Jak działają zastrzyki antykoncepcyjne i jakie mogą być skutki uboczne ich przyjmowania?

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych form zabezpieczenia przed ciążą. Dostępne są różne rodzaje środków antykoncepcyjnych. Dzięki temu kobiety karmiące piersią lub te, którym zdarza się zapomnieć o przyjęciu tabletki, mogą zdecydować się na zastrzyki antykoncepcyjne, które są równie skuteczne, co pigułki hormonalne, ale wygodniejsze w stosowaniu. Pojawiają się zatem pytania, jak działają zastrzyki antykoncepcyjne? Jak szybko działa zastrzyk antykoncepcyjny? Czy zastrzyk antykoncepcyjny działa od razu? Ile działa zastrzyk antykoncepcyjny? Jakie są przeciwwskazania do ich stosowania? Ile kosztują zastrzyki antykoncepcyjne?
zastrzyk antykoncepcyjny

Co to jest i jak działa zastrzyk antykoncepcyjny?

Zastrzyk antykoncepcyjny to metoda antykoncepcji hormonalnej, która jest alternatywą dla jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Są bezpieczną i wygodną metodą zapobiegania ciąży, gdyż przyjmowane są raz na trzy miesiące. Zastrzyki antykoncepcyjne zawierają hormon progesteron, którego działanie wywołuje w organizmie taki stan, jaki powstaje w okresie ciąży lub karmienia piersią. Zawarty w zastrzykach antykoncepcyjnych progestagen powoduje zahamowanie owulacji i zagęszczanie śluzu w szyjce macicy, co uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej. Dodatkowo działanie zastrzyków antykoncepcyjnych wpływa na zmianę wyściółki macicy w taki sposób, że zapłodnione jajeczko nie mogło się w niej zagnieździć. Ze względu na fakt, że zastrzyk antykoncepcyjny nie zawiera estrogenu, może być stosowany przez kobiety karmiące piersią.

 

Gdzie i co ile robi się zastrzyk antykoncepcyjny?

Zastrzyk hormonalny wykonywany jest domięśniowo w pośladek, ramię lub biodro kobiety. Co ważne, zastrzyk antykoncepcyjny robi się raz na trzy miesiące, dzięki czemu są one łatwe w stosowaniu i nie ma potrzeby pamiętania o codziennym zażywaniu, antykoncepcji, jak w przypadku pigułek. Termin kolejnej iniekcji ustalany jest z lekarzem ginekologiem. Warto wskazać, że zastrzyk antykoncepcyjny można zrobić samodzielnie, lecz nieumiejętnie podany może być bolesny, dlatego tez warto skorzystać z pomocy pielęgniarki lub lekarza. Kobiety, które chcą skorzystać z tej metody antykoncepcji, powinny liczyć się z faktem, że zastrzyki antykoncepcyjne działają jeszcze przez 10 miesięcy od ostatniej iniekcji.

Zastrzyki antykoncepcyjne: skuteczność

Zastrzyki antykoncepcyjne charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością. Wskaźnik Pearla dla tej metody antykoncepcji hormonalnej wynosi 0,2-0,5. Warto jednak wskazać, że zastrzyki hormonalne nie są niezawodną formą antykoncepcji. Okazuje się, że wpływ na ich skuteczność ma to, w jakim dniu cyklu podany zostanie pierwszy zastrzyk. Kiedy zatem najlepiej przyjąć pierwszy zastrzyk antykoncepcyjny? Dla uzyskania możliwie najwyższej skuteczności powinno się go podać w pierwszej fazie cyklu – najlepiej w ciągu pierwszych 5 dni cyklu miesiączkowego, gdyż iniekcja podana później może wykazywać znacznie niższy stopień zapobiegania przed ciążą i wskazane jest wówczas korzystanie z dodatkowego zabezpieczenia, które umożliwiają inne metody antykoncepcji, na przykład prezerwatyw czy gąbek dopochwowych przez kilka dni. Odpowiednio podany preparat we właściwej fazie cyklu z kolei wykazuje natychmiastowe działanie antykoncepcyjne.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zastrzyk antykoncepcyjny: skutki uboczne

Stosowanie zastrzyków antykoncepcyjnych, podobnie jak innych hormonalnych środków zapobiegających ciąży, wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Wśród najczęściej występujących działań niepożądanych wymienia się obniżone libido, bóle głowy, a także zwiększenie masy ciała, co wiąże się bezpośrednio z działaniem hormonów na organizm kobiety. Ponadto, zastosowanie zastrzyku antykoncepcyjnego u niektórych kobiet skutkować może przedłużającym się krwawieniem miesięcznym. Dodatkowo, pojawić się mogą tkliwość i bolesność piersi, suchość pochwy, a także wypadanie włosów. Warto również wskazać, że zastrzyk antykoncepcyjny może zaburzać miesiączkowanie. W tym znaczeniu mogą pojawiać się obfite miesiączki bądź przedłużający się okres. Zdarza się również, że po odstawieniu zastrzyków antykoncepcyjnych krwawienie miesięczne i cykle miesiączkowe nie powracają samoistnie. W takim przypadku miesiączkę wywołać musi ginekolog, poprzez podanie pacjentce leków hormonalnych.

Skutki uboczne stosowania iniekcji nie wiążą się jednak z bardziej nasilonymi objawami niż w przypadku stosowania innych metod antykoncepcji hormonalnej. Co więcej, nie pojawiają się one u każdej kobiety stosującej tę metodę zapobiegania ciąży i występują relatywnie rzadko. Warto również wskazać, że iniekcja hormonalna wywołuje długotrwały efekt antykoncepcyjny, gdyż w ciąży można zajść dopiero po 10 miesiącach od ostatniej iniekcji.

 

Zastrzyki antykoncepcyjne: przeciwwskazania

Zastosowanie zastrzyków antykoncepcyjnych, podobnie jak innych środków antykoncepcji hormonalnej, nie zawsze jest możliwe. W tym znaczeniu przeciwwskazaniem do iniekcji hormonalnych jest nadciśnienie tętnicze, a także choroby układu krążenia. Ponadto, bezwzględnym przeciwwskazaniem jest również uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu, a także nowotwory piersi oraz macicy, przebyty udar, a także kamica pęcherzyka żółciowego.

Ile kosztuje i gdzie kupić zastrzyk antykoncepcyjny?

Koszt zastrzyków iniekcyjnych oscyluje w granicach 40 złotych, a ceny mogą się różnic w zależności od konkretnej apteki. Co ważne, w Polsce dostępny jest wyłącznie jeden rodzaj zastrzyków antykoncepcyjnych, pod nazwą Depo-Provera.

Zastrzyk antykoncepcyjny jest metodą zapobiegania ciąży, która jest odpowiednia dla kobiet zapominających o regularnym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych lub niemogących ich przyjmować ze względów zdrowotnych (na przykład z powodu problemów z wątrobą), a które chciałby mieć pewność skutecznego zabezpieczenia przed ciążą. Kobiety, które chcą zwiększyć skuteczność stosowanych hormonalnych metod antykoncepcyjnych, mogą dodatkowo skorzystać z antykoncepcji niehormonalnej – barierowej lub chemicznej.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pozostałe artykuły: