Szczepienia a antykoncepcja
Dodano:

1 listopada, 2022
13:20
Zaktualizowano:

16 listopada, 2022
15:00

Antykoncepcja hormonalna a szczepienie na covid

Okazuje się, że u kobiet stosujących antykoncepcyjne pigułki hormonalne ryzyko zachorowania na zakrzepicę zwiększa się od 2 do 6 razy w porównaniu do kobiet, które nie stosują antykoncepcji hormonalnej. Tymczasem rzadkim skutkiem ubocznym szczepionek przeciwko COVID-19 może być zakrzepica. Dlatego też wiele kobiet zaczęło obawiać się stosowania tabletek antykoncepcyjnych przy konieczności szczepionek na koronawirus, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Należy zatem wskazać, że ryzyko żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej zwiększa się wraz z wiekiem, przebytą ciążą fizjologiczną i połogiem. Dodatkowo ryzyko zakrzepicy wzrasta również w przypadku terminacji. W przypadku stosowania antykoncepcyjnych tabletek dwuskładnikowych ryzyko żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej istnieje i wynosi od 3 do 15 kobiet na 10 tys. na rok, ale jest ono mniejsze aniżeli w przypadku ciąży fizjologicznej czy połogu.

Należy zatem wskazać, że stosowanie antykoncepcji i poddanie się szczepieniu na COVID-19 nie powinno stanowić powodów do niepokoju, a ryzyko pojawienia się żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej jest bardzo małe. Z tego względu szczepionka na koronawirus nie powinna być powodem odstawienia tabletek antykoncepcyjnych estrogenowo-progesteronowych (dwuskładnikowych) czy progesteronowych (jednoskładnikowych). Co więcej, jak dowodzą badania, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej nie tylko skutecznie zabezpiecza przed nieplanowaną ciążą, ale również obniża ryzyko zachorowania na nowotwór endometrium oraz nowotwór jajnika. Dodatkowo, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza ilość utraconej podczas okresu krwi miesiączkowej, dzięki czemu chroni przed anemią. Ponadto, antykoncepcja hormonalna stanowi rodzaj skutecznej terapii przy leczeniu bolesnych krwawień miesiączkowych, a także w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS.

Pomimo wielu korzyści stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, warto wskazać, że ich działanie antykoncepcyjne zaburzać mogą niektóre leki, suplementy diety czy produkty żywnościowe, a przede wszystkim nieregularne zażywanie bądź pominięcie dawki. Dlatego też warto wiedzieć, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych. Niemniej jednak niektóre kobiety ze względu na przeciwwskazania, nie zawsze mogą stosować antykoncepcji hormonalnej. Rozwiązaniem wówczas jest antykoncepcja niehormonalna.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Pacjent.gov.pl. (2021). Szczepienia przeciwko COVID-19. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-przeciwko-covid-19
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację