Jak działają antykoncepcyjne tabletki dwuskładnikowe?
Dodano:

11 września, 2022
08:37
Zaktualizowano:

21 października, 2022
12:16

Działanie antykoncepcyjnych tabletek dwuskładnikowych

Tabletki antykoncepcyjne to środki zapobiegania ciąży, które są niezwykle skuteczne. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne poza progesteronem zawierają dodatkowo estrogen. Oznacza to, że działanie dwuskładnikowej antykoncepcji polega na zahamowaniu jajeczkowania (owulacji), a także zagęszczeniu śluzu w szyjce macicy, przez co staje się on niemal nieprzepuszczalny dla plemników. Działanie pigułek dwuskładnikowych powoduje również zmiany w błonie śluzowej wnętrza macicy, co prowadzi do jej ścienienia. Dodatkowo stosowanie antykoncepcji dwuskładnikowej uniemożliwia dojrzewanie pęcherzyka Graafa, a tym samym również powstanie komórki jajowej.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne: rodzaje

Antykoncepcyjne tabletki dwuskładnikowe można podzielić według rodzaju, ze względu na występujące w nich stężenie i stosunek hormonów w nich zawartych: progesteronu i estrogenów. W tym znaczeniu wyróżnić można antykoncepcyjne tabletki dwuskładnikowe jednofazowe, dwufazowe i trzyfazowe.

 1. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe jednofazowe – zawartość hormonów, czyli estrogenu oraz progesteronu, jest taka sama we wszystkich tabletkach. Ten rodzaj pigułek antykoncepcyjnych dobrze sprawdza się u wszystkich kobiet. Warto wskazać, że wszystkie tabletki w blistrze mają tę samą barwę oraz taki sam skład. Co więcej, charakteryzują się najmniejszą dawką hormonów.
 2. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe dwufazowe – w tym przypadku wszystkie tabletki antykoncepcyjne mają taką samą zawartość estrogenu, zmienna natomiast jest wartość progesteronu. W tym znaczeniu różna zawartość syntetycznego progesteron sprawia, że naśladują on naturalny cykl rozrodczy kobiety. Dwuskładnikowe antykoncepcyjne tabletki dwufazowe nie są często przepisywane pacjentkom, ze względu na fakt, że ich przyjmowanie wiąże się z występowaniem skutków uroczych. Warto wskazać, że zazwyczaj pierwsze 11 tabletek z blistra wyróżnia się kolorem różowym i mają one mniejsze stężenie progesteronu od tabletek przyjmowanych w późniejszych dniach. Niezwykle ważnym aspektem jest regularność ich stosowania, okazuje się bowiem, że kolejna dawka przyjęta z większym opóźnieniem niż 6 godzin znacznie osłabia ich działanie antykoncepcyjne.
 3. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe trzyfazowe – w blistrze znajdują się trzy rodzaje pigułek, które różnią się stężeniem hormonów – progesteronu i estrogenu. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych trójfazowych wiąże się z koniecznością ścisłego przestrzeganiach przyjmowania, zarówno jeżeli chodzi o dzień rozpoczęcia przyjmowania kolejnego blistra, jak i porę stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Warto wskazać, że antykoncepcyjne tabelki trzyfazowe przepisuje się najczęściej kobietom w wieku okołomenopauzalnym za względu na fakt, iż lepiej regulują gospodarkę hormonalną organizmu.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne: przeciwwskazania

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, pomimo dużej skuteczności zapobiegania przed ciążą, nie mogą być stosowane przez wszystkie kobiety. W tym znaczeniu wyróżnić należy względne oraz bezwzględne przeciwskazania do stosowania dwuskładnikowej terapii antykoncepcyjnej.

Bezwzględnymi przeciwwstaniami do stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych są:

 • choroba wieńcowa lub choroby naczyń mózgowych,
 • upośledzone czynności wątroby w znacznym stopniu,
 • zakrzepowe zapalenie żył, niedrożności naczyń wieńcowych,
 • cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi,
 • rak piersi,
 • podejrzenie ciąży i ciąża,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • patologiczne krwawienie z dróg rodnych.

Z kolei do względnych przeciwwskazaniem do stosowania dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej należą:

 • mięśniaki macicy,
 • cukrzyca,
 • napady drgawkowe,
 • migreny,
 • choroby wątroby,
 • choroby pęcherzyka żółciowego,
 • hiperlipidemia.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe: skutki uboczne

Stosowanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z występowaniem skutków ubocznych. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe bowiem, uwalniając do organizmu kobiety dodatkowe hormony, powodują zaburzenie naturalnej gospodarki hormonalnej, przez co pojawić się mogą działania niepożądane. Stosowanie kuracji antykoncepcyjnej pigułkami dwuskładnikowymi może skutkować przybieraniem na wadze, będącym wynikiem zatrzymania wody w organizmie. Dodatkowo, do działań niepożądanych, które mogą wystąpić w efekcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych, należą:

 • zaburzenia samopoczucia, w tym: nerwowość i płaczliwość,
 • niskie libido,
 • objawy somatyczne w postaci nudności i wymiotów,
 • zaburzenia cyklu menstruacyjnego: skąpe miesiączki bądź dodatkowe krwawienia,
 • nadciśnienie,
 • powikłania naczyniowo-sercowe i/lub choroba niedokrwienna serca
 • nieodpowiednio dobrane tabletki mogą powodować trądzik.

 

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe: cena

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne charakteryzuje duża skuteczność zapobiegania przed niechcianą ciążą. Dodatkową zaletą tabletek hormonalnych jest również ich niska cena. Koszt miesięcznej terapii hormonalnej w przypadku tabletek dwuskładnikowych wynosi od 10 do około 70 złotych. Cena uzależniona jest od składu i producenta. Niemniej jednak, do ceny tabletek antykoncepcyjnych należy doliczyć również koszt wizyty u ginekologa, jeżeli kobieta korzysta z jego usług prywatnie. Wiąże się to również z koniecznością wizyty w przypadku konieczności przedłużenia kuracji antykoncepcyjnej, a w związku z tym wypisania recepty.

Antykoncepcja hormonalna jest popularną metodą zapobiegania ciąży. Niemniej jednak, aby była skuteczna, niezwykle istotne jest jej regularne stosowanie. Antykoncepcja hormonalna nie zawsze jednak może być zastosowana ze względu występujące przeciwwskazania lub dokuczliwe skutki uboczne. Alternatywą wówczas jest antykoncepcja niehormonalna, między innymi gąbka dopochwowa czy kapturek antykoncepcyjny.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Awramiuk O. i in. (red.), „Antykoncepcja w pigułce”, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Warszawa 2019
 2. Karowicz-Bilińska A. i in., „Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej”, Ginekol. Pol. 2014
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację