Na jaki rodzaj antykoncepcji zdecydować się po 40. roku życia?
Dodano:

30 października, 2022
11:09
Zaktualizowano:

16 listopada, 2022
14:43

Jaka antykoncepcja jest najlepsza po 40-tce?

Antykoncepcja po 40. roku życia jest tak samo ważna, jak u młodych kobiet, o ile nie ważniejsza. Chociaż płodność u kobiet zmniejsza się wraz z wiekiem, to nadal istnieje duże prawdopodobieństwo nieplanowanej ciąży. Niemniej jednak zapłodnienie w późniejszym wieku stanowi niemal zawsze ciążę podwyższonego ryzyka. Z tego względu kobiety po 40-tce powinny zadbać o skuteczną antykoncepcję i szczególnie kontrolować swoją płodność. Okazuje się, że jest wiele metod zapobiegania ciąży u dojrzałych kobiet po 40. roku życia. Kobiety mogą zdecydować się na hormonalne, niehormonalne bądź naturalne metody antykoncepcji. Wybór odpowiedniej antykoncepcji podyktowany powinien być indywidualnymi cechami kobiety, oczekiwaniami i preferencjami, ale również dostosowany do trybu życia, stanu zdrowia, aktywności seksualnej, ale również cyklu menstruacyjnego. W celu dobrania najskuteczniejszej najlepszej dla konkretnej kobiety metody antykoncepcji najlepiej jest skonsultować się z ginekologiem. Lekarz po wywiadzie i badaniu ginekologicznym wspólnie z pacjentką dobierze odpowiedni sposób zapobiegania ciąży – skuteczny i wygodny.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Antykoncepcja hormonalna po 40. roku życia

Antykoncepcja hormonalna stanowi najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Dlatego też dla kobiet po 40. roku życia zaleca się stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Co ważne z pigułek antykoncepcyjnych mogą skorzystać również te kobiety, które do tej pory nic nie stosowały. Antykoncepcyjne tabletki dwuskładnikowe antykoncepcyjne nie tylko zabezpieczają przed niechcianą ciążą, ale ich stosowanie może również przynieść wiele korzyści. Okazuje się, że odpowiednia, dodatkowa dawka żeńskich hormonów – estrogenu i progesteronu – wyrównuje ich naturalny spadek, a także może chronić przed rozrostem błony śluzowej macicy i krwawieniami. Dodatkowo stosowanie pigułek hormonalnych zmniejsza ryzyko nowotworu piersi, a także może opóźniać rozwój osteoporozy. Warto również wskazać, że antykoncepcja hormonalna reguluje cykle i łagodzi pierwsze objawy przekwitania, dzięki czemu umożliwia łagodne przejście do okresu menopauzalnego. Warto również wskazać, że stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej wpływa na poprawę samopoczucia, a także podnosi poziom libido, co przekłada się również jakość życia seksualnego po czterdziestce.

Syntetyczne hormony dostarczane do organizmu kobiety po 40. roku życia mogą jednak nieść pewne ryzyko. Okazuje się, że estrogeny dostarczane razem z dwuskładnikowymi tabletkami antykoncepcyjnymi podnoszą poziom cholesterolu. W takiej sytuacji zaleca się stosowanie tabletki jednoskładnikowej, która  równie skutecznie zabezpiecza przed ciążą. Warto również wskazać, że choć pigułki hormonalne zapewniają wysoką skuteczność antykoncepcyjną, to istnieje wiele czynników, które mogą osłabiać ich działanie. Dlatego też decydując się na stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, warto dowiedzieć się, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych.

Pomimo wielu niewątpliwych zalet stosowania tabletek antykoncepcyjnych po czterdziestym roku życia, nie wszystkie kobiety mogą z nich korzystać ze względu na przeciwwskazania wynikające z chorób. Doustna antykoncepcja hormonalna zwiększa krzepliwość krwi, dlatego też nie jest wskazana u kobiet, które cierpią na choroby naczyń krwionośnych, stwarzających ryzyko zakrzepów i zatorów, do których należą: miażdżyca, cukrzyca, otyłość, choroby onkologiczne, choroba zakrzepowo-zatorowa. Dodatkowo przeciwwskazaniem do stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej po czterdziestce są również schorzenia wątroby. Warto jednak wskazać, że wówczas doskonałą alternatywą może być hormonalna antykoncepcja w postaci wkładki domacicznej, implantu podskórnego lub plastra antykoncepcyjnego.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Antykoncepcja niehormonalna po 40. roku życia

W przypadku, kiedy ze względu na stan zdrowia, hormonalne metody zapobiegania ciąży nie mogą zostać zastosowane, rozwiązaniem dla kobiet po 40. roku życia jest antykoncepcja niehormonalna. Dla kobiet po 40-tce zalecane są przede wszystkim metody barierowe, które uniemożliwiają połączenie się komórki jajowej z plemnikiem i zapłodnienie. Dobór odpowiedniej metody bez hormonów w dużej mierze uzależniony jest od tego, czy kobieta współżyje regularnie i często, czy raczej sporadycznie. W pierwszym przypadku zastosowanie będą miały długoterminowe metody zapobiegania ciąży, do których należy między innymi niehormonalna wkładka domaciczna (spirala), która działa nieprzerwanie nawet przez 5 lat, a jej skuteczność według wskaźnika Pearla wynosi około 0,6-0,8. Jeżeli jednak kobieta współżyje stosunkowo rzadko, zdecydowanie lepiej sprawdzą się doraźne środki antykoncepcji niehormonalnej, do których należy między innymi kapturek naszyjkowy czy kapturek dopochwowy. W celu zwiększenia skuteczności antykoncepcyjnej stosowanych doraźnie metod zapobiegania ciąży bez hormonów warto dodatkowo stosować środki chemiczne w postaci środków plemnikobójczych.

Naturalne metody antykoncepcji po 40. roku życia

Naturalne metody antykoncepcji dla 40-latki nie są najlepszym rozwiązaniem. Po 40. roku życia pojawiają się pierwsze objawy przekwitania, co wiążę się z nieregularnymi miesiączkami, przez co określenie dni płodnych i niepłodnych jest znacznie utrudnione. Dlatego też stosowanie naturalnych metod antykoncepcji po 40. roku życia jest znacznie mniej skuteczne. Z tego względu kobiety naturalną antykoncepcję po 40-tce powinny traktować jedynie jako sposób na lepsze poznanie swojego organizmu i cyklu miesięcznego. Niemniej jednak naturalna antykoncepcja po 40. roku życia nie jest skuteczna, dlatego jej stosowanie należy wspomóc innymi – hormonalnymi lub niehormonalnymi – sposobami nowoczesnej antykoncepcji.

Okazuje się, że nie ma uniwersalnej metody antykoncepcji, która miałaby zastosowanie dla wszystkich kobiet. Przy doborze skutecznego sposobu zapobiegania ciąży dla kobiet 40+ należy wziąć pod uwagę choroby przewlekłe, przekonania, oczekiwania i preferencje, ale również styl życia, uwzględniający liczbę odbywanych stosunków oraz regularność pożycia seksualnego. Należy jednocześnie podkreślić, że istnieje wiele nowoczesnych metod antykoncepcji, dzięki czemu każda kobieta znajdzie odpowiedni, skuteczny sposób zabezpieczenia przed niechcianą ciążą.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej, „PTGiP – rekomendacje,
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację