Jak zwiększyć libido przy antykoncepcji?
Dodano:

26 października, 2022
09:44
Zaktualizowano:

16 listopada, 2022
15:25

Czy tabletki antykoncepcyjne zmniejszają libido?

Spadek libido nie zawsze spowodowany jest nadmiarem obowiązków stresem czy zmęczeniem. Brak ochoty na seks bardzo często jest skutkiem stosowanej antykoncepcji hormonalnej. Okazuje się, że jednym z częstszych efektów ubocznych hormonalnych środków zapobiegania ciąży jest właśnie spadek libido, a niekiedy również brak przyjemności związanej z odbywaniem stosunku płciowego. Jak wskazują badania, obniżone libido będące następstwem stosowania antykoncepcji hormonalnej może dotyczyć aż 30 procent kobiet. Dlatego też decydując się na hormonalne metody antykoncepcji, należy mieć na uwadze fakt, że mogą one mieć wpływ na popęd seksualny, a przez to bezpośrednio wpływać na jakość pożycia seksualnego.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Antykoncepcja a libido: dlaczego antykoncepcja wpływa na spadek popędu seksualnego?

Obniżony popęd seksualny jest wynikiem działania hormonów, które pod wpływem środków hormonalnych zaczynają działać według innego porządku. Związane jest to przede wszystkim z antyandrogennym działaniem środków hormonalnych. Działanie androgenne tabletek hormonalnych wpływa na poprawę wyglądu skóry i włosów, ale powoduje również zmniejszenie popędu seksualnego. Jedno- i dwuskładnikowe tabletki hormonalne zawierają progesteron, który powoduje spadek testosteronu w ciele kobiety, który ma ogromne znaczenie dla libido, przyczyniając się do jego spadku. To właśnie androgeny odpowiedzialne są w dużej mierze na osiągnięcie stanu podniecenia i ochoty na seks. Okazuje się, że spadek libido nie pojawia się u każdej kobiety stosującej doustną antykoncepcję hormonalną. Niemniej jednak w wyniku spadku ochoty na seks, blisko 43 procent pań stosujących tę metodę zapobiegania ciąży, decyduje się na zamianę sposobu antykoncepcji.

Należy wskazać, że nie każda tabletka hormonalna wpływa na obniżenie libido. Okazuje się, że takiego działania nie wykazują pigułki zawierające octan chlormadinonu (czyli gestagen wykazujący podobne działanie do progesteronu). Co więcej, istnieją badania, które wykazują pozytywne działanie tego związku na libido.

W przypadku stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, których efektem ubocznym jest spadek libido, warto skonsultować się z ginekologiem i zmienić stosowane pigułki. Świetną alternatywą są między innymi plastry antykoncepcyjne czy też antykoncepcyjna spirala hormonalna. Wysoka i stała ochrona przed niechcianą ciążą, jaką zapewniają tabletki antykoncepcyjne, wpływa na poczucie bezpieczeństwa kobiet, które nie obawiają się dzięki temu nieplanowanej ciąży. Większe bezpieczeństwo z kolei przekłada się na mniej stresu i wpływa pozytywnie na spontaniczną ochotę na seks.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak zwiększyć libido biorąc tabletki antykoncepcyjne?

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży. Niemniej jednak jak już wskazano, stosunkowo częstym skutkiem ubocznym przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej jest spadek libido. Okazuje się, że najlepszym sposobem na zwiększenie libido jest dobór odpowiedniej antykoncepcji, dlatego też spadek libido po tabletkach antykoncepcyjnych może wynikać ze złego doboru środków hormonalnych. Dlatego też alternatywą i świetnym rozwiązaniem dla kobiet, które stosują klasyczne dwuskładnikowe tabletki hormonalne, stanowią nowoczesne pigułki trójfazowe charakteryzujące się zmiennymi dawkami hormonów, naśladujących naturalny cykl miesięczny kobiety.

Stosując tabletki antykoncepcyjne, warto również wzbogacić swoją dietę poprzez odpowiednią suplementację, która pomoże wyregulować poziom hormonów, bez ryzyka zachwiania skuteczności stosowanych pigułek. Dodatkowo, duży wpływ na zachowanie libido na odpowiednim poziomie ma również dieta. Nieodpowiednie odżywianie może w tym znaczeniu przyczynić się do wystąpienia schorzeń, takich jak: nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca czy chociażby otyłość, które skutecznie mogą obniżać uczucie pożądania i negatywnie wpływać na ochotę na zbliżenia. Istotnym elementem dla libido jest również aktywność fizyczna. Udowodniono, że odpowiednia ilość ruchu pozytywnie wpływa na poziomy hormonów – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Okazuje się bowiem, że regularnie uprawiany sport pomaga w podwyższeniu testosteronu, który w głównej mierze odpowiada za popęd seksualny.

Tabletki antykoncepcyjne, chociaż stanowią jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, wiążą się z możliwością występowania dokuczliwych skutków ubocznych. Kobiety, które doświadczają negatywnych skutków wynikających ze stosowania pigułek hormonalnych, mogą zdecydować się na inne metody zapobiegania ciąży. Alternatywą dla antykoncepcji hormonalnej jest antykoncepcja niehormonalna i naturalne metody antykoncepcji. Dzięki temu każda kobieta może dobrać idealny dla siebie rodzaj antykoncepcji dostosowany do osobistych preferencji, uwzględniający jej tryb życia i ewentualne przeciwwskazania.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Wolski, H. (2014). Wybrane aspekty działań niepożądanych złożonej doustnej antykoncepcji hormonalnej. Ginekologia Polska, 85(12),944-948.
  2. Stelmaszyk, A., Domagała, J., & Dworacka, M. (2017). Znaczenie składu hormonalnych środków antykoncepcyjnych dla ich skuteczności i tolerancji. Via Medica Journals. 122-128.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację