Antykoncepcja a cera. Jak tabletki antykoncepcyjne wpływają na trądzik?
Dodano:

14 września, 2022
09:31
Zaktualizowano:

21 października, 2022
12:10

Czy tabletki antykoncepcyjne działają na trądzik? Sprawdź!

Występowanie trądziku bardzo często ma podłoże hormonalne i wiąże się bezpośrednio z wahaniami poziomu hormonów w organizmie. Z tego względu wiele kobiet obserwuje zaostrzenie objawów i pojawienie się nowych wyprysków przed miesiączką. Warto w tym miejscu wskazać, że hormony nie są bezpośrednią przyczyną występowania trądziku. Niemniej jednak androgeny, czyli męskie hormony płciowe, przyczyniają się do pobudzania gruczołów łojowych, ich wydajności a przez to zwiększonej produkcji łoju, a przez to do objawów cery trądzikowej. Dodatkowo, androgeny sprzyjają rozwojowi warstwy rogowej naskórka, co z kolei może skutkować pojawieniem się łupieżu. Z kolei nadmiar sebum jest zaś jedną z głównych przyczyn występowania wykwitów skórnych. U kobiet androgeny wydzielane są przez korę nadnerczy oraz jajniki, a dysfunkcja choćby jednego z tych organów może powodować nadmierne wydzielanie androgenów, a w związku z tym nasilenie się dolegliwości w postaci trądziku.

Zachwiana gospodarka hormonalna u kobiet skutkuje zatem pojawieniem się trądziku, co z kolei wymusza wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jak się okazuje, skuteczną terapią jest zastosowanie antykoncepcji hormonalnej. W doustnych pigułkach antykoncepcyjnych znajdują się estrogeny, czyli damskie hormony, które zmniejszają wydzielanie sebum, a przez to regulują pracę gruczołów łojowych. Estrogeny wykazują przeciwstawne do męskich hormonów – androgenów działanie, hamując ich aktywność. Tabletki antykoncepcyjne zatem są skuteczną formą leczenia trądziku o hormonalnej etiologii zmian skórnych, gdyż ich zastosowanie reguluje zaburzenia hormonów. Terapia hormonalna jest skuteczną formą leczenia trądziku u kobiet zespołem policystycznych jajników, zespołem SAHA, a także w przypadku zmian trądzikowych, które pojawiają się po okresie dojrzewania.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Po jakim czasie tabletki antykoncepcyjne zaczynają działać na trądzik?

Tabletki antykoncepcyjne, jak już wskazaliśmy, są skuteczną terapią leczenia zmian skórnych. Niemniej jednak na efekty terapii hormonalnej w leczeniu zmian skórnych zazwyczaj należy zaczekać kilka tygodni, a niekiedy nawet kilka miesięcy, aż dojdzie do wyrównania wahań hormonalnych w organizmie. Poprawa cery po zastosowanej antykoncepcji zależy od poziomu rozchwiania gospodarki hormonalnej i indywidualnych uwarunkowań organizmu, ale również innych czynników, między innymi: diety czy stresu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie tabletki antykoncepcyjne pomagają na trądzik?

Pigułki antykoncepcyjne to zarówno jednoskładnikowe, jak i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które zawierają dwa hormony: progesteron i estrogen. Choć oba rodzaje tabletek wykazują skuteczne działania w leczeniu trądziku, to w niektórych przypadkach lekarz może zaleci stosowanie pigułki dwuskładnikowej.

Tabletki antykoncepcyjne wykazują szerokie spektrum działania na androgeny, jeżeli zawierają wystarczającą ilość estrogenu i antyandrogennego progesteronu, między innymi: blokują produkcję androgenów w jajnikach, zmniejszają liczbę aktywnych androgenów poprzez nośniki białkowe, a także modelują działanie androgenów na receptory skóry. Wszystkie te procesy zachodzące w organizmie pod wpływem działania środków antykoncepcyjnych bezpośrednio wpływają na poprawę stanu i kondycji skóry. Do tabletek antykoncepcyjnych o działaniu antyadrogennym, które wykazują skuteczne działanie w walce z trądzikiem, należą między innymi pigułki Belara, Yaz, Yasmine czy Dianette.

Najskuteczniejsze w leczeniu trądziku są preparaty, które wykazują działanie odwrotne do androgenów, na przykład spironolakton lub blokujące działanie androgenów. Do tej drugiej grupy zalicza się: estrogeny, octan cyproteronu oraz glikokortykosteroidy. Co więcej, z powodu innych dolegliwości, które mogą współwystępować z trądzikiem, najlepsze działanie wykazują doustne tabletki antykoncepcyjne. Wykazują one bowiem działanie na aparat mieszkowo-włosowy, a także ograniczają wydzielanie łoju, a przez to liczbę pojawiających się zmian trądzikowych na cerze.

Chcąc uzyskać najlepsze efekty terapii hormonalnej na trądzik, warto przestrzegać godzin przyjmowania tabletek, szczególnie jeżeli pigułki antykoncepcyjne mają z założenia również zapobiegać ciąży (co de facto jest ich głównym celem). Pojawia się zatem pytanie, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Okazuje się, że istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na skuteczność środków antykoncepcyjnych. Warto w tym miejscu wskazać, że istnieje duża zależność między antykoncepcją a alkoholem, gdyż napoje alkoholowe w pływają na wchłanianie leków antykoncepcyjnych, a po ich spożyciu może dojść do zatrucia, co stanowi realne ryzyko ograniczenia działania pigułek.

Leki antykoncepcyjne są skuteczną formą terapii cery trądzikowej o podłożu hormonalnym. Równie skuteczne w walce z trądzikiem są dobrze dobrane plastry antykoncepcyjne. Wiele kobiet zastanawia się, czy inne środki antykoncepcyjne również pomogą w leczeniu trądziku. Okazuje się jednak, że skuteczna jest jedynie terapia hormonalna. W tym znaczeniu środki antykoncepcji niehormonalnejgąbka dopochwowa czy kapturek dopochwowy – nie przyniosą pożądanych rezultatów w kwestii poprawy cery trądzikowej.

Warto wskazać, że leczenie trądziku tabletkami antykoncepcyjnymi wymaga specjalistycznej opieki ginekologa, endokrynologa oraz dermatologa. Dodatkowo, terapia oparta o pigułki hormonalne ma działanie nie tylko wyciszające na gruczoły łojowe i wypryski skórne, ale również charakter antykoncepcyjny. Dlatego też wskazana jest dla kobiet, które w najbliższym czasie nie planują ciąży. Co więcej, niewłaściwie dobrane pigułki antykoncepcyjne mogą nasilać, a nawet powodować trądzik.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Pacjent.gov.pl. (2021). Kiedy leki szkodzą. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/kiedy-leki-szkodza
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację