, mogą powodować pojawienie się nieprzyjemnych, a często też bardzo groźnych reakcji. Najczęstsze dolegliwości zgłaszane przez pacjentów spowodowane są przez alergie pokarmowe oraz wziewne.
Kiedy objawy nadwrażliwości na alergeny zaczynają przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu, warto skonsultować się z alergologiem. W ostatnim czasie wizyta online u lekarza stała się bardzo popularna i wiele osób chętnie korzysta z takiego sposobu konsultacji, ponieważ daje możliwość rozmowy z alergologiem bez konieczności wychodzenia z domu.
Czym zajmuje się lekarz alergolog?
Alergolog – czyli specjalista alergologii, zajmuje się w swojej pracy rozpoznawaniem i leczeniem chorób alergicznych na podstawie tego, jakie objawy alergii zgłasza pacjent. Reakcje alergiczne spowodowane są dostaniem się do organizmu alergenów, które można podzielić na: alergeny pokarmowe, wziewne i kontaktowe. Należą do nich m.in.:
- pyłki roślin;
- pokarmy (do najbardziej alergizujących zalicza się orzechy, mleko krowie, jaja, pszenicę);
- jad owadów;
- sierść zwierząt;
- pleśnie;
- roztocza kurzu domowego;
- substancje zawarte w kosmetykach;
- metale, np. nikiel.
Choroby, które są najczęściej diagnozowane i leczone przez alergologów to:
- katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa;
- pokrzywka alergiczna;
- atopowe zapalenie skóry;
- nietolerancje pokarmowe;
- astma oskrzelowa;
- alergiczne zapalenie spojówek;
- kontaktowe zapalenie skóry.
Konsultacja alergologiczna online – jak wygląda?
Konsultacja online z alergologiem przede wszystkim zaczyna się od szczegółowego wywiadu. Lekarz pyta dokładnie o objawy, ewentualne choroby przewlekłe, na które cierpi pacjent, a także o przyjmowane leki. Podczas e-wizyty u alergologa online, specjalista zapoznaje się z wynikami badań, jeśli chory je wcześniej wykonał.
Bardzo ważnym elementem diagnozy jest skierowanie pacjenta na testy alergiczne i badania, które pozwalają ustalić przyczynę alergii. Są to:
- testy skórne;
- badania krwi z oznaczeniem przeciwciał IgE;
- próby prowokacyjne, które polegają na ocenie reakcji organizmu na bezpośredni kontakt z alergenem.
Testy alergiczne pozwalają na dokładne ustalenie, jakie substancje uczulają pacjenta, dzięki czemu lekarz alergolog może poradzić, jak postępować z alergią, jakich alergenów unikać w codziennym życiu oraz ustalić odpowiednie leczenie. Jak najszybsze rozpoznanie jest bardzo ważne, aby w razie kontaktu z alergenem uniknąć wystąpienia reakcji anafilaktycznej, która jest bezpośrednim zagrożeniem życia i objawia się nagłym obniżeniem ciśnienia, dusznością, kołataniem serca.
Alergolog online jest dla wielu osób bardzo korzystną formą konsultacji, ponieważ stanowi dużą oszczędność czasu ze względu na brak potrzeby czekania w kolejkach w przychodni. Pacjenci często korzystają z teleporady, będąc np. na wakacjach lub w sytuacjach, gdy chcą szybko omówić wyniki badań ze specjalistą. Wizyta online jest krótsza niż w gabinecie lekarskim i skupia się na objawach, które zgłasza pacjent. W przypadku chorób alergicznych, często sam wywiad pozwala na określenie, z jakim problemem zdrowotnym zmaga się pacjent. Podczas porady online alergolog może przedłużyć dotychczasowe leczenie alergii, wypisując e-receptę, a także wystawić e-zwolnienie jeśli zachodzi taka potrzeba.
Objawy, które warto skonsultować z lekarzem alergologiem
Objawy, które towarzyszą alergiom mogą być bardzo różne. Zazwyczaj pojawiają się głównie ze strony układu oddechowego, pokarmowego oraz skóry i występują zwykle w krótkim odstępie czasu od kontaktu z substancją uczulającą. Często występują cyklicznie, np. w okresie pylenia traw, drzew i krzewów. Do najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez alergików zalicza się:
- katar;
- ciągłe kichanie;
- ból brzucha, biegunka, nudności i wymioty;
- łzawienie oczu;
- swędzenie oczu i opuchnięte powieki;
- nawracające zmiany skórne, takie jak: wysypka, świąd, suchość skóry;
- świszczący oddech.
Wszelkie niepokojące objawy, które długo się utrzymują, mimo doraźnego leczenia, powinny zostać skonsultowane z alergologiem, aby rozpoznać rodzaj alergii i poprawić jakość życia poprzez zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy diabetolog udziela porad dietetycznych?
Czy lekarz online może wypisać e-zwolnienie lub e-receptę?
Czy Diabetolog leczy otyłość?
Źródła:
- American Academy of Allergy, Asthma and Immunology. About Allergists / Immunologists.m https://www.aaaai.org/About/About-Allergists-Immunologists [Dostęp 18.08.2022]
- Kruszewski J.: Alergologia – postępy 2018. Med. Prakt., 2019; 4: 69–74
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług
Zachęcamy do skorzystania z naszej innowacyjnej usługi zdalnych konsultacji medycznych, dzięki czemu zapewnisz sobie profesjonalną usługę medyczną bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. O Twoje zdrowie zadbają renomowani specjaliści, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na wyjeździe służbowym, czy też na wakacjach. Wypełnij formularz, opłać e-konsultację i poczekaj na telefon od naszego lekarza.
Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego stosuj się do wskazań naszego specjalisty. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.