Tabletki antykoncepcyjne a tarczyca – jaki wpływ mają na niedoczynność i nadczynność tarczycy?
Dodano:

16 kwietnia, 2023
09:12
Zaktualizowano:

11 marca, 2024
20:01

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na hormony tarczycy

Antykoncepcja hormonalna w formie doustnych tabletek to bardzo popularny sposób przeciwdziałający zapłodnieniu. Pigułki przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza gwarantują ponad 99% skuteczność w zapobieganiu nieplanowanej ciąży. Dużo mniejszą skuteczność daje antykoncepcja niehormonalna, wybierana przez kobiety ze względów zdrowotnych lub światopoglądowych. Jeśli chodzi o dostępne metody antykoncepcji niehormonalnej, są to:

 • domaciczne wkładki niehormonalne,
 • globulki dopochwowe antykoncepcyjne,
 • prezerwatywy,
 • pianki plemnikobójcze,
 • żele plemnikobójcze,
 • kapturki naszyjkowe.

Dość rzadko stosowaną w Polsce metodą jest gąbka dopochwowa pokryta środkiem plemnikobójczym, która łączy cechy antykoncepcji chemicznej oraz mechanicznej.


Jak wiadomo, pigułki antykoncepcyjne zawierają w swoim składzie hormony, wyróżniamy:

 • antykoncepcyjne tabletki dwuskładnikowe (z estrogenem i progesteronem),
 • tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe - tzw. minipigułki (tylko z progesteronem).


Czy tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na tarczycę? To zależy. Przykładowo, pigułki antykoncepcyjne z estrogenem mogą powodować wzrost stężenia TGB - globuliny wiążącej tyroksynę. W ramach ciekawostki warto dodać, iż wzrost stężenia białka transportującego tyroksynę we krwi może spowodować nie tylko przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, ale też np. ciąża, czy choroby wątroby.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jaka antykoncepcja przy niedoczynności tarczycy

Jak wygląda kwestia antykoncepcji a niedoczynności tarczycy? Kobiety, które stosują lewotyroksynę (tj. syntetyczny hormon tarczycy) w ramach walki z niedoczynnością gruczołu tarczowego i przyjmują estrogeny doustnie w celu antykoncepcji, często muszą przyjmować większe dawki lewotyroksyny, aby utrzymać stan eutyreozy (czyli prawidłową funkcję hormonalną tarczycy). Dlaczego? Ponieważ pigułki antykoncepcyjne (tylko te z estrogenem w składzie) mogą zmniejszać ilość lewotyroksyny we krwi.

Tak więc, jaka antykoncepcja przy niedoczynności tarczycy będzie najlepszym rozwiązaniem? Jest to bardzo indywidualna sprawa i najlepiej porozmawiać na ten temat z lekarzem ginekologiem, który na podstawie szczegółowego wywiadu medycznego i stanu zdrowia danej pacjentki zaproponuje najlepszą metodę zapobiegania ciąży. Natomiast należy zaznaczyć, iż prawidłowo leczona niedoczynność tarczycy, jak również często towarzysząca jej choroba Hashimoto (przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy) nie stanowią przeciwwskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Warto jednak wspomnieć, iż tabletki antykoncepcyjne mogą potęgować wahania nastroju obecne także przy przewlekłym limfocytowym zapaleniu tarczycy. Dlatego w razie złej tolerancji danych pigułek należy poinformować o tym lekarza ginekologa.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Nadczynność tarczycy a tabletki antykoncepcyjne

Jak wygląda kwestia nadczynności tarczycy i tabletek antykoncepcyjnych? Tego typu problemy z tarczycą również nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem do przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, natomiast konieczna jest szczegółowa analiza dotychczasowych wyników badań przez lekarza endokrynologa, który z kolei przekaże swoje zalecenia ginekologowi, a ten dobierze optymalny środek zapobiegania ciąży.

Pamiętaj, że jeśli chorujesz na tarczycę i chcesz rozpocząć antykoncepcję hormonalną, powinnaś poinformować o tym fakcie lekarza ginekologa. Zarówno pacjentki chore na niedoczynność, nadczynność lub inne choroby gruczołu tarczowego powinny być pod kontrolą lekarza ginekologa, jak i endokrynologa.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. https://podyplomie.pl/system/products/sample_pdfs/000/007/125/original/wp%C5%82yw_lekow_na_czynnnosc_tarczycy.pdf
 2. https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/1202,antykoncepcja-hormonalna
 3. https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/78398,nadczynnosc-tarczycy
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację