Trądzik grzybiczy – przyczyny, objawy, leczenie
Dodano:

27 listopada, 2022
11:50
Zaktualizowano:

15 grudnia, 2022
15:35
 

Trądzik grzybiczy – jak rozpoznać?

Trądzik grzybiczy bywa często mylony z trądzikiem pospolitym, co jest dużym błędem. Trądzik grzybiczy atakuje mieszki włosowe i za jego powstanie odpowiedzialne są drożdżaki, natomiast trądzik pospolity wywoływany jest przez bakterie, które zajmują gruczoły łojowe. Oprócz tego zasadniczą różnicą pomiędzy trądzikiem grzybiczym a trądzikiem pospolitym są swędzące zmiany skórne połączone z nadmiernym wydzielaniem sebum. Kluczem do wyboru odpowiedniego kierunku leczenia trądziku grzybiczego jest właściwa diagnoza i prawidłowe rozpoznanie choroby, ponieważ leczenie dermatologiczne trądziku grzybiczego w sposób podobny do leczenia trądziku pospolitego może prowadzić do pogłębienia problemów skórnych.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Trądzik grzybiczy – przyczyny

Nadmiernemu namnażaniu się drożdżaków, które wywołują trądzik grzybiczy, sprzyjają określone warunki. Jednym z nich jest klimat tropikalny, w którym wilgoć i wysoka temperatura tworzą doskonałe podłoże do rozwoju mikroorganizmów (bakterii i grzybów). Łój i pot, a także zanieczyszczenia gromadzące się na skórze, są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, dlatego trądzik grzybiczy pojawia się także u osób, których skóra produkuje nadmiar sebum – mieszaninę substancji lipidowych wytwarzanych przez gruczoły łojowe, która chroni skórę m.in. przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. 

Do przyczyn wywołujących trądzik grzybiczy zalicza się także częste i przewlekłe stosowanie antybiotyków i sterydów, które prowadzi do poważnych zaburzeń naturalnej mikroflory organizmu. Duży wpływ ma również osłabiony układ odpornościowy na skutek wspomnianej wcześniej antybiotykoterapii oraz współistniejących chorób przewlekłych, takich jak HIV, nowotwór czy cukrzyca. Niewłaściwa dieta (w tym spożywanie dużej ilości węglowodanów), stosowanie używek oraz długotrwały stres mogą prowadzić do powstania trądziku grzybiczego.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Trądzik grzybiczy – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów trądziku grzybiczego należą: 

  • zmiany skórne jednakowej wielkości w postaci grudek, cyst lub guzków, obejmujących twarz, klatkę piersiową, ramiona i plecy, 
  • zaczerwienienie skóry,
  • silny łojotok, 
  • świąd skóry, który pozwala odróżnić trądzik grzybiczy od innych rodzajów trądziku,
  • czerwone krostki objęte stanem zapalnym, 
  • pogorszenie stanu skóry w sezonie letnim.

Trądzik grzybiczy – leczenie 

Leczenie trądziku grzybiczego powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem dermatologiem, który zdiagnozuje właściwy charakter trądziku oraz dobierze odpowiednią, miejscową lub doustną, farmakoterapię. 

W przypadku trądziku grzybiczego stosowanie preparatów przeciwtrądzikowych zazwyczaj nie przynosi wymiernych efektów, a wręcz może doprowadzić do nasilenia objawów. Leczenie trądziku grzybiczego opiera się w dużej mierze na stosowaniu zewnętrznym maści oraz leków doustnych o działaniu przeciwgrzybiczym (zawierających w składzie ketokonazol lub klotrimazol). Preparaty przeciwgrzybicze dostępne są zazwyczaj na receptę, jednak w aptekach można dostać m.in. balsamy lub kremy z azotanem ekonazolu lub klotrimazolem, które pozytywnie wpływają na zajętą przez trądzik skórę. W leczeniu trądziku grzybiczego, w przeciwieństwie do jego innych odmian, nie stosuje się antybiotykoterapii, leczenia retinoidami czy środkami hormonalnymi.

Trądzik grzybiczy – domowe sposoby

Trądzik grzybiczy na twarzy wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy unikać dotykania, a przede wszystkim drapania powstałych zmian skórnych. Warto włączyć do niej preparaty, które regulują wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe oraz te, które hamują rozmnażanie się i rozwój drobnoustrojów, w tym drożdżaków i innych grzybów. Należy stosować łagodne kosmetyki nawilżające, dedykowane skórze alergicznej (niewskazane są typowe preparaty do cery trądzikowej) lub dermokosmetyki o lekkiej i szybko wchłanialnej konsystencji, jednak warto ograniczyć je do minimum. Jeśli trądzik grzybiczy obejmuje głównie takie obszary jak plecy, dekolt czy ramiona, do codziennej pielęgnacji można włączyć szampony przeciwłupieżowe do mycia skóry.  

Pomocna w walce z trądzikiem grzybiczym może okazać się wymiana ubrań ze sztucznych materiałów na tkaniny naturalne (bawełna, len, wełna, wiskoza), aby zapewnić skórze dostęp świeżego powietrza. Złagodzenie objawów trądziku może wystąpić także po zmianie nawyków żywieniowych, w tym ograniczenia spożycia węglowodanów i włączenia do diety produktów bogatych w błonnik. 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. P. R. Cohen, C. Erickson, A. Calame, Malassezia (Pityrosporum) Folliculitis Incognito: Malassezia-associated Folliculitis Masked by Topical Corticosteroid Therapy, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32038889/
  2. R. M. Rubenstein, S. A. Malerich, Malassezia (pityrosporum) folliculitis, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24688625/
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację