Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Lek Yasmin to jeden ze złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, który dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Stosowanie preparatu zgodnie z wytycznymi lekarza w znacznym stopniu obniża ryzyko zajścia w niechcianą ciążę. W składzie leku znajdują się niewielkie ilości hormonów płciowych: etynyloestriadolu i drospirenonu. Zanim zdecydujesz się na jego użycie, sprawdź dokładne działanie, wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania, a także ewentualne działania niepożądane.

 

Charakterystyka preparatu medycznego Yasmin

Preparat Yasmin to środek stosowany w ramach antykoncepcji hormonalnej. W jego składzie znajdują się dwie substancje czynne w postaci hormonów płciowych. Złożone doustne preparaty antykoncepcyjne wykazują wysoką skuteczność w zapobieganiu niechcianej ciąży i powinny być przyjmowane tylko na wyraźne wskazanie lekarza i pod jego kontrolą. Substancje czynne zawarte w leku Yasmin to drospirenon i etynyloestriadol. Lek dostępny jest tylko na receptę i gwarantuje 99% skuteczności działania, jeżeli jest przyjmowany zgodnie z wytycznymi lekarza i wskazówkami producenta.

Pełen skład leku yasmin

Yasmin to lek który ma postać tabletek powlekanych. Każda aktywna pigułka zawiera 3 mg drospirenonu oraz 30 mikrogramów etynyloestriadolu. Ponadto w składzie preparatu znajdują się takie substancje pomocnicze jak: laktoza jednowodna, skrobia modyfikowana, skrobia kukurydziana, stearynian magnezu, powidon 25 000, talk, hypromeloza, dwutlenek tytanu, makrogol i żółty tlenek żelaza. W pojedynczym opakowaniu mogą być 1 lub 3 blistry tabletek, a w każdym z nich znajduje się 21 pigułek.

Wskazania do stosowania Yasmin

Głównym wskazaniem do stosowania preparatu Yasmin jest chęć zapobiegania niechcianej ciąży. Środek leczniczy stosuje się w ramach terapii w antykoncepcji hormonalnej.

Jak dawkować lek yasmin?

Przyjmowanie doustnych preparatów antykoncepcyjnych powinno się odbywać codziennie o podobnej porze i według kolejności wskazanej na opakowaniu. Tabletkę należy popić niewielką ilością wody. Przyjmowanie tabletek powinno odbywać się przez 21 dni z rzędu, po czym następuje siedmiodniowa przerwa. Po jej upływie należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z następnego opakowania. Na około 2-3 dni od przyjęcia ostatniej tabletki powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. To całkowicie normalne zjawisko i nie jest powodem do niepokoju pacjentki. Jeżeli po przyjęciu tabletki wystąpią wymioty, to należy ponowić dawkę. W sytuacji gdy substancje czynne nie wchłoną się do organizmu, skuteczność kuracji antykoncepcyjnej może zostać przerwana.

Pamiętaj o tym, że kolejne opakowanie należy rozpocząć dopiero po upływie siedmiodniowej przerwy w przyjmowaniu leku. W ten sposób zadbasz o skuteczność preparatu, zminimalizujesz ryzyko występowania skutków ubocznych, a także wpłyniesz korzystnie na prawidłowe stężenie hormonów płciowych w swoim organizmie.

W przypadku braku krwawienia po skończeniu blistra tabletek, należy wziąć pod uwagę możliwość zajścia w niechcianą ciąże. Wówczas rekomenduje się przeprowadzenie badań w tym kierunku, zanim rozpocznie się przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania. W przypadku ciąży lub jej podejrzenia jest to przeciwwskazane.

Kiedy rozpocząć kurację?

Przed rozpoczęciem stosowania preparaty należy zapoznać się z ulotką dołączoną przez producenta do opakowania oraz skonsultować się z lekarzem. Termin przyjęcia pierwszej tabletki będzie różny w zależności od pacjentki i historii stosowania przez nią antykoncepcji. Jeżeli w miesiącu poprzedzającym nie stosowano antykoncepcji hormonalnej, to pigułki należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki. Jeżeli pacjentka jest po porodzie, to należy odczekać do wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego i dopiero wtedy rozpocząć kurację.

Jeszcze inne wytyczne dotyczą zmiany stosowanego preparatu oraz zmiany metody antykoncepcji, czy też kobiet, które poroniły w pierwszym trymestrze ciąży. W tym celu warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym i ustalić odpowiedni termin przyjęcia pierwszej tabletki leku Yasmin. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo przyjmowania tabletek, a także ich skuteczność.

Co w przypadku pominięcia tabletki yasmin?

Zdarzają się sytuacje, że dochodzi do pominięcia tabletki. Jeżeli od planowanego jej przyjęcia nie minęło więcej niż 12 godzin, to należy przyjąć pominiętą tabletkę jak najszybciej. Nie wpłynie to na obniżenie skuteczności antykoncepcji. W sytuacji, gdy minęło więcej czasu, należy postępować zgodnie ze wskazaniami lekarskimi i informacjami podanymi na ulotce. Ochrona może się zmniejszyć i rekomenduje się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej w postaci prezerwatyw. Przy pominięciu tabletki należy nadrobić to niezwłocznie, nawet jeżeli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek.

Kiedy stosowanie preparatu Yasmin nie jest wskazane?

Ze względu na swoje działania i skład, lek Yasmin nie może być stosowany przez każdą pacjentkę. Przyjmowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest przeciwwskazane w przypadku kobiet, które borykają się z następującymi dolegliwościami:

 • uczulenie na substancje czynne lub jakikolwiek inny składnik leku;

 • zakrzepica żył głębokich (obecna lub przebyta);

 • zatorowość płucna (obecna lub przebyta);

 • podwyższone ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo zatorowej;

 • zawał mięśnia sercowego;

 • ciężkie nadciśnienie tętnicze;

 • migrenowe bóle głowy z ogniskowymi objawami neurologicznymi;

 • ostra niewydolność nerek;

 • ciąża lub jej podejrzenie;

 • niedobór białka S;

 • niedobór białka C;

 • krwawienie z dróg rodnych niewiadomego pochodzenia;

 • w przypadku nowotworów narządów płciowych lub piersi;

 • ciężka choroba wątroby (np. przewlekłe zaburzenia czynności wątroby).

Wszystkie przeciwwskazania znajdują się na ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Przed przyjęciem pierwszej tabletki warto się z tym zapoznać.

Szczególne środki ostrożności

Ponadto szczególne środki ostrożności należy zachować w przypadku osób, u których zdiagnozowano wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Dodatkowo należy być bardzo ostrożnym, gdy u pacjentki występują objawy lub zdiagnozowane schorzenia takie jak:

 • toczeń rumieniowaty układowy;

 • zaburzenia krążenia;

 • niedociśnienie tętnicze;

 • reakcje nadwrażliwości na preparaty antykoncepcyjne;

 • zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych;

 • ryzyko wystąpienia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego;

 • przewlekłe zapalne choroby jelit;

 • otyłość (wskaźnik masy ciała BMI powyżej 30 kg/m2).

Przed zastosowaniem preparatu należy przeprowadzić dokładne badania i poinformować lekarzy o wszystkich potencjalnych zagrożeniach. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, to lekarz może zdecydować o zastosowaniu alternatywnej terapii w ramach antykoncepcji. Ponadto pacjentka nie powinna we własnym zakresie zmieniać ustalonego schematu dawkowania, ponieważ może to obniżyć skuteczność preparatu. W celu zwiększenia skuteczności preparatu Yasmin powinno się go przyjmować o zwykłej porze.

Potencjalne działania niepożądane

Każdy preparat medyczny może powodować występowanie działań niepożądanych. O częstości występowania skutków ubocznych decydują indywidualne predyspozycje organizmu pacjentki. Potencjalne działania niepożądane związane z przyjmowaniem tabletek Yasmin to m.in.:

 • zmniejszenie masy ciała lub zwiększenie masy ciała;

 • zapalenie pochwy;

 • powiększenie piersi;

 • tkliwość piersi;

 • zaburzenia miesiączkowania;

 • upośledzenie słuchu;

 • przejściowe objawy udaru;

 • objawy obrzęku naczynioruchowego;

 • migrena;

 • nudności i bóle brzucha;

 • wymioty;

 • zaburzone parametry metabolizmu węglowodanów;

 • nadciśnienie tętnicze lub niedociśnienie tętnicze;

 • zaburzenia nastroju;

 • zakrzepy krwi;

 • nietolerancja soczewek kontaktowych;

 • zatrzymanie płynów.

Jeżeli przyjmowaniu tabletek towarzyszą jakiekolwiek niepokojące objawy, to należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku gdy zagrażają one Twojemu życiu lub zdrowiu, należy przerwać stosowanie preparatu.

Yasmin i interakcje z innymi lekami

Środek leczniczy Yasmin może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Dlatego pacjentka powinna poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości medykamentach. O konieczności stosowania Yasmin równolegle do innych preparatów zawsze decyduje lekarz prowadzący.

Szczególnie należy poinformować lekarza lekach na:

Ponadto równolegle do Yasmin nie powinno się przyjmować leków zawierających ziele dziurawca. Preparaty te mogą obniżyć skuteczność działania antykoncepcji i zwiększają ryzyko zajścia w ciążę.

Preparat Yasmin w ciąży i w okresie karmienia piersią

Przyjmowanie preparatu w trakcie ciąży lub w okresie karmienia piersią jest niewskazane. W związku z tym przed rozpoczęciem stosowania preparatu należy sprawdzić, czy nie jesteś w ciąży. Ponadto w przypadku jej podejrzenia w trakcie kuracji, nie powinno się rozpoczynać następnego opakowania preparatu. Wcześniej wykonaj badania ginekologiczne i potwierdź lub wyklucz ewentualną ciążę.

Lek Yasmin nie jest rekomendowany w okresie karmienia piersią. Jeżeli zdecydujesz się na jego stosowanie, to warto odejść od karmienia mlekiem matki i utylizować nadmiar pobieranego pokarmu.

Czy po zażyciu tabletki można prowadzić auto?

Przyjmowanie tabletek Yasmin nie wpływa negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów przez pacjentki. Dotyczy to także obsługiwania maszyn. W związku z tym nie ma przeciwwskazań do wykonywania tych czynności.

Recepta online na Yasmin

W przypadku kontynuacji terapii antykoncepcji hormonalnej, należy bezwzględnie stosować się do podanego harmonogramu przyjmowania pigułek. Przepisanie kolejnych dawek leku możliwe jest w ramach recepty online, czyli zdalnej konsultacji medycznej. Usługa ta dostępna jest na naszym portalu https://e-recepta.net/. Wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy i wskażesz lek, a następnie opłacisz konsultację. Recepta online polega na tym, że nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem oraz historią medyczną. Jeżeli uzna to za słuszne, to wystawi e-receptę na zakup środka antykoncepcyjnego Yasmin. Preparat dostępny jest tylko na receptę w aptekach stacjonarnych. E-recepta to wygodny dokument, a farmaceucie wystarczy podać czterocyfrowy kod i swoje dane. Na podstawie tego możesz kupić Yasmin w dowolnie wybranej aptece i zadbać o skuteczność prowadzonej antykoncepcji hormonalnej.

Jeżeli w trakcie przyjmowania tabletek wystąpią niepokojące objawy, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację