Czy stosunek przerywany może być skuteczną metodą antykoncepcji?
Dodano:

5 października, 2022
11:05
Zaktualizowano:

21 października, 2022
11:19

Co to jest i na czym polega stosunek przerywany?

Stosunek przerywany, potocznie określany również jako seks przerywany, to sposób zapobiegania ciąży. O stosunku przerywanym można umówić wówczas, kiedy mężczyzna w trakcie penetracji wyjmuje penisa z pochwy na chwilę przed ejakulacją i osiąga orgazm poza ciałem kobiety. Stosunek przerywany polega zatem na wyjęciu (wycofaniu) członka z dróg rodnych kobiety (pochwy) przed nastąpieniem wytrysku podczas stosunku seksualnego. Warto jednak wskazać, że stosowanie stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji wymaga od mężczyzny dużej samokontroli oraz refleksji, gdyż musi on poczuć zbliżający się wytrysk i odpowiednio wcześnie wycofać penisa z pochwy.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Skuteczność stosunku przerywanego

Stosunek przerywany przez wiele par stosowany jest jako skuteczna metoda zapobiegania ciąży. Tymczasem okazuje się, że skuteczność stosunku przerywanego jest zawodna. Z tego względu osoby stosujące tę metodę antykoncepcji, muszą się liczyć z tym, że jest ona metodą wysoce nieskuteczną, gdyż wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego wynosi 15-35. Oznacza to, że od 15 do 35 kobiet na 100 stosujących tę metodę antykoncepcji w ciągu roku zajdzie w ciążę. Warto jednocześnie wskazać, że skuteczność stosunku przerywanego uzależniona jest od fazy cyklu miesiączkowego kobiety. W tym znaczeniu stosunek przerywany w dni płodne kobiety jest nieco bardziej skuteczną metodą, aniżeli stosunek bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Jednocześnie ryzyko zapłodnienia i zajścia w ciążę jest bardzo duże, kiedy stosunek przerywany stosowany jest jako metoda antykoncepcji w dni płodne i w dniu owulacji.

Niemniej jednak seks przerywany w dni niepłodne pod koniec cyklu, czyli przed okresem, mimo iż wiąże się z mniejszym ryzykiem niechcianej ciąży, nadal nie może być traktowany jako skuteczna metoda antykoncepcji. Wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego w trakcie dni niepłodnych określany jest na 4. Istotne jest jednak zastosowanie się do wszystkich warunków, czyli poprawne określenie dni niepłodnych, wycofanie członka z pochwy przed wytryskiem, a także niedostanie się do pochwy preejakulatu. Dlatego też ciąża po stosunku przerywanym bez wytrysku jest możliwa. Z tego powodu chcąc uzyskać skuteczne zabezpieczenie przed niechcianą ciążą, warto sięgnąć po dostępne metody antykoncepcji, antykoncepcję hormonalną i antykoncepcję niehormonalną. Okazuje się bowiem, że stosunek przerywany w prezerwatywie lub ze spiralą antykoncepcyjną znacznie podnosi skuteczność zastosowanych metod zapobiegania ciąży.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Wady stosunku przerywanego

Stosowanie seksu przerywanego jako metody antykoncepcji ma zdecydowanie więcej wad, aniżeli zalet. Należy podkreślić, że stosunek przerywany wiąże się z dużym ryzykiem ciąży, w sytuacji, kiedy mężczyzna na czas wycofa członka z pochwy i nie dojdzie do wytrysku w narządach rodnych kobiety. Wiąże się to bezpośrednio z faktem, iż pewna ilość plemników (niewielka, choć wystarczającą) znajduje się w preejakulacie, przez co może dojść do zapłodnienia. Dodatkowo, metoda ta wymaga od partnerów konieczności kontrolowania swojego podniecenia, przez co nie zapewnia odpowiedniej swobody i może powodować lęk związany ze zbliżeniem, który w konsekwencji może przerodzić się w niechęć do współżycia seksualnego.

Z tego względu stosunek przerywany bardzo często jest przyczyną dyskomfortu psychicznego, a także niezadowolenia z pożycia seksualnego. Co więcej, stosowanie go jako metody zabezpieczenia przed ciążą może być przyczyną powstania wielu zaburzeń seksualnych, takich jak przedwczesny wytrysk u mężczyzny lub niemożność osiągnięcia orgazmu. Warto również wskazać, że stosunek przerywany nie zapewnia bezpieczeństwa partnerom przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Stosunek przerywany traktowany jest jako skuteczna metoda zabezpieczenia przed ciążą przez osoby, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą stosować innych metod antykoncepcji. Partnerzy, którzy między innymi ze względów światopoglądowych lub religijnych nie chcą stosować chemicznych lub mechanicznych metod antykoncepcji w postaci np. prezerwatywy, spirali czy gąbki dopochwowej, mogą skorzystać z naturalnych metod planowania rodziny. Metoda Billingsów, metoda objawowo-termiczna czy kalendarzyk małżeński bowiem, jak wskazują statystyki, zapewniają wyższą skuteczność antykoncepcyjną, aniżeli stosunek przerywany.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Dębski, R., Jakimiuk, A., Kotarski, J., Paszkowski, T., Pawelczyk, L., Poręba, R., Skrzypulec-Plinta, V., & Spaczyński, M. (2011). Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące przyczyn braku skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Ginekologia Polska, Nr 4/2011.
  2. Karowicz-Bilińska, A., Nowak-Markwitz, E., Oszukowski, P., Opala, T., Spaczyński, M., & Wielgoś, M. (2014). Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej. Ginekologia Polska, 85, 234-239.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację