Opóźnienie okresu
Dodano:

23 marca, 2022
08:07
Zaktualizowano:

20 października, 2022
09:24

Prawidłowy cykl miesiączkowy

Cykl menstruacyjny to nic innego, jak regularnie występujące zmiany w obrębie błony śluzowej macicy oraz jajników. Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa 28 dni, przy czym odstępstwa do pięciu dni są całkowicie normalne.

W czasie całego cyklu miesiączkowego wyróżnia się dwie fazy. Pierwsza – faza folikularna, która może mieć różną długość oraz faza lutealna – ta z kolei zawsze trwa 14 dni i rozpoczyna się wtedy, gdy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej.

Na cykl menstruacyjny składa się tak naprawdę wiele zmian hormonalnych, których głównym celem jest przygotowanie macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą prowadzić do tego, że występuję nieregularny okres bądź całkowity jego zanik.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Zbliżająca się miesiączka – objawy

Prawidłowy okres trwa od trzech do siedmiu dni. Zbliżającą się miesiączkę poprzedzają różne, czasem bardzo niekomfortowe objawy. Dzieje się tak na skutek tego, że hormony jajnikowe – czyli estrogen i progesteron, znacząco zmniejszają swoje stężenie w organizmie kobiety.

Jako najczęściej występującą dolegliwość wskazuje się obrzmienie piersi, trądzik, nieznaczny przyrost masy ciała, a także bóle pleców i ból podbrzusza; może pojawić się również podwyższona temperatura ciała.

Objawy takie określa się zbiorczym mianem zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Ulgę w dolegliwościach może przynieść masaż podbrzusza bądź leki przeciwbólowe w odpowiedniej dawce. Warto od razu dodać, że zaostrzenie wymienionych dolegliwości – na przykład silne bóle brzucha czy zawroty głowy, są wskazaniem do tego, by udać się do specjalisty.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzony cykl to nie tylko spóźniający się okres. O takim schorzeniu mówimy również wtedy, gdy krwawienie menstruacyjne występują inaczej niż dotychczas. Mowa tu o skąpych oraz obfitych miesiączkach, przedłużającym się krwawieniu oraz silnych dolegliwościach bólowych. Rozregulowanie cyklu miesiączkowego to też zahamowanie krwawienia z dróg rodnych, które nie jest spowodowane ciążą.

Nieregularne miesiączki zdarzają się dość często i nie zawsze są powodem do niepokoju. Wpływ na taki stan może mieć na przykład przyjmowanie niektórych leków. Warto jednak poznać przyczyny spóźniania się okresu, by móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

Czy mój okres się spóźnia?

Jak zostało wspomniane wcześniej, cykl miesiączkowy trwa około 28 +/- 5 dni. Jeśli zatem kobieta zaobserwuje, że występują u niej cykle trwające 35 dni, wówczas należy skonsultować się z ginekologiem.

Pojedyncze opóźnienia w okresie nie są jeszcze podstawą do niepokoju – stan taki może być bowiem wynikiem stresujących sytuacji. Inne kryteria obowiązują również kobiety, które dopiero zaczęły miesiączkować. W ciągu roku od pierwszej miesiączki przerwy między krwawieniami mogą wynosić nawet do 45 dni.

W okresie dojrzewania miesiączki spóźniają się sporadycznie, co również nie stanowi podstaw do niepokoju. Obserwowanie częstotliwości okresu jest bardzo istotne – zwłaszcza do tego, by wychwytywać ewentualne odstępstwa oraz móc konkretnie określić dni płodne.

Spóźniający się okres

Spóźniony okres najczęściej oznacza ciążę. Próba znalezienie innych powodów tego stanu nie ma większego sensu – najpierw warto wykonać test ciążowy. Dopiero wyeliminowanie tej przyczyny powinno skłonić do rozpoczęcia diagnostyki pod kątem nieprawidłowości przysadki mózgowej czy też choroby układu rozrodczego.

Przyczyny spóźniania się okresu

Jako najczęściej występujące przyczyny spóźniania się okresu podaje się stres i przemęczenia. Na taki stan może mieć wpływ również nadmierny wysiłek, nieprawidłowe odżywianie, a także nadmierna utrata kilogramów. Czynnikiem, który może wpływać na opóźnienie okresu, jest także zmiana klimatu – zwłaszcza podróże między strefami czasowymi. Zmiana stylu życia powinna wyregulować cykl miesiączkowy.

Wykluczenie tych aspektów jest wskazaniem do przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań. Przyczyny spóźniającego się okresu mogą leżeć bowiem nie tylko w długotrwałym stresie, ale także w zmianach chorobowych.

Spóźniający się okres może być wynikiem niewydolności wątroby, guzów jajnika czy też zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Stan taki najczęściej spowodowany jest jednak przez zaburzenia hormonalne – niedoczynność tarczycy, hiperprolaktynemię lub zespół policystycznych jajników.

Zespół policystycznych jajników

Wymieniona wyżej choroba polega na tym, że w jajnikach powstają liczne pęcherzyki, w których dojrzewa komórka jajowa. Nie wydostaje się ona jednak do jajowodu, gdzie mogłaby zostać zapłodniona. Pęcherzyki obumierają więc i przekształcają się w torbiele.

Odpowiednia diagnoza pozwoli na wyeliminowanie problemu. Zazwyczaj konieczne jest przyjmowanie leków – takich jak dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Terapia zazwyczaj trwa dość długo, ale przynosi spodziewane rezultaty.

Miesiączka a menopauza

Zaburzenia miesiączkowania mogą pojawić się na kilka lat przed wystąpieniem menopauzy. To okres, który związany jest ze stopniowym wygasaniem czynności hormonalnej jajników. Kobieta może wówczas skarżyć się na suchość pochwy, obfite lub skromne miesiączki oraz dolegliwości wypadowe – czyli uderzenia gorąca i częste bóle głowy.

Objawy występują zazwyczaj u kobiet między 45 a 55 rokiem życia. Niepokojącym sygnałem jest fakt wystąpienia dolegliwości wcześniej – na przykład przed ukończeniem czterdziestu lat. W takiej sytuacji niezbędne będzie włączenie hormonalnej terapii zastępczej, która pomoże wyregulować gospodarkę hormonalną i osłabić te niekomfortowe dolegliwości.

Stres jako przyczyna spóźniającego się okresu

Stres, który trwa długo, może mieć negatywny skutek dla całego organizmu – nie tylko gospodarki hormonalnej. Stan taki zwiększa bowiem znacznie stężenie kortyzolu, który wydzielany jest przez nadnercza. Dochodzi również do zwiększenia prolaktyny, która tworzona jest w przysadce mózgowej.

Nadmierna ilość hormonów może poskutkować zaburzeniami osi podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowej, co z kolei wpływa bezpośrednio na nieprawidłowe cykle miesiączkowe.

Na skutek długotrwałego stresu w organizmie kobiety tworzy się również niedobór progesteronu, przez co objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego mogą być znacznie nasilone.

Brak miesiączki – pierwotny i wtórny

Pierwotny brak miesiączki następuje wówczas, gdy kobieta mimo ukończenia szesnastego roku życia, nie ma wciąż okresu. Powodów takiego stanu może być wiele – z reguły są one uwarunkowane genetycznie, hormonalnie bądź anatomicznie. Konsultacja z lekarzem specjalistą jest w tym wypadku konieczna.

Wtórny brak miesiączki zachodzi wówczas, gdy miesiączka opóźniona jest o więcej niż dziewięćdziesiąt dni. Z reguły przyczyną tego stanu jest ciąża, ale zanik miesiączki może być wynikiem zaburzeń hormonalnych czy nadczynności tarczycy. Przeprowadzany przez ginekologa wywiad oraz specjalistyczne badania pozwolą dowiedzieć się, jaka przyczyna stoi za nieregularnymi miesiączkami.

Rodzaj zaburzeń miesiączkowania, na które cierpi dana osoba, z pewnością będzie w stanie określić lekarz ginekolog. Wizyta u tego specjalisty jest bardzo istotna, gdyż nieleczone zaburzenia związane z miesiączkowaniem mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia każdej kobiety – zwłaszcza, gdy u ich podstaw leżą stany chorobowe.

 

Spóźniający się okres – co robić?

Spóźniający się okres to zaburzenie, którego nie należy ignorować. Cykle miesiączkowe i ich regularność są bardzo istotne dla dobrego funkcjonowania całego organizmu. Nieregularne cykle miesiączkowe mogą mieć poważne skutki zdrowotne i na przykład uniemożliwiać zajście w ciążę w przyszłości.

Problemy zdrowotne w przypadku sytuacji, gdy odległość między kolejnymi cyklami znacząco się różni, należy jak najszybciej zdiagnozować. Spóźniający się okres warto przedyskutować ze swoim lekarzem ginekologiem, który wskaże niezbędne do wykonania badania. Przede wszystkim zaleca się wykonanie badania USG, na którym lekarz oceni jak wygląda błona śluzowa macicy, jajowody, jajniki oraz nadnercza. Dokonuje się także oznaczenia hormonów – prolaktyny, estradiolu, progesteronu oraz testosteronu i pochodnych.

Sposób leczenia braku miesiączki zależny jest głównie od bezpośredniej przyczyny takiego stanu. W przypadku, gdy miesiączka spóźnia się z powodów czynnościowych, niezbędna będzie rezygnacja ze zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych oraz przywrócenie prawidłowej masy ciała. Wskazana jest również praca zmierzająca do zredukowania zbyt wysokiego poziomu stresu.

W przypadku braku miesiączki, która nie pojawia się z uwagi na zaburzenia gospodarki hormonalnej, niezbędne będzie rozpoczęcie leczenia farmakologicznego. Spóźniający się okres można wyeliminować za pomocą preparatów progesteronowych lub estrogenowo-progesteronowych.

Warto jeszcze dodać, że nie należy samodzielnie zmieniać dawki bądź częstotliwości przyjmowania przepisanych leków. Specjalista nie ponosi odpowiedzialności za stan pacjentki, która samodzielnie zmieniła dawkowanie. Przyjmowanie leków, które mają wywołać okres jest po prostu niebezpieczne i nie należy tego pod żadnym pozorem robić.

Wizyta u lekarza

Spóźniający się okres wymaga konsultacji ze specjalistą. Wiele kobiet ma jednak stosunkowo małe zaufanie do swojego lekarza prowadzącego bądź po prostu wstydzi się rozmawiać o różnych problemach zdrowotnych. W takiej sytuacji doskonałym pomysłem będzie skorzystanie z naszej oferty, czyli porad online.

Pracujący dla nas specjaliści posiadają nie tylko ogromne doświadczenie w swojej branży, ale także ugruntowaną wiedzę. Na podstawie rozmowy z pacjentką będą w stanie nie tylko dokonać szczegółowej diagnozy, ale również wskazać niezbędne do wyleczenia kroki. Taka wizyta nie trwa wcale długo i zawsze przebiega w sympatycznej atmosferze. Korzystanie z naszej oferty na pewno przypadnie do gustu każdemu!

Recepta online

Porada przez internet to niezwykle wygodne rozwiązanie, z którego korzysta wiele osób na całym świecie. W czasie takiej wizyty możliwe jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentką, a także zdiagnozowanie jej problemu. Lekarz może również wystawić receptę online, która pozwala na wykupienie wszystkich niezbędnych do terapii farmakologicznej leków.

Nasza oferta recept online przeznaczona jest dla każdego, kto z rozmaitych względów nie może udać się na wizytę do swojego lekarza prowadzącego. Wykorzystanie porad może pomóc wrócić do stanu zdrowia – zwłaszcza, jeśli wykona się wszystkie zalecone przez specjalistę kroki.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Skrzypczak, J., & Wróbel, M. (n.d.). Zaburzenia miesiączkowania w schorzeniach ogólnych.
  2. Jarząbek-Bielecka, G. (2019). Zaburzenia miesiączkowania u dziewcząt w praktyce ginekologicznej.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację