Kto może przepisać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne?
Dodano:

12 kwietnia, 2023
16:23
Zaktualizowano:

16 sierpnia, 2023
12:39

Lekarz ginekolog to pierwszy wybór

Oczywiście w pierwszej kolejności kobiety stawiają na lekarza ginekologa. To ten specjalista odpowiada za przeprowadzenie dokładnych badań medycznych pacjentki. Jego zadaniem jest również dobranie rodzaju przyjmowanej antykoncepcji do bezpośrednich potrzeb oraz predyspozycji zdrowotnych pacjentki. Przed wypisaniem recepty należy wziąć pod uwagę ewentualne przeciwwskazania w tym zakresie. Podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lub w ramach zdalnej konsultacji medycznej lekarz ginekolog może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne. Jeżeli nie ma obecnie Twojego lekarza, to w celu kontynuacji terapii nie musisz korzystać z usług innego ginekologa. Alternatywą są lekarz rodzinny lub lekarze innych specjalizacji.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Lekarz rodzinny i lekarze innych specjalizacji

W przypadku kontynuacji leczenia warto udać się do lekarza rodzinnego. Zgodnie z obowiązującym prawem on również może wystawić e-receptę na antykoncepcję hormonalną. Ważne jest jednak, aby potwierdzić lekarzowi stosowanie danego rodzaju antykoncepcji. Warto, aby pacjentka posiadała specjalne zaświadczenie od ginekologa, które potwierdzi przyjmowanie leków. Alternatywą pozostaje pokazanie zdjęć poprzednich recept. Ponadto są one widoczne w Internetowym Koncie Pacjenta.

Środki antykoncepcyjne mogą być również przepisane przez lekarzy innych specjalności. Teoretycznie więc e-receptę na zakup preparatów zawierających hormony może przepisać każdy inny lekarz.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy pielęgniarka może wystawić e-receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Okazuje się, że zgodnie z polskim prawem e-receptę na zakup środków antykoncepcyjnych może wystawić pielęgniarka. Dzieje się tak tylko w przypadku kontynuacji zlecenia lekarskiego. Maksymalna ilość tabletek przepisanych przez pielęgniarkę powinna wystarczyć na 60 dni stosowania terapii hormonalnej.

Czy lekarz może wystawić receptę bez badania w gabinecie?

Pacjentka może uzyskać receptę na tabletki antykoncepcyjne bez konieczności odbywania wizyty w gabinecie stacjonarnym - podczas teleporady lub korzystając z usługi recepta online. Dzieje się tak wtedy, gdy jest to kontynuacja terapii, a jej bezpieczeństwo i skuteczność zostały wcześniej potwierdzone. Dostęp to preparatów antykoncepcyjnych można zapewnić sobie w ramach zdalnej konsultacji medycznej. Wówczas pacjentka otrzymuje e-receptę, którą może zrealizować w dowolnie wybranej aptece.

Czy lekarz może odmówić przepisania tabletek antykoncepcyjnych?

Zgodnie z polskim prawem lekarz ma prawo odmówić wystawienia e-recepty na zakup leków, w tym również środków antykoncepcyjnych. Dzieje się tak wtedy, gdy dany preparat może negatywnie wpłynąć na organizm kobiety i jej zdrowie. Ponadto tabletek nie przepisuje się wtedy, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie ciąży lub niewłaściwego stosowania preparatu. Wówczas lekarz powołuje się na klauzulę sumienia. Jego obowiązkiem jest przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo pacjentki. Jeżeli na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia lekarz stwierdzi, że dany środek nie jest wskazany do przyjmowania przez pacjentkę, to również może odmówić wystawienia e-recepty na antykoncepcję.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Ministerstwo Zdrowia. (2023). Recepta lekarska. Dostępne pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/recepta-lekarska
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację