Szczepienia a antykoncepcja

Najpopularniejszą metodą antykoncepcji w Polsce są środki hormonalne, a wśród nich tabletki antykoncepcyjne. Jak wiadomo, niektóre leki, antybiotyki, suplementy diety i produkty żywnościowe, nawet szczepionki mogą wpływać na działanie stosowanej antykoncepcji. Dlatego też w związku z pojawieniem się pandemii i koniecznością wykonania szczepień przeciwko COVID-19 wiele kobiet stosujących hormonalne tabletki antykoncepcyjne, zastanawia się, jaki wpływ na antykoncepcję ma szczepionka na koronawirus.
Szczepienia a antykoncepcja

Antykoncepcja hormonalna a szczepienie na covid

Okazuje się, że u kobiet stosujących antykoncepcyjne pigułki hormonalne ryzyko zachorowania na zakrzepicę zwiększa się od 2 do 6 razy w porównaniu do kobiet, które nie stosują antykoncepcji hormonalnej. Tymczasem rzadkim skutkiem ubocznym szczepionek przeciwko COVID-19 może być zakrzepica. Dlatego też wiele kobiet zaczęło obawiać się stosowania tabletek antykoncepcyjnych przy konieczności szczepionek na koronawirus, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Należy zatem wskazać, że ryzyko żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej zwiększa się wraz z wiekiem, przebytą ciążą fizjologiczną i połogiem. Dodatkowo ryzyko zakrzepicy wzrasta również w przypadku terminacji. W przypadku stosowania antykoncepcyjnych tabletek dwuskładnikowych ryzyko żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej istnieje i wynosi od 3 do 15 kobiet na 10 tys. na rok, ale jest ono mniejsze aniżeli w przypadku ciąży fizjologicznej czy połogu.

Należy zatem wskazać, że stosowanie antykoncepcji i poddanie się szczepieniu na COVID-19 nie powinno stanowić powodów do niepokoju, a ryzyko pojawienia się żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej jest bardzo małe. Z tego względu szczepionka na koronawirus nie powinna być powodem odstawienia tabletek antykoncepcyjnych estrogenowo-progesteronowych (dwuskładnikowych) czy progesteronowych (jednoskładnikowych). Co więcej, jak dowodzą badania, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej nie tylko skutecznie zabezpiecza przed nieplanowaną ciążą, ale również obniża ryzyko zachorowania na nowotwór endometrium oraz nowotwór jajnika. Dodatkowo, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza ilość utraconej podczas okresu krwi miesiączkowej, dzięki czemu chroni przed anemią. Ponadto, antykoncepcja hormonalna stanowi rodzaj skutecznej terapii przy leczeniu bolesnych krwawień miesiączkowych, a także w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pomimo wielu korzyści stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, warto wskazać, że ich działanie antykoncepcyjne zaburzać mogą niektóre leki, suplementy diety czy produkty żywnościowe, a przede wszystkim nieregularne zażywanie bądź pominięcie dawki. Dlatego też warto wiedzieć, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych. Niemniej jednak niektóre kobiety ze względu na przeciwwskazania, nie zawsze mogą stosować antykoncepcji hormonalnej. Rozwiązaniem wówczas jest antykoncepcja niehormonalna.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pozostałe artykuły: