Czy prezerwatywy są skuteczną metodą antykoncepcji?
Dodano:

4 października, 2022
10:49
Zaktualizowano:

21 października, 2022
11:22

Jak działa prezerwatywa i jak jej używać?

Prezerwatywy, nazywane również kondomami, stanowią mechaniczne środki zapobiegania ciąży. Oznacza to, że uniemożliwiają one zapłodnienie komórki jajowej poprzez istniejącą barierę, którą stanowi właśnie prezerwatywa. Kondomy w przeważającej części wykonane są z cienkiego lateksu. Niemniej jednak na rynku dostępne są również nielateksowe prezerwatywy wykonane z syntetycznej żywicy, poliizoprenu czy też poliuretanu – polecane są one osobom, które mają alergię na lateks. Warto wskazać, że choć przeważnie stosowane są prezerwatywy dla mężczyzn, to dostępne są również prezerwatywy dedykowane dla kobiet.

Działanie prezerwatyw jest bardzo proste. Aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenie przed ciążą, należy założyć ją na penisa w stanie erekcji, przed rozpoczęciem stosunku płciowego. Na końcu prezerwatywy znajduje się niewielki zbiorniczek, który po ejakulacji wypełniany jest nasieniem. Dzięki temu plemniki nie dostają się do dróg rodnych kobiety, a przez to niemożliwe jest zapłodnienie komórki jajowej.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy prezerwatywa chroni przed ciążą?

Prezerwatywy, choć często używane są jako jedyna metoda antykoncepcji, często zawodzą. W tym znaczeniu należy przede wszystkim wskazać, że skuteczność prezerwatyw uzależniona jest od tego, czy zostanie ona prawidłowo założona na członka w trakcie erekcji. Istotną kwestią jest już samo wyciąganie prezerwatywy z opakowania, gdyż wówczas może dojść do uszkodzenia delikatnego lateksu, na przykład paznokciem. Uwagę należy zachować również podczas samego stosunku w prezerwatywie – aby prezerwatywa była skuteczna, musi pozostać na swoim miejscu, kiedy się zsuwa, należy ją poprawić. W przypadku, kiedy dojdzie do całkowitego usunięcia się prezerwatywy z penisa, należy natychmiast przerwać stosunek i założyć nową prezerwatywę. Po wytrysku, członka należy niezwłocznie wycofać z pochwy, trzymając prezerwatywę u nasady, by nie zsunęła się w pochwie i ejakulat nie dostał się do szyjki macicy.

Czy prezerwatywa jest skuteczna i odpowiednio zabezpiecza przed ciążą? Należy jednoznacznie wskazać, że prezerwatywy męskie dają znaczne mniejszą gwarancję, w porównaniu do antykoncepcji hormonalnej, choć nadal są skuteczną metodą zabezpieczenia przed ciążą. Warto jednak wskazać, że prezerwatywy mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenie w trakcie stosunku. W takim przypadku znacznie podnoszą skuteczność stosowanej metody antykoncepcji.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Skuteczność prezerwatywy: wskaźnik Pearla

Wiele par zastanawia się, jaką skuteczność dają prezerwatywy? Skuteczność metod antykoncepcji określana jest poprzez wskaźnik Pearla. Wskaźnik Pearla w przypadku prezerwatyw wynosi 3-7. Niemniej jednak należy wskazać, że wartość ta jest aktualna w idealnych, klinicznych warunkach – po poprawnym założeniu prezerwatywy na członka i zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa, a także pod warunkiem, że prezerwatywa nie została uszkodzona. Tymczasem przy normalnym stosowaniu prezerwatyw, w warunkach życia codziennego, wskaźnik Pearla wynosi już tylko 3-7. Oznacza to, że na 100 kobiet, które przez rok stosowały tę metodę antykoncepcji wraz ze swoim partnerem, od 3 do 7 z nich zaszła w ciążę. Okazuje się bowiem, że nieodpowiednie używanie prezerwatyw, znacznie zwiększa ryzyko zajścia w ciążę. Jednocześnie warto wskazać, że mniejszą skutecznością charakteryzują się prezerwatywy kobiece. Wskaźnik Pearla dla prezerwatyw damskich wynosi od 5 do 21. Wpływ na to ma przede wszystkim to, że nie są one tak proste w użyciu, a ich założenie może być problematyczne. Ze względu na trudności z poprawnym założeniem damskiej prezerwatywy, niewiele kobiet decyduje się na takie zabezpieczenie przed ciążą.

Skuteczność prezerwatywy w procentach

Jaka jest skuteczność prezerwatywy w procentach? Skuteczność prezerwatyw, które stosowane są poprawny sposób, włączający w to również odpowiednie jej zakładanie i dobranie właściwego rozmiaru, wynosi około 97 procent. W tym znaczeniu prezerwatywy są nieskuteczne jedynie w 3 procentach. Znaczy to tyle, że jedynie 3 kobiety na 100 stosujące tę formę antykoncepcji zajdzie w ciążę. Niemniej jednak jak wskazano, wpływ na stopień zabezpieczenia przez ciążą, ma ich właściwe stosowanie.

Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?

Na skuteczność prezerwatyw wpływ ma wiele czynników. W tym znaczeniu jej skuteczność znacznie maleje wraz z jej uszkodzeniem. Delikatne, lateksowe prezerwatywy bowiem łatwo jest uszkodzić paznokciem podczas wyjmowania z opakowania. Co więcej, na skuteczność prezerwatyw wpływ może mieć zastosowanie dodatkowych środków nawilżających. Okazuje się bowiem, że stosowanie substancji na bazie oleju może osłabić wytrzymałość prezerwatyw. Z tego względu zaleca się stosowanie lubrykantów na bazie wody. Dodatkowo, członka z prezerwatywą należy niezwłocznie wyjąć z pochwy po ejakulacji, trzymając jednocześnie kondoma u nasady, by nie zsunął się i nie pozostał w pochwie. Co ważne, prezerwatywy najlepiej kupować jest w aptekach. Wówczas można mieć pewność, że przechowywane były one w odpowiednich warunkach, a przez to zachowują swoją skuteczność.

Prezerwatywy są jedną ze skuteczniejszych metod antykoncepcji niehormonalnej.  Niemniej jednak należy wskazać, że uprawiając seks w prezerwatywie, można zajść w ciążę. Okazuje się zatem, że w niektórych przypadkach stosowanie samej prezerwatywy nie wystarczy, a ryzyko zapłodnienia wzrasta w dni płodne. Chcąc zmniejszyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę i zwiększyć tym samym skuteczność kondomów, warto stosować stosunek przerywany, który polega na wycofaniu członka z pochwy przed wytryskiem.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Zygmunt Zdrojewicz, Ewa Świerczyńska, Prezerwatywy — historia i teraźniejszość, Seksuologia Polska 2009, 7, 1.
  2. Karowicz-Bilińska, A., Nowak-Markwitz, E., Oszukowski, P., Opala, T., Spaczyński, M., & Wielgoś, M. (2014). Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej. Ginekologia Polska, 85, 234-239.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację