Czym zajmuje się lekarz alergolog?
Alergolog – czyli specjalista alergologii, zajmuje się w swojej pracy rozpoznawaniem i leczeniem chorób alergicznych na podstawie tego, jakie objawy alergii zgłasza pacjent. Reakcje alergiczne spowodowane są dostaniem się do organizmu alergenów, które można podzielić na: alergeny pokarmowe, wziewne i kontaktowe. Należą do nich m.in.:
- pyłki roślin;
- pokarmy (do najbardziej alergizujących zalicza się orzechy, mleko krowie, jaja, pszenicę);
- jad owadów;
- sierść zwierząt;
- pleśnie;
- roztocza kurzu domowego;
- substancje zawarte w kosmetykach;
- metale, np. nikiel.
Choroby, które są najczęściej diagnozowane i leczone przez alergologów to:
- katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa;
- pokrzywka alergiczna;
- atopowe zapalenie skóry;
- nietolerancje pokarmowe;
- astma oskrzelowa;
- alergiczne zapalenie spojówek;
- kontaktowe zapalenie skóry.
Konsultacja alergologiczna online – jak wygląda?
Konsultacja online z alergologiem przede wszystkim zaczyna się od szczegółowego wywiadu. Lekarz pyta dokładnie o objawy, ewentualne choroby przewlekłe, na które cierpi pacjent, a także o przyjmowane leki. Podczas e-wizyty u alergologa online, specjalista zapoznaje się z wynikami badań, jeśli chory je wcześniej wykonał.
Bardzo ważnym elementem diagnozy jest skierowanie pacjenta na testy alergiczne i badania, które pozwalają ustalić przyczynę alergii. Są to:
- testy skórne;
- badania krwi z oznaczeniem przeciwciał IgE;
- próby prowokacyjne, które polegają na ocenie reakcji organizmu na bezpośredni kontakt z alergenem.
Testy alergiczne pozwalają na dokładne ustalenie, jakie substancje uczulają pacjenta, dzięki czemu lekarz alergolog może poradzić, jak postępować z alergią, jakich alergenów unikać w codziennym życiu oraz ustalić odpowiednie leczenie. Jak najszybsze rozpoznanie jest bardzo ważne, aby w razie kontaktu z alergenem uniknąć wystąpienia reakcji anafilaktycznej, która jest bezpośrednim zagrożeniem życia i objawia się nagłym obniżeniem ciśnienia, dusznością, kołataniem serca.
Alergolog online jest dla wielu osób bardzo korzystną formą konsultacji, ponieważ stanowi dużą oszczędność czasu ze względu na brak potrzeby czekania w kolejkach w przychodni. Pacjenci często korzystają z teleporady, będąc np. na wakacjach lub w sytuacjach, gdy chcą szybko omówić wyniki badań ze specjalistą. Wizyta online jest krótsza niż w gabinecie lekarskim i skupia się na objawach, które zgłasza pacjent. W przypadku chorób alergicznych, często sam wywiad pozwala na określenie, z jakim problemem zdrowotnym zmaga się pacjent. Podczas porady online alergolog może przedłużyć dotychczasowe leczenie alergii, wypisując e-receptę, a także wystawić e-zwolnienie jeśli zachodzi taka potrzeba.
Objawy, które warto skonsultować z lekarzem alergologiem
Objawy, które towarzyszą alergiom mogą być bardzo różne. Zazwyczaj pojawiają się głównie ze strony układu oddechowego, pokarmowego oraz skóry i występują zwykle w krótkim odstępie czasu od kontaktu z substancją uczulającą. Często występują cyklicznie, np. w okresie pylenia traw, drzew i krzewów. Do najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez alergików zalicza się:
- katar;
- ciągłe kichanie;
- ból brzucha, biegunka, nudności i wymioty;
- łzawienie oczu;
- swędzenie oczu i opuchnięte powieki;
- nawracające zmiany skórne, takie jak: wysypka, świąd, suchość skóry;
- świszczący oddech.
Wszelkie niepokojące objawy, które długo się utrzymują, mimo doraźnego leczenia, powinny zostać skonsultowane z alergologiem, aby rozpoznać rodzaj alergii i poprawić jakość życia poprzez zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Skórne testy punktowe wykonuje się poprzez nałożenie na przedramię kropli roztworu alergenu, a następnie delikatnie się je nakłuwa, aby alergen dostał się pod skórę. Wyniki można ocenić już po ok. 15 minutach.
7-14 dni przed wykonaniem testów skórnych należy odstawić doustne leki przeciwalergiczne, glikokortykosteroidy (jeśli dzienna dawka przekracza 10mg w przeliczeniu na prednizolon), miejscowe preparaty zawierające glikokortykosteroidy, inhibitory kalcyneuryny (takrolimus, pimekrolimus). Wymienione leki mogą zafałszować wyniki badania, dlatego bardzo ważne jest ich odstawienie.
Nie, na to badanie nie ma potrzeby być na czczo, ponieważ spożycie posiłku nie wpłynie na poziom specyficznych przeciwciał IgE we krwi.
Immunoterapia, potocznie zwana odczulaniem, polega na systematycznym podawaniu osobie z alergią stopniowo wzrastających dawek alergenu w postaci szczepionek alergenowych, co sprawia, że układ immunologiczny wytwarza tolerancję na daną substancję. Jest to bardzo długi proces, lecz skutecznie prowadzi do zminimalizowania objawów, a także ustąpienia niektórych chorób alergicznych. Podczas immunoterapii obecny musi być alergolog ze względu na ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.
Źródła:
- American Academy of Allergy, Asthma and Immunology. About Allergists / Immunologists.m https://www.aaaai.org/About/About-Allergists-Immunologists [Dostęp 18.08.2022]
- Kruszewski J.: Alergologia – postępy 2018. Med. Prakt., 2019; 4: 69–74